Dobre motto na dziś

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 22:10

Pozostając w Antyku:

Cudze błędy stoją nam przed oczami, za plecami kryjemy swe własne.
(Seneka, Dialogi)

Magnolia

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Magnolia » 2019-04-01, 20:25

"Od czasu gdy Chrystus pokonał śmierć, żaden optymizm nie jest w Kościele przesadą". J.Tishner

Magnolia

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Magnolia » 2019-04-02, 17:55

56184214_424409908324331_7197345975176790016_n.jpg

ursa

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: ursa » 2019-04-04, 10:43

Kardynal Stefan Wyszynski:
"Pozwólcie, dzieci Boże, że wspomnę na osobiste doświadczenia z pierwszych dni II wojny światowej. Znajdowałem się wtedy niedaleko Dęblina, na polach, w miejscowości zwanej Irena. Tak się złożyło, że spowiadałem żołnierzy w okopie. Prosili mnie o to. Jeden z nich płakał jak dziecko i mówił mi: Proszę księdza, co ci Niemcy z nami zrobili! Pocieszałem go, jak umiałem. W pewnej odległości widziałem rolnika, który obsiewał pole zbożem. Myślałem sobie: wszyscy uciekają, wszyscy się boją, ubezpieczają, samoloty bombowe nad drogą, a ten spokojnie sieje... Gdy wyspowiadałem żołnierzy, podszedłem do niego. Spytał mnie: Ksiądz się boi? - Odpowiedziałem: A pan się boi? Dziwię się, że pan się nie boi, bo ja się boję. Ale zastanawia mnie to, że pan wsiewa zboże w ziemię, gdy wszyscy uciekają. - A on na to: Proszę księdza, jak to zboże zostawię w spichlerzu, spłonie. A gdy je wrzucę w ziemię, wpierw czy później ktoś z niego chleb będzie jadł. Zapadła mi głęboko w pamięć przedziwna mądrość tego siewcy."
(Wąchock, 7 października 1979)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Dezerter » 2019-04-04, 22:38

Naszą powinnością jest siać ziarno dobrej nowiny i nie przejmować się zbytnio na jaką glebę spadnie, czy będzie miał kto podlewać i pielić, i zbierać, i kto z tego zboża chleb będzie jadł.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Andej » 2019-04-05, 08:44

Dezerter pisze: 2019-04-04, 22:38 Naszą powinnością jest siać ziarno dobrej nowiny i nie przejmować się zbytnio na jaką glebę spadnie, czy będzie miał kto podlewać i pielić, i zbierać, i kto z tego zboża chleb będzie jadł.
W całej rozciągłości się z tym nie zgadzam. Wyobraź sobie ogrodnika, który postępuje wg powyższego. Ciepnie na ziemię, na ścieżkę, w gąszcz trawy. Błyskawicznie podanie w nędzę. Posieje i wszystko się zmarnuje. Chyba, że przypadkiem padnie na dobry grunt. A życiem nie ma rządzić przypadek tylko tylko rozum (dar boży).
Dobry ogrodnik jest jak dobry pasterz. Nie zapomina o swoich owieczkach. Nie pozwala się im rozproszyć. A gdy uradzi się jagnię, to nie pędzi stada na inne pastwisko zostawiając młode, aby radziło sobie samo. Nie, dobry pasterz nie wyprowadza stada na pustynię. Ani między górskie przepaście. On zawczasu planuje trasę i miejsca popasów. PS 21.1-3 Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć: orzeźwia moją duszę. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię.
Podobnie postępuje dobry ogrodnik. Łk 13,6-9 Opowiedział im taką przypowieść:”Ktoś miał w swojej winnicy drzewo figowe. Gdy przyszedł szukać na nim owocu, nic nie znalazł. Powiedział więc do ogrodnika: „Już od trzech lat przychodzę szukać owocu na tym drzewie, a nie znajduję. Wytnij je! Po co jeszcze wyjaławia ziemię?”. Lecz on mu odpowiedział: „Panie, pozostaw je jeszcze na rok. Ja okopie je i obłożę nawozem. Może zaowocuje. A jeżeli nie, wtedy je usuniesz
Dobry ogrodnik najpierw znajduje miejsce, gdzie ma coś posiać, posadzić. Następnie przygotowuje glebę. Przekopuje, nawadnia, nawozi. Dopiero wtedy rzuca ziarno, lub wsadza sadzonki. A potem podlewa. Wyrywa chwasty (jeśli da się to uczynić bez niszczenia uprawy). Dogląda wzrastających roślinek. Ogradza, aby nie uległy stratowaniu. I temu ogrodnikowi należy się plon.

Rzucanie ziarna gdziekolwiek jest działanie nierozsądnym. A nawet szkodliwym, gdyż prowadzi do marnowania ziarna. Lepiej je dać komuś do zjedzenie, niż zmarnować. To jest działaniem na łatwiznę. Rzuciłem, zasiałem, pokazał się kiełek, więc mam to w głębokim poważaniu. Co mnie obchodzi, że przyjdzie wróg i zagłuszy chwastami. Zrobiłem swoje. Niech wątła roślinka sama sobie radzi. Ziarno (jak perły) rzucone przed świnie nigdy nie wzrośnie. Ziarno ciepnięte na chodnik zostanie zdeptane zanim wzejdzie. Pojedyncze ziarna uratują się wpadając w szczeliny, ale i im nie będzie dane osiągniecie plonu.
Nie ma sensu brukowanie dobrymi chęciami. Uprawę poznaje się po owocach. Trzeba doczekać do zbiorów, aby owoce ocenić.

Naszą powinnością jest siać ziarno dobrej nowiny i pielęgnować, aby wzrastało na chwałę Boga. Z rozsądkiem należy szafować Słowem. Głosić je tym, którzy słuchają. Wspierać w rozumieniu słowa i kształtowaniu życie. Każdy, komu głosimy Dobrą Nowinę, staje się naszym dzieckiem w wierze. Dzieckiem trzeba się opiekować. Wspierać, uczyć, pomagać. Nie wystarczy zapłodnić i przestać się interesować. Na ojcu ciąży obowiązek wychowania. Wypuszczenia na świat dorosłego dojrzałego człowieka. Tak czyni odpowiedzialny rodzić.
Uważam za skrajnie niedojrzałe postępowanie człowieka, który zapłodni i nie interesuje się dalej lodem dziecka. Uważam za karygodne urodzenie dziecka i pozostawienie go samemu sobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Magnolia » 2019-04-05, 09:59

Masz wiele racji Andej, ale np w sytuacji forum, piszemy posty, przedstawiamy argumenty, rozważamy Słowo Boże, ale nawet jesli nie dotrze to do danego adwersarza to gdzieś może kiedyś znajdzie sie ktoś do kogo to dotrze, komu serce poruszy... nie dbaliśmy o to, nie pielęgnowaliśmy tego, a może wyrosnąć z tego kiełek i roślinka.
Zalogowanych jest codziennie 25-30 osób a czyta forum 1000 osób dziennie "po cichu". Nawet nie wiesz w czyje serce padają Twoje słowa i kogo poruszasz, czyje życie odmieniasz...Z tej perspektywy, należy po prostu robić swoje, a o plony zadba Duch św.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Andej » 2019-04-05, 11:15

Magnolia pisze: 2019-04-05, 09:59... nie dbaliśmy o to, nie pielęgnowaliśmy tego, a może wyrosnąć z tego kiełek i roślinka. ...
A szkoda, bo gdybyśmy dbali, to wyrosłoby drzewo potężne. Jeśli rzucamy ziarno, zawsze patrzmy sie, gdzie ono pada.
Czy uważasz, że jest sens pisać to, co piszesz na stronie LGBT? Zapewne nie, bo wiesz, że nic tam nie wyrośnie.

Rzucając ziarno tu, nie rzucasz gdziekolwiek. Rzucasz na przygotowaną glebę. Nie jest prawdą, że przestaje Cię interesować, co się dalej dzieje. Przeciwnie, a potwierdza to Twoje zachowanie, dbasz, aby roślinka rosła. Gdy widzisz kiełek, to pielęgnujesz. Obserwujesz posty. Reagujesz na nie - a to właśnie jest pielęgnacją. Dopisujesz kolejne posty, a to właśnie jest podlewaniem i nawożeniem.

Nie zauważałem, abyś zakładała jakiś wątek - czyli rzucała ziarno i potem zupełnie się tym nie interesowała. Wręcz przeciwnie, sprawdzasz, bolejesz, gdy się roślinka nie rozwija.

Zdecydowanie powtarzam, trzeba wiedzieć gdzie ziarno się rzuca i trzeba opiekować się wyrastająca roślinką. Wie o tym każdy działkowiec. Chyba, że chce mieć klepisko, albo puszczę. Zamiast uporządkowanej roślinności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-05, 12:34

Dezerter pisze: 2019-04-04, 22:38 Naszą powinnością jest siać ziarno dobrej nowiny i nie przejmować się zbytnio na jaką glebę spadnie, czy będzie miał kto podlewać i pielić, i zbierać, i kto z tego zboża chleb będzie jadł.
To są bardzo słuszne słowa!

Pozwolę sobie jednak swoim zwyczajem poruszyć pewien aspekt niejako "odwrotny" (absolutnie nie w polemice do tego co napisałeś). Bo jest coś też takiego, że trzeba uważać by w swoim entuzjaźmie dla "świadczenia" nie stracić z oka tego, któremu świadczymy.
W USA niektóre denominacje (a i u nas się zdarza) mają zwyczaj "świadczyć każdemu kogo spotkam" - a skutek owocuje takim obrazem chrześcijan:
http://analizy.biz/tmp/jne.wmv
Ostatnio zmieniony 2019-04-05, 12:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Dezerter » 2019-04-05, 17:17

Moja wypowiedź była w kontekście i z inspiracji wypowiedzi Prymasa Wyszyńskiego, więc tak ją trzeba rozumieć:
Ale zastanawia mnie to, że pan wsiewa zboże w ziemię, gdy wszyscy uciekają. - A on na to: Proszę księdza, jak to zboże zostawię w spichlerzu, spłonie. A gdy je wrzucę w ziemię, wpierw czy później ktoś z niego chleb będzie jadł. Zapadła mi głęboko w pamięć przedziwna mądrość tego siewcy."
(Wąchock, 7 października 1979)
Ostatnio zmieniony 2019-04-05, 17:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Andej » 2019-04-05, 19:16

Rolnik ks. Wyszyńskiego wykazał się zapobiegliwością i troską. Instynkt przetrwania gatunku. Czynił swą powinność z zaangażowaniem, choć bez pewności, czy dożyje jutra. Wiedział, że chleb potrzebny będzie zawsze. Jeśli nie jemu, to innym. Jestem przekonany, że dopóki żył, dbał o zasiew. Starał się, aby plon był jak najlepszy. Można i trzeba brać przykład. Czy zawsze: Czyń, coś powinien.

Dziękuję za zacytowanie słów wielkiego Polaka. Jednego z największych Polaków XX wieku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-05, 19:54

To nie byla polemika z Tobą, Dezerterze, tylko taka... refleksja.
A relacja o rolniku - delicje.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Viridiana » 2019-04-05, 23:54

Unoś słowa, nie głos. To deszcz żywi kwiaty, nie piorun. (Rumi)
Ciekawe, że znalazłam ten cytat zupełnie przypadkiem w takim momencie dyskusji. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Dezerter » 2019-04-06, 00:43

Unoś słowa nie głos - to do mnie :ymblushing:
dzięki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre motto na dziś

Post autor: Andej » 2019-04-06, 07:01

Nie. Do każdego.

Lecz często trudno uwięzić myśl w słowach. I to miało być piękne ... Jednak wszystko co prowadzi do Boga, jest piękne. Nawet, gdy do formy mamy zastrzeżenia. I chwała za każda takie słowo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”