Wersety z komentarzem i grafiką

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Eden

Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-20, 16:30

Nie urodziłem się w Edenie, ani nie mieszkam w nim, ale za tym odzyskanym Edenem/Rajem tęsknię - tym, który jest przyobiecany przez Prawdomównego Boga dla wszystkich zbawionych!...
A skoro już tu jestem na Forum, to pomyślałem, aby może coś ku zbudowaniu podawać regularnie - takie treści, które tę naszą tęsknotę za Bogiem i Jego darami wzmocnią i pobudzą do głoszenia innym o tych prawdach...

Nie wiem jak moderatorzy to przyjmą, ale poniżej zaprezentuję coś, co mógłbym zamieszczać, a czym chciałbym budować i zachęcać do budującej rozmowy.
Od dość długiego czasu na Facebooku, za zgodą: https://www.facebook.com/PL.LCW/ publikuję swoje komentarze do wybranych wersetów, plus dodaję wykonaną samodzielnie grafikę, np. taką (i taki komentarz):


Obrazek


SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE – pobożność
:)
Pobożność to nie to samo co religijność!
Człowiek religijny bezrefleksyjnie przyjmuje pewne nauki i stara się mechanicznie wypełnić wskazane ceremonie jakie uważa za wolę Bożą (bo tak mu powiedziano), a człowiek pobożny sprawdza, czy dane nauki i ceremonie są autentycznie wolą Bożą – i dopiero, gdy ma na to potwierdzenie, to wierzy i czyni zgodnie z tym, co mu jest podane.
Innymi słowy: religijność można praktykować wręcz bezmyślnie, ale pobożność wymaga wysiłku umysłowego, aby badać temat woli Bożej – a do tego najlepiej się nadaje Pismo Święte, w którym jest ona objawiona!

Widoczny na grafice tekst warto odczytać we wcześniejszym kontekście, bo właśnie tam Jakub pisze o tej potrzebie solidnego analizowania Bożego Słowa i „przeglądania się” w nim, niczym w lustrze, a nie tylko powierzchownego spojrzenia na duchowe sprawy.

Dalej apostoł wymienia cechy osoby pobożnej; pisze o prawdziwej pobożności (bo jest też fałszywa – potrzeba to rozróżniać; znów Biblia jest tu nieodzowna).
I tak, widzimy, że człowiek pobożny panuje nad swoim językiem, a ponadto udziela pomocy potrzebującym i zachowuje siebie od niszczących wpływów zepsutego świata...
To nie jest kompletny opis prawdziwej pobożności, ale już to, daje do myślenia: czy ja takim jestem?...

Już samo słowo „pobożność” wskazuje, że chodzi o styl życia „po-Bożemu”, a nie „po-ludzku”, co ma miejsce, gdy np. ludzkie nauki i autorytety wytyczają duchowy kierunek; ten prawdziwy kierunek musi być wytyczony przez Boga i Jego Słowo-Biblię!
:)
Pytania do dyskusji:
1. Czy jesteś zainteresowany tego typu treściami co tu widzisz?
2. Czy znasz w nauczaniu Jezusa sytuację, gdy On się sprzeciwiał pustej religijności?
3. Jak wzbudzać w sobie i praktykować prawdziwą pobożność?
Ostatnio zmieniony 2018-12-25, 16:47 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 16:52

Pomysł ciekawy,ale... definicja "religijności" niebiblijna. A także sprzeczna ze znaczeniem tego słowa w języku polskim.

Religia, według Słownika PWN, to: "zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne".
Co do etymologii autorytety nie są zgodne. Laktancjusz twierdził, że słowo „religia” wywodzi się od „religare” („wiązać”), przy czym należy to rozumieć jako wiązanie się człowieka z Bogiem (w sensie jedności). Z kolei Cyceron wywodził słowo „religia” od łacińskiego „religere” („pogłębiać, dokładnie rozważać, odczytywać od nowa”). Jeszcze inni autorzy przywołują łacińskie słowo „re-eligere” oznaczające „powtórnie wybierać”.

Ważniejsze od etymologii jest jednak pytanie – czy to prawda, że "Biblia potępia religię”?
Nie ma w Biblii cienia podobnych poglądów. Zobaczmy, co Nowy Testament mówi o religii:
"Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje, nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw.
Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca jest taka: opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach i zachować siebie samego nie skażonym wpływami świata"
(Jk 1,26-27).

Jezus nie założył religii, tak jak „nie zakłada się” muzyki. Religia to sposób przeżywania i praktykowania swojej wiary, a filharmonia to miejsce, gdzie słucha się muzyki.
Jezus założył Kościół, nie religię. W Kościele ludzie pogłębiają swoją relację (lub – jeśli wolicie – „więź”) z Bogiem. Nazywamy to „religią”.

Oczywiście jest i taka forma realizowania swojej wiary (religii), której Biblia nie wspiera. Taką formą jest pokładanie nadziei w sobie, a nie w Bogu. Taką formą jest też oparcie się wyłącznie na rytuale, a nie na Mocy Ducha Świętego, na przepisach, a nie miłości. W ten sposób można zepsuć każdy dar Boży – sakramenty, charyzmaty, Pismo Święte, wyznanie wiary.

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-20, 17:05

Solidny wykład znaczeniowy słowa "religia" zrobiłeś, Marku - dzięki.
Może źle to nazwałem, ale w tekście swoim dałem mocno do zrozumienia, co rozumiem pod pojęciem "religijności" - dlatego będę dalej uważał, że religijność tak pojmowana, jak to opisałem, to nie to samo, co pobożność...

Może jeszcze się ktoś wypowie? (moim deklarowanym tu projektem nie chcę prowadzić monologu, więc gdy jest dyskusja, to jestem rad).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 17:12

Eden pisze: 2018-12-20, 17:05 Solidny wykład znaczeniowy słowa "religia" zrobiłeś, Marku - dzięki.
Może źle to nazwałem, ale w tekście swoim dałem mocno do zrozumienia, co rozumiem pod pojęciem "religijności" - dlatego będę dalej uważał, że religijność tak pojmowana, jak to opisałem, to nie to samo, co pobożność...
Tu się zgadzam.

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-20, 19:13

Prawdziwe chrześcijaństwo nie jest religią; jest raczej właściwą relacją z Bogiem, poprzez przyjęcie Jezusa Chrystusa jako swojego Zbawiciela- Mesjasza, z łaski przez wiarę.
Zatem to, co wspólnego mają ze sobą religijność i duchowość jest fakt, że obie mogą być fałszywymi metodami zawierania relacji z Bogiem. Religijność ma tendencje do zastępowania szczerej relacji z Bogiem rytuałami, których przestrzeganie nie wypływa ze szczerości serca. Duchowość ma tendencje do zastępowania szczerej relacji z Bogiem kontaktem ze światem duchowym. Obie mogą być, i często są, fałszywymi drogami do Boga.
To cytaty z tego artykułu:
https://www.gotquestions.org/Polski/rel ... owosc.html

One pasują do mojego komentarza, gdzie podkreślałem, że mamy być "po-Bożni" - czyli myślący i żyjący po Bożemu, wg Jego świętej woli...
Uwagi Marka są jednak cenne, bo mnie skłaniają na przyszłość do lepszego definiowania pojęć.
:)

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-21, 12:22

Obrazek

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE – prawda
:)
Skarb w naczyniach... - o czym mowa?
Wcześniejszy tekst ukazuje, że apostołowi Pawłowi chodziło o Chrystusa, Jego ewangelię i poznanie chwały Bożej, jaka jest na obliczy Chrystusowym...
Zatem tym skarbem, jaki mamy w sobie (jesteśmy niczym kruche naczynia gliniane), jest dostępna dla nas, a pochodząca z Bożego objawienia duchowość; życie duchowe – społeczność z Bogiem i trwanie w prawdzie o Nim.
Sami jesteśmy słabi, ale mamy w sobie Bożą moc – uzdolnienie do życia zgodnego z prawdą, aby przynosić Bogu należną cześć i chwałę; wskazywać na Niego, na to, kim On jest, czego nauczał i co czynił...

Gdy widzę słowo prawda – to mam 2 skojarzenia:
1. prawda jako zbiór treści, przekaz pisany czy ustny; informacja, wiedza;
2. Prawda przez duże „P” - jako osoba Pana Jezusa, który oświadczył, że to On jest „Drogą, Prawdą i Życiem” (J 14,6).
Warto tak dwojako postrzegać prawdę i mieć społeczność z Prawdą-Jezusem bo na tym polega sens chrześcijaństwa!
:)

Pytania do dyskusji:
1. Dlaczego apostoł porównał wierzących do glinianych naczyń?
2. Jaki jest związek między prawdą przez małe "p", a Prawdą przez duże "P"? (Czy można mieć jedno bez drugiego?)

https://www.facebook.com/PL.LCW/
Ostatnio zmieniony 2018-12-25, 16:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Dezerter » 2018-12-21, 22:56

(...) A w ogóle to witaj na forum.
Na prośbę autora poprawiłem obrazki/linki i pousuwałem posty o braku obrazków itp. - zgodnie z jego życzeniem - zainteresowanych przepraszam.
Ostatnio zmieniony 2018-12-25, 16:56 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: inquisitio » 2018-12-23, 14:18

Fajne obrazki ,tylko dlaczego nie jest napisane św Paweł apostoł, czy św Jakub?
Serviam

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-23, 15:56

inquisitio pisze: 2018-12-23, 14:18 Fajne obrazki ,tylko dlaczego nie jest napisane św Paweł apostoł, czy św Jakub?
Mam ustawioną subskrypcję na tym portalu: http://lcwords.com/pl/?umt_source=lcwor ... edium=mail
za ich zgodą robię te grafiki, ale nie ingeruję w treść nagłówków ani wersetów.

Dominiku, dobry pomysł z grafikami; możemy nawet jakoś współpracować... :ymhug:

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: inquisitio » 2018-12-23, 17:18

Portal wydaje się być protestancki 😕
Serviam

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-23, 17:30

inquisitio pisze: 2018-12-23, 17:18 Portal wydaje się być protestancki 😕
Protestanci fałszują Biblię?!! Bo to tylko same wersety z Pisma są (bez komentarzy)

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-23, 19:14

Obrazek

SŁOWA ZMIENIAJĄCE ŻYCIE – dyscyplina

Trudny ten tekst na grafice bo jakby "niedzisiejszy" nie pasujący do współczesnego podejścia do wychowania dzieci. Jednak, gdy był on pisany blisko 3000 lat temu, to o tzw. „bezstresowym wychowaniu” nikt nie słyszał, i najwidoczniej nie jest ono wolą Bożą w tym sensie, żeby pozwalać dziecku na wszystko i żadnej dyscypliny nie stosować... Fakt, że zarówno Stary, jak i Nowy Testament o tym mówią jednym głosem, o czymś musi świadczyć w temacie woli Bożej.

Relacje ojciec-dziecko są tu odniesione do relacji człowiek-Bóg. W obu przypadkach proces wychowawczy może wymagać dyscyplinowania wychowanka, zarówno w ziemskiej rodzinie jak i tej Bożej.
O tym samym czytamy też w 12 rozdziale Listu do Hebrajczyków! Zatem cała Biblia spójny przekaz podaje, że dyscyplina jest elementem dostosowania człowieka do dojrzałego życia - zarówno tego fizycznego w doczesności, jak i duchowego w Bożym Królestwie...

Mądrości dobrego ojca – ziemskiego (oby każdy taki był) i Niebiańskiego – można zaufać, że właściwym wychowaniem uczyni tylko to, co dobre dla swego podopiecznego; warto się temu poddać, w myśl słów:
„Żadne karcenie nie przynosi w danej chwili radości, ale ból. Potem jednak owocuje pokojem i prawością charakteru”.
Hbr 12:11 psz 

:arrow: Pytania do dyskusji:
1. Na ile rodzice mają się kierować w wychowaniu dzieci tym, czego naucza Pismo święte (dopuszczające nawet surową dyscyplinę), a tym, czego obecnie nauczają tzw. specjaliści od wychowania naszych pociech?

2. Jak nie mieć złych skojarzeń z Bogiem jako Ojcem, gdy się miało w rodzinnym domu wiele złych doświadczeń z biologicznym ojcem (bywają naprawdę dramatyczne przeżycia)?

3. W jaki sposób Pan Bóg dyscyplinuje swoje stworzenia (wszyscy ludzie nimi są) oraz swoje dzieci (nie wszyscy nimi są, a tylko ci, co się narodzili z Boga)? Czy On stosuje różne miary dyscyplinowania?


Zapraszam do wypowiedzi :)
Ostatnio zmieniony 2018-12-25, 17:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: inquisitio » 2018-12-23, 21:19

Eden pisze: 2018-12-23, 17:30
inquisitio pisze: 2018-12-23, 17:18 Portal wydaje się być protestancki 😕
Protestanci fałszują Biblię?!! Bo to tylko same wersety z Pisma są (bez komentarzy)
No ja nic takiego przecież nie mówiłem.
Zastanawia mnie tylko dlaczego unikają określania kogoś świętym np Mateusza? Czy to wynika z troski o Biblię czy o wynika całkiem za czego innego ? ;)
Serviam

Eden

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: Eden » 2018-12-24, 09:48

inquisitio pisze: 2018-12-23, 21:19 No ja nic takiego przecież nie mówiłem.
OK, ja też tylko zapytałem...
inquisitio pisze: 2018-12-23, 21:19 Zastanawia mnie tylko dlaczego unikają określania kogoś świętym np Mateusza? Czy to wynika z troski o Biblię czy o wynika całkiem za czego innego ?
Kojarzy mi się z tradycją unikania przez Żydów wymawiania Bożego imienia JHWH. Przez szacunek, ale też żeby nie nadużywać oni nie robią tego od wieków!
W Bibliach protestanckich (tzn. bez Ksiąg wtórnokanonicznych; np. Biblia Warszawska) przy nagłówkach np. Ewangelii jest umieszczony skrót: "św."; też przy Listach - więc to nie jest tak, że oni nie używają...
Warto zauważyć, że w NT miano "świętego" jest przypisane osobie żyjącej (tak!, żyjącej), która stała się uczniem Chrystusa! Chrześcijanie od początku mieli na określanie siebie różne zwroty - wśród nich było też słowo "świeci".

Nie wiem czemu Słowa Zmieniające Życie unikają zwrotu "św." - mnie to ani nie pomaga, ani nie przeszkadza... Mnie interesuje tekst biblijny - do niego piszę komentarz :)

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Wersety z komentarzem i grafiką

Post autor: inquisitio » 2018-12-25, 16:05

Unikanie słowa święty w stosunku do człowieka ma niewiele wspólnego z szacunkiem do Boga, mogą sobie oczywiście to różnie tłumaczyć ale faktem jest to ze kontestują się w ten sposób od Kościoła i jego nauczania .
Warto zauważyć, że w NT miano "świętego" jest przypisane osobie żyjącej (tak!, żyjącej), która stała się uczniem Chrystusa! Chrześcijanie od początku mieli na określanie siebie różne zwroty - wśród nich było też słowo "świeci".
No i ? A czy Ci co są juz z Bogiem przestali być świętymi ,czy może są nimi jeszcze bardziej niż za życia w ciele ?
Serviam

ODPOWIEDZ