„Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Magnolia

„Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-03-27, 16:00

Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” (1 Tes 5,16 )

Do czego zachęca nas apostoł Paweł, wskazując na drugi „owoc Ducha” - RADOŚĆ (Gal 5,22)?

Weselcie się zawsze w Panu, po wtóre mówię, weselcie się. Skromność wasza niech będzie znana wszystkim ludziom: Pan blisko jest. O nic się nie troszczcie, lecz w każdej modlitwie i błaganiu z podzięką niech prośby wasze będą Bogu wiadome. A pokój boży, który przewyższa wszelki umysł, niechaj strzeże serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie.” (Flp 4,4-7)

Cieszcie się zawsze w Panu. Jeszcze raz powiem: Cieszcie się. Wasza uczciwość niech się da poznać wszystkim ludziom. Pan jest blisko. Ani jeden niech się nie troszczy, ale w każdej modlitwie i prośbie z dziękczynieniem, niechaj wasze żądania będą poznane w obecności Boga. A pokój Boga, który przewyższa każdy sposób myślenia, będzie stał na straży waszych serc oraz waszych zamiarów w Jezusie Chrystusie.” (Flp 4,4-7)

Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.” (Flp 4,4-7).

Dlaczego tak trudno wypatrzyć na ulicy radosnego człowieka?
Dlaczego katolicy nie wychodzą radośni ze mszy św?
Dlaczego trudniej nam zauważyć powody do radości niż powody do narzekania?
Co jest podstawowym powodem radości dla nas?
Co w nas umacnia radość?
Co nam przeszkadza się radować?

mondfa

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: mondfa » 2019-03-27, 17:06

To mi się podoba! :D

,,Grudkę radości można znaleźć pośród różnych śmieci, przyjemności i smutków. ,,Czasem radości są płytkie, powierzchowne, grzeszne." Radość prawdziwa wypływa z wewnętrznego ładu i ufności do Boga. ,,Mogę być biedny, schorowany, obmówiony, a jednak jestem radosny, bo wiem, że Bóg mnie kocha, że jest Ktoś, kto mnie zrozumie, kto mi pomoże w moim największym cierpieniu czy nieszczęściu." Ks. Jan Twardowski
Ostatnio zmieniony 2019-03-27, 17:16 przez mondfa, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-03-27, 18:12

Ps 90, 14 Nasyć nas z rana swoją łaskawością,
abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć
Amen

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Viridiana » 2019-03-27, 19:03

Dlaczego tak trudno nam się cieszyć? Utrudnia nam to Szatan. Jeżeli człowiek jest nieszczęśliwy, to bardziej się zajmuje tym, co na ziemi. Oczywiście to wynika z grzechu (pierworodnego oraz tych, które popełniamy na co dzień). Życie dla ludzi z kręgosłupem moralnym bywa też szczególnie trudne. Często zapominamy też o znaczeniu słów, które wypowiadamy na Mszy i w każdym "Ojcze Nasz". Jeśli chodzi o to, czemu łatwiej dostrzegamy to, co złe, to wynika to z nawyku.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Dezerter » 2019-03-27, 19:24

O. Leon Knabit OSB ma takie mądre, takie moje powiedzenie
„Z gębą jak cmentarz świata nie zbawisz”

Biskup Ryś zanim posłał nas na ewangelizacje na Przystanku Jezus powiedział mniej więcej tak
Jeśli nie masz radości wypisanej na twarzy , tylko smutek, to nie możesz iść ewangelizować, bo nie ma w tobie radości z życia z Jezusem i w Jezusie, powiem więcej nie masz tej radości w sercu i duchu, bo oczy i twarz są zwierciadłem duszy. Jeśli nie masz radości w sobie, to najpierw idź tam - wskazał na namiot w ciągłą adoracją NS - padnij na kolana i przepraszaj, pytaj, proś, byś dostał tą radość ducha . Wziąłem to bardzo do siebie jak bym policzek dostał, bo moja twarz rzadko wyraża radość- zasmuciłem się jeszcze bardziej , ale posłuchałem ...
Jak oglądam swoje zdjęcia z ewangelizacji, to wszędzie widzę uśmiechniętego Dezertera - więc poskutkowało!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-28, 00:37

A mnie drażnią te wymuszone uśmieszki albo sztuczne rozradowanie, bo przecież "zawsze się radujcie".
Radować się nie oznacza błaznowania czy wymuszonej wesołości. Mieliśmy takiego księdza który koniecznie chciał pokazać radość chrześcijańską - w sumie wychodził na głupka i wyglądało to żałośnie.
Niech będzie radość, ale głęboka i szczera. Uśmiech owszem, ale nie wesołkowatość.

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-03-28, 08:39

Radość nie jest wymuszona, nie powinna być. Radość wypływa ze świadomości, że Bóg mnie kocha i jest blisko mnie, że nie jestem sama w tym życiu (łez padole chciałam napisać). Radość wypływa z chrześcijańskiej miłości i życzliwości do innych / bliźnich.
Radość z przyjęcia Boga do serca po komunii... głęboka i szczera radość - czy widać ją po nas?

Patrzcie, jaką wielką miłość okazał nam Ojciec, dzięki której nazywamy się dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat nie uznaje nas, bo nie poznał go jako Ojca. Kochani, teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze nie okazało się w pełni, czym będziemy; wiemy jednak, że gdy Chrystus znów się objawi, staniemy się podobni do niego, bo ujrzymy go, jakim jest w istocie.” (1 Jan 3,1.2) - to jest podstawa naszej radości - dziecięctwo Boże!

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-03-29, 13:18


Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Jahwe! Już stoją nasze nogi w twych bramach, o Jeruzalem.
(Ps 122,1.2)

Wysłuchaj prośby mojej i okaż miłosierdzie nad dziedzicznym Twym działem, i obróć smutek nasz w radość, abyśmy żyli i imię Twoje, Panie, wielbili, i nie zamykaj ust chwalących Ciebie, Panie (Est 4,17b)

Przywróć mi radość z Twojego zbawienia
i wzmocnij mnie duchem ochoczym!
Ps 50, 14

Daj radość według [miary] dni, w których nas przygniotłeś,
i lat, w których zaznaliśmy niedoli.
Ps 90, 15

Czy to mogłyby być słowa naszych modlitw?
Ja powiem tylko : Amen, Amen, Amen.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Viridiana » 2019-03-29, 18:25

Magnolia pisze: 2019-03-29, 13:18 Czy to mogłyby być słowa naszych modlitw?
No cóż, nie na darmo w błogosławieństwach jest mowa o smutnych, którzy będą pocieszeni, jak sądzę. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-29, 18:43

No właśnie, chodzi tu o prawdziwą radość, a nie o wesołkowanie by pokazać, "jacy to my jesteśmy radośni chrześcijanie".

robbo1

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: robbo1 » 2019-03-31, 11:10

1 Tes.5:16 w podanym przez ciebie tłum.czytamyBądźcie zawsze radosnego usposobienia
A według definicji usposobienie to:"cechy czyjegoś charakteru i właściwy m u sposób zachowywania się".
Z drugiej strony mamy dalej w definicji coś zupełnie odwrotnego:"chwilowy stan psychiczny".
I pewne jest,że niektórzy z nas przejawiają radość przy wielu możliwych okazjach,czy nawet "zawsze",ponieważ jest to "właściwy mu sposób zachowania się".
Z drugiej strony,jeżeli jest to "chwilowy stan psychiczny",to nie tyle cechy charakteru ujawniają w tym przypadku "radość",tylko sytuacje w jakich jesteśmy,doświadczane przeżycie itp.
A prawda jest taka,że trudno w życiu "zawsze się radować",niemniej może właśnie idzie o to,żeby przejawiać radosne usposobienie, i nawet w obliczu trudnych sytuacji nie załamywać się,i znajdować radość wżyciu.
Np.nie w rozpaczaniu,że się tego,czy tamtego nie ma,utraciło itp.,ale cieszeniu się z tego "co się ma".

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 11:46

Dziękuję, Robercie za zabranie głosu w tym wątku. Dokładnie takie jest jego przesłanie.
Poza tym szukamy w Słowie Bożym powodów do radości.

Radość serca wychodzi na zdrowie,
duch przygnębiony wysusza kości.
Prz 17, 22

Nie wzbraniałem sercu memu żadnej radości -
bo serce moje miało radość
z wszelkiego mego trudu;
a to mi było zapłatą
za wszelki mój trud.
Koh 2, 10

Bojaźń Pańska zadowala serca,
daje wesele, radość i długie życie.
Temu, kto się Pana boi, dobrze będzie na końcu,
a w dniu swej śmierci będzie błogosławiony.
Syr 1, 12-13

robbo1

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: robbo1 » 2019-03-31, 18:07

Zwracasz naszą uwagę na piękne wersety.Wprowadzasz nimi w stan ducha ,który jest nam niezbędny,i pozwala zapomnieć o zepsuciu własnym i innych.
Więcej.
W wer.16-19 wymienia trzy wartości,które maja charakteryzować wierzących.
Do podanej radości ,dodał nieustanne modlitwy oraz takie same dziękowanie.
Pewne jest ,jak to wynika z Filip.4:4nn ,że nasza radość związana jest strukturalnie z miłością.
Doświadczamy jej również w wierze,jak to wynika z Filip.1:25
Tak czy inaczej w natchnionym słowie znajdziemy wiele nawoływań do autentycznej radości.
2 Kor.6:10 jako zasmuceni,ale zawsze radośni,o czym wspominałem,jako potrzebie zwracania uwagi na wartości życia,nie jego ułomności.
Czy Rzym.12:12 Radujcie się nadzieją,w uciskach bądźcie cierpliwi
2 Kor.13:11W końcu ,bracia,radujcie się,dążcie do doskonałości,pocieszajcie się...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Dezerter » 2019-03-31, 23:26

Chrześcijanin nie musi być wesołkiem, ale powinien być na co dzień pogodnego usposobienia, dla mnie to oczywiste. Bo jak ma w nas nie wywoływać radości, nasz stan bliskości z Bogiem : :) :x
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-04-01, 07:16

A Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję. Rz 15, 13

Zadowolenie serca i radość duszy
daje wino pite w swoim czasie i z umiarkowaniem
. Syr 31, 28

Pokorni wzmogą swą radość w Panu,
i najubożsi rozweselą się w Świętym Izraela,
Iz 29, 19

Odkupieni więc przez Pana powrócą
i przybędą na Syjon z radosnym śpiewaniem,
ze szczęściem wiecznym na twarzach.
Osiągną radość i szczęście;
ustąpi smutek i wzdychanie.
Iz 51, 11

Pan bowiem uwolni Jakuba,
wybawi go z ręki silniejszego od niego.
Przyjdą i będą wykrzykiwać radośnie na wyżynie Syjonu
i rozradują się błogosławieństwem Pana:
zbożem, winem, oliwą, owcami i wołami7.
Życie ich będzie podobne do zroszonego ogrodu
i nigdy już sił im nie zbraknie.
Wtedy ogarnie dziewicę radość wśród tańca,
i młodzieńcy cieszyć się będą ze starcami.
Zamienię bowiem ich smutek w radość,
pocieszę ich i rozweselę po ich troskach
. Jr 31, 11-13

ODPOWIEDZ