„Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-04-02, 16:38

Napełniona Duchem Świętym Maryja, w czasie spotkania z Elżbietą, zawołała: "...raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy" (Łk 1,47). Jej duch rozradował się w Bogu. Znaczy to, że źródłem duchowej radości Maryi był kontakt z Bogiem, Zbawcą i Stwórcą wszystkiego, co mogło w jakiejś mierze ucieszyć Ją. Nie stworzenia, lecz Bóg, ich Stwórca, napełnił Maryję głęboką duchową radością.

Ponieważ wszystko, co istnieje, zostało stworzone przez Boga, dlatego kontakt ze stworzeniami daje nam radość. Przeżywanie tej radości nie jest złem ani grzechem. Często jednak dzieje się tak, że doznawanie przyjemności, miłych wrażeń staje się celem życia, utrudniając spełnianie obowiązków, odciągając od modlitwy, pomagania innym itp. Maryja ukazuje właściwą drogę do pełnej radości. Jest nią bliskość Boga, naszego Stwórcy i Zbawiciela. Radująca się w Bogu Maryja przypomina nam, że pełne i wieczne szczęście daje tylko nasz Pan i Zbawca.

— Radość, której Maryja nie szukała

Maryja nie poszła do Elżbiety po to, by znaleźć własną przyjemność. Pragnęła pomóc starszej krewnej, gdyż rozumiała trud macierzyństwa, związany z jej podeszłym wiekiem. I wtedy to właśnie, kiedy nie szukała przyjemności, ogarnęła ją radość z wysoka, pochodząca od Ducha Świętego. Radość tę wyraża Jej spontaniczny okrzyk: " raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy" (Łk 1,47)

To, co przeżyła Maryja, ukazuje nam niezawodny sposób dochodzenia do prawdziwej radości. Jest nim okazywanie szczerej miłości innym. Kiedy więc, jak Maryja, idę do kogoś, warto wzbudzić w sobie intencję, że nie robię tego wyłącznie dla własnego odprężenia, dla znalezienia relaksu przez rozmowę z kimś, lecz po to, by komuś umilić czas, udzielić pomocy. I może wtedy znajdę prawdziwą radość.

— Miłująca Boga ponad wszystko

Życie Maryi, Jej czyny, słowa, milczenie, cała Jej postawa pokazuje nam, co znaczy miłować Boga "całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem" (por. Mt 22,37). Ta miłość Maryi ujawniła się w tym, że każdy Jej czyn, każde jej słowo było wypełnieniem woli Boga, Jego pragnień. Maryja uczy nas, że miłość do Boga to nie samo tylko uczucie, lecz życie oparte na Jego przykazaniach, wypełnianie Jego woli

http://www.teologia.pl/m_k/j-mar-000.htm#1b

robbo1

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: robbo1 » 2019-04-30, 17:10

W prawdzie figowiec nie rozwija pąków,
nie przynoszą plonu winnice,
zawiódł owoc oliwek,
a pola nie dają żywności,
choć trzody owiec znikają z owczarni
i nie ma wołów w zagrodach
Ja mimo to w Panu będę się radować,
weselić będę w Bogu ,moim Zbawicielu
Pan Bóg- moją siłą:
uczyni nogi moje podobne nogom jelenia,
wprowadzi mnie na wyżyny

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-04-30, 17:18

To cytat z Ha 3, 17-19 - Robercie podajemy adresy- oznaczenia cytatów.

robbo1

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: robbo1 » 2019-04-30, 17:25

Przepraszam wydawało mi się,że podałem źródło cytatu.
Dzięki za przypomnienie i podanie tego miejsca .
Nie zmienia to jednak wymowności wersetów ,że nawet w obliczu nieprzychylnych wydarzeń można się wielce radować stwórcą i weselić nim ,jako swym wybawcy.
Pozdrawiam.

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-04-30, 17:40

To prawda. Daleko mi dziś do radosnego nastroju, dlatego szczególnie dziękuję za ten cytat i przypomnienie tej Hiobowej prawdy, choć w Księdze Habakuka.

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-05-01, 08:26

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Ps 34

Magnolia

Re: „Bądźcie zawsze radosnego usposobienia.” Tes 5,16

Post autor: Magnolia » 2019-05-03, 20:39

Ps 84,3
Dusza moja pragnie i tęskni
do przedsieni Pańskich.
Moje serce i ciało radośnie wołają
do Boga żywego

ODPOWIEDZ