...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Andej » 2019-12-30, 08:52

Eden pisze: 2019-12-30, 07:08... Tekst ➤ Komentarz ➤ Pytania ➤ Modlitwa[/i] (wszystko na grafice) ...
To byłaby rewolucja. Wydaje mi się, że do tej pory wrzucałeś obcy tekst w swoją oprawę graficzną. Brakowało Twojego własnego komentarza. Takoż i modlitwy związanej w podrzuconą myślą. Ale skoro nowe otwarcie i w szerszej, wg. mnie ciekawszej formie, to lepiej.
Tylko szkoda, że wszystko na grafice. Wiem, że właśnie to Cie bawi. Ale utrudnia odbiór. Moim subiektywnym zdaniem (zamierzony pleonazm) lepiej jest wtedy, gdy grafika ilustruje myśl wyrażoną zwykłym tekstem. Taka forma ułatwia odnoszenie się do treści. No, chyba, że to ma yć sztuka dla sztuki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Eden » 2019-12-30, 09:32

Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-30, 08:43 Taki temat już jest na forum - forumowicze komentują codzienne czytania.
A to nie można już więcej komentarzy podawać??! :-o
Moje są inne w treści i formule, więc proszę może o udostępnienie Forumowiczom nowego tematu, jak to zrobiłem, zanim został on dodany do tego już wcześniej przeze mnie utworzonego...

Dobrze, to nie czekając na 1 stycznia, podam to, co mam na myśli.
Poniżej forma, jaką sobie obrałem za sposób prezentacji:
---------
CODZIENNE 📆 ROZWAŻANIA BIBLIJNE
w cyklu: Na drodze ZBAWIENIA przy SŁOWIE 📕 chwila zamyślenia
Tekst ➤ Komentarz ➤ Pytania ➤ Modlitwa
  • Obrazek

Zachęcając do udzielania odpowiedzi na zadane pytania❔- podaję ich treść w formie tekstowej, jak również wersety biblijne powiązane z nimi (przekład: Biblia Warszawska).

PYTANIA DO REFLEKSJI I DYSKUSJI:
1. Jak pogodzić istnienie dobrego, miłosiernego Boga i Jego opatrzności z istnieniem zła? (zob. Iz 14,12-14; Ez 28,12-17; Ap 12,9-12; Mt 13,24-30.36-43)
2. Kim są aniołowie i jaka jest ich rola? (zob. Hbr 1,14; Mt 18,10)
___________________________
DO PYTANIA 1:
🔷 Iz 14:12-14 bw
(12) O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!
(13) A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy.
(14) Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam, się Najwyższym.

🔷 Ez 28:12-17 bw
(12) Synu człowieczy, zanuć pieśń żałobną nad królem Tyru i powiedz mu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Ty, który byłeś odbiciem doskonałości, pełnym mądrości i skończonego piękna,
(13) Byłeś w Edenie, ogrodzie Bożym; okryciem twoim były wszelakie drogie kamienie: karneol, topaz i jaspis, chryzolit, beryl i onyks, szafir, rubin i szmaragd; ze złota zrobione były twoje bębenki, a twoje ozdoby zrobiono w dniu, gdy zostałeś stworzony.
(14) Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej, przechadzałeś się pośród kamieni ognistych.
(15) Nienagannym byłeś w postępowaniu swoim od dnia, gdy zostałeś stworzony, aż dotąd, gdy odkryto u ciebie niegodziwość.
(16) Przy rozległym swoim handlu napełniłeś swoje wnętrze gwałtem i zgrzeszyłeś. Wtedy to wypędziłem cię z góry Bożej, a cherub który bronił wstępu, wygubił cię spośród kamieni ognistych.
(17) Twoje serce było wyniosłe z powodu twojej piękności. Zniweczyłeś swoją mądrość skutkiem swojej świetności. Zrzuciłem cię na ziemię; postawiłem cię przed królami, aby się z ciebie naigrawali.

🔷 Ap 12:9-12 bw
(9) I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.
(10) I usłyszałem donośny głos w niebie, mówiący: Teraz nastało zbawienie i moc, i panowanie Boga naszego, i władztwo Pomazańca jego, gdyż zrzucony został oskarżyciel braci naszych, który dniem i nocą oskarżał ich przed naszym Bogiem.
(11) A oni zwyciężyli go przez krew Baranka i przez słowo świadectwa swojego, i nie umiłowali życia swojego tak, by raczej je obrać niż śmierć.
(12) Dlatego weselcie się, niebiosa, i wy, którzy w nich mieszkacie. Lecz biada ziemi i morzu, gdyż zstąpił do was diabeł pałający wielkim gniewem, bo wie, iż czasu ma niewiele.

🔷 Mat 13:24-30.36-43 bw
(24) Inne podobieństwo podał im, mówiąc: Podobne jest Królestwo Niebios do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli.
(25) A kiedy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel i nasiał kąkolu między pszenicę, i odszedł.
(26) A gdy zboże podrosło i wydało owoc, wtedy się pokazał i kąkol.
(27) Przyszli więc słudzy gospodarza i powiedzieli mu: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swojej roli? Skąd więc ma ona kąkol?
(28) A on im rzekł: To nieprzyjaciel uczynił. A słudzy mówią do niego: Czy chcesz więc, abyśmy poszli i wybrali go?
(29) A on odpowiada: Nie! Abyście czasem wybierając kąkol, nie powyrywali wraz z nim i pszenicy.
(30) Pozwólcie obydwom róść razem aż do żniwa. A w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw kąkol i powiążcie go w snopki na spalenie, a pszenicę zwieźcie do mojej stodoły.

(36) Wtedy rozpuścił lud i poszedł do domu. I przystąpili do niego uczniowie jego, mówiąc: Wyłóż nam podobieństwo o kąkolu na roli.
(37) A On odpowiadając, rzekł: Ten, który sieje dobre nasienie, to Syn Człowieczy.
(38) Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.
(39) A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to aniołowie.
(40) Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu świata.
(41) Syn Człowieczy pośle swoich aniołów i zbiorą z Królestwa jego wszystkie zgorszenia, i tych, którzy popełniają nieprawość,
(42) I wrzucą ich do pieca ognistego; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
(43) Wtedy sprawiedliwi zajaśnieją jak słońce w Królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!
___________________________
DO PYTANIA 2:
🔶 Hbr 1:14 bw
(14) Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?

🔶 Mt 18:10 bw
(10) Baczcie, abyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo powiadam wam, że aniołowie ich w niebie ustawicznie patrzą na oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

-------------
A teraz proszę o ocenę, czy to w ogóle ma rację bytu na Forum?
A jeśli ma, to proszę pokornie o opcję założenia nowego tematu (jak to zrobiłem kilka godzin temu), bo przyklejenie go do dawnego jest niedobre, gdyż format wcześniejszy, a nawet tytuł projektu jest INNY.
Andej pisze: 2019-12-30, 08:52 To byłaby rewolucja. Wydaje mi się, że do tej pory wrzucałeś obcy tekst w swoją oprawę graficzną. Brakowało Twojego własnego komentarza. Takoż i modlitwy związanej w podrzuconą myślą. Ale skoro nowe otwarcie i w szerszej, wg. mnie ciekawszej formie, to lepiej.
Andeju, wydaje Ci się, i to bardzo! Jeśli spojrzysz na wcześniejsze moje tu grafiki, to NA KAŻDEJ JEST MÓJ KOMENTARZ!
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Andej » 2019-12-30, 10:16

Sorry. Przysypany taką dawką mam odruch ucieczki. Dla mnie to za dużo.

Do mnie lepiej dociera jedna myśl. Jeden temat. Wolę płynne przejścia z jednego do drugiego. Spokojne rozwinięcia. A tu? Nawet nie wiem, do czego się odnieść.

A właśnie. CO miałem poprzednio na myśli. Ano motywatory. Jedno krótkie zdanie lub nawet równoważnik zdania. Obraz i myśl wyrażona słownie. Bez przeładowania. Krótko i celnie. W barszczu dwa grzybki to zbyt wiele.

Ale to mój subiektywny odbiór. Skoro spełniasz sie w ten sposób, życzę powodzenia. Jeśli trafia do innych, to doskonale. Powodzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-12-30, 10:45

Andej pisze: 2019-12-30, 10:16 Sorry. Przysypany taką dawką mam odruch ucieczki. Dla mnie to za dużo.

Do mnie lepiej dociera jedna myśl. Jeden temat.
Nie przesadzaj, to tylko 2 pytania, a nie zbiór pytań kontrolnych na maturę, w licznie 430.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-30, 11:24

Eden pisze: 2019-12-30, 09:32
Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-30, 08:43 Taki temat już jest na forum - forumowicze komentują codzienne czytania.
A to nie można już więcej komentarzy podawać??! :-o
Można. W tamtym wątku, a nie robić sobie bloga z forum.
Moje są inne w treści i formule, więc proszę może o udostępnienie Forumowiczom nowego tematu, jak to zrobiłem, zanim został on dodany do tego już wcześniej przeze mnie utworzonego...
Są inne. Pod pytaniami są odsyłacze, które mają podyktować jedynie słuszną odpowiedź.

Eden

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Eden » 2019-12-30, 11:44

Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-30, 11:24
Eden pisze: 2019-12-30, 09:32
Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-30, 08:43 Taki temat już jest na forum - forumowicze komentują codzienne czytania.
A to nie można już więcej komentarzy podawać??! :-o
Można. W tamtym wątku, a nie robić sobie bloga z forum.
Moje są inne w treści i formule, więc proszę może o udostępnienie Forumowiczom nowego tematu, jak to zrobiłem, zanim został on dodany do tego już wcześniej przeze mnie utworzonego...
Są inne. Pod pytaniami są odsyłacze, które mają podyktować jedynie słuszną odpowiedź.
No to po takim przyjęciu, to widzę, że nic tu po mnie...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-30, 12:39

Ten wątek robi bajzel na forum.
Jest wątek o codziennym czytaniu, na który codziennie Magnolia dodaje komentarze, a Andej często dopowiada swoje.
Jeśli wrzucałbyś tam swoje obrazki, to by nie zginęły. Po prostu zostałby zachowany jakikolwiek porządek na forum.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Andej » 2019-12-30, 12:53

Eden pisze: 2019-12-30, 11:44... No to po takim przyjęciu, to widzę, że nic tu po mnie...
Jakież to biblijne!
Mk 6,10-12 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» Oni więc wyszli, bo obrazili się, że mają mówić w miejscu do mówienia, w miejscu, w którym ludzie chcą słuchać. Woleli sami wybierać miejsca nie bacząć na wole słuchaczy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Eden » 2019-12-30, 13:26

Andej pisze: 2019-12-30, 12:53
Eden pisze: 2019-12-30, 11:44... No to po takim przyjęciu, to widzę, że nic tu po mnie...
Jakież to biblijne!
Mk 6,10-12 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» Oni więc wyszli, bo obrazili się, że mają mówić w miejscu do mówienia, w miejscu, w którym ludzie chcą słuchać. Woleli sami wybierać miejsca nie bacząć na wole słuchaczy.
Z rana mi zarzuciłeś, że podaję nie swoje myśli/komentarze, a teraz napisałeś coś niezrozumiałego... Ech... @-)

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-12-30, 13:41

A to bardzo dziwne że nie rozumiesz tych słów;-)

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-12-30, 14:02

Magnolia pisze: 2019-12-30, 13:41 A to bardzo dziwne że nie rozumiesz tych słów;-)
Rozumiem słowa Biblii, ale już ze słowami Andeja, coś gorzej...
Czemu? Cytuję: "Oni więc wyszli, bo obrazili się, że mają mówić w miejscu do mówienia, w miejscu, w którym ludzie chcą słuchać. Woleli sami wybierać miejsca nie bacząć na wole słuchaczy."
Drugie zdanie rozumiem, że do mnie skierowane, ale to pierwsze?... Możesz mi objaśnić, co kolega chciał powiedzieć?

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-12-30, 14:08

Kolega zapewne sam objaśni co na mysli miał.
Ja odczytuję oba dopisane zdania że odnoszą się do Ciebie.

Patrz na wolę odbiorców. Mają już wątek gdzie chcą słuchać Słowa Bożego, masz dwa wyjścia, albo robić cos nowego pomimo oporu, ale tez i bez korzyści obopólnej, albo dostosować się do woli słuchaczy i wpasować się w schemat już istniejący.
Słowo Boże tez trzeba umieć głosić, kapłani uczą się tego pilnie przez kilka lat, a potem jeszcze przyjmują namaszczenie by głosić zgodnie z wolą Bożą. A Ty z jakiego tytułu chcesz głosić?

p.s wydaje mi się ze Twoja obecność tu po raz drugi wymaga pewnego przemyślenia błędów popełnionych podczas pierwszej aktywności... Innymi słowy nie ponawiaj drugi raz tych samych schematów.
Ostatnio zmieniony 2019-12-30, 14:10 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-30, 14:24

Eden pisze: 2019-12-30, 11:44 No to po takim przyjęciu, to widzę, że nic tu po mnie...
Nie znoszę szantaży. Także moralnych.I nie ulegam szantażystom.
Magnolia pisze: 2019-12-30, 14:08 p.s wydaje mi się ze Twoja obecność tu po raz drugi wymaga pewnego przemyślenia błędów popełnionych podczas pierwszej aktywności... Innymi słowy nie ponawiaj drugi raz tych samych schematów.
10/10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na drodze ZBAWIENIA ✝ przy SŁOWIE chwila zamyślenia

Post autor: Andej » 2019-12-30, 16:21

Eden pisze: 2019-12-30, 13:26
Andej pisze: 2019-12-30, 12:53
Eden pisze: 2019-12-30, 11:44... No to po takim przyjęciu, to widzę, że nic tu po mnie...
Jakież to biblijne!
Mk 6,10-12 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» Oni więc wyszli, bo obrazili się, że mają mówić w miejscu do mówienia, w miejscu, w którym ludzie chcą słuchać. Woleli sami wybierać miejsca nie bacząć na wole słuchaczy.
Z rana mi zarzuciłeś, że podaję nie swoje myśli/komentarze, a teraz napisałeś coś niezrozumiałego... Ech... @-)
No cóż. Mogę tylko prosić o ponowne przeczytanie zacytowanego fragmentu, a następnie mojej reakcji na tenże fragment.
Nie bardzo wiem, które ze słów jest niezrozumiałe ... O już widzę. Masz rację. Mój błąd. Powinno być "bacząc" zamiast "bacząć". Mam nadzieję, że teraz już jest zrozumiałe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ