Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Magnolia » 2020-01-28, 10:20

Pytanie tytułowe jest przewrotne, bo może od razu budzi Ci się mysl: a po co mam je znać na pamięć?

Chyba dobrze to uzasadnia Mikołaj Kapusta w tym filmie:



Czytając Pismo św wiele razy odnosimy wrażenie że to juz znamy, to juz wiele razy słyszałam....
ale czy modlę się nimi?
Czy wersety wspierają mnie w codzienności?
Czy poznaję Biblię codziennie?

Czy naśladujemy Jezusa w znajomości Pisma? Bo przecież Jezus znał Słowo Boże na pamięć! - wiele razy je cytował i swoim życiem wypełnił wszystkie proroctwa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-28, 10:35

Nie mam pojęcia.

Magnolia

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Magnolia » 2020-01-28, 21:50

Nigdy nie uczyłam sie Biblii na pamięć, więc niewiele znam "z głowy". Ale Mikołaj przekonał mnie w tym filmie, ze warto czytać i zapamiętywać, choćby po to by się Słowem Bożym modlić, na Słowo powoływać.

Kiedyś słyszałam, ze w ciągu 4 lat w czytaniach liturgicznych są zamieszczone wszystkie najważniejsze fragmenty Biblii, obecnie mijają dwa lata jak codziennie publikuję czytania na dzień, ale czy znam już połowę Biblii? Hmm ja się tak nie czuję, choć z pewnością poznałam wiele nowych fragmentów, wydarzeń, a komentarze z Oremusa i forumowiczów pomagają lepiej rozumieć przesłanie.
W kazdym razie apetyt na słowo Boże rośnie.

Papież Franciszek zachęca by mieć przy sobie stale kieszonkowe wydanie Ewangelii, by do niej codziennie zaglądać i czytać. To tez jest metoda by pamiętać Słowo Boże i o samym Stwórcy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Andej » 2020-01-28, 21:59

Ile cytatów zna Świadek Jehowy? Sporo. I co z tego? Czy to oznacza zrozumienie? Albo kroczenie przez życie zgodnie z wolą bożą?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Magnolia » 2020-01-29, 08:31

Czy fakt, że sekta czytająca okrojoną wersję Biblii oraz która odczytuje przesłanie Pisma św bez łączności z Kościołem, ma być dowodem na to że czytanie Słowa Bożego jest na nic?
Świadkowie Jehowy nie spełniają dwóch ważnych warunków - czyli czytanie całej Biblii, którą Kościół uznał za Księgi Objawione, oraz interpretacja w łączności z Kościołem.

Jeśli człowiek uznaje że może sam decydować co jest Objawieniem, bez spójności z Tradycją i całą Biblią... to oczywiście zbłądzi... historia pokazała już jak dochodziło do schizm i herezji. Ale nie o tym mowa w tym wątku.

***
Czy uzasadnione jest czytanie Słowa Bożego, a czasem zapamiętanie fragmentów, wersetów, by jasno wskazywały nam drogę? by nas pocieszały? by nas karmiły? by nam pomagały się modlić?
Jak myślicie?

Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Andej » 2020-01-29, 09:02

Magnolia pisze: 2020-01-29, 08:31 Czy fakt, że sekta czytająca okrojoną wersję Biblii oraz która odczytuje przesłanie Pisma św bez łączności z Kościołem, ma być dowodem na to że czytanie Słowa Bożego jest na nic? ...
Z pewnością nie. Chodzi o to, aby Słowo żyło w wierzącym. Aby było w sercu. Aby objawiało się w życiu, a nie w łowieniu naiwnych.
Czytanie jest bardzo ważne. Zwłaszcza czytanie tego, co przeznaczone na dany dzień. Czytanie ze zrozumieniem.
Natomiast imponuje mi zapamiętywanie. Ale nie wykuwanie na pamięć. Zwłaszcza wraz z wyuczoną interpretacją.
Słowa Pisma muszą żyć w człowieku. Muszą wyciskać piętno. A ludzie muszą poznawać po zachowaniu, czyimi uczniami jesteśmy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: sądzony » 2020-03-06, 22:10

ja chyba znam:
"nie samym chlebem człowiek żyje, ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Tom Tom
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 9 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Tom Tom » 2021-01-22, 01:22

sądzony pisze: 2020-03-06, 22:10 ja chyba znam:
"nie samym chlebem człowiek żyje, ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych"
Piękny werset, wydaje mi się że jest w nim mowa o słowie, które Bóg ma dla Ciebie na każdy dzień, tzw "Rhema" Jest jeszcze inne słowo "Logos"- to jest słowo zapisane.
We fragmencie jest mowa o słowie pochodzącym z ust, czyli słowie mówionym 'Rhema'.

(Taka ciekawostka) :ymblushing:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: sądzony » 2021-01-22, 08:55

Tom Tom pisze: 2021-01-22, 01:22
sądzony pisze: 2020-03-06, 22:10 ja chyba znam:
"nie samym chlebem człowiek żyje, ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych"
Piękny werset, wydaje mi się że jest w nim mowa o słowie, które Bóg ma dla Ciebie na każdy dzień, tzw "Rhema" Jest jeszcze inne słowo "Logos"- to jest słowo zapisane.
We fragmencie jest mowa o słowie pochodzącym z ust, czyli słowie mówionym 'Rhema'.

(Taka ciekawostka) :ymblushing:
To było rok temu. Dziś znam już nieco więcej. Choć zdarza mi się je parafrazować. Ostatnio oscyluję wokół tego:
Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, (...)


Ten cytat: "nie samym chlebem człowiek żyje, ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych" rozumiem trochę szerzej, bardziej metaforycznie.
Mianowicie, że chleb bez Boga pozostaje jedynie kamieniem, który bez Niego nigdy cię nie nasyci.
Życie słowem pochodzącym z ust Bożych to poniekąd, życie (lub próba życia) w zgodzie z Jego Wolą (lub Jej poszukiwanie).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ile wersetów Słowa Bożego znasz na pamięć?

Post autor: Dezerter » 2021-02-13, 18:17

Mało, za mało, pewnie z kilkanaście - ale nigdy się nie uczyłem na pamięć
Kilkoma się stale modle, więc te znam doskonale
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ