Królestwo Boże

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Biserica Dumnezeu

Re: Królestwo Boże

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-09, 21:03

W jaki sposob panuje szatan?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Królestwo Boże

Post autor: Dezerter » 2020-02-09, 23:10

Jednax pisze: 2020-02-09, 17:59 Jak Królestwo Boże już jest, to dlaczego prosimy, aby przyszło?
Po jego panowanie jest miejscowe, ograniczone a nie powszechne - tak będzie po Paruzji
Zgadzam się z tym, że KB oznacza panowanie Boga na świecie i w człowieku. W człowieku tak. Ale na świecie panuje raczej szatan.
podaje przykłady Bożego panowania - klasztory, niektóre miejscowości, małe wspólnoty, kościoły z wiernymi, nasze domy, Przystanek Jezus, Przystań z Jezusem i tysiące miejsc gdzie gromadzi się Lud Boży
Czyli modlę się, żeby Bóg panował mad moimi myślami i czynami. Czy tak
Raczej nad twoim życiem - myśli i czyny to twoja działka. Masz podać każdą dziedzinę twojego życia pod panowanie Boga (ale to ideał, który mało kto osiąga, ja jeszcze nie osiągnąłem :( )
A co ze światem?
Chcesz zmienić świat? - zacznij od siebie, swojego domu, swojej rodziny, swoich najbliższych, resztę zostaw Bogu
Ostatnio zmieniony 2020-02-09, 23:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-11, 14:21

Mówisz, że tylko klasztorze lub małych wspólnotach? A w samotnym człowieku? Nie ma szans?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Królestwo Boże

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-11, 14:32

Królestwo jest tam gdzie jest Król :) więc jeśli przyjmujesz Go do swego serca (najlepiej w Eucharystii) to i w Tobie jest Królestwo.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Królestwo Boże

Post autor: Praktyk » 2020-02-11, 14:37

Jednax pisze: 2020-02-11, 14:21 Mówisz, że tylko klasztorze lub małych wspólnotach? A w samotnym człowieku? Nie ma szans?
Zależy co rozumiesz przez samotnym. Nie trzeba należeć do żadnej organizacji czy mieć rodziny. Ale Królestwo Boże implikuje Jedność z braćmi i siostrami w Bogu.
Jeśli dany człowiek ma w środku uczucie, które mówi "nie chcę być z innymi ludźmi, bo COŚ..." to to "COŚ" trzeba przeanalizować, bo jest pewnie przeszkodą w drodze do Jedności.
A to coś to najczęściej strach albo pogarda.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-17, 08:55

@Praktyk ... Czyli, chcesz przekonać, ze Królestwo Boże opiera się na uczuciach? Ja chce być z ludźmi. Ale się boję. I dlatego niedowiem się?
@Tek de Cart ... Zawsze przyjmuje. I już jest we mnie? Choć dalej nie rozumiem?
Kto ma rację? Piszecie rzeczy przeciwne. Trzeba czuć, czy nic nie czuć?

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-06-10, 06:57

"Bo Królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym" (Rz 14, 17).

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-07-09, 08:07

Ewangelia
(Mt 10,7-15)
Jezus powiedział do swoich apostołów: Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was! Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu.

Komentarz o. Jacka Salija OP:

Co to jest Królestwo Niebieskie, które mają głosić uczniowie Pana Jezusa? Otóż Królestwo Boże jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, gdzie Bóg jest Królem. Kiedy np. w Modlitwie Pańskiej prosimy naszego Ojca, który jest w niebie: "Przyjdź Królestwo Twoje!", prosimy wówczas o to, ażeby Bóg był zawsze na pierwszym miejscu zarówno w naszym własnym życiu, jak i w całym naszym świecie.

Bo tam, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko inne jest na swoim miejscu. I na tym właśnie polega Królestwo Boże.

W świecie jest wiele buntu przeciwko Bogu. Nieraz ludzie zachowują się tak, jakby mieli moc ustanawiania dobra i zła. Nieraz zamiast czcić Boga prawdziwego oddajemy się bałwochwalstwu, tzn. jakieś rzeczy stworzone traktujemy tak, jakby były one wartością najwyższą, poświęcamy się dla nich i nieraz czynimy je nawet przedmiotem kultu. Ten bunt przeciwko Bogu i nas niszczy, i świat pozbawia pokoju i porządku. W rezultacie naszych buntów przeciw Bogu nieraz zaczynamy żyć tak, jakby Boga w ogóle nie było.

Otóż polecenie Pana Jezusa, aby już teraz głosić Królestwo Boże, oznacza, że chociaż jesteśmy grzeszni, przecież jest to możliwe, żeby już teraz Bóg był w naszym życiu naprawdę na pierwszym miejscu.

Nie zapominajmy jednak, co na temat Królestwa Bożego powiedział Pan Jezus przed Piłatem. Zapytany o to, czy jest Królem, potwierdził to, ale od razu dodał: "Królestwo moje nie jest z tego świata". Bo mocą tego Królestwa nie jest potęga materialna, ani siła wojska, ani sprawność organizacyjna. To Królestwo opiera się na mocy duchowej, ale też przynależność do niego napełnia mocą duchową. O tym właśnie mówił Pan Jezus, kiedy zwracał się do swoich uczniów: "Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie zmarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy!"

https://teologiapolityczna.pl/9-lipca-o ... -ewangelie
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 08:08 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-08-01, 17:21

Magnolia pisze: 2020-07-09, 08:07 Otóż Królestwo Boże jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, gdzie Bóg jest Królem. Kiedy np. w Modlitwie Pańskiej prosimy naszego Ojca, który jest w niebie: "Przyjdź Królestwo Twoje!", prosimy wówczas o to, ażeby Bóg był zawsze na pierwszym miejscu zarówno w naszym własnym życiu, jak i w całym naszym świecie.
I to wszytko? Moze i tak, ... Czyli chodzi w życiu kazdego modlacego Bóg był na pierwszym miejscu teraz i zawsze.

* Jeśli tak, to dlaczego Królestwo Boże nie jest z tego świata? Jak modlimy się o to, aby teraz Bóg był na pierszym miejscu, to prosimy o teraz. Za życia naszego. Czy nie tak, że to prosba o to, zeby nas Bóg przyjoł do nieba po smierci?

* Jak się ma prośba o Królestwo Boże do następnych słow "bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi"?

Biserica Dumnezeu

Re: Królestwo Boże

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-08-01, 19:06

A co ma piernik do wiatraka?
Ogarnij sie prosze i pisz na temat.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-08-01, 23:59

Dokopales mi. Ale wytłumaczyc nie chcesz, albo sam nie rozumiesz. Masz satysfakcje?
Magnolia przynajmniej sie stara, aby zrozumial.

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 09:58

Pisałam juz wcześniej, że w Królestwie Bożym możemy uczestniczyć już teraz, gdy przyjmujemy Komunię św. Gdy wielbimy Boga, gdy stawiamy Go na pierwszym miejscu w swoim życiu, doświadczamy już wtedy przedsionków nieba. Bo skupiamy się własnie na spełnianiu woli Boga a nie swojej.

Biserica Dumnezeu

Re: Królestwo Boże

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-08-02, 13:49

jednax - nie mam satysfakcji.
po prostu okolicznosci sprawiaja, ze nie mam mozliwosci rozwiniecia tematu.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-08-03, 09:23

Magnolia pisze: 2020-08-02, 09:58 Bo skupiamy się własnie na spełnianiu woli Boga a nie swojej.
Podziwiam Cię, ze to wszystko tak doskonale rozumiesz. To wielkie szczęście doświadczać Królestwa Bożego. Marzę o tym. Dlatego tak draze tema.
Ja sam czytam i niewiele rozumiem. Tego wciaz pytam. jak cierpliwa, to odpowiedz. Ostatnio czytałem Łukasza. I wiele nie wiem. Blagam, podziel sie swojom wiedzo. I nie gniewaj sie, jak za glupie pytania.

[*] Łk 6, 20 A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: «Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Czy ubóstwo jest warunkiem, aby uczestniczyc w Krolestwie? Czy w innym wypadku Komunia niewiele pomoże?

[*] Łk 9, 2 I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.
Czy po uzdrawianiu poznaje sie krolestwo? A jak kto chodzi na msze o uzdrowienie i nic, to znaczy ze nie osiagnie królestwa?

[*] Łk 10, 8 Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; 9 uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. 10 Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: 11 Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. 12 Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.
Rozumie, że to trzeba słuchać i przyjmowaćtych co głoszą. Ale dlaczego tu znowu warunek uzdrawiania?

[*] Łk 12, 31 Starajcie się raczej o Jego królestwo, a te rzeczy będą wam dodane.
32 Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo. 33 Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę! Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. 34 Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.
Tu napisa, że Ojciec juz dał nam Królestwo. A ja nie rozpoznaje, nie czuje Wiem, że w Komunii, ale tylko wiem. Nic dalej nie idzie.

[*]Łk 13, 18 Mówił więc: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? 19 Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach».
20 I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? 21 Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».
Że wzrastac w człowieku, to rozumiem. Ale jak poznac, że to Królestwo? Nie chodzi do czego podobne, ale czym jest. Czy jest tu i teraz, czy dopiero po smierci?

[*]Łk 17, 20 Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; 21 i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest»2.
A tu napisane, ze nie mamy szansy aby je dostrzec. Dlaczego niby jest, ale nie możemy o tym wiedzieć.
To w koncu Królestwo przyszło, czy mamy czekac?

[*]Łk 18, 17 Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».
Jak przyjac, jak nie może sie rozpoznac?

[*]Łk 22, 18 albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże».
Tu znowu, że jeszcze nie ma. Nawet, że za życie nie bedzie.

Przepraszam, że tak dużo. Mam tego watpliwosci duzo wiecej. Czy choć na które odpiwesz wytlumaczysz? Czy cierpliwosci starczy, dobroci?

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-08-03, 10:48

Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23
[*] Łk 6, 20 A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: «Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Czy ubóstwo jest warunkiem, aby uczestniczyc w Krolestwie? Czy w innym wypadku Komunia niewiele pomoże?
Królestwo Boże należy do ubogich i do maluczkich, to znaczy do tych, którzy przyjęli je pokornym sercem. Nie chodzi o ubóstwo w sensie materialnym, ale chodzi o pokorne serce. Pokora wobec Boga, czyli stawianie Go i Jego woli na pierwszym miejscu w swoim życiu.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*] Łk 9, 2 I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.
Czy po uzdrawianiu poznaje sie krolestwo? A jak kto chodzi na msze o uzdrowienie i nic, to znaczy ze nie osiągnie królestwa?
Każda msza św ma moc uzdrawiania. Bo gdy przyjmujemy Ciało Jezusa, to przyjmujemy Go z wszystkimi łaskami i darami jakimi przychodzi, a wtedy On nas uzdrawia.
Tu dodam, że trzeba świadomie przyjąć te łaski i dary. Przyjęcie Ciała Pańskiego nie może być tylko gestem fizycznym polegającym na połknięciu hostii, ale powinno być świadomym zaproszeniem Boga do serca i uczynieniem Go Królem swojego serca. Wtedy w sercu zapanowuje Król i Królestwo Boże.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*] Łk 10, 8 Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; 9 uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. 10 Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: 11 Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. 12 Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.
Rozumie, że to trzeba słuchać i przyjmować tych co głoszą. Ale dlaczego tu znowu warunek uzdrawiania?
Trzeba słuchać kapłanów, bo Oni mają święcenia czyli sam Bóg ich uzdalnia do głoszenia Ewangelii, odbyli formację i studia. Nie każdy kto głosi Ewangelię głosi ją poprawnie, dlatego zawsze trzeba rozeznawać kogo słuchamy. Jeśli nie umiemy sami rozeznać to najlepiej słuchać kapłana.
Uzdrawianie bywa fizyczne (powrót do zdrowia) albo wewnętrzne (czyli dotyka serca). Nasze serce często jest pełne pychy i egoizmu, przywiązania do przyjemności, żądz, namiętności to nas prowadzi do grzechu i oddalenia od Boga. Gdy spowiadamy się w sakramencie pokuty i otrzymujemy rozgrzeszenie a potem przyjmujemy Jezusa w Eucharystii to Bóg uzdrawia nasze serce i wlewa nam miłość do serca. A jesli my postępujemy zgodnie z tą miłością. Wtedy można powiedzieć, że już teraz doświadczamy Królestwa Bożego na ziemi, bo czynimy dobro, pokój i miłość współpracując z łaską.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*] Łk 12, 31 Starajcie się raczej o Jego królestwo, a te rzeczy będą wam dodane.
32 Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo. 33 Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę! Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. 34 Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.

Tu napisa, że Ojciec juz dał nam Królestwo. A ja nie rozpoznaje, nie czuje Wiem, że w Komunii, ale tylko wiem. Nic dalej nie idzie.
Napisałam wyżej, przyjmując komunie św, należy świadomie przyjmować Boga, Jego wolę, Jego łaski i przede wszystkim prosić o miłość. Tych modlitw Bóg zawsze wysłuchuje.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*]Łk 13, 18 Mówił więc: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? 19 Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach».
20 I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? 21 Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło»
.
Że wzrastac w człowieku, to rozumiem. Ale jak poznac, że to Królestwo? Nie chodzi do czego podobne, ale czym jest. Czy jest tu i teraz, czy dopiero po śmierci?
Jak będziesz miał miłość w sercu do każdego bliźniego, wybaczysz nieprzyjaciołom i krzywdzicielom, wybaczysz wszystkie urazy i doznane krzywdy, będziesz czynił dobro, uczciwie pracował nad sobą aby nie grzeszyć - to wszystko osiągniesz tylko współpracując z łaską Bożą - to wtedy będziesz postępował Królestwo Boże już na ziemi.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*]Łk 17, 20 Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; 21 i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest»2.
A tu napisane, ze nie mamy szansy aby je dostrzec. Dlaczego niby jest, ale nie możemy o tym wiedzieć.
To w koncu Królestwo przyszło, czy mamy czekac?
Zobacz o czym pisze wyżej, tu chodzi o postawę serca i życia, tego nie można zmierzyć czy rozpoznać po zapachu. Tu chodzi o naśladowanie Jezusa poprzez miłowanie bliźniego, poprzez czynienie dobra.

Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*]Łk 18, 17 Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego».
Jak przyjac, jak nie może sie rozpoznac?
Dzieci gdy sa małe umieją tylko dwie rzeczy: kochać rodziców i ufać rodzicom. O to chodzi Bogu: kochać Go i ufać Mu.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 [*]Łk 22, 18 albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże».
Tu znowu, że jeszcze nie ma. Nawet, że za życie nie będzie.
Nie każde słowa musimy rozumieć od razu, czasem rozumienie pewnych trudnych spraw przekazywanych w Biblii przychodzi po czasie, albo wtedy gdy sam Bóg chce nas oświecić daną prawdą.
jesli czegoś nie rozumiesz proś w modlitwie by sam Duch św Ci ta prawdę pomógł zrozumieć.
Jednax pisze: 2020-08-03, 09:23 Przepraszam, że tak dużo. Mam tego watpliwosci duzo wiecej. Czy choć na które odpiwesz wytlumaczysz? Czy cierpliwosci starczy, dobroci?
Po to tu jestem by tłumaczyć i odpowiadać, nie przepraszaj. Ale w tym wątku masz naprawdę dużo wiedzy na poprzedniej stronie, przeczytaj tamte posty jeszcze raz, bo minęło już trochę czasu, może odkryjesz je na nowo.

Proś Ducha świętego o łaskę zrozumienia tych prawd związanych z Królestwem Bożym.

ODPOWIEDZ