Królestwo Boże

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Jednax

Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-07, 11:13

Mam pytanie. Co to jest Królestwo Boże? Wtedy, jak Jezus uczył. A teraz. Różaniec 3 tajemnica radosna.

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-02-07, 12:06

No popatrz, wchodzę na fb, i prawie dziś trafiam na taki wpis użytkownika "Boży punkt widzenia"

Temat Królestwa pociąga mnie niezmiennie od lat. Właśnie ono było treścią przepowiadania Pana Jezusa. Czytamy, że „obchodził On całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszystkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu” (Mt 4,23). O tym Królestwie czytamy także w listach Pawła: „królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym. A kto w taki sposób służy Chrystusowi, ten podoba się Bogu i ma uznanie u ludzi” (Rz 14,17-18).
W greckim tekście czytamy: dikaiosynē kai eirēnē kai chara en hagios pneuma. Sprawiedliwość rozumiana jako stan świętości, do którego powołał i wzywa nas Bóg, która zostaje nam udzielona jako łaska, a nie coś, co sobie wypracowujemy. Pokój, który jest darem Ducha, a zarazem pewnym stylem życia, bo chrześcijanina powinien zawsze, o ile się da, dążyć do przebaczenia i pojednania. Radość w Duchu Świętym to również dar. Każdy, kto doświadczył wyłania Ducha Świętego, miał też pewnie okazję przekonać się o tym jak wielką radość ze sobą przynosi.
Królestwo Boże jest nierozerwalnie związane z działaniem Ducha Bożego. Bez Niego jest puste, pozbawione mocy, a przecież wiemy, że „nie w słowie, lecz w mocy przejawia się królestwo Boże” (1 Kor 4,2). Grec. dynamis - to jest moc, o której pisze Paweł. Moc i siła pochodzące od Boga, moc czyniąca cuda Jego imię. Zawsze gdy się objawiała, Jezus mówił o nadejściu Królestwa.
Tęsknię za takim chrześcijaństwem. Tęsknię za chrześcijaństwem pełnym mocy, za wiarą, która zamienia rzeczywistość, która w sposób widoczny i nieodwołalny przemienia serca. Tak było u początków i wygląda na to, że Duch Święty na nowo prowadzi Kościół ku tym korzeniom. Żyjemy w niezwykłym czasie! Jeszcze wiele ujrzą nasze oczy. Duch Święty dopiero się rozkręca.


Przytoczę jeszcze biblijne rozważania o przypowieściach o Królestwie Bożym:
https://biblia.wiara.pl/doc/4479022.Prz ... ie-Bozym/8
https://www.dziekanowice.pl/czytelnia/c ... stwo-boze/
oraz dobrą katechezę bp Marcinkowskiego:
https://www.niedziela.pl/artykul/45118/ ... estwo-Boze

Dodano po 4 minutach 38 sekundach:
Jednax pisze: 2020-02-07, 11:13 Różaniec 3 tajemnica radosna.
Chyba jednak trzecia tajemnica światła.

Tajemnice Światła
Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej
Głoszenie nauk o Królestwie Bożym
Przemienienie na górze Tabor
Ustanowienie Eucharystii

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-07, 14:40

Pomyliłem. Światła.
Ale nie wyjaśniła. Jak rozumieć Przyjdź Królestwo Boże? Jak ma przyjść? Co mam zrobić, aby do mnie przyszło?

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-02-07, 15:18

Przystępujesz do komunii św w czasie mszy św?

To wtedy przychodzi do Ciebie Królestwo Niebieskie. Przeżywając komunie św z Bogiem dostępujemy przedsionka nieba. Stąd płynie radość i pokój chrześcijanina. Modląc się łączysz się z Królestwem Bożym, przyzywając Ducha św.
W niebie sa wszyscy święci, prosząc ich o wspólną modlitwę z Tobą uczestniczysz w Królestwie Bożym.

Czytałeś te artykuły, które Ci podesłałam?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Królestwo Boże

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-07, 15:43

Łk 17:20-21 "Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14816
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Królestwo Boże

Post autor: Dezerter » 2020-02-07, 23:10

Aby było królestwo, musi być król - chyba się zgodzisz
Bóg jest tym Królem, Jezus jest Królem
A kto poddanymi?
Ci którzy uznają go za swojego Pana i są poddanymi.
Czy uznałeś już Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela?
Jest to warunek, by wejść do tego Królestwa, królestwa zbawionych.
Nie jest to jednak Królestwo z tego świata, choć już w tym świecie go budujemy - jest to królestwo duchowe, bo każdy, kto ma Ducha i z tym/w tym Duchu żyje już jest w tym królestwie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-08, 08:36

Nie rozumie. Jeśli ni można rozpoznać, to jak budować. Jezus jest DrugaOsoba Trójcy. Nie wiem, często Królem. Jak ma tu w Polsce przyjść Królestwo? Po czym poznać,że przyszło?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Królestwo Boże

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-08, 10:25

Rz 14:17 bt5 "Bo królestwo Boże - to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym."

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-08, 18:32

Czy możesz to trochę szerzej? Tak dla zwykłego człowieka.

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-02-08, 18:35

Jednax pisze: 2020-02-08, 18:32 Czy możesz to trochę szerzej? Tak dla zwykłego człowieka.
Marek wziął urlop od forum, więc ja przypomnę, ze odpowiedziałam prosto :
Magnolia pisze: 2020-02-07, 15:18 Przystępujesz do komunii św w czasie mszy św?

To wtedy przychodzi do Ciebie Królestwo Niebieskie. Przeżywając komunie św z Bogiem dostępujemy przedsionka nieba. Stąd płynie radość i pokój chrześcijanina. Modląc się łączysz się z Królestwem Bożym, przyzywając Ducha św.
W niebie sa wszyscy święci, prosząc ich o wspólną modlitwę z Tobą uczestniczysz w Królestwie Bożym.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-08, 18:37

Tak mało i już? Nic więcej?

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-02-08, 18:46

To jest bogaty temat, podałam linki do 3 artykułów, jest conajmniej kilka przypowieści o Królestwie Niebieskim, w artykułach znajdziesz biblijne komentarze. Ale prosiłeś o prostą odpowiedź.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Królestwo Boże

Post autor: Praktyk » 2020-02-08, 20:59

Jednax pisze: 2020-02-08, 18:37 Tak mało i już? Nic więcej?
Tak praktycznie to ujął bym tak. Jak już poczujesz, że każdy człowiek na ulicy jest twoją rodziną i będziesz go kochał będąc świadomym, że z góry patrzy na ciebie kochający Ojciec to znak, że jesteś w Komunii z Bogiem i Kościołem.
Czy to już Królestwo Boże ? Nie jestem do końca pewien, ale w tym stanie możesz bezpiecznie czekać na jego przyjście :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Królestwo Boże

Post autor: Magnolia » 2020-02-09, 17:15

Zajrzałam także do Katechizmu Kościoła Katolickiego pod hasło Królestwo Boże.:

Królestwo Boże

KKK 567 Królestwo Boże zostało zapoczątkowane na ziemi przez Chrystusa. "Królestwo to zajaśniało ludziom w słowie, czynach i w obecności Chrystusa" (Por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 5.) Kościół jest zalążkiem i początkiem tego Królestwa. Jego klucze zostały powierzone Piotrowi.

"Bliskie jest Królestwo Boże"

KKK 541 "Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 14-15). "Żeby wypełnić wolę Ojca, Chrystus zapoczątkował Królestwo niebieskie na ziemi" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 3). Teraz wolą Ojca jest "wyniesienie ludzi do uczestnictwa w życiu Bożym" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 2). Czyni to, gromadząc ludzi wokół swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Zgromadzeniem tym jest Kościół, który na ziemi "stanowi zalążek oraz zaczątek tego Królestwa" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 5).

KKK 542 Chrystus znajduje się w centrum tego zgromadzenia ludzi w "rodzinie Bożej". Zwołuje ich wokół siebie przez swoje słowa i znaki, które ukazują Królestwo Boże, oraz przez posłanie swoich uczniów. Urzeczywistni przyjście swego Królestwa przede wszystkim przez wielkie Misterium swojej Paschy: śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie. "A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie" (J 12, 32). "Wszyscy ludzie powołani są do tego zjednoczenia z Chrystusem" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 3).

Zapowiedź Królestwa Bożego

KKK 543 Wszyscy ludzie są powołani do Królestwa. Królestwo mesjańskie, głoszone najpierw dzieciom Izraela (Por. Mt 10, 5-7). jest przeznaczone dla wszystkich narodów (Por. Mt 8, 11; 28, 19). Aby wejść do niego, trzeba przyjąć słowo Jezusa:

Słowo (Pana) porównane jest do ziarna, które wsiewa się w rolę; ci, co słuchają go z wiarą i zaliczają się do małej trzódki Chrystusowej, otrzymali już samo Królestwo; własną mocą kiełkuje następnie ziarno i wzrasta aż do czasu żniwa (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 5).

KKK 544 Królestwo Boże należy do ubogich i do maluczkich, to znaczy do tych, którzy przyjęli je pokornym sercem. Jezus został posłany, by "ubogim niósł dobrą nowinę" (Łk 4,18) (Por. Łk 7, 22). Ogłasza ich błogosławionymi, ponieważ "do nich należy Królestwo niebieskie" (Mt 5, 3). Właśnie "maluczkim" Ojciec zechciał objawić to, co pozostaje zakryte przed mądrymi i roztropnymi (Por. Mt 11, 25). Od żłóbka aż do krzyża Jezus dzieli życie ubogich; zna głód (Por. Mk 2, 23-26; Mt 21, 18). pragnienie (Por. J 4, 6-7; 19, 28. i ogołocenie (Por. Łk 9, 58). Co więcej, utożsamia się z wszelkiego rodzaju ubogimi, a aktywną miłość do nich czyni warunkiem wejścia do swojego Królestwa (Por. Mt 25, 31-46).

KKK 545 Jezus zaprasza grzeszników do stołu Królestwa: "Nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników" (Mk 2, 17) (Por. 1 Tm 1, 15). Zaprasza ich do nawrócenia, bez którego nie można wejść do Królestwa, ale ukazuje im słowem i czynem bezgraniczne miłosierdzie Ojca wobec nich (Por. Łk 15, 11-32) i ogromną "radość z jednego grzesznika, który się nawraca" (Łk 15, 7). Największym dowodem tej miłości będzie ofiara Jego własnego życia "na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 28).

KKK 546 Jezus wzywa do wejścia do Królestwa, posługując się przypowieściami, które stanowią charakterystyczną cechę Jego nauczania (Por Mk 4, 33-34). Przez nie zaprasza na ucztę Królestwa (Por. Mt 22, 1-14). ale wymaga także radykalnego wyboru: aby zyskać Królestwo, trzeba oddać wszystko (Por. Mt 13, 44-45.; nie wystarczą słowa, potrzebne są czyny (Por. Mt 21, 28-32). przypowieści są dla człowieka jakby zwierciadłami: Czy przyjmuje on słowo jak ziemia skalista czy jak ziemia żyzna? (Por. Mt 13, 3-9. Co czyni z otrzymanymi talentami? (Por. Mt 25, 14-30. Jezus i obecność Królestwa na tym świecie w tajemniczy sposób stanowią centrum przypowieści. Trzeba wejść do Królestwa, to znaczy stać się uczniem Chrystusa, aby "poznać tajemnice Królestwa niebieskiego" (Mt 13, 11). Dla tych, którzy "są poza" (Mk 4, 11), wszystko pozostaje niejasne (Por. Mt 13, 10-15).

Znaki Królestwa Bożego

KKK 547 Słowom Jezusa towarzyszą liczne "czyny, cuda i znaki" (Dz 2, 22), które ukazują, że Królestwo jest w Nim obecne. Potwierdzają one, że Jezus jest zapowiedzianym Mesjaszem (Por. Łk 7, 18-23).

KKK 548 Znaki wypełniane przez Jezusa świadczą o tym, że został posłany przez Ojca (Por. J 5, 36; 10, 25). Zachęcają do wiary w Niego (Por. J 10, 38). Tym, którzy zwracają się do Jezusa z wiarą, udziela On tego, o co proszą (Por. Mk 5, 25-34; 10, 52). Cuda umacniają więc wiarę w Tego, który pełni dzieła swego Ojca; świadczą one, że Jezus jest Synem Bożym (Por. J 10, 31-38). Mogą jednak także dawać okazję do "zwątpienia" (Mt 11, 6). Nie mają zaspokajać ciekawości i magicznych pragnień. Mimo tak oczywistych cudów Jezus jest przez niektórych odrzucany (Por. J 11, 47-48.; oskarża się Go nawet o to, że działa mocą złego ducha (Por. Mk 3, 22).

KKK 549 Wyzwalając niektórych ludzi od ziemskich cierpień: głodu (Por. J 5, 5-15). niesprawiedliwości (Por. Łk 19, 8). choroby i śmierci (Por. Mt 11, 5). Jezus wypełnił znaki mesjańskie. Nie przyszedł On jednak po to, by usunąć wszelkie cierpienia na ziemi (Por. Łk 12,13. 14; J 18, 36). ale by wyzwolić ludzi od największej niewoli – niewoli grzechu (Por. J 8, 34-36). która przeszkadza ich powołaniu do synostwa Bożego i powoduje wszystkie inne ludzkie zniewolenia.

KKK 550 Przyjście Królestwa Bożego jest porażką królestwa Szatana (Por. Mt 12, 26.: "Jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was Królestwo Boże" (Mt 12, 28). Egzorcyzmy Jezusa wyzwalają ludzi spod władzy złych duchów (Por. Łk 8, 26-39). Uprzedzają one wielkie zwycięstwo Jezusa nad "władcą tego świata" (J 12, 31). Królestwo Boże będzie ostatecznie utwierdzone przez krzyż Chrystusa: Regnavit a ligno Deus – "Bóg zakrólował z krzyża" (Por. hymn Vexilla Regis).


Teraz mam nadzieje @Jednax masz pełniejszy obraz czym jest Królestwo Boże.

Jednax

Re: Królestwo Boże

Post autor: Jednax » 2020-02-09, 17:59

Jak Królestwo Boże już jest, to dlaczego prosimy, aby przyszło?
Zgadzam się z tym, że KB oznacza panowanie Boga na świecie i w człowieku. W człowieku tak. Ale na świecie panuje raczej szatan.
Czyli modlę się, żeby Bóg panował mad moimi myślami i czynami. Czy tak

A co ze światem?

ODPOWIEDZ