Czy do zaistnienia grzechu konieczna jest świadomość zła?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Czy do zaistnienia grzechu konieczna jest świadomość zła?

Post autor: sądzony » 2020-03-28, 21:16

Czyli jak zapomniałem że piątek a jem kiełbasę to nie grzeszę?
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:29 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: grzech

Post autor: sądzony » 2020-03-29, 12:52

W sensie grzech musi być świadomy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: grzech

Post autor: Magnolia » 2020-03-29, 13:06

Tak.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: grzech

Post autor: Andej » 2020-03-29, 13:14

Magnolia odpowiedziała poprawnie. Tak samo powiedział mi spowiednik.

Jestem jednak upierdliwy wobec siebie (nie tylko). Uważam, że moje zapomnienie wynikało z lekceważenia. A lekceważenie to grzech. Że nie przywiązałem wystarczająco dużej uwagi. A zdarza mi się, gdyż będąc na emeryturze dni stały się podobne do siebie. Dopiero modlitwa różańcowa zmusza mnie do sprawdzenia, jaki jest dzień tygodnia.

Tłumaczę sobie (wyłącznie na własne potrzeby), że czy kopnąłem kogoś świadomie, czy przypadkowo, to jednakowo go boli. Oczywiście nie dotyczy to orzekania winy. Ale skutek też się liczy. Być może przesadzam. Ale tak myślę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: grzech

Post autor: sądzony » 2020-03-29, 13:21

Mój brat uważa, że nie wierzy w Boga.
Wynosi z pracy różne elektronarzędzia, klucze, stalowe elementy. Po prostu kradnie.
Sądzi on jednak, że to nie kradzież, a dodatkowy zarobek. Weźmie kto inny, jego szef.
Więc to dodatkowy zarobek - premia.
Czy on grzeszy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: grzech

Post autor: Magnolia » 2020-03-29, 13:33

Tak, kradzież jest grzechem.
A jesli on tego nie uważa za kradzież to kwestia zaniedbanego/wypaczonego sumienia. W sumieniu kazdy potrafi rozróżnić dobro od zła. Ale to nie znaczy ze sumienie jest nam dane raz na zawsze, trzeba je rozwijać, kształtować, uczyć się rozróżniać, starać się żyć zgodnie ze swoim sumieniem.
Ale też przez zaniedbanie można je wypaczyć, skrzywić i zniekształcić...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: grzech

Post autor: Andej » 2020-03-29, 16:19

Mt 18,15i16 Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: grzech

Post autor: sądzony » 2020-03-29, 22:51

Ja czasem świadomie wynoszę np taśmę klejącą z biura lub parę kartek i wiem że to grzech.
Wydaje mi się, że w tej sytuacji grzeszę bardziej niż mój brat.
Więc co mu będę tłumaczył ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: grzech

Post autor: Andej » 2020-03-29, 23:10

W sumie masz rację. Brat, Ty, sąsiad ... Jak Cię okradną, to wzruszysz ramionami i powiesz, że wszyscy tak robią. Fajnie jest.
Od rzemyczka ...
Smutny ten świat ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: grzech

Post autor: sądzony » 2020-03-29, 23:14

Trudno "nawracać" grzeszących niedokońcaświadomie będąc niedokońcagrzeszącym śiwdomie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Magnolia

Re: grzech

Post autor: Magnolia » 2020-03-30, 08:37

Twój kolega grzeszy świadomie tylko się usprawiedliwia... Ty chyba też...prawda?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: grzech

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 09:47

Magnolia pisze: 2020-03-30, 08:37 Twój kolega grzeszy świadomie tylko się usprawiedliwia... Ty chyba też...prawda?
Mój brat. Chyba bardziej to wypiera - "wszyscy tak robią", tak jest to forma usprawiedliwienia.
Ja robię to świadomie, ale jakby pysznie wierzę, że Bóg mi wybaczy.
Dlatego sam nie wiem czy nie jestem większym grzesznikiem niż mój brat.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: grzech

Post autor: Andej » 2020-03-30, 11:19

sądzony pisze: 2020-03-29, 23:14 Trudno "nawracać" grzeszących niedokońcaświadomie będąc niedokońcagrzeszącym śiwdomie.
Trudno udzielać pod niedokońcabędącejwciaży, samemu będąc niedokońcawciąży.

Niestety, sytuacja zerojedynkowa. Grzeszy lub nie grzeszy. Tak lub nie. Niestety, nie ma przestrzeni między.

Wyjmij belkę, a potem pomóż wyjąć źdźbło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wXlfX

Re: grzech

Post autor: wXlfX » 2020-03-30, 11:41

sądzony pisze: 2020-03-29, 13:21 Mój brat uważa, że nie wierzy w Boga.
Wynosi z pracy różne elektronarzędzia, klucze, stalowe elementy. Po prostu kradnie.
Sądzi on jednak, że to nie kradzież, a dodatkowy zarobek. Weźmie kto inny, jego szef.
Więc to dodatkowy zarobek - premia.
Czy on grzeszy?
O mnie też ludzie myślá, że jestem niewierzącym i co... ;P nigdy nic nie wiadomo, często najbardziej wierzący jest niewierzący, najgorzej cierpiący jest najbardziej roześmiany, a na najciemniej jest pod latarnią. ;P
Pytasz się czy on grzechy, a sam masz wątpliwości czy grzeszych, miałbyś upominać grzeszącego samemu grzesząc podobnie? ;P ale kto ma upominać skoro każdemu ta belka w oku by się znalazła, każdy to grzesznik.
Choć jeśli tak jest to sam nikomu nie powinienem żadnych rad dawać, ani się odzywać, ani wgl być tu i w Kościele ;P
Błędne koło choć pamiętam, że są takie cytaty.
"Kto gardzi małymi rzeczami, upadnie powoli. "
" Kto jest wiernym w małych rzeczach, będzie i w większych wiernym."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: grzech

Post autor: Andej » 2020-03-30, 11:51

Zawsze można się dogadać.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ