Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2021-10-19, 22:09

CMK pisze: 2021-10-19, 21:47 Mnie zalezy na Kosciele. Nie mieszcze sie w matrycy, w ktorej Dezerter sie miesci ... i to tak jakby bylo na tyle.
Moja "matrycą" jest Kościół z Głową Jezusem, papieżem Franciszkiem Prymasem Polakiem i proboszczem Rafałem - przykro mi, że zdajesz się wykluczać z tego grona - ja ciebie nie wykluczam, ja zachęcam do aktywności i zgłaszania swoich propozycji, postulatów, wniosków, uwag, rad i co tam jeszcze masz.
CMK wreszcie ktoś nas świeckich o coś pyta, wreszcie możemy mieć minimalny chociaż wpływ (nie łudzę się, jestem już dużym chłopcem).
Przecież po to robiliśmy min Sesję Apologetyczną, by zdiagnozować co jest do zmiany, do udoskonalenia - zrobiliśmy preludium do Synodu.
Mam rozumieć, że wolisz krytykować i być przeciw zamiast budować i zmieniać na lepsze?
Nie pojmuje wielu forumowiczów wypowiadających się w tym wątku. :( :-\ :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

CMK

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: CMK » 2021-10-19, 22:43

No, Dezerterzeb drogi - nie pedz tak . bo wyciagasz jakies dziwne wnioski ...
A wracajac do kwestii - nie istnieje bezwarunkowe posluszenstwo w kosciele w sprawach poza stajacych poza wiara i moralnoscia. A w kwestii wiary i moralnosci - zaburzenie w gloszeniu nauki dogmatycznej Kosciola obliguje do wympowiedzenia posluszennstwa.
A koncowe wnioski na moj temat - no coz, ale zastanow sie, jak bardzo nakreciles wlasny scenariusz o tym co CMK ... moze sobie myslec, i nie znaczy to, ze musi myslec tak, jak Ty chcialbys , zeby mysla.
Pozdrawiam.
Nastepnym razem ( taka mam prosbe ) przemysl swoje wpisy, bo gonisz i gubbisz rzeczywistosc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-19, 23:01

Andej pisze: 2021-10-19, 19:48 A gdybym znał definicje prawdziwego katolika, to nie ośmieliłbym się wyrokować. To daleko poza zakresem moich kompetencji.
No proszę. A co do podobnego wyrokowania o duszpasterzach, jakoś nie masz podobnych oporów. ;)
Jozek pisze: 2021-10-19, 21:01 Dez, nie jest problemem sam synod, tylko to ze wielu tych aktywnych czlonkow Kosciola takze przyczynilo sie do tego co mamy dzis.
Oni maja jak to sie potocznie mowi "gadane" i z pewnoscia nie zrezygnuja z naciskow na ksiezy czy nawet Biskupow, by swoje pomysly uskutecznic.
Naciski są zawsze i wszędzie, przy wyborach w państwie też, nawet przy konklawe.
Zaufajmy Duchowi Swiętemu.
Jaki wtedy bedzie mial udzial szary parafianin, tym bardziej ze nie zna sie na teologii i wielu innych sprawach zwiazanych z Kosciolem?
To niech "się pozna", jeśli chce decydować.
podobnie sprawa wyglada z udzialem LGBT, bo niby co oni maja wspolnego z Kosciolem?
Tu zgoda
Ludzie dotknieci grzechem czy choroba tak, ale nie jakies lobby, ktore chcialo by pewnie by Kosciol uznal grzech za swietosc.
Dokłądnie tak!
Pewnie dolaczyli by sie do synodu rozwodnicy zyjacy w drugim zwiazku, pedofile, mordercy i gwalciciele, by wplynac na synod i uwzglednil ich potrzeby, zboczenia i grzech i zlagodzil przykazania na takie lagodniejsze ;)
Ostre, ale prawdziwe.
CMK pisze: 2021-10-19, 21:47 Mnie zalezy na Kosciele. Nie mieszcze sie w matrycy, w ktorej Dezerter sie miesci ... i to tak jakby bylo na tyle.
Wybacz, ale - wbrew temu co sugerujesz - "nie mieszczenie się" to nic, czym należałoby się chwalić.
Dezerter pisze: 2021-10-19, 22:09 Mam rozumieć, że wolisz krytykować i być przeciw zamiast budować i zmieniać na lepsze?
Nie pojmuje wielu forumowiczów wypowiadających się w tym wątku. :( :-\ :-o
Otóż to.


Jest jedno zagrożenie w tym synodzie - wydaje się, że w ostatnim czasie jest trochę niewłaściwe pojęcie "synodalności". Na przykład niektórzy sugerują, że sprawy ewidentnie moralne i związane z wiarą (np. Komunia Święta dla rozwodników żyjących w nowym, cudzołożnym związku) miałyby być rozstrzygane lokalnie (np. w Polsce miałaby być zakazana, a w Niemczech dozwolona).
Ten kierunek - jeśli by się potwierdził - nie ma nic wspólnego z synodalnością jako taką, więcej z degrengoladą.

Jutro idę na pierwsze spotkanie synodalne.
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 23:02 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2021-10-19, 23:05

Wreszcie jakiś konkret
A w kwestii wiary i moralnosci - zaburzenie w gloszeniu nauki dogmatycznej Kosciola obliguje do wympowiedzenia posluszennstwa.
To będzie nas 2 - ja też wypowiem posłuszeństwo, tylko uświadom nie gdzie i kiedy doszło do tego "zaburzenia"?
bo przeoczyłem i jakoś takiego wątku na forum nie pamiętam
To jak uświadomisz nas?

Brawo Marku! - kto następny?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2021-10-19, 23:10

Marek, nie kazdy ma mozliwosc studiowac teologie i czas by aktywnie dzialac w, lub przy Kosciele tak jak ludzie ktorzy czesto pelnia jakies platne funkcje, czy po prostu zarabiaja w ten sposob na zycie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-19, 23:40

Jozek pisze: 2021-10-19, 23:10 Marek, nie kazdy ma mozliwosc studiowac teologie i czas by aktywnie dzialac w, lub przy Kosciele tak jak ludzie ktorzy czesto pelnia jakies platne funkcje, czy po prostu zarabiaja w ten sposob na zycie.
Oczywiście.
Nie każdy też ma czas studiować medycynę - i nie pozwalamy im operować.
Nie wszystkich też pytamy, jak się buduje mosty (mimo że to nie ich wina, że nie mieli czasu studiować inżynierii).
Pomysł, by każdy decydował, mimo braku ku temu kompetencji (ale mu się należy, bo nie miał czasu się dokształcić) uważam za chybiony.
Inna rzecz, że nie sprowadzałbym sprawy wyłącznie do znajomości teologii.
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 23:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2021-10-19, 23:59

wiesz, w wierze nie potrzebne studia i znajomosc teologii, ale nie sadze by ktos w ogole zwrocil uwage na "gadanie" jakiegos wiernego ktorego nawet proboszcz nie pamieta, bo chocby z uwagi na wiek nie kozystal z typowych i najczestrzych poslug kaplanskich w swojej parafii.
tacy ludzie, nie maja najmniejszego skazenia nowinkami czy zmianamo otatnich wydarzen i problemow.
uwazam ze to oni powinni sie wypowiedziec, a nie teolodzy i stare wygi.
W prowadzeniu przez Ducha Sw. nie jest potrzebna teologia, medycyna, czy inzynieria.
co wazne zostalo objawione prostaczkom.
Trzeba by raczej znalesc droge wlasnie do nich by w ogole dac im mozliwosc wypowiedzenia sie.
I nie chodzi mi o kwestie ich zaangazowania sie w synod, ale o konkretne zapytanie sie ich przez synod, a nie ze synod jest, czy bedzie otwarty na potencjalne wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2021-10-20, 00:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-20, 00:53

Niech Cię dobrze zrozumiem: należy z synodu wykluczyć:
- duchownych
- osoby znające się na teologii
?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2021-10-20, 01:22

tego nie pisalem, choc tak szczerze mowiac, osobiscie to zrobil bym dosc ostra selekcje. ;)
a przynajmniej uwzglednil ze ten czy tamten to od jakiegos czasu dzialejacy w Kosciele teolog. ;)

To co sie dzieje to dosc trudna sytuacja, a Biblia wyraznie mowi gdzie szukac dzialania i prowadzenia Ducha Sw.
Ostatnio zmieniony 2021-10-20, 01:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-20, 03:39

Jozek pisze: 2021-10-20, 01:22 tego nie pisalem, choc tak szczerze mowiac, osobiscie to zrobil bym dosc ostra selekcje. ;)
a przynajmniej uwzglednil ze ten czy tamten to od jakiegos czasu dzialejacy w Kosciele teolog. ;)
Czyli konkretnie co proponujesz? I jak?
To co sie dzieje to dosc trudna sytuacja, a Biblia wyraznie mowi gdzie szukac dzialania i prowadzenia Ducha Sw.
Co masz na myśli?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: sądzony » 2021-10-20, 07:52

Jozek pisze: 2021-10-19, 23:59 wiesz, w wierze nie potrzebne studia i znajomosc teologii, ale nie sadze by ktos w ogole zwrocil uwage na "gadanie" jakiegos wiernego ktorego nawet proboszcz nie pamieta, bo chocby z uwagi na wiek nie kozystal z typowych i najczestrzych poslug kaplanskich w swojej parafii.
tacy ludzie, nie maja najmniejszego skazenia nowinkami czy zmianamo otatnich wydarzen i problemow.
uwazam ze to oni powinni sie wypowiedziec, a nie teolodzy i stare wygi.
W prowadzeniu przez Ducha Sw. nie jest potrzebna teologia, medycyna, czy inzynieria.
co wazne zostalo objawione prostaczkom.
Trzeba by raczej znalesc droge wlasnie do nich by w ogole dac im mozliwosc wypowiedzenia sie.
I nie chodzi mi o kwestie ich zaangazowania sie w synod, ale o konkretne zapytanie sie ich przez synod, a nie ze synod jest, czy bedzie otwarty na potencjalne wypowiedzi.
Nie sądzisz, że jak Duch Święty będzie chciał (wybacz kolokwialność) "użyć" Ciebie jako "nośnika", a Ty się temu poddasz, to "problemy prysną"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: CMK » 2021-10-20, 09:48

No, dyskusja trwa.
Ja ze swej "matrycy" nieco sie zadziwiam, ze w Kosciele zarzucono silne misje w krajach marakeszu ( upadly po soborze, a islam skutecznie przesladuje tam chrzescijan ) - a pozatym dni islamu i temu tam podobne hece mam uwazac jako podtrzymywanie dogmatu o Kosciele jako jedynej drogi ?
Zycze milego dni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-20, 09:53

Tym bardziej powinieneś cieszyć sie z synodu

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Jozek » 2021-10-20, 10:32

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-20, 03:39
Jozek pisze: 2021-10-20, 01:22 tego nie pisalem, choc tak szczerze mowiac, osobiscie to zrobil bym dosc ostra selekcje. ;)
a przynajmniej uwzglednil ze ten czy tamten to od jakiegos czasu dzialejacy w Kosciele teolog. ;)
Czyli konkretnie co proponujesz? I jak?
To co sie dzieje to dosc trudna sytuacja, a Biblia wyraznie mowi gdzie szukac dzialania i prowadzenia Ducha Sw.
Co masz na myśli?
Nie mam jeszcze nic do zaproponowania bo niewiele sie nad tym zastanawialem.
Widze jednak ze jesli ci sami ludzie beda dzialac to beda powielone te same bledy i dojda nowe.

Na mysli mialem to ze w Biblii wyraznie pisze ze Prawda zostala objawiona prostaczkom, wiec mysle ze w obecnej sytuacji to wyrazna wskazowka.
Trudniejsze chyba bedzie by zwierzchnicy Kosciola pochylili sie w ich kierunku by zapytac. No bo jakze nieuczony moglby doradzic uczonemu.
mysle ze tu tez nalezalo by dobrze zrozumiec intencje Papieza przez pozostalych czlonkow hierarchii koscielnej od najwyzszego do najnizszego.
Ostatnio zmieniony 2021-10-20, 10:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-20, 10:40

Prostaczkowie to nie prostacy. Nie są synonimem nieuctwa i ignorancji, lecz prostoty przyjmowania prawd. Polecam 2P 3:16
Poza tym właśnie synod jest umożliwieniem uczestnictwa dla wszystkich, więc w tym kontekście sprzeciwianie się synodowi jest sprzeczne same w sobie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”