psycho wiara

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

psycho wiara

Post autor: sądzony » 2020-03-11, 20:50

Czy wiara licuje z psychologią.
Interesuje się psychologią od ponad 20 lat.
Zwykle stawała ona w opozycji do wiary.
Jednakże zebrana wiedza pozwoliła mi odnaleźć jedno w drugim w takim samym stopniu
jak i drugie w pierwszym.
Psychologia (mam na myśli psychologię głębi, psychoanalizę, psychoterapię systemową, nurt behawioralny)
proponuje nam (moim zdaniem/upraszczając) ego i jaźń.
Jezus Chrystus wskazuje na ego, którym żyjemy na co dzień (które działa pod wpływem kuszenia)
i prawdziwe Ja, którego doświadczamy po śmierci (choć nie zawsze – niebo możemy mieć na ziemi).
Nasze ukrzyżowanie polega na umiejętności pogodzenia (opanowania) tkwiącego w nas zła
pod wpływem (za pomocą) kontaktu z Ja prawdziwym będącym duszą / furtką do Boga.
Tkwienie w paradoksie jest prawdą o zbawieniu.

Czy gadam głupoty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: psycho wiara

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-12, 12:00

Polecam na YouTube wykłady Jordana B. Petersona
Psycholog kliniczny i wykładowca, świetnie mówi o naturze człowieka, i wg mnie doskonale to współgra z wiarą choć o samym Bogu bardzo rzadko wspomina.



Ostatnio zmieniony 2020-03-12, 12:12 przez Tek de Cart, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: psycho wiara

Post autor: Dezerter » 2020-03-12, 19:36

sądzony pisze: 2020-03-11, 20:50 Czy wiara licuje z psychologią.
Interesuje się psychologią od ponad 20 lat.
Zwykle stawała ona w opozycji do wiary.
Jednakże zebrana wiedza pozwoliła mi odnaleźć jedno w drugim w takim samym stopniu
jak i drugie w pierwszym.
Psychologia (mam na myśli psychologię głębi, psychoanalizę, psychoterapię systemową, nurt behawioralny)
proponuje nam (moim zdaniem/upraszczając) ego i jaźń.
Jezus Chrystus wskazuje na ego, którym żyjemy na co dzień (które działa pod wpływem kuszenia)
i prawdziwe Ja, którego doświadczamy po śmierci (choć nie zawsze – niebo możemy mieć na ziemi).
Nasze ukrzyżowanie polega na umiejętności pogodzenia (opanowania) tkwiącego w nas zła
pod wpływem (za pomocą) kontaktu z Ja prawdziwym będącym duszą / furtką do Boga.
Tkwienie w paradoksie jest prawdą o zbawieniu.

Czy gadam głupoty?
Też interesuję się psychologią.
Znam dobrze księdza psychologa i psychoterapeutę - świetny pasterz z niego, ludzie lgną do niego i jakie kazania :!: .
Poznałem osobiście małżeństwo Gajdów - polecam ich książki i rekolekcje - jest gdzieś na forum. Marcin jest Diakonem.
Jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich - poznałem panią prezes, mało ortodoksyjna katoliczka, ale nie znam jej dobrze.
Znam dość dobrze dwie psycholożki, dobre katoliczki.
Jak widać z powyższych przykładów nie jest prawdą, że wiara kłuci się z psychologią
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: psycho wiara

Post autor: sądzony » 2020-03-12, 21:04

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-03-12, 19:36 Też interesuję się psychologią.
Znam dobrze księdza psychologa i psychoterapeutę - świetny pasterz z niego, ludzie lgną do niego i jakie kazania :!: .
Poznałem osobiście małżeństwo Gajdów - polecam ich książki i rekolekcje - jest gdzieś na forum. Marcin jest Diakonem.
Jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich - poznałem panią prezes, mało ortodoksyjna katoliczka, ale nie znam jej dobrze.
Znam dość dobrze dwie psycholożki, dobre katoliczki.
Jak widać z powyższych przykładów nie jest prawdą, że wiara kłuci się z psychologią
Próbowałem ich (Gajdów) słuchać na YT, ale mnie nie przekonują. W sensie nie czuję ich.
Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, psychologia, psychoterapia katolicka … hmmm …
To też (bez urazy) mnie nie satysfakcjonuje.
Ja odbieram to jako fakt, że Kościół dostrzegł, iż człowiek ma osobowość i nagle na gwałt zaczął tworzyć takie „formy”.
Oczywiście nie uważam, że są złe, niewłaściwe i mało pomocne.
Są jednak skierowane do chrześcijan (ściślej katolików) którzy mają problemy, wątpliwości, trudności, pytania, niezrozumienia.
Ja osobiście (i znowu to tylko moje zdanie) odbieram je jako … hmmm …
„rozważ sens swojego życia, ale zawsze w duchu katolicyzmu”.
Zresztą z tego co jestem zorientowany mało który z terapeutów katolickich skończył psychologię, szkołę terapeutyczną
lub jest lekarzem psychiatrą.
(państwo Gajdowie chyba nie są?)

Gdy wiara rodzi się z terapii, na podstawie psychologii, „terapii cywilnej” (świeckiej) wydaje się głębsza.
Czasem w poszukiwaniu siebie trzeba oddalić się od Boga (religii), by móc dostrzec, że bez Niego nie istniejesz.
Ostatnio zmieniony 2020-03-12, 22:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: psycho wiara

Post autor: Dezerter » 2020-03-12, 22:36

Wszyscy wymienieni są po studiach - ksiądz Darek skończył zarówno psychologie jaki psychoterapię - znam więcej takich księży - z pewnym Dominikaninem pokłóciłem się o dusze, bo stwierdził (ze swoim wykształceniem!!), że dusza to określenie filozoficzne
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: psycho wiara

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-13, 09:08

W pewnym kontekście miał rację ;) słowo dusza jest wieloznaczne i pochodzi z greckiej filozofii. Fakt że dziś używamy go raczej w innym kontekście
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: psycho wiara

Post autor: sądzony » 2020-03-13, 20:22

Dezerter pisze: 2020-03-12, 22:36 Wszyscy wymienieni są po studiach - ksiądz Darek skończył zarówno psychologie jaki psychoterapię - znam więcej takich księży - z pewnym Dominikaninem pokłóciłem się o dusze, bo stwierdził (ze swoim wykształceniem!!), że dusza to określenie filozoficzne
Pewnie są i Tacy którzy skończyli.
(myślałem raczej o P. Gajda).

Uważam, że psychologia, psychoterapia, psychiatria niepoparta "duchowością" (dla mnie duchowością chrystusową)
dociera do ściany.
Co nie oznacza, że nie jest pomocna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: psycho wiara

Post autor: Jozek » 2020-03-13, 20:33

Czlowiek to takie dosc dziwne stworzenie, wymysla przerozne bzdury i mysli ze jest fajnie.
Chocby z taka kawa, pomijajac fakt ze jest szkodliwa, to pierw ta kawe suszy, by pozniej parzyc, pali ja by byla czarna, a pozniej dodaje mleka by byla biala, dodaje cykorii by byla gozka, a pozniej slodzi by byla slodka. :-)
I jak tu zyc bez psychologow i psychiatrow jak sami wariaci dookola. :))
Ostatnio zmieniony 2020-03-13, 20:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: psycho wiara

Post autor: sądzony » 2020-03-13, 20:45

Jozek pisze: 2020-03-13, 20:33 Czlowiek to takie dosc dziwne stworzenie, wymysla przerozne bzdury i mysli ze jest fajnie.
Chocby z taka kawa, pomijajac fakt ze jest szkodliwa, to pierw ta kawe suszy, by pozniej parzyc, pali ja by byla czarna, a pozniej dodaje mleka by byla biala, dodaje cykorii by byla gozka, a pozniej slodzi by byla slodka. :-)
I jak tu zyc bez psychologow i psychiatrow jak sami wariaci dookola. :))
Poniekąd.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14934
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: psycho wiara

Post autor: Dezerter » 2020-03-13, 21:46

Józek - po co sobie komplikować życie - ja biorę ziarna kawy, sam mielę w młynku, zalewam wrzątkiem i piję czarną i gorzką , ... można? - można!
psychologia panie psychologia ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: psycho wiara

Post autor: sądzony » 2020-03-13, 21:52

Dezerter pisze: 2020-03-13, 21:46 Józek - po co sobie komplikować życie - ja biorę ziarna kawy, sam mielę w młynku, zalewam wrzątkiem i piję czarną i gorzką , ... można? - można!
psychologia panie psychologia ;)
też taką piję
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: psycho wiara

Post autor: Jozek » 2020-03-13, 22:45

Dezerter pisze: 2020-03-13, 21:46 Józek - po co sobie komplikować życie - ja biorę ziarna kawy, sam mielę w młynku, zalewam wrzątkiem i piję czarną i gorzką , ... można? - można!
psychologia panie psychologia ;)
No, niby tak, bo teraz te wszystkie procedury sa robione fabrycznie.
Mozesz tez uzyc maszynki do kawy, wkladasz tylko kardrige z kawa jakiej sobie zyczysz i o pojemnosci jakiej sobie zyczysz a maszynka zrobi ci taka jaka sobie zyczyles. Psychologia zostala ukryta przed naszymi oczami, pozostaly jedynie skutki na ktore nawet nie zwracamy uwagi.
Zobacz jak sie denerwujemy jak telefon komorkowy nie ma zasiegu, lub cos w nim szwankuje, a kiedys wszystkim wystarczaly telefony liiniowe u sasiada, czy u soltysa, oraz budki telefoniczne. Proste to bylo i skuteczne, a dzis traktujemy komorkowe telefony jakbysmy sie z nimi urodzili. Nie sadzisz ze to kwalifikuje sie pod leczenie psychiatryczne?
Kiedys slyszalem zart, ze kobiety powinny rodzic sie z pilotem w komplecie. :-) Pewnie niedlugo sie tego doczekamy. :-)
Ostatnio zmieniony 2020-03-13, 22:46 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”