Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-12-03, 23:03

A czym jest Wiara?
Jaka jest roznica miedzy slaba wiara, mocna wiara, a wiara jak ziarnko gorczycy?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Praktyk » 2021-12-04, 00:41

@Jozek Ja uważam, że wiara w Boga jest widoczna wtedy, gdy z powodu świadomości istnienia Boga robimy coś, czego bez tej świadomości nigdy byśmy nie zrobili, a do czego zmusza nas fakt, że Bóg chce prawdy i miłosierdzia. Dla każdego może być to coś innego, bo każdy ma inne strachy, inne życie. Ale każdy ma coś co jest poza zasięgiem bez Boga. A do czego powinien odważyć się z Bogiem. Nie wiedząc realnie czym to się skończy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Andej » 2021-12-04, 15:43

Jozek pisze: 2021-12-03, 23:10Co z tego ze bedzie wiedzial jak rozumiec i interpretowac Pisma, jesli nie bedzie mial Wiary?
Wydaje mi się, że będzie się przekładać na życie, postepowanie i decyzje. Właściwie rozumiejąc Pismo i zgodnie z wolą Bożą interpretując Biblię, z większym prawdopodobieństwem wyciągać się będzie właściwe wnioski. I lepiej znajdować właściwą drogę życia. To dobre rozumienie i właściwe interpretowanie Pisma, to są drogowskazy naszego życia. I drogowskazy wiary. Nie wyobrażam sobie, jak można ukierunkować swoją wiarę, gdy jednocześnie ignoruje się rozumienie Biblii.
Wiara jest jak Królestwo Boże. Ziarenko otrzymał każdy. Aby rosła wiara, trzeba ją pielęgnować. Przez zrozumienie i interpretowanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-04, 15:47

A czy zanim Pisma byly dostepne publicznie to Wiara byla inna?
Czyzby wszyscy ktorzy nie umieli interpretowac Pism byli heretykami i wystawiajacymi Boga na probe?

Przede wszystkim Pisma nie sa do prywatnej interpretacji, a wszelkie dyskusje na temat interpretacji to nie jest Wiara, tylko dywagacja ktore rozumienie jest najwlasciwsze. Nawet ateista moze brac w tym udzial choc nie wierzy w Boga.
Nawet jak uzna ze taka czy inna interpretacja jest poprawna to i tak pozostanie ateista, choc niewykluczone ze moze zaczac wierzyc.
Natomiast gdy wierzacemu bedziesz wmawial ze zle wierzy, to zrobisz z niego ateiste bo robiac to niewlasciwie, zabijesz jego wiare, albo zepchniesz w fanatyzm.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 15:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-12-04, 15:55

Jozek pisze: 2021-12-03, 23:03 A czym jest Wiara?
Jaka jest roznica miedzy slaba wiara, mocna wiara, a wiara jak ziarnko gorczycy?
Szkoda, że nie podałeś swojej wykładni. Ja nie ośmielam się podać swojej. Zacytuję jeno to, co podaje SJP:
1. określona religia, wyznanie, przekonanie o istnieniu boga;
2. przeświadczenie o słuszności czegoś; przekonanie o wartości czegoś; przekonanie, że coś się spełni;
3. wierność komuś;
4. przekonanie o istnieniu zjawisk nadprzyrodzonych;
5. potocznie: nieformalna grupa osób o wspólnych zainteresowaniach.


I dodam, że wiara ma różne aspekty. Szczególnie miłość i zaufanie. Warto zerknąć na Mt 22.37-40 oraz Wj 20.2-7, a także poradzić się siostry Faustyny. Sadzę, że to pomoże Ci w oddzieleniu odpowiedzi na kwestię. którą wywołałeś. Bardzo jestem ciekawy, czy podane fragmenty Biblii wpłynęły na Twoje rozumienie. I chciałbym poznać, czym wiara jest wg. Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Andej » 2021-12-04, 15:58

Czy Pisma, zanim stały się pismami, nie były przekazywane ustnie?
Czy wiara nie była przekazywana bezpośrednio przez świadków? Najpierw bezpośrednich, a potem tych, którzy stali się ich sukcesorami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-12-04, 15:58

Wiara w Boga to nie tylko przekonanie o istnieniu Boga, bo diabel nie jest przekonany, tylko wie to dokladnie ze Bog Jest, ale nie wierzy.

Kiedys zalozylem temat czym jest wiara, ale jak widac niewiele bylo chetnych do dyskusji.
To jest jeden z tematow ktory chcial bym wyjasnic, ale nawet na tym forum jest to niemozliwe.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 16:02 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-12-04, 16:04

Jozek pisze: 2021-12-04, 15:58 Wiara w Boga to nie tylko przekonanie o istnieniu Boga
Wybacz, ale skrytykuję ten wykręt. Nie prosiłem o wyjawienie, czym wiara nie jest. Ale czym jest. Według Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-12-04, 16:08

Probowalem wiele razy i bylo to obracane do gory kolami lub zmieszane z blotem, wiec zamilklem dopuki nie nadejdzie odpowiedni czas.
Ci ktorzy wierza nie potrzebuja wyjasnien, a ci ktorzy sa w bledzie utrwala sie w nim. Szczegolnie gdybym probowal im wyjasniac.
To tak jak bylo z Faraonem, coraz bardziej stawal sie uparty.
Ale jak chcesz temat przemyslec to zwroc uwage na dzialania kaplanow Faraona, ktore pokazuje wyraznie ze mieli wiare, tyle tylko ze nie ukierunkowana na Boga.
O tym swiadcza ich "cuda" ktore czynili w odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 16:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-04, 16:25

Pisalem o pozniejszych czasach, a to co piszesz dotyczy ludzi ktorzy wlasnie mieli Wiare, Wiare jak ziarnko gorczycy i oni rozumieli wszystko bez zadnych interpretacji, po prostu wiedzieli o co chodzi.
Dlatego tez glownie w tamtych czasach dzialy sie cuda, ktorych dzis jest jak na lekarstwo.To swiadczy tez o tym ze tych prawdziwie Wierzacych jest jak na lekarstwo.
Zreszta, to tez wyglada na dzialanie Jezusa, bo dostarcza chocby troche lekarstwa chorym, by nie poumierali.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 16:27 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-04, 17:22

Jozek pisze: 2021-12-04, 15:47 A czy zanim Pisma byly dostepne publicznie to Wiara byla inna?
Czyzby wszyscy ktorzy nie umieli interpretowac Pism byli heretykami i wystawiajacymi Boga na probe?
Nie. O ile słuchali Kościoła, a nie swoich mniemań.
Natomiast jeśli wierzyli we własnoręcznie skonstruowane wierzenia, to nie jest wiara chrześcijańska, ergo - jest to wiara fałszywa, ergo - bezużyteczna.
Natomiast gdy wierzacemu bedziesz wmawial ze zle wierzy, to zrobisz z niego ateiste bo robiac to niewlasciwie, zabijesz jego wiare, albo zepchniesz w fanatyzm.
Jęsli rzeczywiście żle wierzy (to znaczy nie w przekaz Kościoła, tj. w Prawdę, lecz w to, co sobie wymyślił), to nie ma powodu zachowywać takiej "wiary".
Jozek pisze: 2021-12-04, 16:25 Pisalem o pozniejszych czasach, a to co piszesz dotyczy ludzi ktorzy wlasnie mieli Wiare, Wiare jak ziarnko gorczycy i oni rozumieli wszystko bez zadnych interpretacji, po prostu wiedzieli o co chodzi.
Jak widać z zapisów w Nowym Testamencie, nieprawda.
Dlatego też potrebny był wykład Kościoła: widzimy to w Dziejach (I Sobór Jerozolimski) i w Listach św. Piotra.
Nigdy nie było w dziejach Kościoła czasu, kiedy chrześcijanie jako całość "rozumieli, bo mieli wiarę" (zresztą, jak już, rozumienie nie zalezy od wiary, tylko od natchnienia Ducha Świętego - patrzŁk 24:45). Od poczatku podkreślano konieczność czytania Pisma w ramach wspólnoty Kościoła, a nie "rozumienia, bo mam wiarę".
Dlatego tez glownie w tamtych czasach dzialy sie cuda, ktorych dzis jest jak na lekarstwo.To swiadczy tez o tym ze tych prawdziwie Wierzacych jest jak na lekarstwo.
Nie, nie z tego powodu. Cuda się działy, ponieważ były potrzebne do "startu" Kościoła. Zresztą wcale nie były wówczas powszechne, jak niektórzy sądzą.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 17:23 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Dezerter » 2021-12-04, 17:35

Jozek mówi, że wystarczy wierzyć ;)
mieliśmy tu na forum kilku takich, którzy wierzyli i ... pisali straszne banialuki
więc wierzyć to za mało - trzeba jeszcze wiedzieć w co się wierzy *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-04, 17:55

Dez, widze ze juz nawet ty zaczynasz po swojemu czytac to co ktos pisze i o czym rzeczywiscie pisal.
Nie sadzisz ze jak sie czegos nie rozumie to lepiej nie oceniac i nie osadzac zanim sie zrozumie co ktos rzeczywiscie pisal?
Tak trzeba wiedziec w co sie wierzy i do tego nie sa potrzebne dlugie wywody domoroslych teologow , zwlaszcza takich ktorzy we wszystkim widza herezje i wystawianie Boga na probe.
Jesli wiesz czym jest Wiara to czemu nie zrobiles tego wczesniej w temacie ktory dawno temu zalozylem?

Dodano po 5 minutach 46 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-04, 17:22
Jozek pisze: 2021-12-04, 15:47 A czy zanim Pisma byly dostepne publicznie to Wiara byla inna?
Czyzby wszyscy ktorzy nie umieli interpretowac Pism byli heretykami i wystawiajacymi Boga na probe?
Nie. O ile słuchali Kościoła, a nie swoich mniemań.
Natomiast jeśli wierzyli we własnoręcznie skonstruowane wierzenia, to nie jest wiara chrześcijańska, ergo - jest to wiara fałszywa, ergo - bezużyteczna.
Natomiast gdy wierzacemu bedziesz wmawial ze zle wierzy, to zrobisz z niego ateiste bo robiac to niewlasciwie, zabijesz jego wiare, albo zepchniesz w fanatyzm.
Jęsli rzeczywiście żle wierzy (to znaczy nie w przekaz Kościoła, tj. w Prawdę, lecz w to, co sobie wymyślił), to nie ma powodu zachowywać takiej "wiary".
Jozek pisze: 2021-12-04, 16:25 Pisalem o pozniejszych czasach, a to co piszesz dotyczy ludzi ktorzy wlasnie mieli Wiare, Wiare jak ziarnko gorczycy i oni rozumieli wszystko bez zadnych interpretacji, po prostu wiedzieli o co chodzi.
Jak widać z zapisów w Nowym Testamencie, nieprawda.
Dlatego też potrebny był wykład Kościoła: widzimy to w Dziejach (I Sobór Jerozolimski) i w Listach św. Piotra.
Nigdy nie było w dziejach Kościoła czasu, kiedy chrześcijanie jako całość "rozumieli, bo mieli wiarę" (zresztą, jak już, rozumienie nie zalezy od wiary, tylko od natchnienia Ducha Świętego - patrzŁk 24:45). Od poczatku podkreślano konieczność czytania Pisma w ramach wspólnoty Kościoła, a nie "rozumienia, bo mam wiarę".
Dlatego tez glownie w tamtych czasach dzialy sie cuda, ktorych dzis jest jak na lekarstwo.To swiadczy tez o tym ze tych prawdziwie Wierzacych jest jak na lekarstwo.
Nie, nie z tego powodu. Cuda się działy, ponieważ były potrzebne do "startu" Kościoła. Zresztą wcale nie były wówczas powszechne, jak niektórzy sądzą.
A teraz napisz co te twoje wywody maja wspolnego z tym co pisalem? ;)
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 17:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-04, 21:15

Jozek pisze: 2021-12-04, 17:55 Dez, widze ze juz nawet ty zaczynasz po swojemu czytac to co ktos pisze i o czym rzeczywiscie pisal.
Dez odnosi się dokładnie do tego co napisałeś. Ja też.
Natomiast zarzucanie adwersarzom, jakoby "nie rozumieli" tego co napisałeś, jest Twoją starą, oklepaną metodą "dyskusji".
Zapamiętaj sobie dwie sprawy:

1. Na forum odnosimy się do tego, co napisałeś, a nie do tego, co (ewentualnie) pomyślałeś
2. Jeżeli rozmówcy Cię nie rozumieją, to jest Twoja wina - widocznie piszesz zbyt bałaganiarsko.

A teraz napisz co te twoje wywody maja wspolnego z tym co pisalem? ;)
Zaprzeczają bzdurom, które napisałeś.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-05, 00:18

A w ktorym miejscu Marka wpis dotyczy tematu watku?

Dodano po 43 minutach 32 sekundach:
Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?
Czyli teraz skoro wpisy zostaly przeniesione, zapytam, czy Marek zrozumial o czym pisalem, bo jego wpisy swiadcza o tym ze nie ma pojecia o czym pisalem, a jedynie odpiwiada na swoje wyobrazenia co do moich wpisow.
Jak ju wczesniej pisalem zastanawiajace jest ze prostych wpisow forumowicza nie potrafi zrozumiec, wiec w jaki sposo rozumie przekaz biblijny?
Jesli to ciagle sposob biblijny, to dlaczego nie rozumie prostych zfan, a jesli yraktuje to jako personalne wymysly, dlaczego nie odmiesie sie do zwyklej prostej psychologii, ktora moze takie sprawy wyjasnic?
Zamiast tego powoluje sie na nieadekwatne zrodla i cytaty nie majace z tym nic wspolnego, ale ulatwiajace zabic wiare oponenta sprowadzajac ja do sprzecznych
z Pismem interpretacji.
Ostatnio zmieniony 2021-12-05, 00:27 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”