Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 01:58

Marek, tu nie chodzi o symbolike, czy zabobony tylko wiare.
Moze powinienes troche bardziej zglebic to wlasnie slowo, wiara.
Jezus je ciagle powtarzal, Nauczajac Apostolow.
Jest to slowo trudne do zdefiniowania i dlatego porownal je do ziarnka gorczycy.
Swoim wpisem odbierasz ja innym. Sprowadzasz ja do czegos absurdalnego i nierealnego, a ona jest podstawa.
Dlaczego Piotr gdzy zwatpil zaczal tonac idac po wodzie do Jezusa? Czy uwazasz ze chodzenie po wodzie jest niemozliwe?
Jesli tak, to nie probuj chodzic po wodzie bo sie utopisz. Takze, jesli uwazasz ze jest niemozliwe, to jak mozesz tlumaczyc Pisma, jesli nie wierzysz w to co tam napisano?
Przeciez to zdarzenie z Piotrem wyraznie o tym mowi i mowi takze wyraznie o tym ze to wiara pozwalala mu isc po wodzie, a gdy zwatpil zaczal tonac. Wyrazne jest tez to ze to nie Jezus utrzymywal go na wodzie swoja moca, bo gdyby tak bylo nie zaczal by tonac, bo Jezus by na to nie pozwolil. Wiara to cos czego musimy sie nauczyc i zrozumiec. To nie jest tylko slowo samo w sobie, ono ma bardzo gleboki sens tak jak Bog. Oczywiscie ono samo nie jest Bogiem, ale wlasciwie rozumiane daje jednosc z Bogiem.
Przemysl to.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 02:10 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 08:06

Wiara to nie cyrk magikow.
To co bylo dane Piotrowi jako znak ku przyszlej jego pozycji i dzialaniu, nie jest produkem w promocji dla kazdego czlonka Kosciola.
Jozku - chodzenie po wodzie bylo dedykowane sw.Piotrowi.
Lot wkosmos tez nie jest dla nas. Choc kilkuset ludzi na swiecie juz tego doswiadczylo.
Traktowanie kazdego faktu z Bibliii z zycia jakby nam sie osobiscie nalezacego jest - zuchwaloscia .
I niechrzescijanskim podejsciem do wiary w Chrstusa, a nawet zabobonnym naduzyciem.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 08:15

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-15, 08:06 Wiara to nie cyrk magikow.
To co bylo dane Piotrowi jako znak ku przyszlej jego pozycji i dzialaniu, nie jest produkem w promocji dla kazdego czlonka Kosciola.
Jozku - chodzenie po wodzie bylo dedykowane sw.Piotrowi.
Lot wkosmos tez nie jest dla nas. Choc kilkuset ludzi na swiecie juz tego doswiadczylo.
Traktowanie kazdego faktu z Bibliii z zycia jakby nam sie osobiscie nalezacego jest - zuchwaloscia .
I niechrzescijanskim podejsciem do wiary w Chrstusa, a nawet zabobonnym naduzyciem.
Nie jest zuchwaloscia, tylko tym czego Nauczal Jezus.
Skoro tylko bylo to dla Piotra, to bylo by niepotrzebnie napisane w Pismach.
Nie rozumiesz tez tego ze chodzi o wiare kazdego, a nie by kazdy chodzil po wodzie, a to chyba roznica.
Jesli uwazasz to co robil Jezus i Apostolowie za cyrk magikow to nie mamy o czym dyskutowac.
Wiesz daczego Jezus mowil o wierze jak ziarnko gorczycy, a np. nie porownal jej do orzecha, czy innego duzego nasiona?
Jesli ktos nie wierzy ze mozna chodzic po wodzie, to jak uwierzy w Zmartwychwstanie? Przeciez wszyscy mamy zmartwychwstac, chocby na sad.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 10:26

Jozek - przeinaczyles sens mojej wypowiedzi ... i sprzeczasz sie nie ze mna, ale z samym soba.
A dalej - wierze we wszystkie cuda Jezusa i cuda zapisane w Biblii.
Nie wierze zas, ze Ty czy ja musimy tych cudow doznawac. Mozemy, ale jak pokazuje praktaka Kosciolai zycie wielu swietych, takie rzeczy sie nie zdarzaja na pstryknieciepalcem.
Cud -to zamiar i decyzja Boga ... a nie nasze zapotrzebowanie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 11:59

Nie zauwazyles ze sam przeinnaczyles moj wpis a masz pretensje ze ja przeinnaczam.
Pisalem ze chodzi o wiare a nie o chodzenie po wodzie czy inne cuda. Potrafisz to rozroznic?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 16:38

Jozek - oczywiscie.
Tak wiec widze,ze chyba problem zostal zrozumiany.
trzymaj sie

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 18:53

Wiec chyba mozna by teraz spokojnie kontynuowac.
Moze dokoncze to co zaczalem i moze kogos sprowokuje do dyskusji. :-)

Chodzi mi o fragment o wierze jak ziarnko gorczycy.
Otoz nie chodzi tu konkretnie o samo ziarnko gorczycy tylko jak kazdy wie o porownanie wiary do ziarnka gorczycy.
W innych slowach Jezusa, czesto mowa jest o samej wierze, zywej wierze, o slabej wierze itp.
W tym porownaniu z ziarnkiem gorczycy, to malutkie ziarnko ma znaczenie materialne, rzeczywiste. Choc ledwo widoczne, ale prawdziwe, realne, rzeczywiste, materialne.
Porownanie to mowi o wierze ktora nie jest jakas przynaleznoscia, deklaracja, czy czyms podobnym, tylko jest wiara prawdziwa, rzeczywista, wrecz materialna, drobniutka, malutka, ledwo widoczna ale rzeczywista, prawdziwa, tak jak prawdziwe jest ziarnko gorczycy, choc tak malutkie, ledwo widoczne, ale prawdziwe, materialne. A porownanie dotyczy nie wielkosci, tylko rzeczywistosci istnienia ziarnka gorczycy, choc jest ledwo widoczne.
Czy jest ktos w stanie zrozumiec o jaka wiare chodzi, by byla rzeczywista, wrecz materialna?
Moze ktos sie skusi do dyskusji?
A moze uwazacie ze takiej wiary nie ma?
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 19:01 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 19:15

Piotr dostał polecenie od Pana, by przyjść po wodzie. WIęc jego wiara była wiarą w Boga.
Ktoś, kto zakłąda, że nie można się zarazić podczas Eucharystii, wierzy we własne założenia, a nie w Boga.
Nie mamy obowiązku wierzyć w to, co sobie wymyślimy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-15, 19:23

Ale ja nie pisze o wierze w to co sobie wymyslimy tylko wlasnie o wierze w Boga.
Przeciez wiadomo ze Piotr nie wierzyl sobie tylko Bogu. Nie pisalem komu Piotr wierzyl tylko pisalem o jego wierze i gdy zwatpil-stracil wiare, to zaczal tonac, choc szedl na polecenie Jezusa.
Myslalem ze raczej odniesiesz sie do mojego rozumienia wersetu o wierze jak ziarnko gorczycy.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 19:24 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-22, 14:19

Marek, tyle napisales, a mozna bylo krotko, bo to po prostu kwestia wiary, a nie myslenia, nauki, fizyki, biologi, itp, itd.
To wiara.
Nie wierzysz, to dla ciebie bedzie tak jak napisales powyzej. Dla tych co wierza bedzie tak jak wierza i zadne teologiczne dywagacje tego nie zmienia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-23, 00:38

Jozek pisze: 2020-03-22, 14:19 Marek, tyle napisales, a mozna bylo krotko, bo to po prostu kwestia wiary, a nie myslenia, nauki, fizyki, biologi, itp, itd.
To wiara.
Nie wierzysz, to dla ciebie bedzie tak jak napisales powyzej. Dla tych co wierza bedzie tak jak wierza i zadne teologiczne dywagacje tego nie zmienia.
Przeciwnie. Jest dla mnie tak, jak napisałem powyżej, ponieważ wierzę w to, co Kosciół podaje do wierzenia, a nie w to co sobie wymyśliłem (jak to jest niestety w Twoim wypadku).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-23, 00:48

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-23, 00:38
Jozek pisze: 2020-03-22, 14:19 Marek, tyle napisales, a mozna bylo krotko, bo to po prostu kwestia wiary, a nie myslenia, nauki, fizyki, biologi, itp, itd.
To wiara.
Nie wierzysz, to dla ciebie bedzie tak jak napisales powyzej. Dla tych co wierza bedzie tak jak wierza i zadne teologiczne dywagacje tego nie zmienia.
Przeciwnie. Jest dla mnie tak, jak napisałem powyżej, ponieważ wierzę w to, co Kosciół podaje do wierzenia, a nie w to co sobie wymyśliłem (jak to jest niestety w Twoim wypadku).
A jak jest w moim przypadku?

Jak podejzewalem, nie odrozniasz religii i wlasciwego jej rozumienia, od wiary.
Wiesz chociaz jaka jest roznica miedzy religia, a wiara? Bo tak jak piszesz to wyglada na to ze nie wiesz.
Ja tu pisalem o wierze, a ty piszesz o rozumieniu religii i jej szczegolow wlasciwie rozumianych.
Teologia moze miec jedynie wplyw na rozumienie religii i jej szczegolow, ale nie wiary, choc wiara jest zwiazana z rozumieniem religii.
Juz raz cie prosilem bys zglebil rozumienie slowa wiara i nadal tego nie zrobiles, tylko uparcie tlumaczysz religie, twierdzac ze tlumaczysz wiare.
Wiara jest łaska, a wiesz dlaczego? Chyba tez nie, skoro mylisz slowo religia, ze slowem wiara.
W tym zakresie to juz trzecia odpowiedz.
Ostatnio zmieniony 2020-03-23, 00:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-23, 07:49

Jozek pisze: 2020-03-22, 14:19 Jak podejzewalem, nie odrozniasz religii i wlasciwego jej rozumienia, od wiary.
A ja przypuszczam, że nie mając żadnych argumentow przechodzisz na stwierdzenia ad personam, i to nie mając do nich żadnych przesłanek.
Wiesz chociaz jaka jest roznica miedzy religia, a wiara? Bo tak jak piszesz to wyglada na to ze nie wiesz.
A wiesz co? Oświeć mnie.
Ja tu pisalem o wierze, a ty piszesz o rozumieniu religii i jej szczegolow wlasciwie rozumianych.
Teologia moze miec jedynie wplyw na rozumienie religii i jej szczegolow, ale nie wiary, choc wiara jest zwiazana z rozumieniem religii.
Bzdura. Co to za wiara, która nie wie w co ma wierzyć, albo wierzy w swoje zmyślone twierdzenia?
Juz raz cie prosilem bys zglebil rozumienie slowa wiara i nadal tego nie zrobiles, tylko uparcie tlumaczysz religie, twierdzac ze tlumaczysz wiare.
Sorry, ale daruj sobie podobne gadki. Po prostu nie pisz, jeśli nie masz nic do powiedzienia.
Wiara jest łaska, a wiesz dlaczego? Chyba tez nie, skoro mylisz slowo religia, ze slowem wiara.
A wiesz to że mylę, ponieważ tak powiedzałeś? ;)
W tym zakresie to juz trzecia odpowiedz.
Nie. To żadna odpowiedź - po raz trzeci to zbędne, nic nie wnoszące paplanie.

Nie zapomnij oświecić mnie w sprawie różnicy pomiędzy wiarą a religią :)
Ostatnio zmieniony 2020-03-23, 07:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Jozek » 2020-03-23, 12:30

Zrobie wyjatek i odppowiem 4 raz.
Wiesz jaka jest roznica w wierze miedzy pierwszokomunijnym dzieckiem, a 46 letnim teologiem?
Dziecko z pewnoscia nie wie tego co ten teolog, a jednak wierzy i zaloze sie ze wierzy 100razy mocniej niz ten wyksztalcony teolog.
Do wiary tego dziecka nie potrzebna mu znajomosc teologii.

Poza tym do wiary ogolnie nie potrzebna zadna teologia. Teologia jedynie wyjasnia szczegoly religii, a nie wiary.
Wiara dotyczy wielu rzeczy, nie tylko religii i wiary w Boga. Dlatego wiara w Boga jest łaska, bo sami jej nie mozemy nabyc.
Myslisz ze sw. Pawel rozumial i znal teologie Chrzescijanska zanim stal sie Apostolem. Nagle uwierzyl i zrozumial wszystko.
Chyba ciagle u ciebie pokutuje przeswiadczenie ze religia to wiara, a wiara to religia i uzywasz tych slow zamiennie, wyjasniajac religie, jako wyjasnienie wiary.
Wiary nie wyjasnisz, natomiast szczegoly religii tak.
Ostatnio zmieniony 2020-03-23, 12:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Prawosławne podejście do koronowirusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-23, 13:01

Jozek pisze: 2020-03-23, 12:30 Zrobie wyjatek i odppowiem 4 raz.
Wolałbym raz, a konkretnie i na temat.
Wiesz jaka jest roznica w wierze miedzy pierwszokomunijnym dzieckiem, a 46 letnim teologiem?
Dziecko z pewnoscia nie wie tego co ten teolog, a jednak wierzy i zaloze sie ze wierzy 100razy mocniej niz ten wyksztalcony teolog.
Do wiary tego dziecka nie potrzebna mu znajomosc teologii.
Mylisz się.
  • Po pierwsze: do jakiejkolwiek wiary potrzebne są prawdy teologiczne - bo w nie własnie wierzymy (nie ma czegoś takiego jak "wiara w ogóle"). Stwierdzenie "wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela Nieba i Ziemi, i w Jezusa Chrystusa" to już prawda teologiczna właśnie.
  • Po drugie, pozostawanie na poziomie wiary dziecka nie jest wcale niczym dobrym, tylko infantylizmem.
    Wiem, wiem - zaraz zacytujesz Mk 10:15 bt5 "Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego."
    Otóż Jezus nie mówił tu o infantyliźmie. Święty Paweł wytłumaczył to Koryntianom, którzy prawdopodobnie myśleli podobnie do Ciebie, o co chodzi z tym dziecięctwem:
    1Kor 14:20 bt5 "Bracia, nie bądźcie dziećmi w sposobie waszego myślenia, lecz bądźcie jak niemowlęta, gdy chodzi o rzeczy złe; w myśleniu zaś waszym bądźcie dojrzali!"
    Czego Ci życzę ;)
Poza tym do wiary ogolnie nie potrzebna zadna teologia. Teologia jedynie wyjasnia szczegoly religii, a nie wiary.
Wiara dotyczy wielu rzeczy, nie tylko religii i wiary w Boga. Dlatego wiara w Boga jest łaska, bo sami jej nie mozemy nabyc.
Myslisz ze sw. Pawel rozumial i znal teologie Chrzescijanska zanim stal sie Apostolem. Nagle uwierzyl i zrozumial wszystko.
Chyba ciagle u ciebie pokutuje przeswiadczenie ze religia to wiara, a wiara to religia i uzywasz tych slow zamiennie, wyjasniajac religie, jako wyjasnienie wiary.
Wiary nie wyjasnisz, natomiast szczegoly religii tak.
Miałeś wyjaśnić różnice pomiędzy wiarą a religią, a powtórzyłeś (po raz 4-ty) te same tezy.
Cieniutko...

Od jakiegoś czasu pojawiła się w wielu środowiskach Kościelnych (nie ma wątpliwości, że przyszła to od protestantów) pogarda dla "religijności" i przeciwstawianie jej wierze. Otóż zadanie domowe: poszukaj, co Biblia mówi na temat religijności.
Jak będziesz już wiedział, to o niej porozmawiamy.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
A teraz Ad Rem - bo cała ta dyskusja o moim braku wiary, religijności i innych rzeczach nijak się ma do tematu.
Przedstawiłem Ci naukę Kościoła na temat Przeistoczenia. Czy jesteś w stanie przedstawić jakąś polemikę (nie polegającą na zadufaniu we własną wiare i przekonaniu że masz ją wielką a adwersarze jej nie posiadają, lecz operującą konkretami?)
Bo wiesz, "argument" typu Ja Jotef wierzę, a ty nie, więc żadne argumenty teologów czy Magisterium nic nie znaczą naprawdę nikogo tu nie przekona :-*
Ostatnio zmieniony 2020-03-23, 13:07 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 6 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”