Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
wXlfX

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: wXlfX » 2020-03-23, 20:20

Andej pisze: 2020-03-23, 19:55 Racja. Z przykrością widzę, jak wielu wierzących jest niewierzących.

Najprzykrzejszym momentem jest dla mnie Wielka Sobota, gdy wszyscy wierzący nagle przypominają sobie o tym, że są katolikami. Ale nie widać, po zachowaniu, aby równocześnie przypominali sobie o Bogu.
Podobnie ze ślubami, chrztami i pogrzebami.

Ale to nie są też przejawy religii. Gdyż bliżej im do zabobonu, choć na tle religijnym.
Trudno tak osądzać, bo nie wiadomo co się dzieję w środku człowieka. ;P
Ale jest to dla mnie bardzo ciekawe co piszesz.
A konkretnie to, że ja jak już w to wszedłem to nie wyobrażam sb np. pójść do kościoła i przyjąć komuni Św., a jeśli jest potrzeba, a zdarza mi się to czesto teraz bardzo bo mam mały problem znowu ;P, pójść do spowiedzi.
W sensie nie rozumiem po co ktoś przychodzi i nie chodzi mi o jednorazowe przyjście w rozpaczy do kościoła tylko co niedziela, nie śpiewa, nie uczestniczy czynnie, sakramentów nie przyjmuje, ale przychodzi w garniturze, albo sukience z okładki vogue, dla mnie to zawsze było bez sensu, dlatego wcześniej omijałem kościół z daleka. ;P no i po co to, nie lepiej posiedzić w domu i dać sb spokój. Albo jak ktoś jest po rozwodzi i ma drugiego partnera i chodzi do kościoła tylko po co? Rzuć kościół, albo partnera.
Ludzie są tacy bezsensu niektórzy ;P

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Andej » 2020-03-23, 20:27

Wydaje mi się, aby przy różnicy zdań, obydwaj dyskutanci podali definicje. Najpierw bez uzasadniania. Same definicje . Do zapoznania sie z nimi reszty dyskutantów.
Powyżej, wprawdzie opisane. Ale pomieszane własne uwagi z obiektywnymi określeniami. Dlatego sugeruję podanie konkretnych definicji. Tak, aby nie było niedomówień. Ew. z podaniem źródeł.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: sądzony » 2020-03-23, 20:33

wXlfX pisze: 2020-03-23, 20:20
Andej pisze: 2020-03-23, 19:55 Racja. Z przykrością widzę, jak wielu wierzących jest niewierzących.

Najprzykrzejszym momentem jest dla mnie Wielka Sobota, gdy wszyscy wierzący nagle przypominają sobie o tym, że są katolikami. Ale nie widać, po zachowaniu, aby równocześnie przypominali sobie o Bogu.
Podobnie ze ślubami, chrztami i pogrzebami.

Ale to nie są też przejawy religii. Gdyż bliżej im do zabobonu, choć na tle religijnym.
Trudno tak osądzać, bo nie wiadomo co się dzieję w środku człowieka. ;P
Ale jest to dla mnie bardzo ciekawe co piszesz.
A konkretnie to, że ja jak już w to wszedłem to nie wyobrażam sb np. pójść do kościoła i przyjąć komuni Św., a jeśli jest potrzeba, a zdarza mi się to czesto teraz bardzo bo mam mały problem znowu ;P, pójść do spowiedzi.
W sensie nie rozumiem po co ktoś przychodzi i nie chodzi mi o jednorazowe przyjście w rozpaczy do kościoła tylko co niedziela, nie śpiewa, nie uczestniczy czynnie, sakramentów nie przyjmuje, ale przychodzi w garniturze, albo sukience z okładki vogue, dla mnie to zawsze było bez sensu, dlatego wcześniej omijałem kościół z daleka. ;P no i po co to, nie lepiej posiedzić w domu i dać sb spokój. Albo jak ktoś jest po rozwodzi i ma drugiego partnera i chodzi do kościoła tylko po co? Rzuć kościół, albo partnera.
Ludzie są tacy bezsensu niektórzy ;P
Może tęskni.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2020-03-23, 20:36

Andej, niepotrzebne definicje.
Wiara jest takze wiara dziecka w krasnoludki, jak i wiara swietych w Boga, nie jest jedynie wiara w to samo.
Kto jak kto, ale teolodzy takie rzeczy powinni znac i rozumiec jak maturzysta abecadlo.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Dezerter » 2020-03-23, 23:40

Jak dzieci, normalnie jak dzieci [-x - piszemy na temat - na pogaduchy zapraszam do kawiarenki.

Ja wyczuwam co to wiara - moja, osobista, intymna, wewnętrzna, w duchu i prawdzie, medytacja, kontemplacja, adoracja, modlitwa we wspólnocie,
Religa to procesje, pogrzeby, wesela, komunie, bierzmowania, rekolekcje parafialne, listy pasterskie, oktawy, większość nabożeństw.
Jest jednak wiele rzeczy wspólnych, które nie mogę jednoznacznie zakwalifikować - Eucharystia, adoracja, Triduum Paschalne, Pasterka i Boże Narodzenie, ewangelizacja, prowadzenie rekolekcji
Ostatnio zmieniony 2020-03-23, 23:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Jozek » 2020-03-24, 00:27

Mysle ze to sa elementy religii, ale bez wiary, nie mialy by takiego znaczenia jakie maja i powinny miec.
Tak samo jak np Apostolowie, gdyby nie mieli wiary, nie dokonywali by chocby uzdrowien.
Mieszanie tu jakiejs magii, to skrajne rozumienie, a raczej mieszanie roznych wrecz przeciwstawnych religii.
Miedzy magia a wiara w Boga jest bardzo cienka granica i niektorzy to niezbyt delikatnie wyjasniaja, bo wlasnie nieodpowiednim wyjasnianiem latwo zniszczyc czyjas wiare, przekonujac kogos ze to juz magia, a nie wiara, nie znajac wiary tego kogos.
Uwazam ze w ten sposob wiele osob odeszlo od wiary w Boga, lub wiary Chrzescijanskiej.
Ogolnie, sadze ze nie mozna oceniac i negowac czyjejs wiary tylko dlatego ze czegos nie rozumie.
Mozna natomiast korygowac czy poglebiac czyjas wiedze religijna i na tym powinna polegac robota teologow, bo do czyjejs wiary praktycznie nie maja dostepu.
Tego rodzaju niszczenie wiary stalo sie nagminne, pod retekstem ewangelizacji. Nie sadze ze taki sposob ewangelizacji i nauczania jest sluzba Bogu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-24, 02:28

Żeby można było mówić o wierze, trzeba najpierw powiedzieć o wierze w co mówimy.
Nie ma wiary oderwanej od tego, w co się wierzy. I nie jest ona jaką spontanicznością typu "jak mi się wydaje".
Ratzinger pisze:Wiara rodzi się ze słuchania (fides ex auditu), jak naucza św. Paweł. Słuchanie z kolei zawsze zakłada partnera. Wiara nie jest owocem przemyśleń ani nawet próby wniknięcia w głąb mojego wnętrza. Oba te składniki mogą być obecne, ale są niewystarczające bez słuchania, przez które Bóg wzywa mnie z zewnątrz, z historii stworzonej przez siebie. Abym mógł uwierzyć, potrzebuję świadków, którzy spotkali Boga i sprawiają, że jest On dla mnie dostępny. Kościół nie powstał sam z siebie, został stworzony przez Boga i jest przez Niego nieustannie kształtowany. Znajduje to wyraz w sakramentach, zwłaszcza chrztu: wchodzę do Kościoła nie dzięki jakiemuś urzędowemu aktowi, ale przez sakrament. Oznacza to, że zostaję przyjęty do wspólnoty, która nie powstała sama z siebie i która przekracza samą siebie.
Religia, według Słownika PWN:
zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne
.
Zatem religia obejmuje zarówno wiarę, to w co wierzymy, jak i to co robimy ze swoją wiarą.
A to dlatego, iż Jk 2:26 bt5 "Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków."

Co mówi Biblia o religijności? Czy się od niej odżegnuje, jak niegdyś protestanci (a teraz najwyraźniej niektórzy katolicy)?
Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje, nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw. Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca jest taka: opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach i zachować siebie samego nie skażonym wpływami świata (Jk 1,26-27).
To mi nie wygląda na "potępienie religijności" ;)
Ostatnio zmieniony 2020-03-24, 02:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Wiara a religia czy/czym sie różnią?

Post autor: sądzony » 2020-03-24, 18:28

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-24, 02:28 Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje, nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw. Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca jest taka: opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach i zachować siebie samego nie skażonym wpływami świata (Jk 1,26-27).
(...) nie powściąga swego języka, (...) opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach(...)

to jestem religijny
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2020-04-16, 22:35

Dyskusja przeniesiona z wątku o Maryi - Dezerter
Dezerter pisze: 2020-04-16, 18:00
Jozek pisze: 2020-04-16, 11:27 Dezerter, a moglbys podac cos konkretnego do tej wypowiedzi?
Napisales ten post jak polityk, sporo slow, a konkretow nie widac.

Dodano po 9 minutach 35 sekundach:
Jesli chodzi o Maryje, to przede wszystkim Ona moze ciagle dzialac i pomagac, moze przychodzic do nas kiedy tylko potrzeba, natomiast Jezus, gdy przyjdzie, to dla wielu moze byc za pozno na pomoc.
Uwazam ze wlasnie to jest istotne i wielu nie rozumiejac tego neguje Maryjnosc.
Józku tu nie o mnie chodzi a o księdza i jego poglady - to tylko 26 minut :!: - chcesz dyskutować przesłuchaj.
Natomiast to co napisałeś poniżej o Maryi i Jezusie, to tylko jakieś twoje prywatne wyobrażenia o chrześcijaństwie/rzeczywistości duchowej a nie nauka Kościoła.

Marku jak podsumujesz naukę ks. Chmielewskiego - czyżbyś nie miał zastrzeżeń?
Jeśli nie to ja od jutra kupuję medaliki dla wszystkich forumowiczów, domowników i pracowników i pisze list do ministra zdrowia żeby zrobił to samo zamiast maseczek.
Chyba zwracasz uwage nie na to co powinienes w tym filmiku.
On mowi przed wszystkim o wierze, tej wlasnie o ktorej pisalem gdy chcialem oddzielic slowo wiara, od slowa religia.
Ten wlasnie element jakos sie zagubil w obecnych naukach i wiara stala sie bardziej religijnoscia, a nie wiara, a wlasnie podobnie jak ten ksiadz, mowil tez Jezus wielokrotnie,"gdybyscie miel wiare jak ziarnko gorczycy". Czyz nie mowil wlasnie o wierze i to nie tylko w tym cytacie, ale wielokrotnie. Apostolowie wierzyli w Boga, w Jezusa tez, bo poszli za nim, ale mimo to Jezus im wypominal ze sa malej wiary.
W tym widac ze oprocz wiary w Boga, potrzebna jeszcze wiara o ktorej mowil Jezus.
Ta wiara to wewnetrzna pewnosc, wieksza niz pewnosc siebie, bo polaczona z wiara w Boga i Bogu i pewnoscia w Boze obietnice.
Potrafisz z taka wiara, wrecz pewnoscia i stanowczoscia powiedziec gorze by rzucila sie w morze?
Marek zwracal uwage na szczegoly ze nie dostalismy takich czy innych obietnic, a to nieprawda, bo dostalismy, tylko je niewlasciwie rozumiemy. To z rzuceniem sie gory, to Jezus osobiscie powiedzial, wiec czy mogl nas klamac? To nie zadne czary czy wystawianie Boga na probe, to realizacja obietnicy.
Przerzucenie gory do morza nie ma sensu i pozytku, ale np. uzdrowienie tak.
Ostatnio zmieniony 2020-04-18, 11:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-17, 00:19

Za kompendium katechizmu Koscioła (http://www.ruda-parafianin.pl/kompe/kom025.htm):
"Wiara jest bezinteresownym darem Boga, dostępnym dla wszystkich, którzy o niego pokornie proszą, i cnotą nadprzyrodzoną, konieczna do zbawienia. Akt wiary jest aktem ludzkim, to jest aktem rozumu, przyjmującego za prawdę Bożą z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga."

"Chociaż wiara przewyższa rozum, to jednak nigdy nie może mieć miejsca niezgodność między wiarą i rozumem, ponieważ i wiara, i rozum pochodzą od Boga. Ten sam Bóg udziela człowiekowi wiary i daje światło rozumu.
"Zrozum, abyś uwierzył: uwierz, abyś głębiej zrozumiał" (św. Augustyn)."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2020-04-17, 06:59

Marek, dzieki za podanie wyjasnienia z Katechizmu.

Ciekawi mnie jak odebrales to co napisalem, jak wedlug ciebe to wyglada i czy zauwazasz w tym jakis blad?
Chetnie bym to przedyskutowal, bo jest to dosc trudno wlasciwie wyjasniac, szczegolnie fragment zgodnosci wiary z rozumem.
przynajmniej ja widze w tym dwa rozne i skrajnie przeciwne znaczenia, choc kazde wydaje sie zgodne z Katechizmem.
Ostatnio zmieniony 2020-04-17, 07:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-17, 09:37

Jozek pisze: 2020-04-17, 06:59 Marek, dzieki za podanie wyjasnienia z Katechizmu.

Ciekawi mnie jak odebrales to co napisalem, jak wedlug ciebe to wyglada i czy zauwazasz w tym jakis blad?
Chetnie bym to przedyskutowal, bo jest to dosc trudno wlasciwie wyjasniac, szczegolnie fragment zgodnosci wiary z rozumem.
przynajmniej ja widze w tym dwa rozne i skrajnie przeciwne znaczenia, choc kazde wydaje sie zgodne z Katechizmem.
Nie jestem pewien, o stwierdzenia z którego Twojego maila pytasz. Wskażesz?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2020-04-17, 10:06

Chodzilo mi o ten ktory jest odpowiedzia do Dezertera, przed twoim za ktory ci podziekowalem.
Ostatnio zmieniony 2020-04-17, 10:08 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19097
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-17, 10:24

Jozek pisze: 2020-04-17, 10:06 Chodzilo mi o ten ktory jest odpowiedzia do Dezertera, przed twoim za ktory ci podziekowalem.
Stanowczo się nie zgadzam (choć myślę, że Dezerter przyzna Ci rację).
Kluczem jest to, że 1J 5:14 "Ufność, którą w Nim pokładamy, polega na przekonaniu, że wysłuchuje On wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą."
Jest pewną arogancją wobec Boga zakładać, iż wiemy co jest zgodne z Jego wolą (np. zakładać, iż uzdrowienie jest z nią zawsze zgodne).

Dlatego tak ważna jest postawa "bądź wola Twoja".

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2020-04-17, 13:48

Jedno drugiemu nie zaprzecza. Wszystko zalezy od tego jak rozumiesz jedno i drugie.
Sprobuj pomyslec w jakim rozumienie nie bedzie zaprzeczenia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”