Istota sakramentu pokuty i pojednania

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: spowiedź

Post autor: sądzony » 2021-11-01, 17:08

Maciej pisze: 2021-11-01, 17:00 Czy możesz napisać na podstawie czego nie masz pewności?
Tak podpowiada mi intuicja.... , że spowiedź to indywidualna sprawa.
Nie mogę poprzeć tego ani Słowem, ani KKK.
Wierzę również w to, że Relacje Ja - Bóg oraz moja żona - Bóg, mają pierwszeństwo przed relacją ja - żona.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: spowiedź

Post autor: Maciej » 2021-11-01, 17:24

Sądzony, przyznaję, że nie widzę by w formie o której piszę był brak osoby. Dalej jest to indywidualna( w sensie osobowa) sprawa.
I też nie widzę tego by forma wspólnej spowiedzi zaburzała prawidłową relację, czyli mąż/żona- Bóg (a raczej Bóg- mąż/żona).
Nie chodzi o spowiadanie się przy okazji żonie/mężowi, ale o wzmocnienie więzi małżeńskiej, o pielęgnowanie miłości małżeńskiej.
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4446
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: spowiedź

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-11-01, 19:07

Każdy spowiada się w konfesjonale osobno. No, nie jest sam, bo jest w konfesjonale jeszcze Bóg, który wspiera miłosierdziem i spowiednik. I nikt więcej.
Nie ma wspólnej spowiedzi dla małżeństw i bardzo dobrze, że takiej nie ma. To relacja z Bogiem. Jeśli ktoś chce wzmocnić więź małżeńską to można się wspólnie modlić, istnieją też katolickie wspólnoty dla malżeństw albo, jak napisał powyżej Sądzony, terapie małżeńskie.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: spowiedź

Post autor: Maciej » 2021-11-02, 21:09

Ależ Miłośniczko Faustyny, a jaka to różnica dla Boga, jeżeli mąż i żona trzymając się za ręce jak dzieci uklękną razem, jeśli chodzi o relację, skoro Bóg i tak do każdego serca trafi? Tak jakby relacji z Bogiem nie było, gdyby razem w konfesjonale. A nie dość, że jest z Bogiem to i z bliźnim. :)
Wspólna modlitwa wcale nie musi wzmacniać lepiej niż w izdebce, w samotności. ;)
Terapia nie ma nic do wspólnej spowiedzi. Terapia to gdy duży problem w związku. A piszę raczej o parze, która jest bardzo dojrzała i świadoma swojego małżeństwa, szczęśliwa para pragnąca w każdej sytuacji stawiać miłość do Boga i bliźniego na właściwym miejscu.
Samo Ciało Chrystusa można przyjmować na kilka sposobów, to dlaczego spowiadać się nie można na kilka sposobów? :((
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: spowiedź

Post autor: Dezerter » 2021-11-02, 21:19

Ja nigdy o tym nie słyszałem @xdiec29 co nam powiesz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: spowiedź

Post autor: orzeszku » 2021-11-02, 21:44

Odnoszę wrażenie, że wspólna spowiedź ma w sobie coś niezdrowego, wręcz nosi znamiona pewnego ekshibicjonizmu. Pewne sprawy powinniśmy mieć tylko między "mną a Bogiem", uważam, że nie ma potrzeby obnażać się aż tak.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
A raczej "miałaby", bo jak słusznie zauważyla @miłośniczka Faustyny, to jest na szczęście indywidualny sakrament.

Dodam jeszcze

Zwycięzcy dam manny ukrytej12
i dam mu biały kamyk12,
a na kamyku wypisane imię nowe12,
którego nikt nie zna oprócz tego, kto [je] otrzymuje.


-- każdy ma indywidualną tożsamość znaną tylko Chrystusowi, intymną więź tylko z Nim, nawet więź małżeńska nie jest takiej kategorii.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: spowiedź

Post autor: Dezerter » 2021-11-02, 21:57

Ks. Marcin Modrzyński na pytanie o wspólną spowiedź odpowiedział:
Szczęść Boże. Nie ma takiej opcji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: spowiedź

Post autor: Maciej » 2021-11-02, 22:31

Orzeszku, wydaje mi się, że nie wszyscy postrzegają jako pewnego rodzaju ekshibicjonizm. Dostrzegam w takiej formie umożliwienie parze pogłębianie życia w Miłości Chrystusowej w powołaniu małżeńskim. Ale jeżeli rzeczywiście ktoś odbiera jako ekshibicjonizm, to więcej szkody niż pożytku z takiej formy.
Są pary, gdy przy rodzeniu mąż jest przy porodzie. Pewnie i są takie, gdy mąż nawet odbiera poród. Są pary, które nie wyobrażają sobie tego (bo mąż by zemdlał?). Pewnie co para, to inna wrażliwość, inne pojmowanie intymności.



Dezerter, dzięki, też już wiem, że nie ma takiej możliwości. Ale czy jest jakiś argument (rozumiem że taka forma jest najlepsza dla wiernych), czy Kościół wprowadził formę mocą autorytetu?
Z tego co mi się o ucho obiło, to podobno kiedyś były publiczne (przed wiernymi) spowiedzi.
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: spowiedź

Post autor: Dezerter » 2021-11-02, 22:44

U neonków, czyli w Neokatechumenacie jest taka spowiedź (poprawcie mnie jak coś namieszałem) ale publiczna przy całej grupie dzielenia.
W Kościele domowym są raz w miesiącu wieczory małżeńskie, gdzie małżonkowie mówią sobie wszystko szczerze
W Kościele starożytnym nie słyszałem o wspólnej spowiedzi małżonków, wyznanie grzechów i pokutowanie było bardziej publiczne i znane, ale zawsze w obecności prezbitera, bo to on nakładał pokutę.
Ostatnio zmieniony 2021-11-02, 22:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: spowiedź

Post autor: xdiec29 » 2021-11-03, 06:02

Obecnie spowiedź jest indywidualna. W historii bywali inaczej. Spowiadano się publicznie ze wszystkich grzechów przy całej wspólnocie ale zmieniono to i obecnie spowiada się zawsze indywidualnie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: spowiedź

Post autor: Albertus » 2021-11-11, 10:11

Dezerter pisze: 2021-11-02, 22:44 U neonków, czyli w Neokatechumenacie jest taka spowiedź (poprawcie mnie jak coś namieszałem) ale publiczna przy całej grupie dzielenia.
Poprawiam.

Spowiedź to spowiedź a grupa dzielenia to grupa dzielenia.

To że ktoś chce czasem opowiadać o problemach w swoim życiu we wspólnocie w tym o jakichś grzechach nie oznacza że jest to spowiedź i że sakrament spowiedzi jakoś zastępuje.

W neokatechumenacie spowiedź jest tak samo indywidualna i niepubliczna jak w całym Kościele

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: spowiedź

Post autor: Dezerter » 2021-11-11, 12:19

Dzięki - ja neonkiem nigdy nie byłem,
ale dopowiedz to wyznanie grzechów to jest tylko w grupach dzielenia czy na spotkaniu całej wspólnoty?
A na wspólnotowej Eucharystii nie ma jakiegoś innego niż "u nas" wyznania grzechów - pytam o formę?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: spowiedź

Post autor: Albertus » 2021-11-11, 14:04

Dezerter pisze: 2021-11-11, 12:19 Dzięki - ja neonkiem nigdy nie byłem,
ale dopowiedz to wyznanie grzechów to jest tylko w grupach dzielenia czy na spotkaniu całej wspólnoty?
A na wspólnotowej Eucharystii nie ma jakiegoś innego niż "u nas" wyznania grzechów - pytam o formę?
Nie ma żadnego "u nas" i "u was".

Podczas spotkań wspólnoty jest tak zwane "echo Słowa" gdzie uczestnik może się wypowiedzieć co wysłuchane Słowo z czytań biblijnych do niego mówi i jak odnosi się do jego życia.

Spowiedź odbywa się tak samo jak w całym Kościele powszechnym w formie indywidualnej i niepublicznej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14974
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: spowiedź

Post autor: Dezerter » 2021-11-11, 18:16

Ale ja pytałem o spowiedź powszechną,
Spowiedź powszechna – w obrządku rzymskim (tak klasycznym – nadzwyczajnym, jak i zreformowanym – zwyczajnym) część mszy świętej, kiedy kapłan oraz wierni odmawiają akt pokuty, który – według nauki Kościoła katolickiego – gładzi grzechy powszednie. Spowiedzi powszechnej w kościele rzymskokatolickim nie należy mylić z rozgrzeszeniem udzielanym przez kapłana wszystkim obecnym, bez indywidualnego wyznawania grzechów.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: spowiedź

Post autor: Albertus » 2021-11-11, 18:23

Dezerter pisze: 2021-11-11, 18:16 Ale ja pytałem o spowiedź powszechną,
Spowiedź powszechna – w obrządku rzymskim (tak klasycznym – nadzwyczajnym, jak i zreformowanym – zwyczajnym) część mszy świętej, kiedy kapłan oraz wierni odmawiają akt pokuty, który – według nauki Kościoła katolickiego – gładzi grzechy powszednie. Spowiedzi powszechnej w kościele rzymskokatolickim nie należy mylić z rozgrzeszeniem udzielanym przez kapłana wszystkim obecnym, bez indywidualnego wyznawania grzechów.
Czy to do mnie to pytanie?

Nie bardzo rozumiem o co pytasz?

O Eucharystię w neokatechumenacie?

Spowiedź powszechna oczywiście nie różni się niczym od wszystkich innych Eucharystii w Kościele Katolickim.

ODPOWIEDZ