Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
apis

Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: apis » 2020-10-15, 12:44

Śpiewam w zespole uwielbienia. Na Mszach w intencji chorych niektórzy z naszego zespołu czytają czytania albo śpiewają psalmy. Nie zgłaszałam się jeszcze do tego, ponieważ musiałabym najpierw przyjrzeć się dobrze, jaka jest czcionka w lekcjonarzu (mam słaby wzrok, jeżeli będzie za mała, nie podejmę się tego).

Moje pytanie brzmi: o czym trzeba pamiętać, czytając czytanie albo śpiewając psalmy?
Skąd wiadomo, która melodia psalmu będzie śpiewana (z dostępnych w danym okresie liturgicznym)?
Czy czytając czytanie, trzeba modulować głos jak lektorzy w audiobookach, czy raczej czytać monotonnie?
Czy psalm lepiej śpiewać cicho, czy głośno?

Jeśli macie jakieś wskazówki, proszę, piszcie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: abigail » 2020-10-15, 18:04

uważam ze nalezy się wczuc w postac świętego pawła na ten przykład i przemowic tak jak by on to zrobil. z pewnoscia, z zapalem i tak od siebie. mi tak sie najlepiej czyta :)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Andej » 2020-10-15, 18:47

Na muzyce się nie znam, choć słuchać lubię.
Dla mnie podstawowym warunkiem dobrego czytanie i śpiewania jest zrozumiałość. Bardzo często ktoś pięknie śpiewa (pod względem muzycznym), ale tak, że trudno zrozumieć słowa. Kościół to nie opera, gdzie zachwycam się głosem i melodią, a treść znam z karteczki. Uważam, że bardzo częstym błędem jest zbyt wysokie śpiewanie. Niby podniosłe, ale słowa trudno odróżnić.
Podobnie czytanie. Dykcja najważniejsza. Ale, jeśli chcesz, aby ludzie nie zasypiali, to ważna intonacja.
Jeśli masz kogoś gorzej słyszącego w rodzinie, to przetestuj na nim, jak słyszy to co śpiewasz lub czytasz. Jeśli odbiór będzie OK, to możesz założyć, że słowa dotrą do większości ludzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Niezapominajka » 2020-10-15, 18:52

@apis czy Ty czasem nie byłaś wcześniej na forum pod innym nickiem? 😉 przeczytałam Twój wpis i skojarzyłam z pewną użytkowniczką, której już z nami tutaj nie ma.

Co do psalmów, mogę doradzić bo śpiewałam - melodie zazwyczaj zna organista i to on podpowiada, a jeśli chodzi o sposób śpiewu - przede wszystkim pewność siebie, delikatność ale jednocześnie siła.szybko się można tego nauczyć. I co najważniejsze - spokój. Czasem się zdarza, iż psalm jest zbyt szybko śpiewany.. przez co wszystko traci swój wydźwięk. Nie ma się z czym spieszyć ;)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

apis

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: apis » 2020-10-15, 18:57

@Andej
Czytam wyraźnie. Nagrałam jedną modlitwę na Dolinę Modlitwy.

Co do śpiewu. Mam wysoki głos i nie wiem, co masz na myśli, pisząc o zbyt wysokim śpiewaniu. Trudno śpiewać zbyt nisko na siłę, nie jest to naturalne ani zdrowe dla strun głosowych.

@Niezapominajka
Si, kwiatek stał się pszczołą. :D
Ostatnio zmieniony 2020-10-15, 18:57 przez apis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: abigail » 2020-10-15, 19:11

widze ze moje porady masz gdzieś, postaram sie juz nie doradzac
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Andej » 2020-10-15, 19:19

apis pisze: 2020-10-15, 18:57 Co do śpiewu. Mam wysoki głos i nie wiem, co masz na myśli, pisząc o zbyt wysokim śpiewaniu.
Wyciągania na siłę. Powyżej naturalnej barwy. Zauważam to u wielu osób, także siostrzenicy, która na wszystkich imprezach rodzinnych (zwykle ich głównym elementem jest msza święta) śpiewa, a jej mąż czyta.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: apis » 2020-10-15, 19:33

@abigail
Dziękuję, ale wczuwanie się w świętych to nie jest dobry pomysł, bo Msza to nie spektakl; Twoja rada nie jest konkretna.
Andej pisze: 2020-10-15, 19:19 Wyciągania na siłę. Powyżej naturalnej barwy. Zauważam to u wielu osób, także siostrzenicy, która na wszystkich imprezach rodzinnych (zwykle ich głównym elementem jest msza święta) śpiewa, a jej mąż czyta.
Rozumiem. U mnie jest tak, że mam naturalnie raczej wysoki głos. Chyba lepiej nie obniżać na siłę, ale dziękuję, będę miała na uwadze Twoje spostrzeżenia, tzn. będę śpiewała takim głosem, jaki mam, co zresztą i tak zamierzałam robić.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Niezapominajka » 2020-10-15, 20:07

apis pisze: 2020-10-15, 18:57 @Niezapominajka
Si, kwiatek stał się pszczołą. :D
wiedziałam! witaj znów i bądź zdrów 😉
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-16, 02:56

1) czytanie Pisma Świętego MUSI być wyraźne! Więc głośno i szeroko otwierając usta.
2) ważna jest płynność czytania - ale bez pośpiechu. Warto więc dany tekst przeczytać sobie parę razy wcześniej i dobrze zrobić to NA GŁOS (choćby w samotności), żeby móc opanować gdzie zrobić pauzę na oddech itd.
3) Modulacja głosu przy czytaniu jest dobra - ale nie można przesadzać. To ma być GŁOSZENIE SŁOWA BOŻEGO a nie teatr jednego aktora. Więc nie jest najważniejsze dobre modulowanie, pauzy, tworzenia napięcia itd. Najważniejsze, żeby Słowo zostało wygłoszone w sposób jak najbardziej zrozumiały.
4) co do czcionki - jest dosyć spora - weź przed Mszą Świętą (albo po) podejdź i zobacz sobie. W momencie czytania możesz też mieć lekcjonarz w ręku trzymając go bliżej oczu jeśli tak będzie Ci wygodniej (albo po prostu możesz podnieść sobie górną część, żeby wzrok padał pod innym kątem)

co do śpiewania psalmów - to raczej rozmawiaj z osobami które u Was już śpiewały :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

apis

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: apis » 2020-10-28, 10:52

Wiecie może, czy ta melodia psalmu jest zatwierdzona do liturgii?

Awatar użytkownika
Betula
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 13 wrz 2019
Has thanked: 61 times
Been thanked: 72 times

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: Betula » 2020-10-28, 15:17

Lubię tą melodię, jest śpiewana głównie w Wielkim Poście. Nie wiem jednak, czy ma oficjalne zatwiedzenie

apis

Re: Jak czytać czytania i śpiewać psalmy na Mszy?

Post autor: apis » 2020-10-28, 16:55

Ja już ją dawno znalazłam w internecie, jest kilka jej wykonań na YouTube, ale nigdy jeszcze nie słyszałam jej na żywo w kościele, stąd moje pytanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”