Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-24, 18:52

dlaczego niby sposób dedukcyjny ma być jedyny? czy metodą dedukcji do tego doszedłeś? ;)

a stwierdzamy że jest jedyny bo taka jest wiara Kościoła od samego początku - że to Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem i nikt nie może przyjść do Boga inaczej niż przez Niego.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-24, 19:23

afilatelista_michal pisze: 2020-11-24, 18:36 @sądzony a analiziwałeś wszystkie religie? Np. wspomniany dźinizm?
Jak możesz stwierdzić że Jezus Chrystus to jedyna droga która ma sens jeśli nie wyeliminujesz innych możliwości w sposób dedukcyjny?
Tylko dedukcja prowadzi do definitywnych wniosków bo nawet jeśli wykażesz że droga Jezusa ma sens to musiałbyś jeszcze wykluczyć wszystkie inne drogi w tym te których jeszcze nikt nie wymyślił.
Oczywiście, że nie analizowałem. Przecież wiemy, że jest to niemożliwe.
Nawet gdybym chciał to wydaje mi się, to zbędne.
Poza tym, że wiara nie jest po to, by ją analizować, a rozwijać …
Chrystus jest mną, a ja Chrystusem poprzez tradycję, kulturę, wychowanie, wszechobecną symbolikę,
archetypowość, rytualność ….

Ale masz rację, niewłaściwie się wyraziłem. Winienem napisać:
„Wierzę, do granic ocierających się o prawdę, że Jezus Chrystus jest jedyną Drogą” oraz
„Z dnia na dzień coraz bardziej zbliżam się do prawdy, że Jezus Chrystus jest moją jedyną Drogą”.

Nie muszę być w związku ze wszystkimi kobietami, by wybrać tę jedyną.
Ale masz rację czasem flirtuję z innymi kobietami,
jednak wynika to z pychy, niskiej samooceny, skupiania się na własnym ego.
Wiara to nie dedukcja, wnioskowanie, wykluczanie, a przynajmniej dla mnie.
Wiara to prawdziwa radość i miłość
często nawet pomimo cierpienia i krzyża, a bywa, że właśnie dzięki nim.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-04, 14:58

crossfaith pisze: 2020-11-20, 18:18 Pytanie jak w tytule, moja odpowiedź i wytłumaczenie poparte twardymi przykładami według mojej opinii w filmie poniżej
Przekleję tu swoje świadectwo bo bezpośrednio odpowiada na twoje pytanie.
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-04, 09:41 Jestem można powiedzieć że fizykiem (cząstki + otw do magistra, potem praca jako programista + maszyn lerning z powodów osobowościowo-finansowych). Nawracałem się jakoś po studiach, mając jakieś własne przemyślenia czy doświadczenia - na które ofc nie mogę pokazać dowodów. Ale utwierdziło mnie porządnie dopiero przekonanie się że badając rzeczywistość uczciwie i systematycznie, jak powinni robic naukowcy, nie można machnąć ręką na pewne zdarzenia czy cuda obecne w KK (i wyłącznie w KK, zakładając że cuda mnie interesują od pewnego pułapu, poniżej którego trudno powiedzieć czy to w ogóle cud czy nie). Co więcej, New Atheists i różnego rodzaju sceptycy, którzy przynajmniej jako jedyni usiłują te fenomeny jakoś badać (bo przecież pan "dogłębny filozof" nie będzie się zniżał bo już se założył że to lipa) robią poważne błędy, które w mojej opinii pogrzebują ich argumentację. We fragmentach spisałem te argumenty na reddicie i w dyskusji z ateistami tamże - finalna wersja jest spisywana i redagowana

reddit.com/r/DebateReligion/comments/kem0qg/roman_catholic_miracle_of_the_sun_of_fatima/
reddit.com/r/Catholicism/comments/kl3eq2/catholic_reads_dawkins_god_delusion_pithy_comment/
Co do innych religii konkretnie - każdą religię wobec braku dowodów na nadnaturalne pochodzenie należy raczej uznać za tradycję wymyśloną przez ludzi - myślę że islam jest tu dobrym przykładem. Jeśli dowody jakieś są - nie twierdzę że są ale mam świadomość że mogą być zwłaszcza w różnych religiach wschodu i ich pokłosiu typu new age, to nadal KK ma najlepiej udokumentowane dowody na obiektywnie największe złamania praw natury, po czym można poznać interwencję istoty boskiej najwyższej, a nie istot pomniejszych (w KK: szatan i inne demony).

Dodano po 6 minutach 14 sekundach:
afilatelista_michal pisze: 2020-11-24, 18:36 @sądzony a analiziwałeś wszystkie religie? Np. wspomniany dźinizm?
Jak możesz stwierdzić że Jezus Chrystus to jedyna droga która ma sens jeśli nie wyeliminujesz innych możliwości w sposób dedukcyjny?
Tylko dedukcja prowadzi do definitywnych wniosków bo nawet jeśli wykażesz że droga Jezusa ma sens to musiałbyś jeszcze wykluczyć wszystkie inne drogi w tym te których jeszcze nikt nie wymyślił.
Dlaczego mam dowodzić w sposób dedukcyjny? Nie jesteś w stanie dowieść dedukcyjnie że woda radowa powoduje odpadnięcie szczęki i nowotwory a mimo to raczej w to wierzysz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”