Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: crossfaith » 2020-11-20, 18:18

Pytanie jak w tytule, moja odpowiedź i wytłumaczenie poparte twardymi przykładami według mojej opinii w filmie poniżej

https://youtu.be/dQ8MB1l3SDY

Zapraszam do dyskusji, jakie są wasze przemyślenia na temat innych religii?

Czy was ktoś edukował w szkole na temat innej wiary?

Czy to nie przechwałki, że dana religia panująca w regionie jest jedyną słuszną?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 18:44

Włączyłem filmik jako pierwszy. Ufff....

Czy nie sądzisz że Prawda jest jedna i że wszystkie religie nie mogą mówić prawdy głosząc sprzeczne ze sobą rzeczy?

Nie możesz równocześnie wierzyć w to że Jezus Chrystus jest Jedynym Synem, Bożym który za nas naprawdę umarł i naprawdę zmartwychwstał i nie wierzyć w te rzeczy.

Albo to przyjmiesz albo odrzucisz. Wybór należy do ciebie. Proste jak budowa cepa.

Wartość religii nie polega na tym że jej zasady komuś się wydają fajne czy korzystne dla rozwoju tylko na tym czy to co głosi dana religia jest prawdziwe albo nie
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 18:45 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 18:48

Nie dałem rady wysłuchać filmiku.
Nie rozumiem też, skąd pomysł, że "dana religia panująca w regionie jest jedyną słuszną"? Kto się tak przechwala?

1.Ty się przechwalasz tym, w co wierzysz? Czy czynisz to tylko wtedy, gdy jesteś w regionie, w którym panują podobne przekonania?

2. A co do szkół, to sądzę, że każdej uczono na temat innych wiar.

3. W każdej szkole w szkole, w której wykłada się religioznawstwo, naucza się na temat innej wiary.

4. Co to jest inna wiara? Która to? I od czego inna?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-20, 18:55

Nikt nigdy nic mi nie powiedział w szkole na temat religii innej niż katolicyzm.
Jest to sytuacja podobna do 3/4 szkół w tym kraju, więc nie.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: crossfaith » 2020-11-20, 18:59

Albertus pisze: 2020-11-20, 18:44 Włączyłem filmik jako pierwszy. Ufff....

Czy nie sądzisz że Prawda jest jedna i że wszystkie religie nie mogą mówić prawdy głosząc sprzeczne ze sobą rzeczy?

Nie możesz równocześnie wierzyć w to że Jezus Chrystus jest Jedynym Synem, Bożym który za nas naprawdę umarł i naprawdę zmartwychwstał i nie wierzyć w te rzeczy.

Albo to przyjmiesz albo odrzucisz. Wybór należy do ciebie. Proste jak budowa cepa.

Wartość religii nie polega na tym że jej zasady komuś się wydają fajne czy korzystne dla rozwoju tylko na tym czy to co głosi dana religia jest prawdziwe albo nie
Nie odniosłeś się do celu który jest niemal że identyczny w każdej religii. A zamiast tego wolałeś wspomnieć to, że Jezus umarł na krzyżu. Nie poruszałem w filmie kwestii śmierci Jezusa a tylko przestawiłem jak jest widziany przez Muzułmanów.

Zgadzam się całkowicie z Tobą, że wybór należy na każdego indywidualnie i podkreślam to w filmie.

Myślę, że wiara to nie zamykanie się w sztywnych ramach modlitw i rytuałach kościelnych, sztywno wyznaczonych świętach.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:01

ToTylkoJa pisze: 2020-11-20, 18:55 Nikt nigdy nic mi nie powiedział w szkole na temat religii innej niż katolicyzm.
Jest to sytuacja podobna do 3/4 szkół w tym kraju, więc nie.
Nawet na lekcjach historii?

Skończyłem szkołę średnią kilkadziesiąt lat temu i z tego co pamiętam to trochę wtedy o innych religiach uczyli. Tylko katolicyzm pokazywali jako wstecznictwo...

A teraz nic?

Szkoła zeszła na psy...

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: crossfaith » 2020-11-20, 19:07

Andej pisze: 2020-11-20, 18:48 Nie dałem rady wysłuchać filmiku.
Nie rozumiem też, skąd pomysł, że "dana religia panująca w regionie jest jedyną słuszną"? Kto się tak przechwala?

1.Ty się przechwalasz tym, w co wierzysz? Czy czynisz to tylko wtedy, gdy jesteś w regionie, w którym panują podobne przekonania?

2. A co do szkół, to sądzę, że każdej uczono na temat innych wiar.

3. W każdej szkole w szkole, w której wykłada się religioznawstwo, naucza się na temat innej wiary.

4. Co to jest inna wiara? Która to? I od czego inna?
1. Nie zasugerowałem podczas nagrania żadnej wiary. Nie tego dotyczył film.

2 i 3. Niemożliwe, nie znam nikogo kto byłby uczony religioznawstwa w nauczaniu podstawowym i średnim. Z całym szacunkiem Panie Andej ale to nie w polskich realiach.

4. To jest stanowczy wyraz ignorancji wobec przekonań innych ludzi w innych częściach świata. Nie tego uczy Jezus Panie Andej i nie na tym polega chrześcijaństwo. Wszyscy wiemy że ludzie na całym globie mają różne wyznania!


Dodano po 3 minutach 6 sekundach:
Albertus pisze: 2020-11-20, 19:01
ToTylkoJa pisze: 2020-11-20, 18:55 Nikt nigdy nic mi nie powiedział w szkole na temat religii innej niż katolicyzm.
Jest to sytuacja podobna do 3/4 szkół w tym kraju, więc nie.
Nawet na lekcjach historii?

Skończyłem szkołę średnią kilkadziesiąt lat temu i z tego co pamiętam to trochę wtedy o innych religiach uczyli. Tylko katolicyzm pokazywali jako wstecznictwo...

A teraz nic?

Szkoła zeszła na psy...
Na historii było o bóstwach Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu...
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 19:06 przez crossfaith, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:09

crossfaith pisze: 2020-11-20, 18:59

Nie odniosłeś się do celu który jest niemal że identyczny w każdej religii. A zamiast tego wolałeś wspomnieć to, że Jezus umarł na krzyżu. Nie poruszałem w filmie kwestii śmierci Jezusa a tylko przestawiłem jak jest widziany przez Muzułmanów.

Zgadzam się całkowicie z Tobą, że wybór należy na każdego indywidualnie i podkreślam to w filmie.

Myślę, że wiara to nie zamykanie się w sztywnych ramach modlitw i rytuałach kościelnych, sztywno wyznaczonych świętach.
Cele też są różne. W chrześcijaństwie celem jest przebywanie z Bogiem który jest źródłem Prawdy dobra i piękna.

W buddyźmie celem jest rozpłynięcie się w nirwanie a w islamie jest to jakieś rzekome cielesne szczęście wśród niekończących się seksualnych uciech z hurysami i popijaniu winka bez możliwości kaca.

A wspomniałem o tym co jest najważniejsze - czy dana religia mówi Prawdę o Bogu.

Bo co z tego że wybierzesz sobie jakąś religię która akurat pasuje ci do twoich odczuć , aktualnego nastroju czy twoich upodobań jeśli będzie to po prostu kłamstwo na temat Boga?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 19:09

Ja też nie sugerowałem.
Jeśli nie uczą religioznawstwa, to pytanie było bezzasadne.

A niby na czym ma polegać ta ignorancja? Odniosłem się do ostatniego pytania pierwszego postu. W nim była zawarta sugestia. Niczym nie uzasadniona. Albowiem nie ma czegoś takiego, jak "przechwałki, że dana religia panująca w regionie jest jedyną słuszną". Przynajmniej nie ma takiego zjawiska wśród osób wierzących.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:14

crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:07

Na historii było o bóstwach Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu...
A o Kościele katolickim w średniowieczu, o reformacji i protestantyzmie nic was nie uczyli?

Dodano po 3 minutach 34 sekundach:
crossfaith pisze: 2020-11-20, 18:59 Myślę, że wiara to nie zamykanie się w sztywnych ramach modlitw i rytuałach kościelnych, sztywno wyznaczonych świętach.
Jeżeli ktoś wierzy w to że Jezus Chrystus Wcielony Bóg Umarł za nas i zmartwychwstał to oczywiste że chcemy świętować Jego Zmartwychwstanie, narodziny i inne wydarzenia z Nim związane.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: crossfaith » 2020-11-20, 19:20

Albertus pisze: 2020-11-20, 19:09
crossfaith pisze: 2020-11-20, 18:59

Nie odniosłeś się do celu który jest niemal że identyczny w każdej religii. A zamiast tego wolałeś wspomnieć to, że Jezus umarł na krzyżu. Nie poruszałem w filmie kwestii śmierci Jezusa a tylko przestawiłem jak jest widziany przez Muzułmanów.

Zgadzam się całkowicie z Tobą, że wybór należy na każdego indywidualnie i podkreślam to w filmie.

Myślę, że wiara to nie zamykanie się w sztywnych ramach modlitw i rytuałach kościelnych, sztywno wyznaczonych świętach.
Cele też są różne. W chrześcijaństwie celem jest przebywanie z Bogiem który jest źródłem Prawdy dobra i piękna.

W buddyźmie celem jest rozpłynięcie się w nirwanie a w islamie jest to jakieś rzekome cielesne szczęście wśród niekończących się seksualnych uciech z hurysami i popijaniu winka bez możliwości kaca.

A wspomniałem o tym co jest najważniejsze - czy dana religia mówi Prawdę o Bogu.

Bo co z tego że wybierzesz sobie jakąś religię która akurat pasuje ci do twoich odczuć , aktualnego nastroju czy twoich upodobań jeśli będzie to po prostu kłamstwo na temat Boga?
Widać po Twojej wypowiedzi że jesteś przekonany o słuszności tylko jednej religii, którą wyznajesz a inne traktujesz szyderczo. Dlaczego kłamstwo?

Zwróć uwagę że nadal mówisz o tym jak religia wygląda i jak wizualizować Boga a nie bierzesz pod uwagę niemalże identycznego celu wiary. Mówiłem w nagraniu że za życia nie jest rostszrygnietevkto jak żyje. A Ty podałeś przykłady z dnia powszedniego.

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
Albertus pisze: 2020-11-20, 19:14
crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:07

Na historii było o bóstwach Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu...
A o Kościele katolickim w średniowieczu, o reformacji i protestantyzmie nic was nie uczyli?

Dodano po 3 minutach 34 sekundach:
no właśnie wszystko to kwestie historyczne, większość nie aktualna sprawa, było o tym jak powstał porotestantyzm i kto go założył, nie było na czym polega, o co dam dokładnie chodzi.

Sam nazwa Historia świadczy o tym że uczymy się o czymś minionym.

Kontynuując na religii nikt nie miał odwagi uczyć o innych wierzeniach na świecie
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 19:20 przez crossfaith, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:26

crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:20
Widać po Twojej wypowiedzi że jesteś przekonany o słuszności tylko jednej religii, którą wyznajesz a inne traktujesz szyderczo. Dlaczego kłamstwo?

Zwróć uwagę że nadal mówisz o tym jak religia wygląda i jak wizualizować Boga a nie bierzesz pod uwagę niemalże identycznego celu wiary. Mówiłem w nagraniu że za życia nie jest rostszrygnietevkto jak żyje. A Ty podałeś przykłady z dnia powszedniego.
Po twojej wypowiedzi natomiast widać że nie odnosisz się w ogóle do kwestii prawdy i prawdziwości tego co dane religie mówią na temat Boga i oczywistego faktu że wszystkie religie nie mogą mówić prawdy skoro głoszą sprzeczne ze sobą rzeczy.

I tak jak pisałem - cele religii wcale nie są identyczne. Podałem fakty, nie było w tym żadnego szyderstwa.

crossfaith
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 5 lis 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: crossfaith » 2020-11-20, 19:29

Ale ja o tym mówię w nagraniu, że w każdej wierze różni się droga i forma wiary a cel jest ten sam.

Myślę że nie obejrzałeś filmu dokładnie i uważnie.

Co do kwestii prawdy? Kto Ci powiedział, że ta Twoja prawda to prawda a innych prawda to kłamstwo?
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 19:29 przez crossfaith, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 19:37

crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:29 Ale ja o tym mówię w nagraniu, że w każdej wierze różni się droga i forma wiary a cel jest ten sam.

Myślę że nie obejrzałeś filmu dokładnie i uważnie.

Co do kwestii prawdy? Kto Ci powiedział, że ta Twoja prawda to prawda a innych prawda to kłamstwo?
Nie ma czegoś takiego jak moja albo czyjaś prawda w odniesieniu do faktów. Prawda jest Jedna!

Albo Jezus Chrystus naprawdę umarł i naprawdę zmartwychwstał albo nie, albo jest wcielonym Bogiem albo nie. A z tych faktów wynikają inne elementy naszej wiary.

Powtarzasz jak mantrę że cel wszystkich religii jest ten sam a tymczasem jest to nieprawda.

Zapoznaj się dokładnie z tematem.

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:20
Kontynuując na religii nikt nie miał odwagi uczyć o innych wierzeniach na świecie
Ale były to przecież lekcje religii katolickiej. To oczywiste że nikt nie będzie się tam skupiał na innych religiach

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 19:52

crossfaith pisze: 2020-11-20, 19:20 Kontynuując na religii nikt nie miał odwagi uczyć o innych wierzeniach na świecie
Albowiem miał obowiązek realizować program nauczania. Na lekcjach religii, polskiego, historii można o nich wspominać, jeśli są zbieżne z jakimś tematem.
Jeśli ktoś zainteresowany religioznawstwem, to sam powinien poszukać materiałów. Podobnie jak każdym innym tematem lub dziedziną, które wykraczają poza program nauczania. Np. podejrzewam, że o systemach KNX, też nikt nie uczył w szkołach podstawowych czy gimnazjach. I co z tego? To wiedza dla zainteresowanych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”