Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 20:00

crossfaith pisze: 2020-11-20, 18:18 Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?
Żadna religia nie jest słuszna czy niesłuszna.

Bóg jest Prawdziwy, a Prawdą jest Miłość.
Wszystko lub cokolwiek co w jakiejkolwiek religii zmierza do zjednoczenia / unii z Bogiem,
wszystko lub cokolwiek co jest Miłością i Dobrem sprawia nas świętym / "Chrystusem"
Jest.
I (jak mniemam) tego Bóg chce. Byśmy w końcu Byli.

Mój bóg młodości kurt cobain mawiał:
"coma as you are" (tak pamiętam jak skończył).

O dziwo Bóg mówi mi dokładnie to samo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 20:14

sądzony pisze: 2020-11-20, 20:00 Żadna religia nie jest słuszna czy niesłuszna.
Religia pochodząca od Boga jest słuszna. Religia w której pokolenie po pokoleniu przekazuje następcom otrzymane pierwotnie łaski, jest słuszna. religia, która jest najbliższa Bogu, jest słuszna.

Tam, gdzie żadna religia nie jest lepsza od innych, nie ma żadnej religii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 20:19

Andej pisze: 2020-11-20, 20:14
sądzony pisze: 2020-11-20, 20:00 Żadna religia nie jest słuszna czy niesłuszna.
Religia pochodząca od Boga jest słuszna. Religia w której pokolenie po pokoleniu przekazuje następcom otrzymane pierwotnie łaski, jest słuszna. religia, która jest najbliższa Bogu, jest słuszna.

Tam, gdzie żadna religia nie jest lepsza od innych, nie ma żadnej religii.
Religia pochodzi od człowieka.
Kościół pochodzi od Człowieka-Boga.
Religia bez wiary jest jak książka bez liter.

Tam gdzie ktoś nazywa się lepszym od innego nie ma Miłości, a zatem i Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-20, 20:50

Albertus pisze: 2020-11-20, 18:44 Nie możesz równocześnie wierzyć w to że Jezus Chrystus jest Jedynym Synem, Bożym który za nas naprawdę umarł i naprawdę zmartwychwstał i nie wierzyć w te rzeczy.
Zgadzam się. Tylko jak rozstrzygnąć która religia jest prawdziwa jeśli którakolwiek?

Dodano po 6 minutach 46 sekundach:
Andej pisze: 2020-11-20, 18:48 2. A co do szkół, to sądzę, że każdej uczono na temat innych wiar.

3. W każdej szkole w szkole, w której wykłada się religioznawstwo, naucza się na temat innej wiary.
Mało kto studiuje religioznawstwo. W szkole publicznej jedyna religia oprócz katolicyzmu z którą się spotkałem to religia starożytnych Greków.

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Jeszcze reformacja była.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 20:53

Ja w liceum na religii miałem zajęcia z wszystkich ważniejszych religii świata.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-11-20, 20:58

W szkole nie ma religioznawstwa. O tym rozmawiamy dopiero na poziomie studiów.
Poniżej możemy rozmawiać o "religii" w domyśle katolickiej.
Etyce, czyli siedzeniu w bibliotece (u mnie w szkole nawet nad tym się nie natrudzili, teoretycznie nie jestem pod opieką rodziców, ponieważ papiery które składałam, mówią tylko o pierwszej lub ostatniej godzinie, a jeden dzień w tygodniu religie mam w środku. To oznacza, że teoretycznie jestem pod opieką szkoły. Ale nikt nie sprawdza, czy jestem bo etyka u mnie nie funkcjonuje. Więc w czasie lekcji religii jestem niczyja. Czasem się zastanawiam czyje by były konsekwencje, jakby coś się stało). Ewentualnie na etyce można też słuchać jakiegoś nawiedzonego nauczyciela, może opowiadać np. o ziemniakach i wielbłądach (proszę nie zadawać pytań).
Na historii tak, 3 zdania o marksie i lecimy dalej, nie ma czasu, trzeba gonić materiał.
Na geografii, pamiętam, miałam lekcję o różnych kulturach i religiach. Opisy były mniej więcej takie uzulmanir wierzą w Allaha. Ich głównym prorokiem jest Mahomet. Święte księgi to Koran, ale uznają także Torę".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 21:08

sądzony pisze: 2020-11-20, 20:19 Tam gdzie ktoś nazywa się lepszym od innego nie ma Miłości, a zatem i Boga.
A kto tak sugerował, że wygłaszasz tę tezę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 21:30

ToTylkoJa pisze: 2020-11-20, 20:58 W szkole nie ma religioznawstwa. O tym rozmawiamy dopiero na poziomie studiów.
Poniżej możemy rozmawiać o "religii" w domyśle katolickiej.
Etyce, czyli siedzeniu w bibliotece (u mnie w szkole nawet nad tym się nie natrudzili, teoretycznie nie jestem pod opieką rodziców, ponieważ papiery które składałam, mówią tylko o pierwszej lub ostatniej godzinie, a jeden dzień w tygodniu religie mam w środku. To oznacza, że teoretycznie jestem pod opieką szkoły. Ale nikt nie sprawdza, czy jestem bo etyka u mnie nie funkcjonuje. Więc w czasie lekcji religii jestem niczyja. Czasem się zastanawiam czyje by były konsekwencje, jakby coś się stało). Ewentualnie na etyce można też słuchać jakiegoś nawiedzonego nauczyciela, może opowiadać np. o ziemniakach i wielbłądach (proszę nie zadawać pytań).
Na historii tak, 3 zdania o marksie i lecimy dalej, nie ma czasu, trzeba gonić materiał.
Na geografii, pamiętam, miałam lekcję o różnych kulturach i religiach. Opisy były mniej więcej takie uzulmanir wierzą w Allaha. Ich głównym prorokiem jest Mahomet. Święte księgi to Koran, ale uznają także Torę".
To słabiutko ale zawsze coś. Nie ma rady trzeba samemu zgłębiać temat.

Dodano po 10 minutach 36 sekundach:
afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 20:50
Zgadzam się. Tylko jak rozstrzygnąć która religia jest prawdziwa jeśli którakolwiek?
Trzeba po prostu uwierzyć. Można oczywiście też uznać że żadna religia nie mówi prawdy ale nie można twierdzić że wszystkie religie mówią prawdę podczas gdy mówią sprzeczne ze sobą rzeczy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 21:33

Albertus pisze: 2020-11-20, 21:19 To słabiutko ale zawsze coś. Nie ma rady trzeba samemu zgłębiać temat.
Ta sama zasada dotyczy także wyznania, do którego się człek przyznaje. Żadne lekcje nie nauczą wiary. Trzeba starać się samemu. Szukać, docierać.
Właściwe, z perspektywy życie (dobiegającego kresu) stwierdzam, że jedyne czego nauczyłem się na uczelni, to uczenia się. W pracy, w kolejnych firmach, uczyłem się. Poznawałem nowe rozwiązania, technologie. Poznawałem i dzieliłem się wiedzą. W prasie, prowadząc kursy. Pisząc książki. A ucząc zawsze podkreślałem wagę samokształcenia. Bo nikt nie przekaże całej wiedzy. Tym bardziej, że każda dziedzina wciąż się rozwija. Jeśli chcesz coś wiedzieć, musisz zdobywać wiedzę na wszelkie dostępne sposoby. A teraz w świecie Internetu, zadanie jest daleko bardziej proste.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 21:35

Andej pisze: 2020-11-20, 21:33
Albertus pisze: 2020-11-20, 21:19 To słabiutko ale zawsze coś. Nie ma rady trzeba samemu zgłębiać temat.
Ta sama zasada dotyczy także wyznania, do którego się człek przyznaje. Żadne lekcje nie nauczą wiary. Trzeba starać się samemu. Szukać, docierać.
Właściwe, z perspektywy życie (dobiegającego kresu) stwierdzam, że jedyne czego nauczyłem się na uczelni, to uczenia się. W pracy, w kolejnych firmach, uczyłem się. Poznawałem nowe rozwiązania, technologie. Poznawałem i dzieliłem się wiedzą. W prasie, prowadząc kursy. Pisząc książki. A ucząc zawsze podkreślałem wagę samokształcenia. Bo nikt nie przekaże całej wiedzy. Tym bardziej, że każda dziedzina wciąż się rozwija. Jeśli chcesz coś wiedzieć, musisz zdobywać wiedzę na wszelkie dostępne sposoby. A teraz w świecie Internetu, zadanie jest daleko bardziej proste.
Dokładnie tak.

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-20, 22:00

Albertus pisze: 2020-11-20, 21:30 Trzeba po prostu uwierzyć. Można oczywiście też uznać że żadna religia nie mówi prawdy ale nie można twierdzić że wszystkie religie mówią prawdę podczas gdy mówią sprzeczne ze sobą rzeczy.
We wszystkie na raz? Wykluczają się wzajemnie. Musiałbym wybrać jedną, a żadna nie jest przekonująca. Najbardziej podoba mi się Dźinizm.
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 22:02 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 22:16

Andej pisze: 2020-11-20, 21:08
sądzony pisze: 2020-11-20, 20:19 Tam gdzie ktoś nazywa się lepszym od innego nie ma Miłości, a zatem i Boga.
A kto tak sugerował, że wygłaszasz tę tezę?
To nie teza, a wierzę, że prawda o,
mam nadzieję również Twojej Wierze (nie religii).
Andej pisze: 2020-11-20, 20:14 Tam, gdzie żadna religia nie jest lepsza od innych, nie ma żadnej religii.
Może właśnie tak winno być.
Bez religii, z Miłością.
Pan by się pewnie ucieszył.

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 22:00
Albertus pisze: 2020-11-20, 21:30 Trzeba po prostu uwierzyć. Można oczywiście też uznać że żadna religia nie mówi prawdy ale nie można twierdzić że wszystkie religie mówią prawdę podczas gdy mówią sprzeczne ze sobą rzeczy.
We wszystkie na raz? Wykluczają się wzajemnie. Musiałbym wybrać jedną, a żadna nie jest przekonująca. Najbardziej podoba mi się Dźinizm.
Religia nie jest po to, by w nią wierzyć lub nie.
Sprzeczności nie zawsze się wykluczają (patrz: Człowiek-Bóg).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 22:19

sądzony pisze: 2020-11-20, 22:16 To nie teza, a wierzę, że prawda o,
mam nadzieję również Twojej Wierze (nie religii).
Na szczęście, nie. W wyznawanej przeze mnie wierze nie ma miejsca na ocenianie człowieka. A co za tym idzie, na jakąkolwiek gradację. To zadanie zarezerwowane jest dla samego Boga. Moja religia jest zgodna z moja wiarą.
Lecz, niestety, ludzi idealnych brak. Każdy na czymś się potyka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 22:30

Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 Na szczęście, nie.
A szkoda.
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 W wyznawanej przeze mnie wierze (...)
W tym kontekście wiary się raczej nie wyznaje (wciąż myślisz o religii, a zatem o idei, nie o "sposobie bycia").
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 (...) nie ma miejsca na ocenianie człowieka.
Ja wciąż to robię i wciąż tego żałuję (choć właśnie sobie uświadomiłem, że coraz mniej
[ups - o dotarło do mnie, że i Ciebie nieświadomie oceniam - wybacz]).
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 A co za tym idzie, na jakąkolwiek gradację.
Więc na tym polu jesteś święty.
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 To zadanie zarezerwowane jest dla samego Boga.
Zgadza się. Ale czy nasza grzeszność nie wynika z chęci bycia takimi jak Bóg?
Mi się zdarza grzeszyć.
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 Moja religia jest zgodna z moja wiarą.
Chyba odwrotnie.
No chyba, że pierwej uwierzyłeś, następnie wybrałeś religię.
(ja poniekąd tak właśnie zrobiłem - liznąłem kilku religii)
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 Lecz, niestety, ludzi idealnych brak. Każdy na czymś się potyka.
O w końcu coś.
Andej pisze: 2020-11-20, 22:19 Każdy na czymś się potyka.
Oby nie na kimś.
Oby
nie na sobie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-20, 22:36

sądzony pisze: 2020-11-20, 22:30 Chyba odwrotnie.
No chyba, że pierwej uwierzyłeś, następnie wybrałeś religię.
(ja poniekąd tak właśnie zrobiłem - liznąłem kilku religii)
Wiary, ani religii nie lizałem. A w wierze i religii wzrastałem równolegle z pojawianiem się świadomości świata i samoświadomości. To jeden proces poznawczy. Wiarę, religię i miłość do Boga i ludzi miałem od samego poczęcia. Przynajmniej dopóki mój świat ograniczony był rodziną. Potem stykałem się z negatywnymi postawami. Ale jeszcze w wieku ponad 30 lat nie potrafiłem uwierzyć w złą wole=ę, nienawiść, udawanie wiary itd. Naiwny ja dziecko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”