Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Nerokuwa
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2021
Has thanked: 1 time

Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Nerokuwa » 2021-01-10, 04:14

Dobry wieczór, mam pytanie dotyczące symboli, a mianowicie, mam zamiar zakupić merch kilku zespołów metalowych, jednym z nich jest Slipknot. O ile dobrze wiem, grafiką używaną przez owy zespół jest rozciągnięta litera "S" i septagram, zatem pytanie dotyczy tego symbolu; czy ten znak jest tolerowany przez kościół rzymsko-katolicki? Czy ma wiele wspólnego z odwróconym pentagramem, który zaś jest znakiem Bephemota/Lucyfera?
Graf o który mam na myśli, nie jest to do końca septagram, aczkolwiek jest łudząco podobny(tak mi się osobiście wydaje).
Obrazek

PS. Na podstawie tych samych pytań, chciałbym się dowiedzieć co nasza wiara uważa na temat hexagramu i heptagramu. Pozdrawiam!
Załączniki
previewfile_2017147070.jpg

Magnolia

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 10:53

Witaj

Obrazek

Ulotka paulinów z wyjaśnieniem niektórych symboli:
http://www.wieruszow.paulini.pl/media/d ... ab3aab.pdf


Z tym konkretnym symbolem się nie spotkałam i nie ma go na plakatach ostrzegających przed niebezpiecznymi symbolami. CO nie zmienia faktu, że samo tworzenie kolejnych złych symboli nie jest możliwe i wierny katolik nie powinien ich nosić, to trzeba samemu rozeznać.

Kościół generalnie przestrzega przed noszeniem symboli jako amuletów, bo jest to godzące w pierwsze przykazanie - niejako postrzeganie jakiegoś symbolu że ma kogoś chronić i upatrywanie w nim jakiegoś szczęścia jest grzeszne.

Biblia także nas przestrzega przed pokładaniem ufności w symbolach, bałwochwalstwie czy wprost demonach.

Iz 57.13: „Gdy będziesz wołać, niech cię ocalą twe obrzydłe bożki! Ale wiatr je wszystkie rozwieje, wicher je porwie. Kto zaś ucieknie się do Mnie, posiądzie ziemię i odziedziczy moją Świętą Górę."

Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatecznych niektórzy odpadną od wiary skłaniając się ku duchom zwodniczym i naukom demonów (1 Tm 4,1)

Umiłowani nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie.” (1J 4,1)

Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa! Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. Przypatrzcie się Izraelowi według ciała! Czyż nie są w jedności z ołtarzem ci, którzy spożywają z ofiar na ołtarzu złożonych? Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów. Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości? Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego? (1 Kor 10, 14-22)


Kupno symboli jakiegoś zespołu jest jednak wtórne, najpierw wypada rozeznać czy warto słuchać muzyki, której słuchasz i czy ona nie ma demonicznych przesłań...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: sądzony » 2021-01-10, 11:17

Nigdy nie słuchałem tej kapeli. Nie wiem więc o czym śpiewają i jaki ma "wydźwięk".
Każdy symbol to bardzo pojemne narzędzie.
Choćby swastyka, krzyż lub koło.

Wychowałem się na nirvanie. Nigdy nie prezentowała żadnego symbolu.
Jednakże zafascynowanie pałającym z niej cierpieniem wywarło na mnie b. negatywny wpływ na pewnym etapie życia.

Moim zdaniem
zły kryje się raczej pod postacią "dobra".
Ale to tylko opinia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19040
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-10, 14:46

Jeśli dobrze zrozumiałem @sądzony, to się z Nim zgadzam.
Nie jest ważny sam symbol, lecz kontekst w jakim go używamy i w jakim go odbierają ci, którzy go u nas widzą (bo niemal każdy symbol występuje w wielu kontekstach).
Z drugiej strony zgadzam się z @Magnolia - bo niektóre konteksty są wręcz nierozerwalnie związane w naszej kulturze z jednym z konktekstów.
Weźmy swastykę.
Przed II Wojną Światową była używana w kontekście przejętym z hinduizmu - tj. jako symbol szczęścia (coś w rodzaju, w jakim dziś niektórzy stawiają na biurku czy noszą przy sobie figurkę słonika).
Przykład przedwojennej reklamy coca-coli:
Obrazek

A to amerykańska patriotyczna pocztówka sprzed wojny. Napis: "Nie ta flaga chwały i szczęśliwa gwiazda będą zawsze z tobą":
Obrazek

Po dojściu Hitlera do władzy, gdy swastyka zaczęła się kojarzyć na świecie z nazistami, wywołało to konsternację u tych, w których znakach firmowych stosowano ją jako symbol szczęścia. Poniżej etykieta firmy aptekarskiej "Swastika". Napis głosi "niech szlag trafi Hitlera - to jest nasz znak handlowy od 1922 roku"
Obrazek

A jednak dziś swastyka tak się "zrosła" z nazizmem, że byłoby niezbyt rozsądne używanie jej z tłumaczeniem, że "przecież to hinduski symbol szczęścia".
Na podstawie tych samych pytań, chciałbym się dowiedzieć co nasza wiara uważa na temat hexagramu i heptagramu.
Nie ma orzeczeń Kościoła w sprawie takich znaków. Tu trzeba osobistego wyczucia i rozważenia. Sam znak nie jest niczym. Ale afiszowanie się z nim coś już znaczy.
Nie znam zespołu o którym piszesz, ale jeśli by na przykład słowa ich utworów (albo image sceniczne zawiązywało do piekła, szatana itd to byłoby chyba kiepsko...

A propos samych symboli, krótki przegląd:

Heksagram podobno bywał ożywany w kontekstach okultystycznych (szczególnie jeśli idzie z okultyzm żydowski), wiadomo też, że bywał używany w kontekstach hinduistycznych - prawdopodobnie stamtąd właśnie pochodzi (ponizej dzban i filiżanka z tym symbolem):

Obrazek

Uzywano go prawdopodobnie także w kontekście "normalnego" judaizmu (najstarsze znaleziska pochodzą z III wieku i są związane z legendą „pieczęci króla Salomona” (referującą do wersetu z Pieśni nad Pieśniami:
"Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu, bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol, żar jej to żar ognia, uderzenie boskiego gromu." (Pnp 8,6)

Pieczęć Salomona na kamieniu z łuku synagogi z 3-4 wieku w Galilei:
Obrazek


Co ciekawe, ta legenda funkcjonowała także w chrześcijaństwie i Islamie. Chodzić miało o cudowny sygnet otrzymany przez Salomona z Nieba. Symbolicznie miał on przedstawiać harmonię przeciwieństw, porządek Kosmosu a także nadludzką mądrość (nic dziwnego, że zainteresowali się nim okultyści). Oto amulet z tym znakiem (Algier, XIX wiek). Chociaż to taki trochę „amulet-biżuteria”:
Obrazek

Dużo wcześniej używali go Żydzi w kabale: oto XIII wieczny sequlot )(coś w rodzaju „dobrego uroku”) z kabalistycznej Grimore (podręcznik magiczny):
Obrazek

A to Pieczęć Salomona na marmurowej płycie z kościoła bizantyjskiego, Khirbet Sufa:
Obrazek

Poniżej z kolei Pieczęć Salomona Pieczęć Salomona z An'am Sharif, księga modlitw i fragmentów Koranu, 1761-2:

https://mfa.gov.il/MFA_Graphics/MFA%20G ... J05ru0.jpg

Wracając do Żydów: heksagram bywał stosowany jako symbol dekoracyjny (choć zapewne miał znaczenie nie tylko estetyczne). Oto najstarszy zachowany żydowski wizerunek. Pochodzi z Kodeksu Leningradzkiego tekstu masoreckiego Starego Testamentu:
Obrazek
W tej chwili występuje u Żydów w zupełnie innym kontekście - jako znak żydowskiej tożsamości (tzw. Gwiazda Dawida), choć to dość "nowy" symbol (zaczęto go używać prawdopodobnie w Średniowieczu). Znamy przecież flagę Izraela:
Obrazek
Paradoksalnie znaczenie tego symbolu bardzo umocnili naziści, każąc nosić Żydom znak Gwiazdy Dawida podczas II Wojny Światowej:
Obrazek

Ciekawa jest druga nazwa tego symbolu „Tarcza Dawida”. Ciekawa dlatego, że kiedyś był to w judaiźmie tytuł Boga.
Tak w ogóle, to jest to znak używany chyba w kilkudziesięciu znaczeniach – i nic dziwnego, tak jest z wszystkimi chyba figurami geometrycznymi.

Bardzo podobnie jest z Heptagramem - znaczeń jest bez liku.
Jest symbolem chrześcijańskim (7 dni stworzenia, walka ze złem), ale również w okultyźmie (kabała). Islam też ma go za swój. Używał go też Crowley (ten od biblii szatana)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: sądzony » 2021-01-10, 15:12

Co do swastyki jest również symbolem Słowian i Polaków.
Także to nie jedynie hinduski (a także buddyjski) symbol szczęścia.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka

Obrazek

Swastyka jest nam bliższa niż dalsza.
Są hipotezy, że i hinduizm (oczywiście hipotezy).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19040
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-10, 15:31

Nie chciałem mnożyć, ale skoro już o tym gadamy, to dwie strony z książki:
Obrazek
Obrazek

Ale z tą bliskością hinduizmu to ściema (bardzo ją spopularyzował Korabiewicz - wielki podróżnik, ale trochę bezkrytyczny).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: sądzony » 2021-01-10, 15:58

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-10, 15:31 (...)
Ale z tą bliskością hinduizmu to ściema (bardzo ją spopularyzował Korabiewicz - wielki podróżnik, ale trochę bezkrytyczny).
Nie wiem. Czytałem jedynie parę artykułów. Napisałem, że to hipoteza.
Ciekawe jest jednak podobieństwo języków Słowiańskich i sanskrytu wedyjskiego.
Warto mieć świadomość i tyle.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19040
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-10, 16:13

sądzony pisze: 2021-01-10, 15:58
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-10, 15:31 (...)
Ale z tą bliskością hinduizmu to ściema (bardzo ją spopularyzował Korabiewicz - wielki podróżnik, ale trochę bezkrytyczny).
Nie wiem. Czytałem jedynie parę artykułów. Napisałem, że to hipoteza.
Ciekawe jest jednak podobieństwo języków Słowiańskich i sanskrytu wedyjskiego.
Warto mieć świadomość i tyle.
Aaaaaaa, o to Ci chodzi. Na ten temat się nie wypowiadam, bo nie mam wiedzy.
Myślałem że piszesz o tezach, jakoby Chrystus praktykował w Indiach.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Andej » 2021-01-10, 20:00

Powtarzam za Wiki: Symbol ten został użyty w chrześcijaństwie, aby symbolizować siedem dni stworzenia i stał się tradycyjnym symbolem odpierania zła.

I zwracam uwagę, na to, że septagram jest gfigutą SIEDMIORAMIENNĄ. Natomiast w pierwszym poście wklejony jest rysunek (zmodyfikowanego) NONAGRAMU.
Obrazek
Jak widać są dwie formy septagramu (fig. 1 i fig. 2). Oraz nałożony jeden na drugi (fig. 3)
Natomiast nonagramy są DZIEWIĘCIOTRAMIENNE. Występują w formach analogicznych do pentagramów i septagramów.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Nerokuwa
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2021
Has thanked: 1 time

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Nerokuwa » 2021-01-11, 15:47

Magnolia pisze: 2021-01-10, 10:53 Witaj

Obrazek

Ulotka paulinów z wyjaśnieniem niektórych symboli:
http://www.wieruszow.paulini.pl/media/d ... ab3aab.pdf


Z tym konkretnym symbolem się nie spotkałam i nie ma go na plakatach ostrzegających przed niebezpiecznymi symbolami. CO nie zmienia faktu, że samo tworzenie kolejnych złych symboli nie jest możliwe i wierny katolik nie powinien ich nosić, to trzeba samemu rozeznać.

Kościół generalnie przestrzega przed noszeniem symboli jako amuletów, bo jest to godzące w pierwsze przykazanie - niejako postrzeganie jakiegoś symbolu że ma kogoś chronić i upatrywanie w nim jakiegoś szczęścia jest grzeszne.

Biblia także nas przestrzega przed pokładaniem ufności w symbolach, bałwochwalstwie czy wprost demonach.

Iz 57.13: „Gdy będziesz wołać, niech cię ocalą twe obrzydłe bożki! Ale wiatr je wszystkie rozwieje, wicher je porwie. Kto zaś ucieknie się do Mnie, posiądzie ziemię i odziedziczy moją Świętą Górę."

Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatecznych niektórzy odpadną od wiary skłaniając się ku duchom zwodniczym i naukom demonów (1 Tm 4,1)

Umiłowani nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie.” (1J 4,1)

Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa! Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. Przypatrzcie się Izraelowi według ciała! Czyż nie są w jedności z ołtarzem ci, którzy spożywają z ofiar na ołtarzu złożonych? Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów. Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości? Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego? (1 Kor 10, 14-22)


Kupno symboli jakiegoś zespołu jest jednak wtórne, najpierw wypada rozeznać czy warto słuchać muzyki, której słuchasz i czy ona nie ma demonicznych przesłań...

Co do tej grafiki, uważam że jest ona mocno podkoloryzowana np. sam znak Ying-Yang nie oznacza żadnego zła tylko równowagę, a Krzyż Celtycki jest akceptowalny przez kościół katolicki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_celtycki) , więc proszę nie "insynuować głupot". Takie grafiki są zazwyczaj stosowany aby jeszcze bardziej podsycić starsze osoby na znaki "obce" im.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1089
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 452 times
Been thanked: 178 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Pompieri » 2021-01-11, 16:01

Jjestem juz osoba starsza, ale takie glupoty o podsycaniu to tylko Ty mogles wymyslec, o mlodziencu Nerokuwa.

Nerokuwa
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2021
Has thanked: 1 time

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Nerokuwa » 2021-01-11, 16:35

Do poprzedniej wypowiedzi dodam, że Ying-Yag możnna interpretować jako dzień i noc, zaś one nie mogę bez samych siebie funkcjonować. Co gorsza ta grafika jest nierzetelna, weźmy pod uwagę taki pentagram, wygląda on tak ⛥, jego znaczeniem jest człowiek, życie, natomiast ODWRÓCONY pentagram wygląda następująco ,⛧, zatem różnica jest duża, znaczenie drugiego znamy. Poniżej jest obraz który ukazuje różnicę i znaczenie pentagramu, więc w grafice prezentowanej przez kościół pierwszy symbol winien zostać nazwany "odwrócony pentagram"

Podsumowując, moim zdaniem ta grafika jest zbyt uogólniona i stworzona dla tych starszych odbiorców kościoła i za jej pośrednictwem kościół chce przekazać tym emerytom, iż wszystko co nie wygląda jak krzyż w kościele, jest "diabelskie i szatańskie", owszem są pewne typowe znaki dla okultyzmu jak np. ODWRÓCONY pentagram lub krzyż nerona(choć pierwotnie był używany przez marynarzy i hipisów).Obrazek

Dodano po 25 minutach 24 sekundach:
Pompieri pisze: 2021-01-11, 16:01 Jjestem juz osoba starsza, ale takie glupoty o podsycaniu to tylko Ty mogles wymyslec, o mlodziencu Nerokuwa.


Często bywam na mszach w różnych parafiach, parę razy zdarzało się w sanktuariach- w miejscach gdzie można najwięcej zarobić na turystach obiektywnie patrząc, co więcej na tamtejszych mszach mało, ale jednak dało się wychwycić parę fraz, które były czystą manipulacją ze strony księży, ja akurat w mojej małej parafii mam bardzo szczerych księży którzy nie dezinformują, nie konspirują lub nie szczują ludzi i w prywatnych z nimi rozmowach można wyczuć ich rzetelność, jednakże takie same rozmowy prowadziłem z innymi księżmi w dużych sanktuariach i zupełnie inaczej wyglądały te konwersacje. Na kazaniach gdzie była pokaźna ilość turystów(w końcu msze odbywały się w sanktuarium), ksiądz używał słów, który dla większości starszych osób są nieznane, przez co ich wydźwięk budził w nich radykalne emocje, zamiast używania słów które obiektywnie by ukazały jakiś temat, pozostawiając na końcu hipotezę, na którą sami musimy sobie odpowiedzieć, to głoszący kazanie ksiądz subiektywnie mówi twierdząc "to jest złe/ to jest dobre", zamiast podać argumenty i zadać nam pytanie.
Załączniki
17.jpg

Magnolia

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Magnolia » 2021-01-11, 16:41

A starsi noszą takie symbole? Czy raczej szuka i nosi je młodzież?
Wg mnie plakaty sa typowo kierowane do młodzieży, ewentualnie do rodziców tej młodzieży.
A od kiedy to w Wikipedii nie ma błędów?
Skoro masz dobrych kapłanów w parafii to czy do nich także skierowałeś zapytanie?

Nerokuwa
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2021
Has thanked: 1 time

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Nerokuwa » 2021-01-11, 16:55

Starsi, mają już wyrobione zdanie na ten temat przez te wszystkie lata, gdzie ich zdaniem jedynym znakiem który jest pozytywny, jest krzyż.

Na wcześniej podanej grafice brakuje źródeł co podważa wiarygodność tego zdjęcia, a już na wikipedii
jest ich sporo podanych.

Nie zdążyłem im zadać pytania,zaś jestem teraz daleko od domu, gdyż jestem w górach, zatem odpowiedź przydałaby mi się w miarę szybko, ponieważ jest promocja kończąca się za parę dni na merch wzmiankowanego zespołu, a jest ona znacząca dla mego portfela.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Septagram-czy jest akceptowalny przez kościół?

Post autor: Andej » 2021-01-11, 18:51

Zbytnie demonizowanie nie jest dobre.
A w dużej mierze najwięcej zależy od tego, jaką kto treść wkłada w znak. Dla mnie pentagram był przez wiele lat ciekawą figura geometryczną.
Myślę, że najwięcej zła wynika z usilnego przypisywania zła znakom. Czy oka Ozyrysa może oddziaływać negatywnie, dla kogo jest jedynie nic nie znaczącą błyskotką? Albo chińskie zespolenie dwóch podstawowych pierwiastków?

Przyznam się, że dla mnie większość z pokazywanych znaków nie ma najmniejszego znaczenia. Nawet nie czytam, co oznaczają i dlaczego. Dopóki ich nie poznam, będę od nich wolny. I czysty od ich znaczenia.

A na koniec napiszę, że wolę skupić się na znaku krzyża. Niezależnie od jego formy. Na znaku Ofiary i Zwycięstwa. Na znaku Śmieci i Zmartwychwstania. Bo, gdy się na nim koncentruję, to inne znaki przestają mieć znaczenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”