Pytanie o kapłanów

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Pepe
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2021
Has thanked: 1 time

Pytanie o kapłanów

Post autor: Pepe » 2021-02-25, 19:24

Witajcie, to mój pierwszy post, trafiłem na ten wpis na fejsie i jestem zaskoczony, bo są tam wymieniani jako zagorzenie i bladnę nauczanie wielu księży popularnych i lubianych, również przeze mnie.
Co o tym sadzicie?, Jak traktować dalej tych księży?, przestać oglądać słuchać? czy jak?
Poproszę bardziej duchowo doświadczonych o rade i wypracowanie jakiejś wspólnego zrozumienia, bo czuję się dość niepewnie :-\
Tekst KEP komentuje ks Jarosiewicz, który sam był krytykowany wielokrotnie, więc moje pytanie kogo słuchać staje się zasadne, bo ja już sam nie wiem kogo w naszym Kościele słuchać?
Ksiądz Rafał Jarosiewicz

Na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski zostało zamieszczone ostrzeżenie Komisji Duszpasterskiej KEP przed nauczaniem wielu kapłanów oraz ewangelizatorów świeckich. Czytamy tam m.in:
„Wskazane błędy teologiczne, przekładające się na wątpliwej jakości pobożność, wynikają z działalności wielu kaznodziejów czy świec­kich, reprezentujących niewłaściwe poglądy w zakresie prawd wiary, życia Kościoła i duchowości.
Podobnie jest z księżmi głoszącymi radykalne poglądy, często rozmijający się z obowiązu­jącymi praktykami Kościoła bądź zmierzającymi na obrzeża zdrowej teologii i duszpasterstwa. Przykładem mogą być wypowiedzi ks. Romana Kneblewskiego, ks. Piotra Glasa, ks. Pawła Murzińskiego.
Wielkie oddziaływanie na wiernych ma również nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego SDB, któ­ry reprezentuje mariologię maksymalistyczną, co widać w dyskusjach, oraz w niektórych punktach mija się z nauczaniem Kościoła. Niemały zamęt wywołała także jego wypowiedź podważająca istnienie pandemii, medialne wywoływanie strachu wokół koronawirusa oraz uznanie ogłoszenia epide­mii jako formy ataku na Kościół przez oddzielenie ludzi od Eucharystii.
Rozpowszechniane są też wypowiedzi suspendowanych duchownych, ks. Piotra Natanka czy o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE. Nagrania z ich wypowiedziami mają wiele tysięcy wyświetleń.
Poważnym problemem jest też aktywność internetowa świeckich, któ­rzy nie identyfikują się z jakąś wspólnotą, ruchem ani nie mają właściwej formacji teologicznej, a w sposób autorytarny wypowiadają się w sprawach wiary. Tacy ludzie stają się recenzentami nauczania Kościoła, działania papieża, biskupów, lokalnych duszpasterzy, szkalując ich równocześnie, pomniejszając rolę wspólnot, zwłaszcza ewangelizacyjnych. W ten sposób doprowadzają do antagonizowania różnych grup wiernych i wywołują za­męt. Trzeba też wskazać istnienie różnych grup publicznych i prywatnych w mediach społecznościowych, w których następuje kontestacja działań pa­pieża Franciszka, odnowy liturgicznej, aktywności wspólnot. W większości przypadków artykułowane są sympatie dla liturgii trydenckiej i nauczania sprzed Soboru Watykańskiego II. Osoby te nie przyjmują jednocześnie fak­tu, że doktryna ze swej natury podlega rozwojowi, a niekiedy konieczna jest nawet korekta wcześniejszego nauczania. Takie twierdzenia są więc niebez­pieczne, gdyż odrywają ludzi od wiary katolickiej i generują mentalność sekciarską, sytuującą wiernych w opozycji wobec Kościoła. Zauważa się też naiwną tęsknotę za przeszłością Kościoła oraz fundamentalistyczne odczy­tywanie Biblii i dzieł katolickich twórców poprzednich wieków. Wszelkie próby korekty takich postaw spotykają się z atakami i oskarżeniami o here­zję, protestantyzm, modernizm czy związki z masonerią."


Kochani!!!
To jest atak? Jeśli tak myślimy, to coś jest nie tak z naszą eklezjalnością!
Kiedy przeczytamy całość dokumentu zamieszczonego na stronie Episkopatu, omawiającego poszczególne problemy, z jakimi mierzy się duszpasterstwo dziś, widzimy gołym okiem, że wiele z tych zarzutów nie jest wyssanych z palca i faktycznie możemy je dostrzec w obecnej sytuacji.
Byłoby zatem absurdem przypisywać złe intencje komisji KEP i byłby to nasz osąd, że działają oni na szkodę KK. Czy zatem słuszne jest twierdzenie niektórych, że w dokumencie komisja ds. duszpasterstwa KEP niepotrzebnie zwraca uwagę na błędy rozpowszechniane w Internecie? Wg mnie to zakładałoby dodatkowo złą wolę komisji z jej przewodniczącym abp Skworcem, a w to trudno nawet uwierzyć i zgodzić się z takim posądzeniem...
Na różnych stronach fb padają też zarzuty, że to próba „zaistnienia komisji”, która zazdrości osobom wymienianym w dokumencie popularności. Proszę mi wybaczyć, ale takie argumenty to kolejny przejaw odwracania kota ogonem, bez żadnych podstaw. Chyba nikt nie lubi przyjmować na siebie hejtu, a pokazywanie w dokumencie problemów takie konsekwencje zakładało. Oczywiście trudno czasem zobaczyć swój błąd, często łatwiej wielu idzie w zaparte niż mówi przepraszam!
Zawsze wskazania dotyczące mijania się z nauką Kościoła Katolickiego mają pomóc wszystkim nam głoszącym Dobrą Nowinę. W wielu sprawach zabieramy głos i powinniśmy konfrontować swoje nauczanie, zamiast głosić swoje zdanie na dany temat - by ukazywać to, czego naucza Kościół Katolicki, w jedności z papieżem, kardynałami i biskupami całego świata.
Uważam za niezasadne, niesprawiedliwe i krzywdzące odsądzanie od czci i wiary tych, którzy wydali ten dokument zarzucając im złą wolę i złe intencje. To może ocenić tylko Duch Święty. Można jednak postawić pytanie, czy komisja kontaktowała się z poszczególnymi osobami. Niemniej jednak nawet jeśli nie - jej zadaniem jest wskazywać kierunek duszpasterstwa. Ze mną nie kontaktował się prymas Polski Wojciech Polak, gdy po spaleniu książek wydał oświadczenie: „że to było gorszące”. Choć nie przyjmowałem tego argumentu - bo dla ludzi wierzących był to znak mojej miłości do Pana Jezusa - dla świata zaś akt wandalizmu, za który trzeba było przeprosić.
Oceniając ich zadanie trzeba powiedzieć: tylko Bóg będzie ich rozliczał, czy pisząc to mieli czyste intencje (w które mocno wierzę) i zrobili wszystko co możliwe, aby zrobić to jak najlepiej i jak najbardziej po Bożemu.
Przestrzegam też wszystkich, którzy będą lansować takie argumenty głosząc, że to złe intencje komisji, bo to nic innego, jak brak skonfrontowania się z prawdą.
Myślę, że w wielu miejscach bardzo merytorycznie wskazane zostały publiczne błędy po to, byśmy wszyscy ich nie popełniali...
Pytanie na koniec...
Czy do publicznych wypowiedzi trzeba się odnosić bezpośrednio publicznie? Myślę, że koniecznie, aby chronić tych, którzy przez niezauważony, a popełniany błąd mogą czuć się zagubieni wobec tak różnego od nauczania KK, nauczania poszczególnych duszpasterzy i liderów świeckich.
Oczywiście nie zmienia to faktu, że powinniśmy dodatkowo próbować rozmawiać prywatnie, prosząc o korektę danego błędu i zdjęcie ze strony niezgodnego z nauczaniem Kościoła np. heretyckiego filmiku, czy artykułu, tak aby nie utwierdzał innych w błędzie. Od wielu miesięcy proszę o to np. pana Wojtka Cejrowskiego. To ostatnie niestety w większości nie przynosi żadnego rezultatu... Prośba prywatna skierowana np. do ks. dr Pawła Murzińskiego, ks. Profesora Tadeusza Guza, czy ks. abp Jana Pawła Lengi nie dała żadnych rezultatów... Nie wymieniam tu innych nazwisk, ponieważ osobiście czekam na ich odpowiedź wobec mijania się z prawdą i publikowanych kłamstw uderzających w KK i papieża.
Pisząc, że zadaniem komisji jest wyjaśnienie i nagłaśnianie danego błędu, zwracam tym samym uwagę, że niestety wielu katolików rozpowszechnia je, nie zdając sobie sprawy, iż w ten sposób rozbijają jedność Kościoła, i tak już bardzo podzielonego.
Ks. Rafał Jarosiewicz
Źródło:
Duszpasterstwo w czasie pandemii.
Zeszyt specjalny do programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2020/2021”. na https://duszpasterstwo.episkopat.pl (s. 90-95)
Ostatnio zmieniony 2021-02-26, 12:30 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Andej » 2021-02-25, 19:30

Jeśli jesteś w jedności z Kościołem, to powinieneś kierować się tym, co ogłasza KEP. Sięgnij do źródła.

To jest podobnie jak z zasadami ruchu drogowego i kodeksem. Możesz nie zgadzać się z jakimiś zasadami, ale musisz ich przestrzegać, dopóki obowiązują. Można nie rozumieć ograniczenia prędkości, ale trzeba je przestrzegać. Równocześnie można apelować do decydentów, odpowiednio argumentując swoje tezy. Ale przestrzegać trzeba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pepe
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2021
Has thanked: 1 time

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Pepe » 2021-02-25, 20:41

A konkretniej bardziej co mam przestać słuchać, czytać i uczestniczyć we wszystkich rekolekcjach gdzie występuje ks. Piotr Glas? przecież nawet u was na forum piszecie o nim wielokrotnie?
Ostatnio zmieniony 2021-02-25, 20:41 przez Pepe, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Andej » 2021-02-25, 22:08

Konkretnie kieruj się wskazaniami Episkopatu. Oficjalnymi zaleceniami i zakazami.
Wprawdzie hierarchowie też mogą się mylić, ale trwają w łączności z Kościołem.

Dobrze, że ostrzegasz przed błądzącymi. Dobrze byłoby, gdybyś odnalazł komunikat KEP na ten temat i podał link lub wkleił treść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-02-25, 22:19

Ja tam filmików ks. Piotra Glasa unikam od czasu, kiedy nauczycielka poleciła mi go, gdy byłam daleko od Kościoła i w złym stanie psychicznym. Przesłuchałam jedną z jego wypowiedzi i potem się bardzo bałam, chyba rzeczywiście jest za bardzo radykalny. Miałam wrażenie, że po prostu mnie straszy, nic dobrego z tego wtedy nie miałam. Ale nie zbyt dużo mogę powiedzieć na ten temat, bo po prostu niewiele o nim wiem.Opisuję tylko swoje wrażenie, nie chcę go oceniać. Chrześcijaństwo nie polega na tym żeby się bać wszystkiego, a ks. Glas nawet odradzał słuchania ojca Szustaka, który z kolei jest cudownym kapłanem i którego lubię słuchać, nauki ojca Szustaka nie są sprzeczne z wiarą katolicką.
Ostatnio zmieniony 2021-02-25, 22:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Dezerter » 2021-02-25, 23:22

Czemu ja nie potrafię znaleźć tego komunikatu na podlinkowanej stronie - ktoś potrafi podać komunikat źródłowy?
Nie żebym nie wierzył ks. Rafałowi, bo miałem okazję go poznać osobiście i dość dobrze, ale dyskutowaliśmy długo, wielokrotnie i intensywnie, więc ...
jest to bardzo radykalny, kontrowersyjny i wyrazisty ksiądz, więc wolę sprawdzać u źródła zanim się wypowiem
ktoś potrafi podać źródło?, bo test jest dość mocny i nie chciał bym się wypowiadać bez zapoznania się z oryginałem - takie czasy :(
Ostatnio zmieniony 2021-02-25, 23:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Jozek » 2021-02-26, 00:15

Wiekszosc takich nauczan skierowane jest do konkretnych sytuacji czy osob, a bledem jest glownie to ze nie podawane jest szczegolowo do kogo i dlaczego tak a nie innaczej cos jest nauczane.
Podobne zjawisko mozna zauwazyc w roznorodnosci szczegolow obchodzenia swiat w roznych rejonach swiata, bo rozne byly dawne tradycje i rozna jest mentalnosc ludzi, jak i wplywy kulturowe. Dlatego tez w roznych rejonach nauczanie jest prowadzone innymi przykladami czy chocby zwrotami i slownictwem.
Internet to wszystko zmieszal i mamy teraz mase pozornie roznych nauczan, a wierni mnoza sobie nauczycieli wlasnie poprzez internet.
Chocby ksiadz Glass wiekszosc chyba zycia spedzil w uk, albo poza granicami Polski, wiec jego nauczanie bedzie niezbyt odpowiednie do nauczania w Polsce. Czy wyobrazacie sobie jak wygladalo by nauczanie misjonarza indian, przetlumaczone na jezyk polski? Oj chyba wiekszosc by stwierdzila ze to same herezje.
Gorzej to wyglada u ksiezy ktorzy ciagle sa w Polsce, ale sadze ze sporo z nich po prostu nie podaje szczegolow o ktorych pisze wyzej.
To tez bylo powodm mojego rozpoczecia tematu Posluszenstwa przelozonym, ale jak wiadomo nie dane mi bylo dojsc do tego etapu w dyskusji.
Ostatnio zmieniony 2021-02-26, 00:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-26, 12:20

Komunikat jest bardzo słuszny i bardzo potrzebny - ale zwróć uwagę, że bynajmniej nie neguje całości tego co mówią wszyscy wymienieni księża, tylko pewne "chore" aspekty ich głoszeń.
Tak, to prawda, że łatwo zauważyć pewną niesymetrię w napomnieniach Episkopatu - znacznie rzadziej jest personalna mowa o błędach drugiego, nazwijmy go umownie "charyzmatycznego" marginesu Kościoła (względnie "lewicującego"). Choć Episkopat krytykuje pewne trendy (grzech pokoleniowy, spowiedź furtkowa itd), jednak rzadko przy tym wymienia nazwiska konkretnych księży (przynajmniej polskich, bo o.Grandisa wymienili).
Nie widziałem też oświadczenia w sprawie M.Zielińskiego czy o.Witko, nie mówiąc już o tym co wyprawia o.Szustak czy herezjach śp. prof.Hryniewicza.
Za to np. na to, co robił np. ks. Międlar reakcja była natychmiastowa (i to w czasie, gdzie właściwie nie robił nic złego... teraz niestety poszedł w bardzo złą stronę).

Niemniej każda reakcja episkopatu na głoszenie bzdur lub herezji w imieniu Kościoła cieszy - mam nadzieję, że z czasem i ten drugi margines straci swój "immunitet".

Jeśli idzie o ks. Rafala Jarosiewicza, to ma w tym co pisze niewątpliwie rację - choć, szczerze mówiąc, na jego miejscu po tych wyczynach ze skakaniem po ołtarzu na Stadionie Narodowym pozostawiłbym wypowiedzenie się na temat wypaczeń i błędów komu innemu.

ks Kneblewski ks. Murziński faktycznie, delikatnie mówiąc, przeginają i dobrze, ze zostało to głosno powiedziane. Choć ich zwolennikom (można wręcz powiedzieć "wyznawcom") to i tak nic nie da do myślenia, będą tylko bardziej pomstować na Episkopat.
Z ks. Glasem jest trochę inaczej, jest nierówny i ma pewne takie "przechylenie". Zachęcony kilkoma ciekawymi kazaniami kupiłem jego książkę (wywiad z Terlikowskim) - i musiałem przerwać po kilkunastu stronach. Niesamowicie "zdemonizowane" widzenie świata. Jest problem, bo w kilku rzeczach mówi i przypomina o rzeczach ważnych, a jednocześnie w kilku... lepiej byłoby go nie słuchac.

Co do ks. Dominika Chmielewskiego SDB jest podobnie (choć odbieram go bardziej pozytywnie niż ks. Glasa) - wiele bardzo dobrych rzeczy, ale kilka takich, że zęby bolą. Stąd nie można go z czystym sumieniem polecić.

Pozostają suspendowani: ks. Piotr Natanek i o. Augustyn Polanowski OSPPE. O pierwszym szkoda w ogóle gadać - to po prostu sekta. Drugi jest ciekawszym przypadkiem: powiedziałbym że lutropodobnym. Widzi zło w Kościele (w niektórych wypadkach wyraźnie, w niektórych istotnie przekracza miarę), ale chyba obrał złą, nie chrześcijańską drogę walki z tym złem. Jest pomieszanie słuszności i pewnego oskarżenia w stopniu, który dla mnie nie jest akceptowalny.
Ostatnio zmieniony 2021-02-26, 12:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Jozek » 2021-02-26, 12:46

Co do Ksiedza Glassa, to nie dziwie mu sie ze tyle o demonach mowi i pisze, bo to latwo w UK zauwazyc wsrod ludzi.
Czasami ma sie wrazenie ze dominujaca wiara w UK jest satanizm polaczony z woodoo.
Mialem kiedys przypade ze gosciu na miejskiej wielopasmowce bez zadnego sygnalu i patrzenia w lusterko zajechal mi droge doslownie milimetry od zderzaka, przychamowalem i zatrabilem.
Gosciu zaczal robic rozne glupie manewry zwalniania i przyspieszania itp.
W koncu na kolejnym skrzyzowaniu bez powodu gwaltownie zahamowal, wiec znow ztrabilem.
Za skrzyzowaniem zatrzymal sie i wyszedl z auta idac do mnie. mial wsciekly wyraz twarzy, a ja nie mialem zamiaru z nim dyskutowac i by sie nie denerwowac zrobilem znak krzyza zegnajac sie.
Gosciu byl ze 2 m od mojego auta i w tym momencie niemal odskoczyl w tyl, oczy zrobily mu sie totalnie czarne, nie podszedl blizej tylko sie cofnal i jeszcze bardziej wsciekly wrocil do swojego auta. Kilka dni pozniej przypadkiem z gazet dowiedzialem sie co sie z nim stalo, bo auto w ktorym jechal nalezalo do kobiety w ktorej domu tuz obok kosciola organizowane byly imprezy ktore spokojnie mozna bylo by okreslic jako orgie, na ktorej ktos go zastrzelil.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Logan » 2021-02-26, 15:09

Nie jest to ogłoszenie KEP, lecz dokument o nazwie:
"Duszpasterstwo w czasie pandemii" będący zeszytem specjalnym sporządzonym przez Sekretariat Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski.

Dostępny jest na stronie:
https://duszpasterstwo.episkopat.pl/?fb ... DrmynXY6Cc

Napisany duży rozdział autorstwa ks. dr. Przemysław Sawa z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego.
"Duszpasterstwo w Polsce w czasie epidemii: mocne i słabe strony, wyzwania, nadzieje"

Inne ciekawe fragmenty:
Słabość formacji wielu katolików ujawnia się także w rozpowszechnianiu katastroficznej wizji świata i powoływaniu się na objawienia prywatne, także te nieuznane przez Kościół, np. z Trevignano Romano. Jednocześnie następuje wykrzywianie objawień zatwierdzonych przez Kościół przez subiektywne interpretacje, np. niewłaściwe rozumienie przesłania fatimskiego. Tworzenie pewnej wizji świata opartej na takich niewłaściwych źródłach lub błędnym odczytaniu rozpoznanych dróg pogłębiają fałszywe narracje, a wśród wiernych budzą coraz większy niepokój, który uniemożliwia wchodzenie w Bożą obecność i podejmowanie aktu zaufania, gdyż rozwija się pobożność oparta na lęku. Taka postawa prowadzi do wewnętrznego spustoszenia.
Błędna teologiczna analiza wydarzeń w świecie i Kościele Podczas epidemii ze wzmożoną siłą zaczęły rozprzestrzeniać się fałszywe doktryny odnośnie do sprawiedliwości i miłosierdzia Bożego. W szczególny sposób ujawniały się tezy o epidemii jako kary Bożej. I choć nie można wykluczyć, że różne trudne doświadczenia mogą przysłużyć się nawróceniu ludzi, to jednak promowanie koncepcji kary Bożej nie ma uzasadnienia, gdyż nie wiedzie to do realnego nawrócenia przez przyjęcie miłości Bożej, a ta stanowi jedno z podstawowych aspektów orędzia chrześcijańskiego.
W tym kontekście spore oddziaływanie i zamieszanie wywołał projekt Ocalenie autorstwa znanych producentów filmowych Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego. Na stworzonej stronie internetowej, proponując przygotowanie oddania się wiernych pod opiekę Maryi, zaprezentowali niewłaściwą historiozofię i interpretację słowa Bożego. I choć sam pierwotny opis został usunięty, to jednak wywarł niemały wpływ na wiernych, podobnie jak dostępne nagrania internetowe, o czym świadczy ilość wyświetleń i udostępnień wskazanych materiałów. Przerażającym uzasadnieniem dobrej samej w sobie propozycji jest twierdzenie, że czas miłosierdzia się skończył, a nastał okres Bożej sprawiedliwości i kary.
Krytyczny głos wobec Kościoła posoborowego oraz podważanie prawomocności wyboru papieża Franciszka, jak również atako-wanie posługi polskich biskupów płynie z ust emerytowanego ordynariusza Karagandy arcybiskupa Jana Pawła Lengi, współpracującego ze Stanisławem Krajskim, znanym ze skrajnych poglądów i prowadzącego własny program internetowy.
Jednym z gorszych błędów jest także wpisywanie się w narrację ks.
Piotra Natanka i jego zwolenników. Autorzy radzili bowiem biskupom:
„Następnie wszyscy ks. Biskupi wraz z pełnymi władzami Państwowymi (rząd, z Prezydentem i Premierem) przeprowadzają Intronizację, która czyni Chrystusa prawdziwym Królem w pełni analogicznie do tego, jak Król Jan Kazimierz uczynił Maryję Królową Polski (zgodnie z pełnym żądaniem Pana Jezusa, wyrażonym wobec Rozalii Celakówny). Jest to niebezpieczne powiązanie polityki i religii, co ostatecznie mogłoby doprowadzić do jakiejś formy profanacji (np. przez detronizację Chrystusa). Poza tym logika Ewangelii inaczej postuluje: Jezusa trzeba wybrać osobiście jako Pana i Króla swojego życia. Taką wykładnię też przyjęła Konferencja Episkopatu Polski.
Kolejna kwestia teologiczna, która wzbudziła dyskusje, dotyczyła tego, czy konsekrowana Hostia może przenosić wirusy. Lubelski prezbiter i pracownik naukowy KUL, ks. prof. Tadeusz Guz, w programie „Rozmowy niedokończone” TV Trwam twierdził, że udzielanie Komunii św. nie zagraża roznoszeniem wirusów. Powtórzył swoje przekonanie na łamach „Naszego Dziennika”, uzasadniając, że Najświętszy Sakrament i konsekrowane dłonie kapłana nie stają się przyczyną zarażenia. Słusznie kuria lubelska szybko zareagowała na błędne wypowiedzi kapłana, uznając je za sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem.
Ostatnio zmieniony 2021-02-26, 15:22 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Andej » 2021-02-26, 17:22

Dlatego, polecajmy dobrych. A o wątpliwych zamilczmy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-26, 17:40

Niestety, sprawa nie kończy się na kapłanach. Akurat w naszym forum nie jest z tym źle, ale na wieli innych (nie mówiąc juz o Facebook), jesli pominąć lamparto czybiedronio-podobnych, dominują dwa tematy:
- spiskowe głupoty na temat epidemii
- ciągłe, nieustające, konsekwentne plucie na Kosciół przez peudotradycjonalistów.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Dezerter » 2021-02-26, 19:15

U nas byli tradycjonaliści - przyznam, że nawet w pewnym momencie bałem się, że zdominuje forum trend prawicowo-tradycjonalistyczny, zresztą były okresy, że było bardziej charyzmatycznie, był okres odchyleń liberalnych - przyznam, że staram się robić balans bo Chrystus jednak przyszedł i umarł za wszystkich, a nazwa forum zobowiązuje. Jeden Chrystus, jedno forum dla wszystkich - wielu się obraziło i odeszło i nie mówię tu o ostatnich osobach, więc zmykając ten nieco offtop pomóżcie świadome jednostki by nie odchylać forum w żadną ze stron za bardzo!
Cieszę się, że Kościół Polski wreszcie zabrał głos i zaczął pilnować ortodoksji i stawiać do piony "gwiazdy ewangelizacji "
Zauważcie, że nie ma tu wymienianych na naszym forum jako ewentualne zagrożenie duchowe ani o. Witko, ani Neonków, ani Zielińskiego
ale wytknę Markowi, że nie ma w tym artykule wymienianych przez niego księży, których publicznie na forum krytykuje i odradza słuchać.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-26, 19:37

Pisałem o tym wyżej, Dezerterze. Nie czytasz wątku, oj, nieładnie ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie o kapłanów

Post autor: Dezerter » 2021-02-26, 20:43

Logan pisze: 2021-02-26, 15:09 Nie jest to ogłoszenie KEP, lecz dokument o nazwie:
"Duszpasterstwo w czasie pandemii" będący zeszytem specjalnym sporządzonym przez Sekretariat Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski.

Dostępny jest na stronie:
https://duszpasterstwo.episkopat.pl/?fb ... DrmynXY6Cc

Napisany duży rozdział autorstwa ks. dr. Przemysław Sawa z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego.
"Duszpasterstwo w Polsce w czasie epidemii: mocne i słabe strony, wyzwania, nadzieje"
Dzięki Logan za znalezienie :-bd

Słabość formacji wielu katolików ujawnia się także w rozpowszechnianiu katastroficznej wizji świata i powoływaniu się na objawienia prywatne, także te nieuznane przez Kościół, np. z Trevignano Romano. Jednocześnie następuje wykrzywianie objawień zatwierdzonych przez Kościół przez subiektywne interpretacje, np. niewłaściwe rozumienie przesłania fatimskiego. Tworzenie pewnej wizji świata opartej na takich niewłaściwych źródłach lub błędnym odczytaniu rozpoznanych dróg pogłębiają fałszywe narracje, a wśród wiernych budzą coraz większy niepokój, który uniemożliwia wchodzenie w Bożą obecność i podejmowanie aktu zaufania, gdyż rozwija się pobożność oparta na lęku. Taka postawa prowadzi do wewnętrznego spustoszenia.
Tutaj myśle, że nasze forum jest zrównoważone, nie unikamy nowych proroków i zgodnie z zaleceniem Biblijnym :
"wszystko badajcie a to co dobre zachowujcie " - tak czynimy
np odradzając słuchanie proroka, za którym stoi jakiś ksiądz i któremu udało się biskupa zwieść
bardzo polecamy i chwalimy inne nawet współczesne, które są zgodne z Objawieniem i budujące dla duchowości wiernych jak np. Alicja Lenczewska
Błędna teologiczna analiza wydarzeń w świecie i Kościele Podczas epidemii ze wzmożoną siłą zaczęły rozprzestrzeniać się fałszywe doktryny odnośnie do sprawiedliwości i miłosierdzia Bożego. W szczególny sposób ujawniały się tezy o epidemii jako kary Bożej. I choć nie można wykluczyć, że różne trudne doświadczenia mogą przysłużyć się nawróceniu ludzi, to jednak promowanie koncepcji kary Bożej nie ma uzasadnienia, gdyż nie wiedzie to do realnego nawrócenia przez przyjęcie miłości Bożej, a ta stanowi jedno z podstawowych aspektów orędzia chrześcijańskiego.
W tym kontekście spore oddziaływanie i zamieszanie wywołał projekt Ocalenie autorstwa znanych producentów filmowych Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego. Na stworzonej stronie internetowej, proponując przygotowanie oddania się wiernych pod opiekę Maryi, zaprezentowali niewłaściwą historiozofię i interpretację słowa Bożego. I choć sam pierwotny opis został usunięty, to jednak wywarł niemały wpływ na wiernych, podobnie jak dostępne nagrania internetowe, o czym świadczy ilość wyświetleń i udostępnień wskazanych materiałów. Przerażającym uzasadnieniem dobrej samej w sobie propozycji jest twierdzenie, że czas miłosierdzia się skończył, a nastał okres Bożej sprawiedliwości i kary.
Poznałem Dokowicza osobiście na jednych z jego rekolekcji - tam przegięcia nie widziałem żadnego, ale tutaj rzeczywiście, poszedł w "nadmierną duchowość Maryjną" i zilustrował tekst pieśni, która wszyscy znamy i niestety, która nadal się pojawia
"a kiedy Ojciec rozsierdzony siecze
szczęśliwy, kto się do Matki uciecze" :ymblushing:

Krytyczny głos wobec Kościoła posoborowego oraz podważanie prawomocności wyboru papieża Franciszka, jak również atakowanie posługi polskich biskupów płynie z ust emerytowanego ordynariusza Karagandy arcybiskupa Jana Pawła Lengi, współpracującego ze Stanisławem Krajskim, znanym ze skrajnych poglądów i prowadzącego własny program internetowy.
Tutaj akurat pochwalę sam siebie, bo od dawna daję na tym forum odpór biskupowi Lendze i jego szkodzeniu Kościołowi
Jednym z gorszych błędów jest także wpisywanie się w narrację ks.
Piotra Natanka i jego zwolenników. Autorzy radzili bowiem biskupom:
„Następnie wszyscy ks. Biskupi wraz z pełnymi władzami Państwowymi (rząd, z Prezydentem i Premierem) przeprowadzają Intronizację, która czyni Chrystusa prawdziwym Królem w pełni analogicznie do tego, jak Król Jan Kazimierz uczynił Maryję Królową Polski (zgodnie z pełnym żądaniem Pana Jezusa, wyrażonym wobec Rozalii Celakówny). Jest to niebezpieczne powiązanie polityki i religii, co ostatecznie mogłoby doprowadzić do jakiejś formy profanacji (np. przez detronizację Chrystusa). Poza tym logika Ewangelii inaczej postuluje: Jezusa trzeba wybrać osobiście jako Pana i Króla swojego życia. Taką wykładnię też przyjęła Konferencja Episkopatu Polski.
U nas Natanek nigdy nie miał zwolenników ani posłuchu, więc wiedz, że u nas nic się nie dzieje ;)
Kolejna kwestia teologiczna, która wzbudziła dyskusje, dotyczyła tego, czy konsekrowana Hostia może przenosić wirusy. Lubelski prezbiter i pracownik naukowy KUL, ks. prof. Tadeusz Guz, w programie „Rozmowy niedokończone” TV Trwam twierdził, że udzielanie Komunii św. nie zagraża roznoszeniem wirusów. Powtórzył swoje przekonanie na łamach „Naszego Dziennika”, uzasadniając, że Najświętszy Sakrament i konsekrowane dłonie kapłana nie stają się przyczyną zarażenia. Słusznie kuria lubelska szybko zareagowała na błędne wypowiedzi kapłana, uznając je za sprzeczne z nauką katolicką i rozsądkiem.
Tego akurat nie słyszałem, ale dość pozytywnie na naszym forum zostało skomentowane takie samo stanowisko braci prawosławnych, więc powiem tak - nie wykluczam, że jest to możliwe i że Bóg może nie dopuścić do zakażenia przez Komunię Świętą . Jednak nie wystawiam Go na próbę i jako Nadzwyczajny Szafarz Eucharystii zachowuje wszystkie najwyższe standardy bezpieczeństwa przy rozdawaniu Komunii - dezynfekcja dłoni spirytusem 70%, maseczka i podawanie na dłonie - księdza zawsze proszę o podawanie do ust, mając świadomość, że zwolennicy do ust wolą jednocześnie od księdza.
Podsumowując ten przegląd
z naszym forum jest całkiem dobrze :-bd

Dodano po 20 minutach 43 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-26, 19:37 Pisałem o tym wyżej, Dezerterze. Nie czytasz wątku, oj, nieładnie ;)
Oj mea culpa :ymblushing: , ale już przeczytałem i uwag nie mam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”