Kontrowersyjne przemyślenia o chrześcijaństwie +18

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-16, 19:41

@Zuben Ninja wybierz JEDNĄ kwestię na raz - i możemy pogadac, pokażę Ci jakie błędne założenia robisz (bo one wynikają z błędnych zalożeń). Nie da się - zwłaszcza w wiele osób - rozmawiac na 5 tematów jednocześnie.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-16, 20:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-16, 19:41 @Zuben Ninja wybierz JEDNĄ kwestię na raz - i możemy pogadac, pokażę Ci jakie błędne założenia robisz (bo one wynikają z błędnych zalożeń). Nie da się - zwłaszcza w wiele osób - rozmawiac na 5 tematów jednocześnie.
Możesz zacząć po kolei zaczynając od 1)
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 20:19 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-16, 20:19

To akurat bardzo proste i wspomniałem już o tym wcześniej. Zaniedbujesz Opatrzność Bożą, tak jakby śmierć i życie nie były w ręku Boga, lecz były jakims zdarzeniem losowym.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-16, 20:36

Marku - ja rozumiem, że Bóg się opiekuje każdym człowiekiem i pragnie zbawienia każdego ale statystyki niestety nie przeskoczymy:

Niemowlaki i małe dzieci ----> 100% zbawionych ----> 100% pewność zbawienia
Młodzież i dorośli ----> mniej niż 100% zbawionych ----> ryzyko potępienia
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 20:40 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-16, 20:39

No i co z tego?
Gdzie tu "kontrowersja"?
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 20:39 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-16, 20:47

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-16, 20:39 No i co z tego?
Gdzie tu "kontrowersja"?
Chodzi mi o tą kontrowersję, że bardziej się nam opłaca umrzeć jako małe dzieci i mieć pewność zbawienia niż ryzykować potępieniem jako dorośli.

Jeden taki zmarły noworodek ma lepszą wieczność od wszystkich potępieńców razem wziętych. Gdyby ci potępieńcy otrzymali łaskę przedwczesnej śmierci zaraz po urodzeniu to byliby zbawieni jak ten noworodek. Ten noworodek jest w uprzywilejowanej pozycji bo nie miał możliwości zgrzeszyć.
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 20:48 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: sądzony » 2021-03-16, 21:04

Płody, noworodki i małe dzieci raczej nie popełniają samobójstw, a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo.
Tej śmierci nie możesz wybrać, więc nie istnieje żadna "opłacalność".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-16, 21:10

sądzony pisze: 2021-03-16, 21:04 Tej śmierci nie możesz wybrać, więc nie istnieje żadna "opłacalność".
Ale jeśli już się zdarzy taka śmierć to jest jak najbardziej opłacalna. Ten noworodek z automatu zostaje zbawiony i nie ma zagrożenia, że wyrośnie na potencjalnego złodzieja, który mógłby zostać potępiony.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-16, 22:04

Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 20:47
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-16, 20:39 No i co z tego?
Gdzie tu "kontrowersja"?
Chodzi mi o tą kontrowersję, że bardziej się nam opłaca umrzeć jako małe dzieci i mieć pewność zbawienia niż ryzykować potępieniem jako dorośli.

Jeden taki zmarły noworodek ma lepszą wieczność od wszystkich potępieńców razem wziętych. Gdyby ci potępieńcy otrzymali łaskę przedwczesnej śmierci zaraz po urodzeniu to byliby zbawieni jak ten noworodek. Ten noworodek jest w uprzywilejowanej pozycji bo nie miał możliwości zgrzeszyć.
I znowu zapominasz o Opatrzności. Zbawienie nie zależy od tego, na czym Bóg człowieka "złapie". Ignorujesz wszechwiedzę Bożą (nawet tą, która mówi o tym, co by było, gdyby ktoś żył).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Andej » 2021-03-16, 22:14

Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 20:47 Jeden taki zmarły noworodek ma lepszą wieczność od wszystkich potępieńców razem wziętych. Gdyby ci potępieńcy otrzymali łaskę przedwczesnej śmierci zaraz po urodzeniu to byliby zbawieni jak ten noworodek. Ten noworodek jest w uprzywilejowanej pozycji bo nie miał możliwości zgrzeszyć.
A jaką drogę przebywa uśmiercony noworodek? Wierzymy, że zostaje zbawiony. Ale czy nie musi przejść między życiem a śmiercią jakiejś formacji? Jakiegoś procesu rozwojowego? Czy masz pewność, że droga zmarłego niemowlaka jest krótsza od drogi czyśćcowej?

Drugą sprawą, którą chciałbym, abyś wyjaśnił, jest kwestia potępieńców. Któż potępiony został? O kim wiadomo Ci, że został potępiony?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: sądzony » 2021-03-17, 11:16

Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 21:10 Ale jeśli już się zdarzy taka śmierć to jest jak najbardziej opłacalna. Ten noworodek z automatu zostaje zbawiony i nie ma zagrożenia, że wyrośnie na potencjalnego złodzieja, który mógłby zostać potępiony.
Dlakogo?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zebra » 2021-03-17, 12:22

Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 21:10
sądzony pisze: 2021-03-16, 21:04 Tej śmierci nie możesz wybrać, więc nie istnieje żadna "opłacalność".
Ale jeśli już się zdarzy taka śmierć to jest jak najbardziej opłacalna. Ten noworodek z automatu zostaje zbawiony i nie ma zagrożenia, że wyrośnie na potencjalnego złodzieja, który mógłby zostać potępiony.
Zuben powiedzmy, że rozumiem co masz na myśli. Ale po co tak myśleć ?
Bóg sam wyznacza ile kto będzie żył. Czasem zdarza się, że życie trawa 10 minut a czasem 85 lat. Nie jesteśmy w stanie tego pojąć, czemu tak jest. Mówię, pojmuje tą logikę. Noworodek umiera z "czystą" kartą a taki 85 latek z mnóstwem błędów. I co dalej? Takie jest życie. Trzeba wierzyć, że w tym wszystkim jest sens Boży.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Jozek » 2021-03-17, 13:30

Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 21:10
sądzony pisze: 2021-03-16, 21:04 Tej śmierci nie możesz wybrać, więc nie istnieje żadna "opłacalność".
Ale jeśli już się zdarzy taka śmierć to jest jak najbardziej opłacalna. Ten noworodek z automatu zostaje zbawiony i nie ma zagrożenia, że wyrośnie na potencjalnego złodzieja, który mógłby zostać potępiony.
Czy chcesz przez to powiedziec ze lepiej dla ciebie bylo by gdyby cie teraz ktos zabil, zanim dorosniesz?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Logan » 2021-03-17, 15:57

1. Jest takie pojęcie jak Mądrość Boża oraz wskazana przez Marka Opatrzność. Pytasz jednak o statystyki, ale pomijasz wolę Bożą. Jedna istota żywa jest Herubem, inna Serafinem, jeszcze inna Twoim aniołem stróżem. Jeden człowiek ma płeć męską, inny płeć kobiecą. Jeden człowiek żyje sto lat, drugi lat 30. Jeden jest chory, drugi zdrowy. Jednemu dane jest życie na ziemi, drugiemu tej możliwości nie dano, lecz szanse na zbawienie, owy talent życia wiecznego, każdy otrzymał ten sam.

Wspólny mianownik dla wszystkich, każdy otrzymał dar życia(talent), jednak sposób dojrzewania tego daru oraz środowisko w jakim dojrzewa jest inne.

2. Jaką więc funkcję w królestwie Bożym pełnią osoby osoby, które nie narodziły się lub zmarły przed możliwością dokonania wyboru między dobrem a złem? Które nie miały okazji zasługiwać czynani na większą chwałę w niebie?

Przyszedł jako nicość
i odchodzi w mroku,
a imię jego mrokiem zakryte,
i nawet słońca nie widział,
i nie wie niczego.
Koh 6, 4

Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię[...] Jr 1, 5

Spójrzmy co mówią nam te dwa fragmenty biblijne o dziecku będącym jeszcze w łonie matki:

+Imię dzieci nienarodzonych jest nam nieznane, nie znamy ich tożsamości, imię jest okryte mrokiem, tajemnicą.
+Brak wiedzy na temat świata stworzonego, z racji nienarodzenia, natura duszy skażona jednak grzechem pierworodnym mimo niewiedzy i nieświadomości.
+Bóg mimo nienarodzenia człowieka i braku jakichkolwiek czynów, zna go w sposób doskonały i daje talenty, uzdalniające go do roli jaką ma pełnić w Królestwie Bożym w przyszłości.

4. Nie wiemy z jakiego powodu nie było im dane żyć na ziemi oraz nie wiemy też jaką rolę odgrywają w Królestwie Bożym, skoro cieleśnie nie skonfrontowali się ze złem, ani też nie mieli możliwości pełnienia grzechów osobistych, tym bardziej zasługiwania na większą chwałę w niebie.
Kolejnym trudnym pytaniem jest sąd szczegółowy dla takich dusz(brak winy osobistej) oraz Sąd Ostateczny(brak możliwości uzyskania zasług).

Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia. Ap 20, 15
A nic nieczystego do niego nie wejdzie ani ten, co popełnia ohydę i kłamstwo, lecz tylko zapisani w księdze życia Baranka. Ap 21,27
I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. Ap 20,12

5. Konkluzje:
Wiemy, że dusze te uzyskują zbawienie na mocy zasług Chrystusa, w Bogu znany sposób dopełniają warunki uzyskania zbawienia.

+Nie wiemy jaką rolę odgrywają w Kościele, Nie wiemy jaką rolę odgrywają w Królestwie Bożym,
+Nie wiemy w jaki sposób dojrzewają do pełni poznania Boga,
+Nie wiemy w jakich warunkach wzrastają w miłości do Boga i bliźniego.

Sprawiedliwość Boża w kontekście zbawienia daje każdemu równą szansę na uzyskanie zbawienia wiecznego, zarówno dla osoby młodej, starszej, zdrowej, chorej, narodzonej i nienarodzonej. Przyjęcie oferowanej łaski życia leży w geście woli ludzkiej. Dokonuje jej zarówno narodzony jak i nienarodzony.

W twoich twierdzeniach Zuben, można dostrzec słabe ślady poglądów zbliżonych do herezji Jansenistów, Pelagiuszy, później doktryn Kalwinizmu o predystynacji. Obecny jest również determinizm. Są to poglądy już dawno odrzucone.

Nikt nie posiada w 100% pewności zbawienia(sugerujesz Maryję, i trochę Abrahama), wynika z tego, jakoby Maryja była deterministycznie uwarunkowana do zbawienia, w żaden sposób nie mogła mieć większych szans na uzyskanie zbawienia, gdyż byłoby to kierunkową, jednostkową predystynacją na zasadzie elity. Podobnie rzecz ma się z Abrahamem.

Narodzony i nienarodzony ma te same szanse na zbawienie. Nienarodzony nie może mieć większych szans(tym bardziej automat 100%), ponieważ sugeruje to bezwarunkową predystynację dzieci nienarodzonych.

Możemy przyjąć szanse na zbawienie liczbą X. Zarówno Maryja, Abraham jak i każdy nienarodzony i narodzony otrzymuje tą samą liczbę X. Odrzucenie łaski Bożej i zniszczenie w sobie życia Bożego jest konsekwencją woli ludzkiej. Może tą decyzję podjąć każdy człowiek nawet nienarodzony.

Jeśli chodzi o dzieci nienarodzone teologia w tym temacie się formułowała od wiecznego potępienia dzieci nienarodzonych, lub wiecznym odizolowaniu do obecnej formy brzmiącej mniej więcej tak: Wierzymy, że miłosierny Bóg ogarnia swoją łaską także nienarodzone dzieci bez chrztu, oraz, że w Bogu wiadomy sposób dopełniają wszystkie warunki zbawienia(wiara, chrzest, dobrowolne, nieprzymuszone przyjęcie łaski Bożej).
Ostatnio zmieniony 2021-03-17, 16:08 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Kontrowersje w chrześcijaństwie +18

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-17, 17:12

Andej pisze: 2021-03-16, 22:14 A jaką drogę przebywa uśmiercony noworodek? Wierzymy, że zostaje zbawiony. Ale czy nie musi przejść między życiem a śmiercią jakiejś formacji? Jakiegoś procesu rozwojowego? Czy masz pewność, że droga zmarłego niemowlaka jest krótsza od drogi czyśćcowej?
To nieważne jaką drogę przeszedłby taki noworodek po śmierci. On ma gwarancję, że i tak zostanie na 100% zbawiony. My jako dorośli jesteśmy narażeni na popełnianie ciężkich grzechów, które obniżają nasze szanse na zbawienie - w naszym przypadku szanse na zbawienie są zdecydowanie mniejsze.
Andej pisze: 2021-03-16, 22:14 Drugą sprawą, którą chciałbym, abyś wyjaśnił, jest kwestia potępieńców. Któż potępiony został? O kim wiadomo Ci, że został potępiony?
Jak myślisz - czy zbawieni zostali mordercy pokroju Aleksandra Macedońskiego i Juliusza Cezara, dla których sensem życia były podboje i mordy?
sądzony pisze: 2021-03-17, 11:16
Zuben Ninja pisze: 2021-03-16, 21:10 Ale jeśli już się zdarzy taka śmierć to jest jak najbardziej opłacalna. Ten noworodek z automatu zostaje zbawiony i nie ma zagrożenia, że wyrośnie na potencjalnego złodzieja, który mógłby zostać potępiony.
Dlakogo?
Opłacalna dla tego noworodka.
Jozek pisze: 2021-03-17, 13:30 Czy chcesz przez to powiedziec ze lepiej dla ciebie bylo by gdyby cie teraz ktos zabil, zanim dorosniesz?
Gdyby mnie ktoś zabił jako niemowlaka zanim dorosnę - po ludzku byłaby to ogromna tragedia ale w sensie życia wiecznego byłbym na 100% zbawiony więc pod tym względem byłoby to dla mnie opłacalne. Bardziej przerąbane miałby mój zabójca bo to on naraziłby się na potępienie wieczne.
Ostatnio zmieniony 2021-03-17, 17:54 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 9 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”