Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 976
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Repart » 2021-10-14, 15:30

O wybaczeniu zostało już tutaj wiele napisane. Nie zauważyłem jednak odpowiedzi na:
Albertus pisze: 2021-10-13, 11:12 warto by się może zastanowić też nad tym czym jest przebaczenie(...) i czy odnosi się do wszystkich ludzi w tym samym stopniu i czy zależy od sytuacji?
Przebaczenie przebaczeniu nierówne. Jeżeli dwie osoby zostaną równo poszkodowane przez trzecią osobę, mogą jej różnie przebaczyć. Jedna może wybaczyć szybciej, druga wolniej lub wcale.

W sytuacji, gdy jedna osoba zrobi nam jakąś krzywdę, a potem zrobi kolejną, z naszym przebaczeniem też może być różnie. Możemy wybaczyć obie krzywdy, jedną, bądź żadnej.

Może się jeszcze zdarzyć, że dwie różne osoby skrzywdzą w różny sposób trzecią osobę. Podobnie jak w pierwszym przypadku, może wybaczyć obie krzywdy, tylko jedną, bądź wcale. I to w różnym czasie.

Szybkość i skuteczność wybaczenia zależy wyłącznie od nas samych. Od tego, w jakiej relacji jesteśmy z Bogiem. Wybaczenie części krzywd, szczególnie tych "lżejszych", przychodzi łatwiej i szybciej. Znaczenie ma także kto zadał nam krzywdę. Gdy przyjaciel to z reguły wybaczyć łatwiej (ale czasami trudniej). Gdy wróg, to trudniej. No i gdy ktoś krzywdzi nas wielokrotnie, to z każdą kolejną trudniej o przebaczenie. Bo ile można, skoro miało być ostatni raz.

Uważam także, że nawet będąc w bardzo bliskiej relacji z Bogiem, nie zawsze wybaczenie jest takie łatwe. Święty Piotr był przecież pierwszym uczniem Jezusa, a pytał czy AŻ siedem razy wystarczy. Wiadomo, siedem to nie siedem, tylko bardzo dużo. Jezus natomiast uczy, że wybaczać powinniśmy zawsze.

Mimo to uważam, że niezbędna jest bliska relacja z Bogiem. Ciągle odnawiana, pielęgnowana. Relacja z Bogiem to także relacje z naszymi przyjaciółmi jak i wrogami. Ich również powinniśmy miłować. Wtedy będziemy przebaczać. Prędzej czy później.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Albertus » 2021-10-14, 16:09

Repart pisze: 2021-10-14, 15:30 O wybaczeniu zostało już tutaj wiele napisane. Nie zauważyłem jednak odpowiedzi na:
Albertus pisze: 2021-10-13, 11:12 warto by się może zastanowić też nad tym czym jest przebaczenie(...) i czy odnosi się do wszystkich ludzi w tym samym stopniu i czy zależy od sytuacji?
Przebaczenie przebaczeniu nierówne. Jeżeli dwie osoby zostaną równo poszkodowane przez trzecią osobę, mogą jej różnie przebaczyć. Jedna może wybaczyć szybciej, druga wolniej lub wcale.

W sytuacji, gdy jedna osoba zrobi nam jakąś krzywdę, a potem zrobi kolejną, z naszym przebaczeniem też może być różnie. Możemy wybaczyć obie krzywdy, jedną, bądź żadnej.

Może się jeszcze zdarzyć, że dwie różne osoby skrzywdzą w różny sposób trzecią osobę. Podobnie jak w pierwszym przypadku, może wybaczyć obie krzywdy, tylko jedną, bądź wcale. I to w różnym czasie.

Szybkość i skuteczność wybaczenia zależy wyłącznie od nas samych. Od tego, w jakiej relacji jesteśmy z Bogiem. Wybaczenie części krzywd, szczególnie tych "lżejszych", przychodzi łatwiej i szybciej. Znaczenie ma także kto zadał nam krzywdę. Gdy przyjaciel to z reguły wybaczyć łatwiej (ale czasami trudniej). Gdy wróg, to trudniej. No i gdy ktoś krzywdzi nas wielokrotnie, to z każdą kolejną trudniej o przebaczenie. Bo ile można, skoro miało być ostatni raz.

Uważam także, że nawet będąc w bardzo bliskiej relacji z Bogiem, nie zawsze wybaczenie jest takie łatwe. Święty Piotr był przecież pierwszym uczniem Jezusa, a pytał czy AŻ siedem razy wystarczy. Wiadomo, siedem to nie siedem, tylko bardzo dużo. Jezus natomiast uczy, że wybaczać powinniśmy zawsze.

Mimo to uważam, że niezbędna jest bliska relacja z Bogiem. Ciągle odnawiana, pielęgnowana. Relacja z Bogiem to także relacje z naszymi przyjaciółmi jak i wrogami. Ich również powinniśmy miłować. Wtedy będziemy przebaczać. Prędzej czy później.
Słuszne uwagi ale nie odpowiadasz na na pytanie - "czym jest przebaczenie"?

Czy to uczucie? Na zasadzie "chodź w moje ramiona niech cię uściskam"?

Moim zdaniem niekoniecznie. Wydaje mi się że przebaczenie to przede wszystkim decyzja woli. Mam na myśli przebaczenie w tym sensie w jakim Pismo nakazuje nam przebaczać .

Ale może się mylę i chętnie poczytam co inni myślą na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 16:15 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Andej » 2021-10-14, 17:47

Albertus pisze: 2021-10-14, 16:09 Czy to uczucie? Na zasadzie "chodź w moje ramiona niech cię uściskam"?
Temu tematowi jest poświęcony wątek. Od dawna nieaktywny.

Przebaczenie to akt woli. Świadomy. Mogą temu towarzyszyć jakieś uczucia. Na pewna towarzyszą odczucia. Także stany emocjonalne.

Ale przede wszystkim to akt woli. To chęć czynienia dobra. To całkowite wyrzeczenie się jakiejś odpłaty. A tym bardziej zemsty czy odpłacania pięknym za nadobne.

To czynienie dobra winowajcy. Co nie znaczy, że w ramach samoobrony można, a czasem trzeba, unikać kontaktu z krzywdzicielem. Izolować się, aby nie dawać okazji do zadawania kolejnych ran. Każdy ma prawo do obrony. Obrona nie przeczy przebaczeniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 17:51

sądzony pisze: 2021-10-14, 12:14
CMK pisze: 2021-10-14, 10:31 Jest to droga zwiedzenia - o czym dobitnie wskazuja tacy wielcy doktorzy Kosciola, jak sw.Tomasz z Akwinu czy sw.Teresa z Avila wraz ze sw.Janem od Krzyza czy sw.Loyola.
Boisz się jej? Zmierzając ku Bogu lękasz się diabła?
Nie wiem czy wyrażenie "leka się" jest właściwe (lepsze byłoby "wystrzega się"). I jest to postawa ze wszech miar słuszna:
"Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży, szukając, kogo pożreć."/1P 5:8/
Ostatnio zmieniony 2021-10-14, 17:52 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: adampiotr » 2021-10-14, 18:41

Ale jak ma człowiek wybaczyć jak już się z nimi nie ma kontaktu. Albo juz się zapomniało o tym i co trzeba wracać do tego ?

Sory jesli nie na temat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Andej » 2021-10-14, 18:53

adampiotr pisze: 2021-10-14, 18:41 Ale jak ma człowiek wybaczyć jak już się z nimi nie ma kontaktu. Albo juz się zapomniało o tym i co trzeba wracać do tego ?
Wydaje mi się, że zapomnienie jest najwyższą formą przebaczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-14, 19:31

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-14, 17:51
sądzony pisze: 2021-10-14, 12:14
CMK pisze: 2021-10-14, 10:31 Jest to droga zwiedzenia - o czym dobitnie wskazuja tacy wielcy doktorzy Kosciola, jak sw.Tomasz z Akwinu czy sw.Teresa z Avila wraz ze sw.Janem od Krzyza czy sw.Loyola.
Boisz się jej? Zmierzając ku Bogu lękasz się diabła?
Nie wiem czy wyrażenie "leka się" jest właściwe (lepsze byłoby "wystrzega się"). I jest to postawa ze wszech miar słuszna:
"Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży, szukając, kogo pożreć."/1P 5:8/
Zgadzam się. Wypada być trzeźwym, czujnym, uważnym i wystrzegającym się złego, ale czy na drodze do Chrystusa wciąż nie stąpamy nadzy po zbyt cienkim lodzie?
Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?» Mt 14,29-31
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 19:35

Myślę, ze raczej to co zacytowałem odnosi się do postulatu,jaki zgłosiłeś, niż to, co przytoczyłeś.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5399
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: abi » 2021-10-14, 19:44

jesli mowimy odpusc jako i my odpuszczamy naszym winowajcom to nie ma co sie zastanawiac co bedzie jesli sami nie przebaczymy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-14, 20:11

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-14, 19:35 Myślę, ze raczej to co zacytowałem odnosi się do postulatu,jaki zgłosiłeś, niż to, co przytoczyłeś.
Może i tak. Nie zgłosiłem jednak postulatu, a zapytałem.

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
Tak sobie myślę, poprawcie mnie jeżeli się mylę,
skoro Bóg w akcie odkupienia moich win, grzechów i przebaczenia poświęcił swego Syna na krzyżu
to może przebaczenie jest oddaniem, zabiciem, poświęceniem części własnego ja, własnego ego żądającego zapłaty za wyrządzone mi zło
na krzyżu odpuszczenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 20:38

sądzony pisze: 2021-10-14, 20:11 Tak sobie myślę, poprawcie mnie jeżeli się mylę,
skoro Bóg w akcie odkupienia moich win, grzechów i przebaczenia poświęcił swego Syna na krzyżu
to może przebaczenie jest oddaniem, zabiciem, poświęceniem części własnego ja, własnego ego żądającego zapłaty za wyrządzone mi zło
na krzyżu odpuszczenia.
Cenne spostrzeżenie.
Często jest to akt wręcz heroiczny.

CMK

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: CMK » 2021-10-14, 20:39

Sadzony - dyskusja na argumenty dazy do poznania i zastosowania argumentow - podaj wobec tego argument, ktory chocby na wlos mogl byc w zgodzie z tym, ze Tajemnica Eucharystii jest koniecznie zwiazana z emocjami. Czy zdajesz sobie sprawe, ze napisales groch z kapusta i w tej dyskusji odnosze wrazenie, iz calkowicie nie rozumiesz argumentow ( tejze ) dyskusji. Trzym sie zdrowo.

Drogi Jozku - Twoje wscibskie zauwazanie w osobach innych jest typowe w sytucji braku czegokolwiek do zaproponowania oprocz zadzierania wlasnego nosa. Pozdrawiam goraco. I jak by to powiedziec - lubie Cie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-14, 20:47

CMK pisze: 2021-10-14, 20:39 Sadzony - dyskusja na argumenty dazy do poznania i zastosowania argumentow - podaj wobec tego argument, ktory chocby na wlos mogl byc w zgodzie z tym, ze Tajemnica Eucharystii jest koniecznie zwiazana z emocjami.
Wybacz, ale nie mam zamiaru, pozostawiam to Tobie. W końcu to Twoja hipoteza.
CMK pisze: 2021-10-14, 20:39 Czy zdajesz sobie sprawe, ze napisales groch z kapusta i w tej dyskusji odnosze wrazenie, iz calkowicie nie rozumiesz argumentow ( tejze ) dyskusji. Trzym sie zdrowo.
Chciałeś tego.
Pozdrawiam równie ciepło.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20


Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Jozek » 2021-10-14, 21:43

Andej pisze: 2021-10-14, 18:53
adampiotr pisze: 2021-10-14, 18:41 Ale jak ma człowiek wybaczyć jak już się z nimi nie ma kontaktu. Albo juz się zapomniało o tym i co trzeba wracać do tego ?
Wydaje mi się, że zapomnienie jest najwyższą formą przebaczenia.
Uwazam ze wlasnie w zapomnieniu o krzywdzie lezy sedno przebaczenia.
jesli krzywda pozostaje w pamieci, to tak naprawde jeszcz nie przebaczylismy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”