Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-14, 22:21

Andej pisze: 2021-10-14, 18:53
Wydaje mi się, że zapomnienie jest najwyższą formą przebaczenia.
Zupełnie, ale to zupełnie nie o to chodzi w wybaczeniu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Jozek » 2021-10-15, 03:48

Marek, jesli masz na mysli krotka pamiec, to tak, nie o to chodzi, ale jesli ktos puszcza wyrzadzona mu krzywde w niepamiec i do tego nie wraca, to jest dokladnie tym o czym pisze Andej.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-15, 07:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-14, 22:21
Andej pisze: 2021-10-14, 18:53 Wydaje mi się, że zapomnienie jest najwyższą formą przebaczenia.
Zupełnie, ale to zupełnie nie o to chodzi w wybaczeniu.
Zgadzam się. Wybaczyć, a zapomnieć to dwie odrębne sprawy nawet z psychoterapeutycznego punktu widzenia.

Dodano po 5 minutach 7 sekundach:
Jozek pisze: 2021-10-15, 03:48 Marek, jesli masz na mysli krotka pamiec, to tak, nie o to chodzi, ale jesli ktos puszcza wyrzadzona mu krzywde w niepamiec i do tego nie wraca, to jest dokladnie tym o czym pisze Andej.
Wierzę i z tego co widzę, czuję i rozumiem, iż żona wybaczyła mi zdradę.
Nie sądzę jednak (choć mi jej nie wypomina, nie roztrząsa i nie używa jako narzędzia), by o niej zapomniała.
Wybaczenie jest aktem miłosierdzia, a poniekąd "ofiary złożonej" z siebie samego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 964
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 263 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Repart » 2021-10-15, 14:53

Albertus pisze: 2021-10-14, 16:09 Słuszne uwagi ale nie odpowiadasz na na pytanie - "czym jest przebaczenie"?

Czy to uczucie? Na zasadzie "chodź w moje ramiona niech cię uściskam"?

Moim zdaniem niekoniecznie. Wydaje mi się że przebaczenie to przede wszystkim decyzja woli. Mam na myśli przebaczenie w tym sensie w jakim Pismo nakazuje nam przebaczać .
Już tyle forumowiczów wypowiedziało się czym jest przebaczenie, że nie chciałbym tego zbytnio powielać. Zgadzam się z @Andej w kwestii przebaczenia jako aktu woli. Aby przebaczyć, trzeba tego przede wszystkim chcieć. Bez chęci, chociaż najmniejszej, nie da rady.

Śmierć krzyżowa Jezusa jako poświęcenie części samego Boga jako przebaczenie naszych win to kolejny warunek do należytego wybaczenia. @sądzony trafnie wskazał wymagania jakie należy spełnić, aby w pełni wybaczyć. Dopiero gdy wręcz zabijemy coś w sobie, poświęcimy jakąś ważną część siebie, wtedy jesteśmy zdolni prawdziwie przebaczyć.

Również @Jozek ma trochę racji pisząc, że zapomnienie jest ważne przy przebaczeniu. Tyle, że można wybaczyć, ale pamiętać. Ale można zapomnieć, a nie wybaczyć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Andej » 2021-10-15, 15:00

Repart pisze: 2021-10-15, 14:53 można wybaczyć, ale pamiętać. Ale można zapomnieć, a nie wybaczyć.
W zasadzie tak. Teza jest logiczna i słuszna. Dlatego napisałem, że jest to najwyższa forma przebaczenia. Finis coronat opus. Zapomnienie jest kropką nad i przebaczenia.

Ale wydaje mi się, że w przypadku "automatycznego" wybaczania zapomnienie nie musi być poprzedzone aktem woli. Są po prostu ludzie, którzy wybaczają zawsze. Może nie każdemu. Ale na przykład w rodzinie. Gdzie po scysji, kłótni mijają emocje i wszyscy zapominają o zdarzeniu. Nikt do nikogo nie ma żalu. Nikt nikogo nie przeprasza. Incydent staje się niebyły. Wykreślony.
Nie twierdzę, że mam rację. Ale tak oceniam takie sytuacje. W duchu miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-15, 15:20

Andej pisze: 2021-10-15, 15:00 Ale wydaje mi się, że w przypadku "automatycznego" wybaczania zapomnienie nie musi być poprzedzone aktem woli.
Wydaje mi się, że "zapomnienie" nie zależy od naszej woli.
Możemy coś zapamiętać, ale czy zapomnieć gdy zechcemy.....
Andej pisze: 2021-10-15, 15:00 Są po prostu ludzie, którzy wybaczają zawsze. Może nie każdemu. Ale na przykład w rodzinie. Gdzie po scysji, kłótni mijają emocje i wszyscy zapominają o zdarzeniu. Nikt do nikogo nie ma żalu. Nikt nikogo nie przeprasza. Incydent staje się niebyły. Wykreślony.
Nie twierdzę, że mam rację. Ale tak oceniam takie sytuacje. W duchu miłości.
Tak to się zdarza. Też tego doświadczam. Zastanawiam się tylko czy w takich sytuacjach zachodzi "krzywda", którą wypada wybaczać.
Mam tak z dzieckiem.
Wydaje mi się, że w tej relacji, "wina" rzadko leży po stronie dziecka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: Andej » 2021-10-15, 18:18

sądzony pisze: 2021-10-15, 15:20Wydaje mi się, że "zapomnienie" nie zależy od naszej woli.
W zasadzie tak. A jednak, są mechanizmy obronne. Jednym z nich jest wypieranie z pamięci. Proces zapoczątkowany świadomym przebaczeniem może skończyć się zapomnieniem. Oczywiście niecałkowitym, albowiem jest to ino wyparcie ze świadomości. Ale w jakichś głębszych pokładach naszej jaźni będzie zachowane. Lecz, aby znowu się pojawiło w pamięci konieczne jakieś zdarzenie kojarzące się. Nie potrafię lepiej opisać, albowiem wiem ino, że dzwonili.
Jestem przekonany, że drogą do zapomnienia jest uprzednie przebaczenie.

Jest taka pieśń:
Panie przebacz Nam

1. Panie, przebacz nam,
Ojcze, zapomnij nam.
Zapomnij nam nasze winy,
Przywołaj kiedy zbłądzimy,
Ojcze, zapomnij nam.

2. Panie, przyjmij nas,
Ojcze, przygarnij nas.
I w swej ojcowskiej miłości
Ku naszej schyl się słabości,
Ojcze, przygarnij nas.

I krótka notka na jej temat: Pieśń religijna Panie przebacz Nam, powstała w drugiej połowie XX wieku. Pieśń Panie przebacz Nam jest pieśnią błagalną, w której prosimy Boga o wybaczenie win, a ratunek w chwilach zwątpienia.
Pieśń religijna Panie przebacz Nam został napisana przez siostrę Magdalenę Nazaretankę. Kompozytorką melodii również jest siostra Magdalena. Pieśń Panie przebacz Nam śpiewana jest podczas Mszy Świętych.

Oczywiście Bóg może więcej. Ale tekst świadczy o antropomorfizacji Boga. Oczywiście pieśń nie jest żadnym argumentem. Ale jest sugestia. Że to doskonałe wybaczenie. Przynajmniej tak to odbieram.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: sądzony » 2021-10-15, 18:46

Andej pisze: 2021-10-15, 18:18 A jednak, są mechanizmy obronne. Jednym z nich jest wypieranie z pamięci. Proces zapoczątkowany świadomym przebaczeniem może skończyć się zapomnieniem. Oczywiście niecałkowitym, albowiem jest to ino wyparcie ze świadomości. Ale w jakichś głębszych pokładach naszej jaźni będzie zachowane. Lecz, aby znowu się pojawiło w pamięci konieczne jakieś zdarzenie kojarzące się. Nie potrafię lepiej opisać, albowiem wiem ino, że dzwonili.
Mechanizmy obronne służą psychice jedynie chwilowo. Na dłuższą metę somatyzują. Nieprzepracowana trauma (rana, krzywda, która wymaga wybaczenia, "rozgrzeszenia") nigdy nie zaowocuje miłością. Proces winien być taki:
trauma -> przebaczenie -> zapomnienie (choć nie konieczne).
Nie taki:
trauma -> próba zapomnienia (mechanizm obronny - wyparcie, racjonalizacja, projekcja, itd. = ucieczka) = przebaczenie.

Nie możliwe jest również wybaczenie z "niedojrzałego" poziomu. W sensie jeżeli wciąż tkwimy w niedowykształconym ego, we wciąż skrzywdzonej, roszczeniowej "formie" osobowości, w "fałszywym ja". Wtedy jedynie identyfikujemy się z krzywdzicielem i "wybaczamy" jedynie dlatego bo sami chcielibyśmy by nam wybaczono. Takie "wybaczenie" jest więc formą egoizmu, nie zaś poświęceniem.
Andej pisze: 2021-10-15, 18:18 Jestem przekonany, że drogą do zapomnienia jest uprzednie przebaczenie.
Dziwnie to brzmi. To tak jakbyś pamiętał jedynie o tych, którym nie jesteś w stanie przebaczyć.
(oczywiście wiem, że nie to miałeś na myśli)
Andej pisze: 2021-10-15, 18:18 Zapomnij nam nasze winy,
"Odpuść nam nasze winy" sugeruje kojarzącą mi się z dalekim wschodem "sztukę odpuszczania" (dystansu).
Ostatnio zmieniony 2021-10-15, 19:04 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Czy wybaczenie przez człowieka swoim winowajcom ma wpływ na to czy Bóg mu przebaczy jego grzechy

Post autor: greg77 » 2021-10-18, 14:53

Gdzieś wyczytałem,taką historyjkę "Po śmierci pewien człowiek podchodzi do tronu Bożego prosząc o przebaczenie za swoje grzechy.Na co Ojciec ze szczerym zdziwieniem odpowiada mu -Jakie grzechy mój synu?"Sami skazujemy się na życie bez Boga popełniając grzechy.I jak mówił na kazaniu pewien ksiądz "Zastanów się gdybyś był podłym człowiekiem którego prawie nikt nie cierpi,i gdybyś zapukał do drzwi matki która cię bardzo kocha to nie otworzyła by drzwi?". Największym problemem ludzi którzy innym nie umieją wybaczyć,jest to że nie chcą zapukać do tych drzwi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”