Ku Kościołowi synodalnemu

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2937 times
Kontakt:

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Dezerter » 2021-10-24, 21:57

Ja rozmawiałem z ks. dyrektorem prymasowskiego Studium i powiedział, że możemy się włączyć właśnie jako Studium, ale poczekamy na jakieś wytyczne do Prymasa , czy Kurii, by rozmowa była konkretna.
W większym gronie zaapelowałem do uczestników 3 roku Studium, by włączyli się w swoich parafiach jako osoby przygotowane - spytałem ks. dyrektora czy popiera mój apel - przytaknął i powiedział, że lepiej jak wy niż ktoś niezwiązany bliżej z Kościołem.
A dzisiaj rozmawiałem z proboszczem i powiedział, że na początku listopada zaprosi wszystkie grupy z parafii na spotkanie i wybierzemy jakąś grupę - zadeklarowałem mu chęć uczestniczenia.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

CMK

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: CMK » 2021-10-24, 23:03

A w jakim celu to wlaczenie sie? Co jest motywacja, jakie ma to przyniesc owoce?

Kasia

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Kasia » 2021-10-30, 14:35

Po wysłuchaniu pewnych opowieści mam taką sugestię (z pewnością nic nowego, ale warte przypomnienia), by księża nie podawali konkretnych cen za sakramenty czy modlitwy. Wiem, że tak nie dzieje się wszędzie. Ale zdarza się, niestety, sytuacja, że ksiądz podaje konkretną kwotę np. za wypominki. Chciałabym, aby „co łaska” stało się standardem i żeby nie było problemu, kiedy ktoś nie może w ogóle zapłacić. Wierni dadzą na potrzeby parafii tyle, ile będą mogli i nie trzeba tak wyraźnie zaznaczać, jakie to mają być kwoty. W mojej parafii proboszcz w ostatnim dniu roku przedstawia przychody i rozchody parafii, a mimo to o konkretne kwoty nie prosi. My wtedy dobrze widzimy, jak duże są wydatki. Uważam, że w tym względzie czas na zmianę i mam nadzieję, że synod przyniesie coś dobrego.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Logan » 2021-10-31, 08:05

Też tak uważam, i mam jeszcze coś do dodania. Aby księża, bardziej nawet biskupi i nasi pasterze nie wdawali się w sprawy polityczne, nie chwalili, ale jasno stawać po stronie świętej Ewangelii i nie wkładali kija w mrowisko jak przypadku SK, bo pożytku z tego nie ma żadnego. Mam nadzieję, że ta świetlaną postać poniżej nie posłuży nikomu za wzór.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 08:06 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Efezjan » 2021-10-31, 09:46

Kasia pisze: 2021-10-30, 14:35 Po wysłuchaniu pewnych opowieści mam taką sugestię (z pewnością nic nowego, ale warte przypomnienia), by księża nie podawali konkretnych cen za sakramenty czy modlitwy. Wiem, że tak nie dzieje się wszędzie. Ale zdarza się, niestety, sytuacja, że ksiądz podaje konkretną kwotę np. za wypominki. Chciałabym, aby „co łaska” stało się standardem i żeby nie było problemu, kiedy ktoś nie może w ogóle zapłacić. Wierni dadzą na potrzeby parafii tyle, ile będą mogli i nie trzeba tak wyraźnie zaznaczać, jakie to mają być kwoty. W mojej parafii proboszcz w ostatnim dniu roku przedstawia przychody i rozchody parafii, a mimo to o konkretne kwoty nie prosi. My wtedy dobrze widzimy, jak duże są wydatki. Uważam, że w tym względzie czas na zmianę i mam nadzieję, że synod przyniesie coś dobrego.
Jeżeli ktoś tak podaje, to do biskupa zgłaszamy. Ksiądz nie ma żadnego prawa, aby tak robić.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Kasia

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Kasia » 2021-10-31, 15:37

Logan pisze: 2021-10-31, 08:05 Też tak uważam, i mam jeszcze coś do dodania. Aby księża, bardziej nawet biskupi i nasi pasterze nie wdawali się w sprawy polityczne, nie chwalili, ale jasno stawać po stronie świętej Ewangelii i nie wkładali kija w mrowisko jak przypadku SK, bo pożytku z tego nie ma żadnego.
Wypowiedzi księży w sprawie Strajku Kobiet (bo chyba o to Ci chodzi?) były właśnie stawaniem po stronie Ewangelii. Gorszą sprawą był tzw. list zwykłych księży. Zatem chciałabym, żeby księża jednoznacznie się opowiadali po stronie katolickiej nauki, nie zważając na polityczną poprawność.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Logan » 2021-10-31, 18:09

Nie, nie to miałem na myśli, chodziło o TK.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-01, 06:06

Skoro na ten synod sproszone sa wszystkie srodowiska to myślę ze wpakować sie będzie chciała.tak z polowa piekieł... 🙂

Dodano po 2 minutach 54 sekundach:
Sorry za przykład ale gdy Stalin chciał pozbawić wpływów stara kadrę bolszewicka to ogłosił tzw zaciag leninowski.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Logan » 2021-11-06, 22:00

Obawiasz się starcia liberałów i konserwatystów? Słusznie bo może to doprowadzić do exodusu poprzedzonego schizmą. Chociaż jak jeden z wolnomyślicieli mawiał, że brak zmian w jego myśli: uznania kapłaństwa kobiet, liberalizacji 6 przykazania ograniczając je się do penalizacji przestępstw seksualnych, jak i uznania równości homo ideologii będzię gwoździem do trumny KK.
Chłop może mieć po części rację nawiązując do proroczych słów Josepha Ratzingera.
Ostatnio zmieniony 2021-11-06, 22:00 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-07, 07:55

Logan pisze: 2021-11-06, 22:00 Obawiasz się starcia liberałów i konserwatystów? Słusznie bo może to doprowadzić do exodusu poprzedzonego schizmą. Chociaż jak jeden z wolnomyślicieli mawiał, że brak zmian w jego myśli: uznania kapłaństwa kobiet, liberalizacji 6 przykazania ograniczając je się do penalizacji przestępstw seksualnych, jak i uznania równości homo ideologii będzię gwoździem do trumny KK.
Chłop może mieć po części rację nawiązując do proroczych słów Josepha Ratzingera.
Nie chodzi mi.o starcie ludzkich stronnictw. Tylko to ze proszono wszystko na.ten synod. Gdybym był Lucyferem.az piszczalbym.z radochy mając takie szanse. I wysłał.wszystkich wolnych ludzi a sobie powolnych Przecież jak ludzie ida na dyskusje z diabłem to zawsze przegrają. Jak spojrzysz nawet na to forum to można zauważyć ludzi gloszacych nauki niezgodne z KK . Ale dialektycznie poglądy maja dobrze uzasadnione i ciężko sie dyskutuje z pozycji intelektualnej. Zacznie jedan z.druga gadać jak Pilat i już masz problem z dyskusją. A teraz pomnoz to razy tysiąc i zobczysz co będzie sie działo.

orzeszku

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: orzeszku » 2021-11-07, 17:14

Gwoździem do trumny to będzie jeśli tej gangreny Kościół nie odetnie. Jak ma być schizma to lepiej niech będzie i niech patologie wszelkie i pasożyty Kościoła wreszcie się od niego odessą i stworzą swój własny grajdołek.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Logan » 2021-11-07, 17:59

Rozważcie postawę otwartości biskupa Jareckiego...
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

mysza365

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: mysza365 » 2021-11-07, 18:49

Andej pisze: 2021-10-18, 20:41 To przykre, że niektórzy chcą zabetonować Kościół. I zamknąć. Zamknąć przed innymi. Czyli praktycznie przekreślić nakaz apostołowania. Tylko, czy zdają sobie sprawę, że wtedy przekształcą Kościół w sektę? Hermetyczną, tylko dla swoich.

Oburzacie się możliwość zabrania głosu przez elgiebetowców? Jesteście przekonani, że lepiej, aby wrzeszczeli na ulicach, niż zostali zmuszeni do kulturalnego wyrażenia opinii?
Czy jesteście przekonani, że każda krytyka Kościoła (bo czego się spodziewać od jego wrogów) pochodząca od ludzi spoza Kościoła, musi być zwalczana? Czasem, a może często, z boku widać lepiej. Poza tym, gdy padają zarzuty, trzeba je przeanalizować. Wyciągnąć wnioski.
Zgoda na udział w dyskusji, nie oznacza aprobaty tego, co zostanie powiedziane.
Andej, mieszasz nakaz apostołowania z otwarciem na poglądy sprzeczne z nauką Kościoła. Kto ma kogo nawracać? Czy PB dyskutował, jakie ludzie chcą mieć przykazania? Czy Jezus się radził ludzi, co ma głosić jako naukę, czy też ich nauczał?
Tak, Kościół od początku nazywano sektą. Chronił bowiem tajemnicę. Ci, którzy nie przeszli całej nauki, byli wypraszani przed podniesieniem, jeśli się nie mylę. I dzięki hermetyczności (niezmienności) zasad przetrwał.

Dodano po 18 minutach 15 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-20, 16:00
CMK pisze: 2021-10-20, 15:07 Marku - nie rob takich podchodow, bo ani glupi nie jestem ( moze duren tak ) ani nie udawaj, ze nie rozumiesz tematu.
Pozdrowienia.
Żadnych podchodów. Kto lekceważy papieża, nie jest po tradycyjnej stronie.

Gal 2,11: "Kiedy jednak Kefas przybył do Antiochii, sprzeciwiłem mu się otwarcie, bo postąpił niewłaściwie."
Ostatnio zmieniony 2021-11-07, 19:22 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Andej » 2021-11-07, 20:59

mysza365 pisze: 2021-11-07, 18:49 Andej, mieszasz nakaz apostołowania z otwarciem na poglądy sprzeczne z nauką Kościoła.
Skoro taka decyzje, to cóż mogę. Mnie jednak wzbogacają rozmowy, dyskusje z niewierzącymi, ze ŚJ. Nie zawsze są konstruktywne. Ale mnie, przynajmniej mnie, zmuszają do myślenia. Do szukania rozwiązań.

Bo to ode mnie zależy, jak wykorzystam rozmowę. Czy dla wzmocnienia wiary, czy na pożytek i chwałę Bogu.
A będąc otwartym na czyjeś argumenty, jednocześnie apostołuję. Daję świadectwo. Zapewnie cieniutkie i nieudaczne. Ale uczciwe. Jak mniemam. Ale jestem tylko małym szarym myszem. Bez ambicji, aby komuś narzucać swoje widzenie świata.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3417
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ku Kościołowi synodalnemu

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-11-08, 00:13

Zapytałbym jakie efekty są z tzw otwartej strony kosciola. Ile nawrocen ? Etc etc...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”