Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2021-12-05, 17:19

„Prawie cały czas postępowanie człowieka polega na dawaniu pożywki tej zewnętrznej osobowości. Usiłuje on wypaść trochę lepiej, fizycznie i psychicznie. Oczyszcza fasadę. Raczej nie ma czasu na myślenie o życiu „od strony wnętrza”, o życiu wewnętrznym; całą energię traci się na czyszczenie przemalowywanie fasady. Istnienie jest wciąż niekończącym się powtarzaniem. Ale czy na tym polega życie?”

„Nie ma innej drogi do życia, jak przez identyfikację zerwać z tym urojonym obrazem. (…) Z chwilą kiedy zacząłeś rozumieć, że w gruncie rzeczy nie jesteś tą osobowością, jaką inni ci przypisują, nie musisz już się bronić. (…) Jeżeli ktoś cię atakuje, to uderza w pustkę. Nie ma cię tam, gdzie on uderza.”

„Można więc powiedzieć, że podstawą wszystkich błędów ludzkich jest fundamentalna iluzja: niewiedzy o tym, czym albo kim naprawdę jesteśmy.”

„Jeżeli pójdziemy jeszcze głębiej, do poziomu, do którego nie ma dostępu psychologia głębi, i tam znów postawimy pytanie: „Kim jesteś?”, odpowiedź będzie brzmiała: Jestem z Boga – jestem w drodze powrotnej do Boga. Moja prawdziwa osobowość jest w Bogu. Najgłębsze źródło mojej osoby dotyka Boga, jestem z Boga zrodzony, spoczywam ukryty w Bogu.”

„Podstawą w człowieku jest ta jego cząstka, która stanowi obraz Boga.”

„Prawdziwą osobowością człowieka jest miłość. A miłość oznacza dwie rzeczy: otwartość i wydanie samego siebie.”


W. Stinissen OCD
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2021-12-11, 18:27

"Najgłębsze "ja" w człowieku to Chrystus - dotyczy to każdego człowieka bez wyjątku. Nie identyczność z Chrystusem, ale bycie jak gałązka w winnym krzewie. Człowiek jest w każdym razie o wiele bardziej Chrystusem niż tą małą osobowością, którą myśli, że jest, na którą wskazuje, mówiąc "ja"."

W. Stinissen OCD
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2021-12-12, 11:01

"Żadna psychologiczna szkoła nie jest w stanie uleczyć tej fundamentalnej neurozy, polegającej na tym, że znajdujemy się obok naszej prawdziwej istoty. (...) Twoim najgłębszym "ja" jest miłość, Boża miłość. Tylko w tej miłości jesteś sobą. Dopóki żyjesz w okopach znaczy, że jeszcze nie zacząłeś żyć. Kto żyje czerpiąc ze swojej sztucznej osobowości, ze swych nastrojów, z lęków, frustracji jest jak marionetka. Jednak kiedy pozwoli obudzić się temu co w nim najgłębsze, albo odwrotnie - kiedy sam dokona skoku na głębie i obudzi się na dnie, wówczas jego pozorna osobowość zacznie się chwiać, coraz bardziej, aż w końcu cała budowla runie.

Dopiero kiedy żyjemy, czerpiąc z tej miłości, jaką jesteśmy, wtedy jesteśmy sobą, w najgłębszym tego słowa znaczeniu."

W. Stinissen OCD
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-01-22, 15:31

Translacja i transformacja. Droga serca.
Poznanie i przemiana w doświadczaniu wiary.
Opuszczanie "fałszywego ja" na drodze ku "nowemu człowiekowi" w głębokiej medytacji.

"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 13:41

Czytając wczoraj św. Jan od Krzyża
"(...) dusza ma tylko jedną wolę. Jeśli więc tę wolę czymś zajmie i zaprzątnie, nie będzie tak wolna, samotna i czysta, jak to jest konieczne do tego boskiego przeobrażenia."

pomyślałem: „Wolna wola zajęta wyborem, przestaje być wolna.”

Może „wolna wola”, którą obdarzył nas Bóg nie była wolnością „do” wyboru lecz „od” niego.
Bycie w doskonałej relacji z Bogiem sprawiało, iż istniała „jedna wola dwojga” (jak pisze Jan od Krzyża) – człowieka i Boga.
Nie wiem dlaczego człowiek „zrezygnował” z tej jedności, ale wierze, że ograniczenie (rezygnacja) z własnej woli (mianowicie tego czego pragnie moje „ja”) prowadzi do Boga.

Takie mi się pytanie nasunęło:
Gdzie w Piśmie Świętym są zapisy o wolnej woli danej człowiekowi od Boga. Znalazłem jedynie:
„Dał im wolną wolę” Syr 17,6
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: Albertus » 2022-02-20, 14:43

Z tej wypowiedzi św Jana od Krzyża nie wynika to że do doskonałej relacji z Bogiem prowadzi rezygnacja z wolnej woli ale raczej takie ukształtowanie człowieka który z własnej woli jest zgodny z tym czego chce Bóg dlatego że wie że to czego chce Bóg jest naprawdę dobre.'

Tak ja to rozumiem. Oczywiście mogę się mylić.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 17:39

Może masz i rację. Ja również się nie upieram. Św. Jan od Krzyża pisze to w kontekście pragnień, pożądań, upodobań, "do których miłość i skłonność uczuciowa zapala wolę". Więc chodzi bardziej o grzeszność.
Czy jednak to my mamy kształtować naszą wolę, czy jesteśmy w stanie ...
ja osobiście uważam, iż muszę "przebudować" siebie w taki sposób, bym mógł wypełnić Jego Wolę, która wciąż puka do drzwi mojej duszy.

"Usiłuj zawsze skłaniać się (...) do tego, by nie pragnąć niczego"
"(...) aby dojść do (...) zjednoczenia z Bogiem, musi umrzeć wszystko co żyje w duszy (...)"
"Albowiem, by dojść całkowicie do wszystkiego, musisz zaprzeć się siebie całkowicie we wszystkim."

św Jana od Krzyża
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: Efezjan » 2022-02-20, 17:51

Sądzony, jesteś bardziej karmelitański niż ja... :ymblushing:
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: Albertus » 2022-02-20, 17:58

sądzony pisze: 2022-02-20, 17:39 Może masz i rację. Ja również się nie upieram. Św. Jan od Krzyża pisze to w kontekście pragnień, pożądań, upodobań, "do których miłość i skłonność uczuciowa zapala wolę". Więc chodzi bardziej o grzeszność.
Czy jednak to my mamy kształtować naszą wolę, czy jesteśmy w stanie ...
ja osobiście uważam, iż muszę "przebudować" siebie w taki sposób, bym mógł wypełnić Jego Wolę, która wciąż puka do drzwi mojej duszy.

"Usiłuj zawsze skłaniać się (...) do tego, by nie pragnąć niczego"
"(...) aby dojść do (...) zjednoczenia z Bogiem, musi umrzeć wszystko co żyje w duszy (...)"
"Albowiem, by dojść całkowicie do wszystkiego, musisz zaprzeć się siebie całkowicie we wszystkim."

św Jana od Krzyża
Nie chodziło mi o kształtowanie swojej woli przez człowieka ale o kształtowanie człowieka( jego sposobu myślenia) przez Boga, ale w tym musi być oczywiście element współpracy człowieka z łaską Bożą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 19:33

Efezjan pisze: 2022-02-20, 17:51 Sądzony, jesteś bardziej karmelitański niż ja... :ymblushing:
Nie wiem czy jestem. W praktyce słabo. Ale dziękuję, bo odczytuję to jako komplemant.
:)

Dodano po 22 minutach 8 sekundach:
Nie wiem. Jakoś mi się wydaje, że moje „ja” bardziej przeszkadza mi niż pomaga w relacji z Bogiem.
W sensie jakby doświadczenia, w których „doświadczam” Boga są od mojego „ja” totalnie niezależne.
Świadomość „ja” spłyca ich „duchowość”.

(o ile są one w ogóle duchowe)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: Albertus » 2022-02-20, 20:19

sądzony pisze: 2022-02-20, 19:55 (o ile są one w ogóle duchowe)
Słuszna uwaga.

Poza tym nawet jak jakieś doświadczania mają naturę duchową to jeszcze nie wiadomo czy pochodzą od Boga...
I trzeba brać to pod uwagę


To uwaga ogólna.

Nie oceniam konkretnie twoich doświadczeń.
Ostatnio zmieniony 2022-02-20, 20:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-20, 20:29

Albertus pisze: 2022-02-20, 20:19 Poza tym nawet jak jakieś doświadczania mają naturę duchową to jeszcze nie wiadomo czy pochodzą od Boga...
Słuszna uwaga.
Nie oznacza to również tego, że nie pochodzą.
Wydaje mi się, że równie często, a może nawet częściej wchodzimy w to co od Boga nie pochodzi (a już z pewnością nie w takiej formie).

PS: a co z tą wolną wolą? jest coś w Piśmie Świętym?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: Albertus » 2022-02-20, 20:43

sądzony pisze: 2022-02-20, 20:29 PS: a co z tą wolną wolą? jest coś w Piśmie Świętym?
Samo wyrażenie już sam znalazłeś w księdze Syracha.

A poza tym to oczywiście wolna wola wynika z tego co w Biblii pisze:

Pwt30:15 Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. 16 Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. 17 Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im - 18 oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. 19 Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo.Wybierajcie więc życie[, abyście żyli wy i wasze potomstwo, 20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.
Ostatnio zmieniony 2022-02-20, 20:45 przez Albertus, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-21, 21:26

Albertus pisze: 2022-02-20, 14:43 ... że do doskonałej relacji z Bogiem prowadzi rezygnacja z wolnej woli ...
"Jest więc jasne, że dusza chcąc przyjść do doskonałego zjednoczenia z Bogiem przez miłość i wolę, musi się najpierw wyzbyć wszelkiego, choćby najmniejszego, pożądania swej woli." św. Jan od Krzyża

No to by się zgadzało. Nie woli mamy się wyzbywać, a jej działania podług pożądań, pragnień, namiętności i przyzwyczajeń.

"(...) stan tego zjednoczenia z Bogiem polega na tak całkowitej przemianie woli duszy w wolę Bożą, by w niej nie było nic przeciwnego woli Bożej, ale żeby we wszystkim i w każdym poruszeniu wola jej była wolą Bożą." śJoK

Czyli wola winna być poddana rozumowi, który bezustannie "konfrontuje" ją z Bogiem:
"Trzeba mieć ciągłe pragnienie [pożądanie] naśladowania we wszystkim Chrystusa starając się upodobnić życie swoje do Jego życia, nad którym często trzeba rozmyślać, by je umieć naśladować i zachowywać się we wszystkich okolicznościach tak, jak On by się zachował." śJoK

No i to "logiczne" gdyby nie to pragnienie [pożądanie], od którego mam wolę duszy uwolnić, a jednak je pozostawić ku Chrystusowi.
:-?

(PS: jakby co to nie musisz @Albertus nic pisać, ja tak bardziej dla siebie chyba)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wyrzeczenie się siebie- na czym polega?

Post autor: sądzony » 2022-02-28, 19:45

„Zjednoczenie to dokonuje się wtedy, gdy dwie wole, to jest wola duszy i wola Boga, są zupełnie zgodne i nic ich nie dzieli. Gdy więc dusza odrzuca to wszystko, co sprzeciwia się woli Bożej i nie jest z nią zgodne, wówczas będzie przemieniona w Boga przez miłość.
Chodzi tu nie tylko o poszczególne akty sprzeciwiające się Bogu, lecz także o samo usposobienie.”
„(…) dusza musi się ogołocić z wszelkiego stworzenia, ze swych czynności i sprawności, to znaczy ze swego rozumienia, smakowania i odczuwania.

św. Jan od Krzyża

„usposobienie, wszelkie stworzenie, czynności, sprawności, rozumienie, smakowanie, odczuwanie” – rozumiem jako „starego człowieka” Kol, „ego” (Freud) lub „fałszywe ja” (Winnicott), to ostatnie coraz częściej pojawiające się w ujęciu chrześcijańskim.

„Gdy zatem dusza zrobi miejsce, czyli usunie z siebie wszelką zasłonę i brud stworzeń, co dokonuje się przez doskonałe zjednoczenie jej woli z wolą Bożą (…) natychmiast zostaje rozświetlona i przeobrażona w Boga. (…) Dusza wydaje się wtedy być więcej Bogiem niż duszą i w rzeczy samej jest Bogiem przez uczestnictwo, choć oczywiście jej byt naturalny jest tak odrębny od bytu Bożego jak i przedtem (…)”
św. Jan od Krzyża

Ten „stan”, a w zasadzie niekończący się proces nazywam „prawdziwym ja”, „nowym człowiekiem” Ef.
Ostatnio zmieniony 2022-02-28, 20:08 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”