Dieta chrześcijańska

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 18:33

Chrześcijanie mają zakaz picia krwi. A jak ma się to do spożywania mięsa? Przecież jedząc zwierzęta niejako spożywamy ich krew. Weźmy takie kury. Robimy rosół z pełnych krwi udek drobiowych. Później spożywamy je na drugie danie. Kawałki mięsa bywają gorzkie z powodu obecności krwi. Czy to nie jest to samo co picie krwi? Chyba czegoś tu nie rozumiem.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 18:45

Zakazy pokarmowe z prawa mojżeszowego chrześcijan nie dotyczą.

Mk7:14 Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! 15 Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. 16 Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!».
17 Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. 18 Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; 19 bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. 20 I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. 21 Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, 22 cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. 23 Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 18:48

Czyli chrześcijanie mogą pić krew zwierząt?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 18:52

Rafał pisze: 2021-11-29, 18:48 Czyli chrześcijanie mogą pić krew zwierząt?
Ze względów zdrowotnych surowej krwi nie powinni ale obecność krwi w potrawach nie ma znaczenia religijnego dla chrześcijan.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 18:58

Albertus pisze: 2021-11-29, 18:52
Rafał pisze: 2021-11-29, 18:48 Czyli chrześcijanie mogą pić krew zwierząt?
Ze względów zdrowotnych surowej krwi nie powinni ale obecność krwi w potrawach nie ma znaczenia religijnego dla chrześcijan.
A nie jest tak, że spożywanie krwi w potrawach może zmienić naszą osobowość?
Ostatnio zmieniony 2021-11-29, 19:00 przez Rafał, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 19:01

Rafał pisze: 2021-11-29, 18:58
Albertus pisze: 2021-11-29, 18:52
Rafał pisze: 2021-11-29, 18:48 Czyli chrześcijanie mogą pić krew zwierząt?
Ze względów zdrowotnych surowej krwi nie powinni ale obecność krwi w potrawach nie ma znaczenia religijnego dla chrześcijan.
A nie jest tak, że spożywanie krwi w potrawach może zmienić naszą osobowość? Wiele pierwotnych ludów w to wierzyło.

Poganie wierzyli w różne głupoty w które chrześcijanie nie wierzą.

Dlaczego spożywanie krwi miałoby zmieniać naszą osobowość?

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 19:10

Albertus pisze: 2021-11-29, 19:01
Rafał pisze: 2021-11-29, 18:58
Albertus pisze: 2021-11-29, 18:52
Rafał pisze: 2021-11-29, 18:48 Czyli chrześcijanie mogą pić krew zwierząt?
Ze względów zdrowotnych surowej krwi nie powinni ale obecność krwi w potrawach nie ma znaczenia religijnego dla chrześcijan.
A nie jest tak, że spożywanie krwi w potrawach może zmienić naszą osobowość? Wiele pierwotnych ludów w to wierzyło.

Poganie wierzyli w różne głupoty w które chrześcijanie nie wierzą.

Dlaczego spożywanie krwi miałoby zmieniać naszą osobowość?
Nie wiem. Wydaje mi się kiedyś coś takiego czytałem ale nie pamiętam gdzie. Pytam bo teologiem nie jestem, a temat mnie nurtował i chciałem to wyjaśnić z ludźmi wierzącymi. :-?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 19:16

Szkoda że nie pamiętasz gdzie bo chętnie bym o tym poczytał.

Ja w Biblii czytam że chrześcijanie maja wolność jeśli chodzi o pokarmy i Kościół też nie stosuje tutaj żadnych zakazów poza nakazami postów określonych dniach.

1Kor10:25 Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. 26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia17. 27 Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia.

Kol2:6 Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie9 spraw przyszłych, a rzeczywistość9 należy do Chrystusa. 18 Niechaj was nikt nie odsądza od nagrody, zamiłowany w uniżaniu siebie i przesadnej czci aniołów, zgłębiając to, co ujrzał10. Taki, nadęty bez powodu zmysłowym swym sposobem myślenia, 19 nie trzyma się mocno Głowy - [Tego], z którego całe Ciało, zaopatrywane i utrzymywane w całości dzięki wiążącym połączeniom członków, rośnie Bożym wzrostem. 20 Jeśli razem z Chrystusem umarliście dla "żywiołów świata"11, dlaczego - jak gdyby żyjąc [jeszcze] w świecie - dajecie sobie narzucać nakazy: 21 «Nie bierz ani nie kosztuj, ani nie dotykaj...!» 22 A przecież wszystko to są rzeczy [przeznaczone] do zniszczenia przez spożycie - [przepisy] według nakazów i nauk ludzkich12.
Ostatnio zmieniony 2021-11-29, 19:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 19:20

Albertus pisze: 2021-11-29, 19:16 Szkoda że nie pamiętasz gdzie bo chętnie bym o tym poczytał.
Pewnie to dobrze, że nie pamiętam bo były to głupoty i niepotrzebnie zawracam sobie i wam głowę.
Przypuszczam, że bierze się to stąd, że od dawna mam awersję do krwi i szukam wszelkich sposobów, by unikać pokarmów zawierających ją. Jak widzę wędlinę z plamką czy mięso krwiste to nie ma siły bym to zjadł.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 19:23

Rafał pisze: 2021-11-29, 19:20
Albertus pisze: 2021-11-29, 19:16 Szkoda że nie pamiętasz gdzie bo chętnie bym o tym poczytał.
Pewnie to dobrze, że nie pamiętam bo były to głupoty i niepotrzebnie zawracam sobie i wam głowę.
Przypuszczam, że bierze się to stąd, że od dawna mam awersję do krwi i szukam wszelkich sposobów, by unikać pokarmów zawierających ją. Jak widzę wędlinę z plamką czy mięso krwiste to nie ma siły bym to zjadł.
Przymusu jedzenia też nie ma. Jak nie chcesz to nie jedz byleś tylko nie robił z tego prawa religijnego i nie osądzał tych którzy krew i krwiste mięso i kaszankę jedzą.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Rafał » 2021-11-29, 19:25

Albertus pisze: 2021-11-29, 19:23
Rafał pisze: 2021-11-29, 19:20
Albertus pisze: 2021-11-29, 19:16 Szkoda że nie pamiętasz gdzie bo chętnie bym o tym poczytał.
Pewnie to dobrze, że nie pamiętam bo były to głupoty i niepotrzebnie zawracam sobie i wam głowę.
Przypuszczam, że bierze się to stąd, że od dawna mam awersję do krwi i szukam wszelkich sposobów, by unikać pokarmów zawierających ją. Jak widzę wędlinę z plamką czy mięso krwiste to nie ma siły bym to zjadł.
Przymusu jedzenia też nie ma. Jak nie chcesz to nie jedz byleś tylko nie robił z tego prawa religijnego i nie osądzał tych którzy krew i krwiste mięso i kaszankę jedzą.
Mądra uwaga. Dziękuję.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2021-11-29, 20:55

Masajowie piją krew krów, inne ludy piją krew z mlekiem np. wielbłądów i "osobowości im się nie zmieniają", są normalnymi miłymi ludźmi.
W Polsce katolicy spożywają kaszankę i czarninę.
ST zakazuje żydom spożywanie krwi, bo "w krwi jest dusza człowieka" i spożywania zwierząt niewykrwawionych czyli np uduszonych, podłych itp.
W Nt mamy z jednej strony głos Piotra z wizji, która przeczytałeś powyżej a z drugiej zalecenia dla poganochrześcijan (czyli nas) z Soboru Jerozolimskiego opisanego w Dziejach
Klauzule Jakubowe – zalecenie wypowiedziane przez Jakuba Sprawiedliwego podczas soboru jerozolimskiego (ok. 49 r.), które mówiło, że nawróceni z pogaństwa chrześcijanie nie muszą przestrzegać prawa Mojżeszowego ani być obrzezani, ale zaleca się im, by powstrzymywali się od spożywania pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego co uduszone, i od krwi, gdyż mogłoby to wywołać zgorszenie u Żydów. O tych klauzulach mówi Dz 15, 13-21.
Więc jak Rafale zasiądziesz do biesiadowania z Żydami, to nie serwuj proszę kaszanki, ani czarniny ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kasia

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Kasia » 2021-11-29, 21:01

Na Śląsku mamy dość popularną potrawę – kaszankę, o której tu wspomniano. Osobiście nie jadam tej otoczki w kształcie kiełbasy, tylko samą zawartość, czyli kaszę ze świńską krwią. Jeśli jest to świeże, to dobrze smakuje. Ale w piątek bym nie zjadła!

Natomiast co innego mnie zastanawia: czy spożywanie krwi nie kojarzy się Wam z satanizmem? Bo mnie trochę tak.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Abstract » 2021-11-29, 21:16

Kasia pisze: 2021-11-29, 21:01 Na Śląsku mamy dość popularną potrawę – kaszankę, o której tu wspomniano. Osobiście nie jadam tej otoczki w kształcie kiełbasy, tylko samą zawartość, czyli kaszę ze świńską krwią. Jeśli jest to świeże, to dobrze smakuje. Ale w piątek bym nie zjadła!

Natomiast co innego mnie zastanawia: czy spożywanie krwi nie kojarzy się Wam z satanizmem? Bo mnie trochę tak.
niezła (jest) kicha ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Dieta chrześcijańska

Post autor: Albertus » 2021-11-29, 21:47

Kasia pisze: 2021-11-29, 21:01 Na Śląsku mamy dość popularną potrawę – kaszankę, o której tu wspomniano. Osobiście nie jadam tej otoczki w kształcie kiełbasy, tylko samą zawartość, czyli kaszę ze świńską krwią. Jeśli jest to świeże, to dobrze smakuje. Ale w piątek bym nie zjadła!

Natomiast co innego mnie zastanawia: czy spożywanie krwi nie kojarzy się Wam z satanizmem? Bo mnie trochę tak.
Dobra kaszanka jest całkiem smaczna ale bardzo ciężkostrawna dlatego od dawna nie jadam. Czerniny nigdy nie próbowałem.

Na pewno nie są to potrawy postne.

Spożywanie nie tylko krwi ale też mięsa ze zwierząt składanych na ofiary podczas fałszywych kultów w tym oczywiście i satanizmu jest zakazane ale tylko jeśli jest spożywane w kontekście tych kultów albo z intencją uczestniczenia w takich kultach. Tak to przynajmniej rozumiem z tego co pisze św. Paweł:

1Kor10: 14 Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa! 15 Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: 16 Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy12, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? 17 Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. 18 Przypatrzcie się Izraelowi według ciała!13 Czyż nie są w jedności z ołtarzem ci, którzy spożywają z ofiar na ołtarzu złożonych? 19 Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? 20 Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu14. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. 21 Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów. 22 Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości?15 Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego? 23 Wszystko wolno16, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. 24 Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego! 25 Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. 26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia17. 27 Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. 28 A gdyby ktoś powiedział: «To było złożone na ofiarę» - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie. 29 Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?18 30 Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? 31 Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie 32 Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, 33 podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.

Samo mięso spożywane poza kontekstem pogańskich kultów nie stanowi według apostoła żadnego zagrożenia dla spożywających je chrześcijan.

W tamtych czasach w jatkach( czyli ówczesnych "sklepach mięsnych") bardzo często sprzedawano mięso które pochodziło z ofiar składanych w pogańskich świątyniach.
Ostatnio zmieniony 2021-11-29, 21:48 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”