Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14932
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: Dezerter » 2017-02-03, 22:47

Temat zaczął się od mojego pytania do konika:
Koniku Skąd wziąłeś , podział przykazań na kulturowe i kardynalne? i jakie/które przykazanie Boże zmienił Sobór Jerozolimski?
Konik odpowiedział dość niejasno:
konik pisze:Hej - Jordanie mily - w odpowiedzi na "moj styl" ... dobrze skojarzyles, ze nie jest to kwestia zbawienia ( szabat ) ... i ku temu abys wyciagnal wnioski zdaza "moj styl" :-P
A wiec szabat nie jest nauka wiazaca dla chrzescijan, jest to nauka kultowa, ktora byla dana Izraelowi ( tak jak wiele innych nauk, np: ta o obrzezaniu)

Dezerterze - jest to wszystko w teologii katolickiej ( i nie tylko, bo ewangelicy i prawoslawni rowniez podobnie, z malym przemieszczeniem akcentow, lecz nie tresci)
Kardynalne - czyli glowne, podstawowe, zasadnicze - a wiec niezmienne ... bedace fundamentem, na ktorym osadzone sa te dotyczace chocby kultu czy sprawiedliwosci prawnej.
Sobor jerozolimski wyartykulowal taki oto dekret (nauke apostolska) : dla chrzescijan nowoochrzczonych nie ma wymogu powrotu do judaizmu ( do religii mojzeszowej), ci zas, ktorzy wywodza sie z zydow nie musza poprzucac judaizmu.
Tak wiec kwestia szabatu zostala juz w tym punkcie rozwiazana.
A jest to wazne, poniewaz nastepcy Chrystusa ( czyli Apostolowie) i nastepcy Apostolow ( czyli biskupi Kosciola Katolickiego - co jest latwe do udowodnienia historycznego ) sa tymi, ktorych nauki sa wiazace dla chrzescijan. Jesli ktos przychodzi spoza grona uprawnionych przez samego Chrystusa i glosi inne nauki, a nawet zwalcza nauki Kosciola Katolickieg - taki sprzeciwa sie samemu Chrystusowi, glosi herezje i popada w odstepstwo.

I to by bylo tyle.
Pozdrawiam serdecznie dyskutantow.
Bóg daje przykazania a teolodzy dzielą je na aktualne i nie - dobrze zrozumiałem
Znałem podział na przykazania dotyczące Boga (pierwsze trzy) i człowieka (od 4)
ale człowiek uczy się do końca życia i znacie mnie, że jestem otwarty na naukę.
Czemu przykazanie szabatu nie ma dotyczyć kultu - koniku ? a niby czego jest tam przecież "święcić" i o naśladowaniu Boga.
Na soborze były 4 dekrety - ale żaden nie mówił o szabacie! - więc nie wiem gdzie to "rozstrzygnięcie" ?!?
ale ja poproszę o jakieś powazne katolickie opracowanie, dekret, bulle, albo kanon jakiegos soboru o podziale na przykazania kulturowe i kardynalne i , które są które i czy Mojżesz o tym wiedział i czy gdzieś w ST o tym wspominają?
zapraszam do wypowiedzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: konik » 2017-02-03, 23:15

Powrot do judaizmu oznacza powrot do szabatu - jest to nierozdzielne od religii Mojzeszowej.
Uwolnienie chrzescijan od judaizmu jest uwolnieniem od szabatu rozumianego jako dzien konkretny - sobotni.
Mamy teraz "nowy szabat" Zmartwychwstalego Chrystusa.
Wez katechizm ( Gaspariego), teologie ogolna i mistyczna Tondyhena ( nie wiem, czy dobrze nazwisko zapisalem - pisze z pamieci ) i wiele innych ... najzwyklejsza nauka katolicka. nie potrafie odnalezc w tej chwil jakichs artykolow sprzed lat, ogolna teza jest taka, ze w przykazanioach stosuje sie podzial na dwie ( umowne) wielkie tablice - przykazania dotyczace Boga - oraz przykazania dotyczace sposobu oddawania czci Bogu ( w czym wyraza sie rowniez nasz stosunek do bliznich). Te drugie co do zasady sa niezmienne ( zasada brzmi - Bogu czesc oddawac nalezy) zas co do typu kultu sa zmienne ( Bogu nalezy oddawac czesc co do sposobu liturgii/kultu wypracowanego dla danego kosciola lokalnego).
To takie skrotowe - chcesz to zglebiac to wsadz nos w dziela teologii pastoralnej i tam juz fachowcy to omawiaja na 1001 sposobow. :-P
trzymaj sie.

Ps. nie wiem, czy Mojzesz o tym wiedzial, ale wiem, ze Chrystus o tym wiedzial, o czym sie nawet wypopwiedzial: o kulcie swiatynnym ( juz nie tylko na tej gorze : czyli na tej, na ktorej stala Swiatynia jerozolimska) ale na kazdej bedzie oddawana chwala Panu ...
Obrzydliwoscia sa ofiary /kult swiatynny/szabaty dla Chrystusa. A dlaczego - hmmm...
Co mial na mysli to mowiac?
Miedzy innymi to, ze nie forma czy literalne dni poswiecone kultowi Boga sa mile Panu ... ale cos znacznie wiekszego i odmiennego ...
jedynie formalisci beda tu sie sprzeczac z naszym Odkupicielem.
No, to tyle ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14932
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: Dezerter » 2017-02-04, 11:57

Nie wiem co ty z tym "powrotem do judaizmu"?
Z Soboru Jerozolimskiego się wycofujesz rozumiem, w ST nigdzie nie ma o zmianie przykazań w NT też nie - z tego co wiem
, wskazanych katechizmów nie posiadam, posiadam aktualny i go poczytam.
O mordowaniu i cudzołóstwie - tak samo jak o szabacie i podobiznach to według ciebie są kulturowe - wytłumacz mi więc czemu mogę modlić się przy figurce a nie mogę przespać się z sąsiadką? - mój inżyniersko-humanistyczny mózg nie widzi różnicy , a sąsiadka niczego sobie :-P , więc koniku wystawiasz mnie teraz na niezłą pokusę ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-04, 12:44

Trochę inaczej bym to ujął i inaczej podzielił
  1. rzeczywiście, przykazania Starego Testamentu (wszystkie, nie tylko Dekalog), można podzielić na 3 grupy:
    • moralne (np."nie morduj", "nie cudzołóż)
    • kultowe (sposoby składania ofiar, kiedy będą obchodzone święta, obrzezania itd
    • prawa karnego (typu "oko za oko, ząb za ząb" albo "jak ktoś zabije krowę sasiada, to..."
  2. weźmy jako przykład szabat - sam nakaz aby święcić szabat jest przykazaniem moralnym, nakaz by czynić to w sobotę - przykazaniem kultowym, zaś kary za nie święcenie - przykazaniem prawa karnego.
  3. otóż prawa moralne - ze swej istoty - pozostają nie zmienione. Natomiast prawa kultowe należą do Starego Przymierza i jako takie nie obowiązują w Nowym. Podobnie jest z prawem karnym.
To tak na szybko

konik

Re: Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: konik » 2017-02-04, 13:20

To mailem na mysli, tylko dawno temu o tym czytalem i na szybko nie mam mozliwosci tego znalezc ... a pamiec zawodna.
Marek wlasnie to wyjasnil.

konik

Re: Podział 10 Przykazań na kulturowe i kardynalne?

Post autor: konik » 2017-02-04, 16:44

Komputer plata mi psikusa - wiec musze jeszcze raz dopisac, bo widze, ze gdzies w chmury polecialo :-x
Nie wycofuje sie z twierdzen na temat soboru jerozolimskiego. To wlasnie na tym soborze nawroceni zydza na chrzescijntwao domagali sie podporzadkowania chrzescijan prawu mojzeszowemu. I na tym soborze Apostolowie ostatecznie odrzucili takie zadanie ... i ustalili na dany czas podporzadkowanie sie jedynie czterem podstawowym przepisom dotyczacym czystosci.
Pozniej i te zarzadzenia zostaly w Kosciele odwolane.
Postulaty tych zydow ( by prawo zydowskie bylo obowiazkowe dla pogan proszacych o chrzest ) nazywa sie judaizowaniem.
No, mam nadzieje, ze teraz "stala sie jasnosc" :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”