Kierownictwo duchowe

ODPOWIEDZ
Marcin_

Kierownictwo duchowe

Post autor: Marcin_ » 2018-06-10, 22:53

Raczej szukam kogoś na wzór kierownika/przewodnika duchowego. Czy jest możliwe znalezienie kogoś takiego , ktoś wie gdzie w ogóle szukać?
Chodzi o osobę indywidualną, nie o taka formę kontaktu jak oferuje np pogotowie duchowe (dyżurujacy duchowni)
Być może to niemożliwe bo takich osób nie ma ale na chwilę obecną dla mnie niemożliwym jest nawiązanie realnej relacji.

Magnolia

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Magnolia » 2018-06-10, 22:55

Jesli nie chodzi Ci o realną relację to na jakich warunkach?
Jak sobie to wyobrażasz?

Marcin_

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Marcin_ » 2018-06-10, 23:03

Najlepsza realna relacja ale póki jest to nieosiągalne może być kontakt z kimś na odległość, forma kontaktu do ustalenia.

Magnolia

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Magnolia » 2018-06-10, 23:15

Przyznam, że nie słyszałam o takiej formie (na odległość) kierownictwa duchowego, w sensie stałej opieki i prowadzenia kogoś.
Nie wiem czy ktoś z kapłanów się podejmie, może napisz jakiegoś maila z zapytaniem do kilku zgromadzeń zakonnych, adresy mailowe można znaleźć w necie (dominikanów, jezuitów, franciszkanów).

Marcinie ale nie zrażaj się, kierownikiem duchowym może być osoba świecka, która ma żywą wiarę, albo wykształcenie tego typu. Bo w kierownictwie duchowym, jako procesie pracy nad sobą, mamy skupić się nad tym co pomaga a co przeszkadza w naszej relacji do Boga.

A tu na forum sięgasz do czytań z Pisma św na dany dzień? publikuje tam tez filmiki z komentarzami kapłanów, podsuwają kwestie do przemyślenia, pięknie opowiadają o wierze.

Cały kanał o. Szustaka "langusta na palmie" na YT, a szczególnie codzienna seria "szustarano" to masowe kierownictwo duchowe, czyli skupienie się na tym, by codziennie zrobić coś dobrego, zrozumieć o co chodzi w Ewangelii i byciu katolikiem. Polecam, może zacznij od tego, bo możesz od zaraz, internet masz. ;) Polecam.

Marcin_

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Marcin_ » 2018-06-10, 23:21

Może być i osoba świecka, tu chodzi o to że potrzebuję kontaktu , muszę czasem zadac pytania, coś z siebie wyrzucić by ktoś przeanalizował.
Kanał o.Szustaka muszę nieco "odkurzyć" bo ogólnie znam .

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Dezerter » 2018-06-10, 23:42

Kierownikiem duchowym powinien być ksiądz lub zakonnik/ca
Magnolia - jak zawsze dobrze radzi
Jeśli jednak z jakiegoś względu szukasz świeckiego (słaby pomysł) to mam dwie propozycje:
- potraktuj forum jako takiego kierownika zbiorowego i załóż swój wątek (będę go moderował tak jak będziesz chciał, albo sam dostaniesz uprawnienia moderatora) i w nim przedstawiaj problemy
- wybierz sobie osobę z forum, której ufasz i poproś go na pw o kierownictwo duchowe (gorszy pomysł i mniej bezpieczny niż ten pierwszy)
Ostatnio zmieniony 2018-06-10, 23:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Mivia » 2018-06-10, 23:50

Forum jest miejscem gdzie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię pytania - jeżeli nie szukasz duchownego i wydaje mi się że jest to bezpieczniejsza forma gdyż istnieje ryzyko w relacji 1:1 wkradnięcia się herezji a tak zawsze ktoś to wyłapie i rzuci nowe światło

Marcin_

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Marcin_ » 2018-06-11, 16:36

Dezerter pisze: 2018-06-10, 23:42 potraktuj forum jako takiego kierownika zbiorowego i załóż swój wątek (będę go moderował tak jak będziesz chciał, albo sam dostaniesz uprawnienia moderatora) i w nim przedstawiaj problemy
- wybierz sobie osobę z forum, której ufasz i poproś go na pw o kierownictwo duchowe (gorszy pomysł i mniej bezpieczny niż ten pierwszy)
Wybór jednej osoby z forum odpada z wielu powodów , nie będę się rozpisywał jakich bo niektóre są oczywiste.
Pierwsza opcja do przemyślenia o ile taki wątek nie będzie ogólnodostępny.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Dezerter » 2018-06-11, 19:09

Ogólnodostępny - określ mi na pw albo tutaj - może inni skorzystają - co rozumiesz pod " nie będzie ogólnodostępny".
Eksperymentowaliśmy z Dominikiem i jak zawsze technicznie dał radę ! stworzyć wątek widoczny tylko dla tych, którzy dostaną do niego zaproszenie + oczywiście widoczny dla Administracji - to wszyscy muszą zaakceptować.
Zaznaczam, że opcja tego szczególnego wątku jest dostępna- pod warunkiem, że Dominik, po powrocie za 10 dni sprawdzi dostępność techniczną i :
- forumowicz wykaże się min 100 postami i/lub 3 miesiącami na forum,
- nienaganną przeszłością - jak Ty :) ,
- zgodą wszystkich 3 członków administracji
Wątek "prywatny" nie jest zwolniony od przestrzegania regulaminu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin_

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Marcin_ » 2018-06-11, 22:33

Forum to tylko forum , nie wypełni miejsca w które chciałoby się wstawić kogoś w liczbie pojedynczej lub mnogiej. To nie był w sumie dobry pomysł, nie będę uzależnial się od forum a to że mnie często zżera osamotnienie (bo to nie jest tak jak być może sobie wyobrażacie że z kimś tam jednak rozmawiam) to jeszcze inna sprawa. Fajnie , dobrze że taka opcja istnieje by stworzyć kawałek prywatnej przestrzeni ale nie skorzystam jednak , przepraszam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Dezerter » 2018-06-11, 22:45

Ja improwizowałem, bo jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania,
... ale proszę :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Magnolia » 2018-06-12, 07:51

Marcinie,
Samotność to trudny stan, chyba każdy z nas je przeżywał lub przeżywa. Teraz najbardziej utożsamiasz samotność z brakiem ludzi wokoło. Ale z doświadczenia wiem, że samotność (oraz związane z nią poczucie niezrozumienia) często wynika z doznanych krzywd, ze zranień, z przeżytych traum. Tego niedostytu nie zaspokoją ludzie, nawet żona czy mąż, mimo starań.

To najgłębsze osamotnienie serca może zaspokoić tylko miłość Boga, bo to co czujesz jako samotność to jest głód Boga. Człowiek stworzony z miłości Bożej po prostu tęskni za nią, by wypełniła całe Jego życie i serce, by poczuć zjednoczenie z Nim i Jego miłością.

Ja jestem otoczona rodziną, kochającym mężem, mam sporo znajomych i przyjaciólkę. Uwielbiam rozmawiać i wchodzić w przyjaźń, ale nikt nie daje mi takiego spokoju jaki odczuwam po modlitwie, gdy całe swoje serce i życie powierzam Bogu i Jego miłości. Od kilku lat szukam zaspokojenia swojej samotności w miłości Bożej, tam znajduję największe ukojenie i pokój serca.

Wiem, że masz problem z obrazem Boga, że pewnie czytając ten post poczujesz znowu bunt. Choć nie chcę Cię drażnić, ani denerwować. Ale kiedyś słyszałam jak ktoś opowiadał o Bogu jakiego poznał i poczułam że ja tez tak chcę, ja też chcę poznać Boga i być szczęśliwa, porzucić smutek i zacząć żyć pełnią życia.

Dlatego moją rolą jest świadczyć o tym jaki Bóg jest, jakiego poznałam, w jakiego wierzę. Może w ten sposób kiedyś i Ty zaryzykujesz by otworzyć się na Boga. I sam doświadczysz, że wtedy życie ulega zmianie, jakiej się nie spodziewałeś, nie jesteś w stanie sobie wyobrazić. Ale tego nie należy się bać. Bóg zawsze działa delikatnie.

Pozdrawiam, z modlitwą
Ostatnio zmieniony 2018-06-12, 07:57 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Kierownictwo duchowe

Post autor: Magnolia » 2018-06-12, 14:33

Dodam jeszcze Boże wyznanie miłości dla Ciebie :) :
Iz 54, 10 Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą.

ODPOWIEDZ