Krzyż - winy i kary?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krzyż - winy i kary?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 13:17

Andeju, nie bez powodu "rozdzielam włos na czworo". ALe "you are not a target!".
Chodzi o to, że twierdzenie, iż Jezus poniósł moją karę jest - nieświadomą zapewne - obelgą wobec Boga (czyżby naprawdę Bóg był taki, że jak jest obraza to ktoś musi ponieść karę - nieważne czy winny czy ktoś niewinny, byle zniewagę krwią zmazać?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Krzyż - winy i kary?

Post autor: Andej » 2018-06-16, 13:36

Kara - jak jednym słowem.

Była i jest wina (bo wciąż generuję winy). Za winy oczekujemy kary, choć w tym wypadku wolę nazywać to konsekwencją.
A Ktoś wziął to na siebie, aby mnie odkupić. Ktoś tak wielki, że Niewyobrażalny. Wyrok zapadł. Wyrok wprawdzie ludzki. I nie za te winy. Nie za moje winy. Ale tę karę przyjął na siebie On. Aby mnie odkupić.

Nie rozumiem, dlaczego miałoby to być obrazą. Dla mnie jest powodem do najwyższej wdzięczności. Za danie szansy. I możliwość z skorzystania z niej.

Przecież i my w życiu przyjmujemy na siebie ciosy przeznaczone dla kogoś innego. Być może nie potrafię się wysłowić. Być może potrzebuję czasu, aby inna treść dotarła do mnie.

I kara nie znosi win. Tylko odkupienie. Implikacja wiana - kara, jest czysto ludzka. Raczej nie mieści się w boskim planie zbawienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krzyż - winy i kary?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 13:51

Andeju, ale skad się wzięła owa nieuchronna kara, którą ktoś musi nieuchronnie ponieść?

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Krzyż - winy i kary?

Post autor: agust » 2018-06-16, 15:46

Jedną z sześciu prawd wiary jest ta, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Następna mówi, ze Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
Jeżeli nasz ludzki rozum i sumienie nie jest doskonałe, a zło wydaje się takie ponętne i niewinne, uczestniczymy w życiu niedoskonałego społeczeństwa, uczestniczymy w wojnach, to często nie mamy nawet wpływu na nasze postępowanie. I w tym wypadku Jezus, przez swoją mękę nas odkupił. Tak to w swoim niedoskonałym umyśle rozumiem. Jeżeli jednak żyjemy świadomie w grzechu, i nie mamy zamiaru się z niego wycofywać, albo nawet nie zauważamy tego grzechu u kogoś i udajemy, że wszystko jest w porządku, albo wyśmiewamy i zwalczamy ludzi wierzących, to chyba jednak kara może nas dosięgnąć. Gdyby wszyscy po śmierci mieli być jednakowo potraktowani, to po co przykazania?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krzyż - winy i kary?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 16:45

Mówimy w kontekście Ofiary Jezusa. Czy koncepcja w której człowiek obraża grzechem Boga, który nie odpuści zanim nie zostanie ukarany, w świetle tego co wiemy o Bogu nie jest absurdalna?
Czy nie jest jeszcze bardziej absurdalne, że owo zagniewanie Boga może zaspokoić to, ze karę odbędzie ktoś inny, niż ten kto na karę zasłużył?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”