Książki, które dają do myślenia

mondfa

Książki, które dają do myślenia

Post autor: mondfa » 2018-06-22, 15:11

W moje ręce trafiła ostatnio i to w Biedronce, książka "Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy" Pawła Reszki.
Książka stanowi kontynuację "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy". Tej nie czytałam jeszcze.
Okazało się, że po napisaniu pierwszej odzew był na tyle duży, że autor zdecydował się kontynuować.
Uważam, że temat warty ruszenia. Książka brutalna. Ciężka. Przytłaczająca okrutnie.

Jakiś czas temu byłam z Tatą, bo źle się poczuł, na SORze. Spędziliśmy tam parę godzin. "Wykorzystałam" ten czas do poczynienia obserwacji. Ludzie poirytowani, sfrustrowani, cierpiący. Żądający zajęcia się nimi w pierwszej kolejności! Bez względu na wszystko. Na to, że helikopter przywiózł człowieka z wypadku, z bardzo ciężkimi obrażeniami i cały zespół pobiegł pomagać ratować mu życie.

Autor jeździł z pogotowiem jako sanitariusz. Przyglądał się też pracy SORu.
Wypowiedź jednego z lekarzy:
"Ludzie wieszają psy na lekarzach, na ratownikach medycznych. Ale żaden z nich nie musi tłumaczyć rodzinie, że ich syn przed chwilą zginął w wypadku, ja to robię. Nikt z nich nie widzi tej rozpaczy. Naszej rozpaczy i naszych łez, jak się nie uda, też."
Opisuje, jak ludzie usiłują się pozbyć starszych, schorowanych rodziców, bo idą święta, albo chcą jechać na wakacje. Mają zabrać babcię i koniec.
Albo jak są wzywani regularnie przez staruszkę, która nie tyle czuje się źle ile po prostu jest samotna. Nikt o niej nie pamięta. Lub nie chce pamiętać. A oni, gdy mogą, to jadą.

Sama mam w sobie dużo gorzkich uczuć względem służby zdrowia. Jednak ratowników medycznych i lekarzy decydujących się jeździć na karetkach bardzo cenię. I jestem głęboko wdzięczna za to, że ratują ludzkie życie niekiedy poświęcając swoje własne.

Polecam przeczytać.
Ostatnio zmieniony 2018-06-22, 15:15 przez mondfa, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Adrian » 2019-05-12, 17:27

Mi daje do myślenia podręcznik z matematyki.
Mam taką matematyczką, jest starszą panią, panną.
Uwzięła się na mnie, a ze mnie kłąb jest na dodatek.

Pascal

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Pascal » 2019-05-12, 18:14

Nie o takie tutaj książki do myślenia chodzi.

Adrian

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Adrian » 2019-05-12, 18:22

To o ajkie?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Viridiana » 2019-05-12, 18:51

Bardziej chodzi o takie skłaniające do życiowych przemyśleń, refleksji o naturze świata itp. jak sądzę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Biserica Dumnezeu

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-12, 19:30

Adrian ... przyloz sie do nauki, a nie zwalaj swego lenistwa na innych.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-12, 19:38

No właśnie.
Po co się uczymy?
Postęp? Jaki postęp?! Moja teoria jest taka:
Tak naprawdę cała nauka to fałsz. No zobaczcie tą całą fizykę kwantową i porównajcie z tradycyjną. Przecież to widać, że bujda na resorach! Uczymy się tego niby naukowego bełkotu, bo chcą nas kontrolować.
A na przykład kreskówki mają nam otworzyć oczy. One są tworzone przez ludzi takich jak "antyszpepionkowcy". Wiecie. Oświeconych. No i w tych kreskówkach jest, że np. jak bohater idzie i mu się ziemia kończy pod stopami, to nie spadnie dopuki się nie zorientuje.
To prawda!
To się nazywa sztuka perswazji... Percepcji...czegoś takiego.
Wiecie, dlaczego Księżyc krąży wokół Ziemi? Naukowe lobby wmawia Wam, że to grawicja... Grawitcja... No, coś równie głupio brzmiącego. Ale tak naprawdę chodzi i to, że ludzie WIERZĄ, że księżyc lata. Ale wierzą za mało, żeby mógł odlecieć. I się wstydzi.
Ludźmi wierzącymi w naukę łatwiej rządzić. Dlatego ja wymyślili.
Reptilianie.










Jak chcesz coś powiedzieć, najpierw się nad tym zastanów.

Biserica Dumnezeu

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-12, 20:54

Nie wierze w reptilian ( reptilianow ).
Odnosze przemozne wrazenie ( nasilajace sie ze stala wzrastajaca ) iz reptilianie tez nie wierza w reptilan ( reptilianow ).

robbo1

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 19:44

Nie jest to nowa pozycja,niemniej moim zdaniem warta do przeczytania przez każdego wierzącego.
Man na myśli książkę ,którą napisał Gene A.Getz :
"Miara mężczyzny".
Omawia ona wszystkie cechy jakimi powinien charakteryzować się "starszy zboru" gr.episkopos.
W niej omówionych jest wszystkich dwadzieścia cech "wierzącego mężczyzny".
Tak naprawdę przewodników zborów.
Te dotyczą również księży.
W niej omówiono cechy [episkopos] wymienione w 1 Tym.3:1-7 ,oraz Tyt.1:5-9
Znakomita publikacja,która ujawnia jakimi powinniśmy tak naprawdę być wszyscy.
Polecam.
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 19:44 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Andej » 2019-08-08, 21:32

Jeśli w Piśmie są sprecyzowane, to po cóż nam książka? Wydaje mi się, że wytyczne są jasne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 21:53

Nie wydaje mi się,żeby ich sprecyzowanie miało miejsce w podanych wersetach.Nie ma tam sprecyzowania.
Nie ma "dokładnego,ścisłego określenia".
Jest lista .
To pewne.
Nie ma jednak ich omówienia.
I nie wydaje mi się,żeby ich omówienie,było małowartościowe.
Nie wydaje.
Jest tam omówionych "dwadzieścia cech dojrzałości".

Każdy rozdz.poświęcony jest omówieniu jednej z nich.Jest w niej też "projekt osobisty,który ma pomóc ci w wykształceniu danej cechy w twoim życiu".
I tak np. w 1 Tym.3:2 pomiędzy innymi cechami jest ta,że powinien być "trzeźwy".
Czyli?
To tylko przykład jej wartości !

Kasia

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Kasia » 2019-08-08, 21:58

Jeśli już, jak założycielka wątku, jesteśmy przy reportażach, to ja polecam dwie książki z tego gatunku. Napisała je białoruska noblistka, Swietłana Aleksijewicz.

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości to zbiór wstrząsających reportaży o tym, jak katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na społeczeństwo Białorusi. Poznajemy tam nie tylko szczegóły z przebiegu awarii reaktora – te autorka zdaje się nawet oszczędzać – ale przede wszystkim ludzkie losy: tych, którzy zginęli, oczyszczając skażony teren, ich rodzin, tych, którzy przeżyli, a także ludzi, którzy mimo zagrożenia skażeniem promieniotwórczym pragnęli pozostać w swoich domach. Warto przeczytać tę książkę, by zrozumieć, jak wielką i jak podstępną siłą niszczącą jest promieniowanie. Warto uświadomić sobie, jak ludzkie marzenia o potędze prowadzą czasem do kłamstwa nawet za cenę życia i zdrowia społeczeństwa.

Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka to różnorodne reportaże z byłego ZSRR. Przeczytamy w nich o tym, jak ludzie ucieszyli się z upadku komunizmu i jak za nim tęsknili. Jak pragnęli zachodniego życia i jak żyli wspomnieniami o przeszłości. To bardzo wielowymiarowy zbiór reportaży – natkniemy się tam na wypowiedzi zwyczajnych ludzi, bogaczy, ale także byłych działaczy komunistycznych. Autorka, jak w książce o Czarnobylu, oddaje głos każdemu, pozwala się wypowiedzieć. Ale na próżno szukać tu relatywizmu. W tych książkach prawda broni się sama.
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 22:00 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Wolfi

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Wolfi » 2019-08-11, 00:11

"Kwiaty zla" Charles'a Baudelaire
Poezja pierwsza klasa ;p raczej tu nikt nie przeczyta, ale mnie intryguje tworczoscia tego ziomka.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: Viridiana » 2019-10-27, 20:25

Wolfi pisze: 2019-08-11, 00:11 "Kwiaty zla" Charles'a Baudelaire
Poezja pierwsza klasa ;p raczej tu nikt nie przeczyta, ale mnie intryguje tworczoscia tego ziomka.
Jak to nikt nie przeczyta? Ja chciałabym przeczytać, tylko nie mam pojęcia, kiedy znajdę na to czas. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 47 times

Re: Książki, które dają do myślenia

Post autor: helperman » 2019-11-10, 15:49

'Hrabia Monte Christo' Dumasa.
Mimo że powieść sprzed ok 200 lat - zaskakująco uniwersalna i ponadczasowa.
A opis pobytu bohatera w więzieniu i ucieczka z niego - można to czytac wiele razy

Dodano po 4 minutach 6 sekundach:
... a co najważniejsze, wnikliwy opis przemiany psychicznej i duchowej człowieka ...
przez cierpienie
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

ODPOWIEDZ