Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
SzymonL

Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: SzymonL » 2018-07-02, 12:08

Co o tym sądzicie?

Ja na przykład noszę łańcuszek z krzyżykiem i łańcuszek z medalikiem, nigdy ich nie zdejmuję. Nie traktuje ich jak jakichś talizmanów, tylko po prostu jako symbol mojej wiary.

Wydaje mi się jednak, że sporo osób nosi taką biżuterię bardziej dla ozdoby, na przykład kobiety często noszą taki krzyżyk poziomy albo jakieś bransoletki z krzyżem, wplatane w mnóstwo innych korali itp. Uważam, że takie coś jest brakiem szacunku dla tak ważnych dla nas symboli.

Co wy o tym sądzicie?
Myślicie że warto nosić krzyż albo medalik? I czy wy coś nosicie?

Dominik

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Dominik » 2018-07-02, 13:44

Obrazek

Bransoletka z dwoma krzyżykami i trzema medalikami.
Pewien niesmak rzeczywiście, może być. Jednak nie znamy każdej kobiety, która nosi takie rzeczy. Jeśli komuś pomaga to umacniać się w wierze, to dlaczego nie.

Ja nosze medalik z Matką Boską.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Andej » 2018-07-02, 13:45

Sam udzieliłeś sobie odpowiedzi.
Symbole religijne są świadectwem wyznania wiary.
Jeśli są talizmanami, ozdóbkami, to, wg mnie, jest to profanacją.
Krzyżyk musi być noszony w godnością i przekonaniem. Musi świadczyć o tym, który go nosi. A właściwie odwrotnie. Ten, kto nosi krzyżyk musi świadczyć o Jezusie.
Odwrócony lub poziomy krzyżyk jest wg mnie demonstracją lekceważącego stosunku do Boga i religii. Albo zwykłej głupoty i bezmyślności. Ale głupota i bezmyślność jest obrażaniem Boga, który stworzył człowieka istotą rozumną.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Wolfi

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Wolfi » 2018-07-02, 14:32

Jesli ten symbol duzo dla cb znaczy to chyba dobrze, lecz najlepiej sie z tym nie afiszowac, trzymac pod koszulka schowany. Ja tam nic nie nosze z wiadonego powodu ;p zreszta to jest niepraktyczne i przeszkadza. Kiedys niestety nosilem bezmyslnie rozaniec na reku, zaluje, choc mysle, ze nikogo zbytnio tym nie urazilem. ;p

SzymonL

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: SzymonL » 2018-07-02, 15:05

wolfi pisze: 2018-07-02, 14:32 Jesli ten symbol duzo dla cb znaczy to chyba dobrze, lecz najlepiej sie z tym nie afiszowac, trzymac pod koszulka schowany. Ja tam nic nie nosze z wiadonego powodu ;p zreszta to jest niepraktyczne i przeszkadza. Kiedys niestety nosilem bezmyslnie rozaniec na reku, zaluje, choc mysle, ze nikogo zbytnio tym nie urazilem. ;p
A dlaczego myślisz, że lepiej nosić schowane pod koszulką? Ja czasami noszę na wierzchu i nie uważam tego za afiszowanie. Z resztą jak gdzieś chodzę bez koszulki, na plaży czy na basenie to i tak widać.

Z jakiego wiadomego powodu nic nie nosisz? ;p

wędrowiec

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: wędrowiec » 2018-07-02, 15:20

Szymon noś symbole swojej wiary na wierzchu, dopóki można.
Na wschód od Odry już niestety nie można tego robić.

A przedmioty takie jak pokazał Dominik, to są przedmioty zbytku u próżnych kobiet, a nie symbole wiary.
Tak uważam.

Ja z kolei, ze względu na charakter pracy i zajęć, nie noszę żadnych przedmiotów na sobie, ani kojarzących się z wiarą, ani kojarzących się z czymś innym, ani ze mną.
Jestem czysty.
To wynika z tego, że nie chcę przyciągać ani dawać punktu zaczepienia żadnych negatywnym energiom.
Ostatnio zmieniony 2018-07-02, 15:22 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Wolfi

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Wolfi » 2018-07-02, 15:24

SzymonL pisze: 2018-07-02, 15:05 A dlaczego myślisz, że lepiej nosić schowane pod koszulką? Ja czasami noszę na wierzchu i nie uważam tego za afiszowanie. Z resztą jak gdzieś chodzę bez koszulki, na plaży czy na basenie to i tak widać.

Z jakiego wiadomego powodu nic nie nosisz? ;p
Dlatego bo to ze nosisz np. Krzyz to ma byc wazne dla Cb, a nie dla innych prawda? Zreszta Bog wszystko widzi. Jak jest jestes bez koszulki itd. No to wiadomo. ;p

Nie nosze katolickich symboli bo nie jestem katolikiem po prostu ;p

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Andej » 2018-07-02, 16:01

Zupełnie nie rozumiem, jak można złe energie kojarzyć w symbolem najwyższej miłości. Z łaską bożą się kojarzą. Ale czy łaska boża może być złą energią?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Sebastian » 2018-07-02, 18:13

Powinno się nosić biżuterie z symbolami katolickimi :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Dezerter » 2018-07-02, 18:46

Andej pisze: 2018-07-02, 16:01 Zupełnie nie rozumiem, jak można złe energie kojarzyć w symbolem najwyższej miłości. Z łaską bożą się kojarzą. Ale czy łaska boża może być złą energią?
Chyba nie rozumiesz - ja tekst wędrowca odbieram jako wyznanie, że z powodu wykonywanego zawodu, czy zajęcia - chcąc uniknąć negatywnych reakcji, czy konfliktowych stara się nie prowokować reakcji gdzie pojawiają się negatywne emocje nazwane (prowokacyjnie?) energiami.

Rozumiem go, bo sam mam pracę gdzie kontaktuje się z wieloma klientami i postępowałem podobnie ,neutralnie, by nie wpływała moja wiara na kontakty z klientami. Ale od czasu Odnowy mojej wiary w Duchu Świętym, gdy zrozumiałem dzięki Niemu znaczenie słów "biada mi gdybym nie głosił Ewangelii" zmieniłem się i czasami jak pojawia się okazja, to daje świadectwo mojej gorącej wiary w Boga. Zauważyłem, że dało mi to wielu stałych klientów i zbliżyło do wielu przedstawicieli firm. Niektóre firmy wprawdzie odeszły dość zaskakująco, ale nie wiem co było powodem więc nie twierdzę, że demonstrowanie (czasami), jednak demonstruje to słownie, bo żadnej biżuterii nie noszę - jakoś zawsze mi bliskie było 'w "duchu i prawdzie"
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: wędrowiec » 2018-07-02, 19:30

Przecież tu nie ma nic prowokującego, bo energii nie widać, biżuterii pod ubraniem raczej też nie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Andej » 2018-07-02, 22:54

Dezerter pisze: 2018-07-02, 18:46...
Chyba nie rozumiesz - ja tekst wędrowca odbieram jako wyznanie, że z powodu wykonywanego zawodu, czy zajęcia - chcąc uniknąć negatywnych reakcji, czy konfliktowych stara się nie prowokować reakcji gdzie pojawiają się negatywne emocje nazwane (prowokacyjnie?) energiami.
Zapewne nie rozumiem. Może dlatego, że Mateusz wzywa mnie do czegoś konkretnego:
Mt 10.32,33 Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Magnolia » 2018-07-03, 14:06

Andej pisze: 2018-07-02, 22:54
Dezerter pisze: 2018-07-02, 18:46...
Chyba nie rozumiesz - ja tekst wędrowca odbieram jako wyznanie, że z powodu wykonywanego zawodu, czy zajęcia - chcąc uniknąć negatywnych reakcji, czy konfliktowych stara się nie prowokować reakcji gdzie pojawiają się negatywne emocje nazwane (prowokacyjnie?) energiami.
Zapewne nie rozumiem. Może dlatego, że Mateusz wzywa mnie do czegoś konkretnego:
Mt 10.32,33 Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.
Oczywiście Andeju, ale chyba chodzi w Ewangelii, żeby przyznawać sie przed ludźmi do wiary, w sensie nie zapierać sie gdy zostaniesz zapytany. Ale są zawody, gdzie nie jest dobrze za bardzo się odsłaniać, prowokować ludzi do skrzywdzenia mnie, obrażenia moich uczuć religijnych. Ja się w pracy nie obnoszę z wiarą, bo spotykam bardzo różnych ludzi, często agresywnych, nienawistnych, po co mam się wystawiać ? Poza tym z natury zawodu powinnam być neutralna.
Bardzo często również pracownicy w bankach nie mogą nosić biżuterii, albo w korporacjach jest konkretny dress code, wytyczne jak pracownik ma wyglądać.

Ale jeśli jestem wśród ludzi, a nie w pracy, to moja wiara i wyznanie są jawne - przyznaję sie do wiary w Boga.
A nie noszę krzyżyków, medalików, bo nie lubię mieć czegoś stale na szyi. Nie uważam że taka forma przyznawania sie do wiary jest obowiązkowa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: Dezerter » 2018-07-03, 18:27

To coś nas łączy.
Ja nosiłem przez jakiś czas znaczek "w klapie" - jestem drugi
wykorzystywałem go - jak ktoś spytał, a pytali często ;) - do ewangelizacji, czy dawania świadectwa.
Ale kiedyś jakaś siostra w Chrystusie zaczęła kwilić - "jaki fajny, ja też bym chciała taki mieć, itp - więc dałem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Co sądzicie o noszeniu biżuterii z symbolami katolickimi?

Post autor: abigail » 2020-07-31, 22:31

odswiezajac temat - mam różaniec wyglądający jak bransoletka. to przejaw proznosci waszym zdaniem?

Obrazek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ODPOWIEDZ