Nauka o posłuszeństwie wobec władzy.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Magnolia

Re: Nauka o posłuszeństwie wobec władzy.

Post autor: Magnolia » 2018-08-06, 20:52

wątpiący pisze: 2018-08-06, 16:53
Andej pisze: 2018-08-02, 22:54 Zacznij od przypowieści o denarze podatkowym.
nie znam tej przypowieści
Mt 22, 15- 22
15 Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. 16 Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. 17 Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?» 18 Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? 19 Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. 20 On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» 21 Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». 22 Gdy to usłyszeli, zmieszali się i zostawiwszy Go, odeszli.

Znalazłam też ciekawy artykuł z "Rozważaniami o przypowieściach monetarnych w Ewangelii św. Mateusza-Lewiego"
http://ur.edu.pl/pliki/Zeszyt17/07.pdf
Błyskawicznie się czyta, a ile ciekawej wiedzy!
Ostatnio zmieniony 2018-08-06, 21:01 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

wybrana

Re: Nauka o posłuszeństwie wobec władzy.

Post autor: wybrana » 2018-08-13, 23:14

B.W.V.Mojżeszowa
30:15Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i dobro oraz śmierć i zło;
30:16Gdyż ja nakazuję ci dzisiaj, abyś miłował Pana, Boga twego, chodził jego drogami i przestrzegał jego przykazań, ustaw i praw, abyś żył i rozmnażał się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w ziemi, do której idziesz, aby ją posiąść.
30:17Jeżeli zaś odwróci się twoje serce i nie będziesz słuchał, jeżeli dasz się odwieść i będziesz oddawał pokłon innym bogom oraz im służył,
30:18To oznajmiam wam dzisiaj, że zginiecie i niedługie będą wasze dni na ziemi, do której przeprawiasz się przez Jordan, aby dojść do niej i objąć ją w posiadanie.
30:19Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię. Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz przeto życie, abyś żył, ty i twoje potomstwo,
30:20Miłując Pana, Boga twego, słuchając jego głosu i lgnąc do niego, gdyż w tym jest twoje życie i przedłużenie twoich dni, abyś mieszkał na ziemi, którą Pan przysiągł dać twoim ojcom, Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.

Człowiek otrzymał prawo wyboru - życie i dobro oraz śmierć i zło.
Wybierając życie i dobro - wybiera wolę Bożą, która jest święta i wypełnia ją.
Wybierając śmierć i zło - odrzuca wolę Bożą i żyje według własnych pożądliwości spełniając jednocześnie wolę szatana - czyni przez to zło na ziemi.
To człowiek wybiera ziemską władzę i dokonuje wiele różnych wyborów, za które to ponosi konsekwencje.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nauka o posłuszeństwie wobec władzy.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-14, 07:26

A jak to się ma do posłuszeństwa władzy? ;)

Nadto: nieprawda, że zawsze człowiek wybiera władzę. Demokracja w obecnym kształcie (w ktorym wszyscy wybierają) to stosunkowo nowy wynalazek, a i ta "ekskluzywna" nie była zbyt częsta. Królowie Izraela nie byli prawomocną władzą? ;)

ODPOWIEDZ