Re: Tajemnice Szczęścia

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2018-01-01, 16:54

Jezuici to mało wiarygodny zakon. Jezuici działają dobrze pod warunkiem, że co jakiś czas dosięga ich kasata :P Jajkkolwiek daleko mi do tradsów, tak ni dudu, jezuitów nie lubię, robią co chcą. Ignacy Loyola w grobie już się nawet nie przewracam, tylko salta robi. Poszłam do nich raz na mszę i do spowiedzi, jakkolwiek msza z tych normalnych to w ogóle jakaś dziwna, a spowiedź - szkoda słów. I jeszcze ta pokuta "Proszę podać maila, to pani wyślę pokutę, a w ogóle to proszę kupić książki". Plus to, co odwalają na tych swoich luźniejszych mszach. Cyrk na kółkach.

Także nie, jezuici mnie nie przekonują. Tym bardziej jak spojrzymy na to, co odstawia papież-jezuita...

Magnolia

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: Magnolia » 2018-01-01, 19:22

ciasteczkowy_potfur pisze: 2018-01-01, 16:54 Jezuici to mało wiarygodny zakon.
Ciasteczkowa no po prostu wybuchnełam takim śmiechem, że chyba wszyscy sasiedzi mnie słyszeli...
ale jestem Ci wdzięczna (za ten śmiech), bo podobno śmiech przeponowy bardzo dotlenia mózg. :)) =)) :))

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2018-01-01, 20:02

Dopiero wróciłam ze spowiedzi i w kiepskim humorze jestem, ale za jezuitami nie mprzepadam. Kiedyś byłam po ich stronie bo wiem, co potafią odstawiać turbotradsi (cóż, w teorii uznają NOM, w praktyce tylko msza trydencka jest ważna!!1111), ale coraz częściej widzę, co odwalają ci z SJ - czasem bliżej im do takiego "amerykanskiego protestantyzmu" niż do katolików. Trochę na zasadzie róbta co chceta, Jezus jest miłosierny więc się nie obrazi. Zapewne chcą dobrze, ale nie tędy droga. To już protestanci są bardziej uporządkowani. No chyba że ci z tych kościółków co to "nie pasuje mi jakaś zasada danego odłamu, to zabiorę zabawki i se zrobię swój Kościół".

Magnolia

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: Magnolia » 2018-01-01, 20:14

Tego nawet nie da się komentować.... wrzucasz do jednego worka wszystkich...żadnych argumentów, faktów, konkretów...nie różnicujesz...

Magnolia

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: Magnolia » 2018-01-01, 20:55

Ciasteczkowa, mnie ten temat ani grzeje ani ziębi... mówię o Tajemnicach Szczęścia. Chodziło mi bardziej o to, że wypowiadasz się na jakiś temat i niczym tego nie popierasz, żadnym źródłem. Dlatego zaczęłam dopytywać, bo uważam, że jak juz sie dzielisz to chociaż podeprzyj to co zasłyszałaś jakimś konkretem, żeby to miało sens.
Podobnie w kwestii jezuitów...masz prawo do swoich opinii, nie kwestionuję tego w żadnym stopniu, ale jak już coś piszesz to podaj jakieś argumenty, konkrety...Każdy ma prawo ocenić wypowiedź/działanie/poczynania jakiegoś konkretnego kapłana/jezuity/franciszkanina/dominikanina itd ale żeby od razu czyjaś wypowiedź czy działanie jednostki rzutowało na ocenę całego zakonu to chyba się zapędziłaś...

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2018-01-01, 21:56







https://wpolityce.pl/kosciol/216910-jez ... e-doktryny

A proszę. Ja wiem, że jest iluś tam spoko jezuitów, którzy nie odwalają szopek i profanacji. Ale co tu się odwala to ja nawet nie.

Magnolia

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: Magnolia » 2018-01-01, 23:29

Ale co to ma być?! Wyrabiasz sobie opinie na bazie memów z FB?
Przecież szkoda mojego czasu by się do tego odnosić....

Przejrząłam tylko ten artykuł na końcu zalinkowany... doczytałaś do końca: "Mieliśmy już jednostronną debatę o dobrodziejstwie ideologii gender u dominikanów na Służewie. Teraz jezuici będą propagować medytację i reinkarnację w ramach poszerzania doświadczeń religijnych. Na szczęście, postawa o prof. Posackiego i zdecydowanie negatywne zdanie w kwestii łączenia zen z chrześcijaństwem, są dowodem na to, że rozmiękczające katolicką doktrynę nowinkarstwo nie jest stanowiskiem całego Zakonu Jezuitów."

Każdemu może się zdarzyć zbłądzić... ale mowa tu o jednostce a nie o Zakonie... więc podtrzymuje swoje zdanie, że zapędziłaś się w swoich opiniach za daleko...Ja znam dobrze jednego jezuitę. O Nim mogę się wypowiadać, ale o wszystkich jezuitach już nie... rozumiesz ?

Za to obserwuję co robi wspólnota Mocni w Duchu pod opieką O. Recława SJ i podziwiam ich, często się z nimi modlę, słucham ich piosenek i bardzo mi pomogli zbliżyć się do Boga, pogłębić relację. Tyle dobrego robią i mają tak zdrowy stosunek do ludzi i świata, że tylko się uczyć. Ja na pewno skorzystałam. W ramach Kościoła Katolickiego i w zgodzie z KK przybliżają Boga ludziom, nawracają, ewangelizują... mało?
Spróbowałaś wejść w coś, zaangażować się, spróbować czegoś ZANIM wyrazisz o tym swoją opinię?! Bo ja podejrzewam, że nie... a żeby coś komentować to trzeba by mieć o tym pojęcie, rozumieć intencje i cel... poznać wady i zalety....

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: Andej » 2018-01-02, 10:56

Odnoszę, choć mam nadzieję, że błędne, wrażenie, iż główne wnioski (właściwie oskarżenia) na podstawie formy, a nie treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Jezuici - blaski i cienie

Post autor: Dezerter » 2018-01-02, 19:35

Temat wydzielony z Tajemnic szczęścia
Powiem tak Jezuici nie mają jednolitej formacji jako zakon, to są indywidualiści i raczej uogólnienia nie są prawdziwe.
Moja opinia jest taka, że są bardzo postępowi, ja myślałem, że ja jestem, ale przy jezuitach to ja wychodzę na tradsa :-s
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Jezuici - blaski i cienie

Post autor: Magnolia » 2018-01-02, 20:04

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezuici
Polecam się zapoznać z linkiem powyżej. Ja tylko wspomnę kilka liczb, które jak dla mnie same mówią za siebie:

"Towarzystwo Jezusowe dało Kościołowi 1 papieża, 41 kardynałów, 5 patriarchów, 87 arcybiskupów i 269 biskupów oraz 50 świętych i 180 błogosławionych. Było i jest najpotężniejszym oraz najbardziej liberalnym zgromadzeniem zakonnym."

"Obecnie jezuici są ponownie jednym z najbardziej wpływowych zakonów w Kościele katolickim. Liczbę ich członków szacuje się na około 19 tys. ? najliczniejszy zakon męski. Działają obecnie w ponad 114 krajach świata; posiadają własne uniwersytety, obserwatoria astronomiczne, instytuty geofizyczne, radiostacje, czasopisma, kilka szpitali, liczne szkoły średnie i podstawowe, rozgłośnie radiowe i telewizyjne."

Polscy święci jezuici: Stanisław Kostka (patron Polski, studentów, nowicjuszy jezuickich, polskiej młodzieży, dzieci)
Andrzej Bobola (patron Polski), Melchior Grodziecki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jezuici - blaski i cienie

Post autor: Dezerter » 2018-01-02, 20:07

Magnolia pisze: 2018-01-02, 20:04 oraz najbardziej liberalnym zgromadzeniem zakonnym."
Czyli moje obserwacje są takie jak wiki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Jezuici - blaski i cienie

Post autor: Magnolia » 2018-01-02, 20:24

Dezerter pisze: 2018-01-02, 20:07
Magnolia pisze: 2018-01-02, 20:04 oraz najbardziej liberalnym zgromadzeniem zakonnym."
Czyli moje obserwacje są takie jak wiki
Dez to są ludzie, którzy mają dwoje studiów, dobrze wykształceni i z dużą swobodą rozwoju. Ja się na żadnym jezuicie nie zawiodłam. A mam kontakt od 25 lat.

Ale miałam intuicję że te słowa będa zacytowane pierwsze. ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jezuici - blaski i cienie

Post autor: Andej » 2018-01-03, 14:01

Magnolia pisze: 2018-01-02, 20:04 ...
Polscy święci jezuici: Stanisław Kostka (patron Polski, studentów, nowicjuszy jezuickich, polskiej młodzieży, dzieci)
Andrzej Bobola (patron Polski), Melchior Grodziecki.
Odnośnie św. AB należy koniecznie dodać, iż jest moim patronem. Jest też patronem metropolii warszawskiej. A Jego ciało spoczywa w szklanej trumnie na Rakowieckiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jswiec
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 10 sty 2018
Lokalizacja: Warszawa/Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 79 times

Re: Jezuici - blaski i cienie

Post autor: jswiec » 2018-01-11, 12:18

Nie ma czgoś takiego jak "typowy jezuita". Duchowość ignacjańska sprawia, że każdy z nich staje się wielkim idywidualistą, rzadko kiedy podobnym do współbrata. Aby ich zrozumieć, najlepiej należałoby przeczytać pozycje Chrisa Lowney (zaczynając od "Heroicznego przywództwa"). A jeszcze lepiej zapisać się gdzieś na ćwiczenia duchowe (także w wersji w życiu codziennym).
Oczywiście nie wszystkim musi taka duchowość odpowiadać. Ale wielu odpowiada i przynosi owoce.

Natomiast sformułowania typu "mało wiarygodny zakon" można by śmiało odnieść właściwie do każdego zakonu, zwłaszcza w kontekście spowiedników. Moje doświadczenie jest takie, że im bardziej elokwentny i pociągający kaznodzieja i/lub rekolekcjonista, tym gorszy spowiednik. I na odwrót. Tak właśnie było ze św. Janem Maria Vianney, proboszczem z Ars. No a taki ks. Maliński kiedyś publicznie przyznał, że nie znosi spowiadania.

Wniosek: ostrożnie ze spowiedzią u "intelektualistów", jakimi na ogół bywają (z racji specyficznej formacji) np. dominikanie, jezuici itp. A także u tzw. "gwiazd ambony". Chyba że rzeczywiście za bardzo się nie przejmują swoją rolą i znają dobrze swoje ograniczenia, co wierni na ogół łatwo dostrzegają.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Tajemnice Szczęścia

Post autor: dromax » 2018-01-11, 23:02

Magnolia pisze: 2018-01-01, 19:22
Ciasteczkowa no po prostu wybuchnełam takim śmiechem, że chyba wszyscy sasiedzi mnie słyszeli...
ale jestem Ci wdzięczna (za ten śmiech), bo podobno śmiech przeponowy bardzo dotlenia mózg. :)) =)) :))
:) :)) =)) Podobnie jak ja...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”