Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Magnolia

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Magnolia » 2019-05-21, 21:20

Trzy rodzaje pokory

Pierwszy rodzaj [stopień] pokory. Jest on konieczny do zbawienia wiecznego. A mianowicie polega on na tym, żebym się tak uniżył i tak upokorzył, ile tylko mogę, abym był posłuszny prawu Boga i Pana naszego we wszystkim i to tak dalece, że choćby mię miano ustanowić panem wszystkich rzeczy na tym świecie, lub choćby chodziło o zachowanie własnego życia doczesnego, to i tak nie brałbym nawet pod rozwagę przekroczenia takiego przykazania czy to Boskiego, czy ludzkiego, które by mię obowiązywało pod grzechem śmiertelnym.

Innymi słowy bym była tak posłuszna przykazaniom Bożym i Bogu samemu bym nie dopuszczała do siebie myśli o grzechu śmiertelnym
166

Drugi rodzaj pokory. Jest to pokora doskonalsza niż pierwsza. A mianowicie jest ona wtedy, gdy znajduję się w takim stanie [ducha], że już nie chcę ani nie skłaniam się bardziej; do posiadania bogactwa niż ubóstwa, do szukania zaszczytów bardziej niż wzgardy, do pragnienia życia długiego raczej niż krótkiego, jeśli byłaby [w każdym wypadku] równa [co najmniej] służba Bogu i Panu naszemu i zbawienie mej duszy. [Jest ta pokora] także i wtedy, gdy za cenę wszystkich rzeczy stworzonych, ani gdyby mi nawet miano odebrać życie, nie brałbym pod rozwagę popełnienia jakiegoś grzechu powszedniego.

Innymi słowy bym była tak posłuszna przykazaniom Bożym i Bogu samemu bym nie dopuszczała do siebie myśli o grzechu powszednim
167

Trzeci rodzaj pokory. Ta pokora jest najdoskonalsza; a mianowicie zawiera w sobie pierwszy i drugi rodzaj pokory, a nadto w wypadku gdyby równa [przynajmniej] była cześć i chwała Boskiego Majestatu, chcę i wybieram raczej ubóstwo z Chrystusem ubogim, niż bogactwo; zniewagi z Chrystusem pełnym zniewag, niż zaszczyty; i bardziej pragnę uchodzić za obłąkańca i głupca z powodu Chrystusa, boć jego pierwszego za takiego miano, niż być uważanym za mądrego i roztropnego na tym świecie; a to wszystko dla większego naśladowania Chrystusa Pana naszego i dla większego w rzeczy samej upodobnienia się doń.

Na tym polega świętość ;))

Magnolia

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Magnolia » 2019-08-28, 22:18


Magnolia

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Magnolia » 2019-10-11, 09:16




Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 09:54

Magnolia pisze: 2019-08-28, 22:18
Bardzo fajne :)
Dokładnie taki rodzaj myślenia przeprowadził mnie przez najtrudniejsze rzeczy w życiu.
To działa.

Jest jeszcze jeden element układanki.
Nawet gdy już usłyszymy myśl Boga diabeł powie nam, że to nasza.
Jeśli z tej myśli wynika jakieś działanie diabeł powie, że jesteśmy za słabi, że nie warto, że się zbłaźnimy,itd...
I to jest moment próby wiary... bo nic oprócz naszej wiary nie jest w stanie przełamać tych negujących myśli i iść za głosem Boga.
Negacja znajdzie się zawsze w naszej głowie i nic nie da nam dowodu na to, że to działanie przyniesie dobre efekty.
Ale wiara czyni cuda.
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 10:02 przez Praktyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Niezapominajka » 2019-10-11, 14:02

Praktyk pisze: 2019-10-11, 09:54
Magnolia pisze: 2019-08-28, 22:18
Bardzo fajne :)
Dokładnie taki rodzaj myślenia przeprowadził mnie przez najtrudniejsze rzeczy w życiu.
To działa.

Jest jeszcze jeden element układanki.
Nawet gdy już usłyszymy myśl Boga diabeł powie nam, że to nasza.
Jeśli z tej myśli wynika jakieś działanie diabeł powie, że jesteśmy za słabi, że nie warto, że się zbłaźnimy,itd...
I to jest moment próby wiary... bo nic oprócz naszej wiary nie jest w stanie przełamać tych negujących myśli i iść za głosem Boga.
Negacja znajdzie się zawsze w naszej głowie i nic nie da nam dowodu na to, że to działanie przyniesie dobre efekty.
Ale wiara czyni cuda.
Również wiele mi rozjaśnił ten krótki film. SJ Daniel mówi bardzo "po ludzku, na chłopski rozum" takie odnoszę wrażenie, jednocześnie jego wypowiedzi są na bardzo wysokim poziomie. I ten wyraz twarzy, uśmiech "Boży" który widać w oczach :) Bardzo przyjemnie się tego słucha.
Są sytuacje na pewno, kiedy ciężko to rozeznać.. teraz, w moim przypadku, kiedy się staram a ciągle mam wyrzuty sumienia już wiem kto mi przeszkadza. I staram się te myśli wyrzucać. Bo skoro ja chcę dobrze, to Bóg na pewno się cieszy! I nie sieje w moim sercu niepewności, a raduje się, że wracam, że staram się być lepsza, że dostrzegam zło i go unikam..
Chyba zacznę poważniej myśleć o rekolekcjach ignacjańskich :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 14:13

joasia95 pisze: 2019-10-11, 14:02
Również wiele mi rozjaśnił ten krótki film. SJ Daniel mówi bardzo "po ludzku, na chłopski rozum" takie odnoszę wrażenie, jednocześnie jego wypowiedzi są na bardzo wysokim poziomie. I ten wyraz twarzy, uśmiech "Boży" który widać w oczach :) Bardzo przyjemnie się tego słucha.
Są sytuacje na pewno, kiedy ciężko to rozeznać.. teraz, w moim przypadku, kiedy się staram a ciągle mam wyrzuty sumienia już wiem kto mi przeszkadza. I staram się te myśli wyrzucać. Bo skoro ja chcę dobrze, to Bóg na pewno się cieszy! I nie sieje w moim sercu niepewności, a raduje się, że wracam, że staram się być lepsza, że dostrzegam zło i go unikam..
Chyba zacznę poważniej myśleć o rekolekcjach ignacjańskich :)
Bo jak człowiek rozumie coś naprawdę to mówi prostymi słowami, tak żeby i dziecko zrozumiało. Również miałem dużo przyjemności z posłuchania SJ. Podziękujmy Magnolci :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Duchowość - jak rozpoznać duchy?

Post autor: Magnolia » 2019-10-11, 15:12

Cieszę się, że moje przeszukiwania internetu dają takie owoce jak teraz, że udaje się pomagać innym tak skutecznie.
Cieszy mnie wzrost duchowy innych ludzi, ja chcę być tylko narzędziem w rękach Boga, by służyć innym.
Dziękuję za wiadomość, że czasem mi się to zadanie udaje;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”