Kto to jest bliźni?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Praktyk » 2018-10-04, 10:05

Panowie, posłuchajcie sobie na rozluźnienie :)



Dodano po 17 minutach 53 sekundach:
Dezerter pisze: 2018-10-03, 21:52
Dobrze, to postarajmy się każdy w kilku zdaniach podsumować do czego doszliśmy w tym wątku - Magnolio przyłącz się do podsumowania. Zobaczymy co nam wyjdzie.
Ja żyję obecnie w takim zrozumieniu :

- Brat w Biblii = ten, który wierzy w Chrystusa, a właściwie w wybaczenie przez Chrystusa z wszystkimi tego konsekwencjami dla moralności i okazywania miłosierdzia

- Bliźni w biblii - ten który okaże Ci miłosierdzie, nie koniecznie w wierze w Chrystusa

- Bliźni w praktyce - może być każdym, bo nigdy nie wiemy na jakim etapie życia kto okaże nam miłosierdzie, a nawet jak nie okaże, to nie wiemy czy nie chciał ale coś go powstrzymało, np. sidła popełnionych wcześniej grzechów.

Ergo : nadal kocham wszystkich :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-10-04, 10:34

Offtop - przeniosłem do Kawiarenki - wątek dla lubiących offtopy - tam kontynuujcie - odradzam oczywiście!

Dzięki Praktyku za twoje podsumowanie.
Ja na ten temat porozmawiałem wczoraj z Człowiekiem/Adamem ;) - i po wymianie myśli stanęło na tym, że
Potencjalnie każdy człowiek może być nazwany bliźnim - to co Praktyku ty piszesz i inni wcześniej - ale są sytuacje, że on sam odbiera sobie przywilej i godność bycia bliźnim, poprzez swoje zagubienie, niezrozumienie itp. Wówczas gdy napada na nasz dom, na naszych braci, rodzinę musimy go przestać traktować jak bliźniego i bronić bliźnich rzeczywistych i siebie samego.
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 10:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-10-04, 10:44

Dezerter pisze: 2018-10-04, 10:34 Offtop - przeniosłem do Kawiarenki - wątek dla lubiących offtopy - tam kontynuujcie - odradzam oczywiście!

Dzięki Praktyku za twoje podsumowanie.
Ja na ten temat porozmawiałem wczoraj z Człowiekiem/Adamem ;) - i po wymianie myśli stanęło na tym, że
Potencjalnie każdy człowiek może być nazwany bliźnim - to co Praktyku ty piszesz i inni wcześniej - ale są sytuacje, że on sam odbiera sobie przywilej i godność bycia bliźnim, poprzez swoje zagubienie, niezrozumienie itp. Wówczas gdy napada na nasz dom, na naszych braci, rodzinę musimy go przestać traktować jak bliźniego i bronić bliźnich rzeczywistych i siebie samego.
No dobrze Dez, jak pisales ze z zoona ci sie dobrze uklada, ale np. jesli w jakims malzenstwie jest klotnia i zona w zlosci zaatakuje cie walkiem to przeciez mogla by cie takim walkiem zabic, gdyby dobrze trafila. Czy w takim przypadku mialbys prawo w obronie wlasnej ja zabic?
Zwroc uwage na to ze wiekszosc bandytow to ludzie ktorzy sa w jakims stanie zlosci, na spoleczenstwo, na wladze, na innych ktorzy go okradli z czegokolwiek, nie tylko wartosci materialnych, bo nawet godnosc mozna komus odebrac. itp.
Czy to stanowi podstawe by kogos nienawidziec?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Praktyk » 2018-10-04, 12:32

Dezerter pisze: 2018-10-04, 10:34 Offtop - przeniosłem do Kawiarenki - wątek dla lubiących offtopy - tam kontynuujcie - odradzam oczywiście!

Dzięki Praktyku za twoje podsumowanie.
Ja na ten temat porozmawiałem wczoraj z Człowiekiem/Adamem ;) - i po wymianie myśli stanęło na tym, że
Potencjalnie każdy człowiek może być nazwany bliźnim - to co Praktyku ty piszesz i inni wcześniej - ale są sytuacje, że on sam odbiera sobie przywilej i godność bycia bliźnim, poprzez swoje zagubienie, niezrozumienie itp. Wówczas gdy napada na nasz dom, na naszych braci, rodzinę musimy go przestać traktować jak bliźniego i bronić bliźnich rzeczywistych i siebie samego.
Musimy. Możemy jednak mieć nadal nadzieję, że kiedyś nim zostanie. Może był w wojsku z przymusu i na sądzie ostatecznym będzie żałował.
Mógł też mordować z własnej potrzeby... wtedy nie.
Czytałem gdzieś, że większość seryjnych morderców przeszła w dzieciństwie jakieś straszne traumy, psychiczne bądź fizyczne.... czy jest to wtedy własna potrzeba zła ?

Przepraszam, że po angielsku, ale jakby google translate nie zadziałało to pomogę : https://www.thetalko.com/15-serial-kill ... from-hell/

Może trochę koślawo ale da się zrozumieć tłumaczenie: https://translate.google.com/translate? ... edit-text=

Być może wszelkie zło zaczęło się od pierwszego zła... które nie jest ludzkie, ale w nim czasem toniemy. Może da się go pozbyć ze wszystkich...
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 12:55 przez Praktyk, łącznie zmieniany 3 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-10-04, 14:19

Jest ciekawe zdanie w pierwszym linku," FBI Profiler Jim Clemente explained, "Genetics loads the gun, their personality and psychology aim it, and their experiences pull the trigger."
Genetyka zaladowuje bron, osobowosc i psychika nia mierzy, a doswiadczenia pociagaja za spust.
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 14:31 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-10-04, 18:36

sam2 pisze: 2018-10-04, 10:44
Dezerter pisze: 2018-10-04, 10:34 Offtop - przeniosłem do Kawiarenki - wątek dla lubiących offtopy - tam kontynuujcie - odradzam oczywiście!

Dzięki Praktyku za twoje podsumowanie.
Ja na ten temat porozmawiałem wczoraj z Człowiekiem/Adamem ;) - i po wymianie myśli stanęło na tym, że
Potencjalnie każdy człowiek może być nazwany bliźnim - to co Praktyku ty piszesz i inni wcześniej - ale są sytuacje, że on sam odbiera sobie przywilej i godność bycia bliźnim, poprzez swoje zagubienie, niezrozumienie itp. Wówczas gdy napada na nasz dom, na naszych braci, rodzinę musimy go przestać traktować jak bliźniego i bronić bliźnich rzeczywistych i siebie samego.
No dobrze Dez, jak pisales ze z zoona ci sie dobrze uklada, ale np. jesli w jakims malzenstwie jest klotnia i zona w zlosci zaatakuje cie walkiem to przeciez mogla by cie takim walkiem zabic, gdyby dobrze trafila. Czy w takim przypadku mialbys prawo w obronie wlasnej ja zabic?
Zwroc uwage na to ze wiekszosc bandytow to ludzie ktorzy sa w jakims stanie zlosci, na spoleczenstwo, na wladze, na innych ktorzy go okradli z czegokolwiek, nie tylko wartosci materialnych, bo nawet godnosc mozna komus odebrac. itp.
Czy to stanowi podstawe by kogos nienawidziec?
Nie wiem jaka ty masz żonę :-o ;) , ale jak by "mnie moja zaatakowała wałkiem" , to bym jej odebrał zamiast ją "zabijać" :-s

Kolejne pytanie z serii - z kapelusza:
Czy to stanowi podstawe by kogos nienawidziec?
Kto i gdzie pisał o nienawiści- z kim ty dyskutujesz :?: :!: , bo na pewno nie ze mną i nie z moimi poglądami :!:
- popraw się same , bo niedługo nikt nie będzie chciał z tobą dyskutować :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-10-04, 20:53

Dez, pisalem z perspektywy, spojzenia oczami innych :)
Z tym odpisywaniem na moje posty to sie zalisz czy grozisz? :)
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 21:00 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: agust » 2018-11-11, 11:29

Łk 10
27 On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego8. 28 Jezus rzekł do niego: «Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył»9. 29 Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» (...)
36 Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» 37 On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

Bliźnim został nazwany TYLKO jeden z trzech :!:
A mógł odpowiedzieć, że wszyscy trzej są bliźnimi a samarytanin okazał mu miłość bliźniego.
Mógł ale nie nazwał.
Po dyskusji z żoną (burzliwej) wypracowałem takie zrozumienie (poprawcie mnie jak się mylę)
Potencjalnie wszyscy ludzie mogą a nawet powinni być nazywani bliźnimi, ale w praktyce nie wszyscy spełniają definicje bliźniego, czyli osoby, która nam pomaga, która nas kocha, która okazuje miłosierdzie.
Dobry temat o wzajemnych relacjach, szczególnie w dniu Święta Niepodległości, i na co dzień... Ciągle pytamy, kto jest moim bliźnim? Najlepszą odpowiedzią ale niepełną, jest oczywiście, że każdy człowiek. Takie trochę nieokreślone, enigmatyczne, bo przecież ja kocham wszystkich ludzi, nawet tych, których nigdy nie zobaczę, ani nawet nie potrafię określić gdzie się znajdują - miłością wewnętrzną, w moim sercu. Takie to piękne i jednocześnie wygodne. Tylko, że to nie wystarcza, by nazwano cię bliźnim. Jezus odpowiedział: "Ten, który okazał miłosierdzie". Więc gdy oglądam TV i widzę jak wiele nieszczęść dzieje się ciągle na świecie, to szczerze im współczuję. Tylko, że na razie siedzisz na wygodnym fotelu i zajadasz frykasy na przekąskę po sutym obiedzie. By nazwano cię bliźnim trzeba poświęcić przynajmniej część swoich dóbr, swojego czasu, swojego ja - bo czyn Samarytanina wcale mu sławy w oczach jego ziomków nie przynosił. Czyniąc go nieczystym, mógł wiele stracić na swojej pozycji społecznej i materialnej. Czy nie wystarczyło, by Samarytanin kochał go tak, jak ci co wcześniej przechodzili i może nawet łezkę uronili?
Czy nigdy nie spotkałeś bliźniego w takiej sytuacji, że nieudzielenie mu pomocy, nie zaopiekowanie się nim, narazi go na utratę mienia, zdrowia, a może nawet skrócenia życia? Czy naraziłeś w tym celu na szwank swoje dobra, może tylko czas, a może własny rozwój i karierę - jak Samarytanin. Czy możesz sam siebie nazwać bliźnim?
Uzupełnię słuszne pytanie Dezertera: czy spełniasz definicję bliźniego? Może podasz przykłady ze swojego życia?
Wrzucenie pieniążka do dobroczynnej puszki, kilograma cukru do kosza z żywnością dla ubogich, wysłanie świątecznej paczki w świetle kamer - trzeba raczej odliczyć. Byś mógł się nazywać bliźnim, musisz coś z siebie poświęcić.
Akurat dziś spotkamy na ulicach może nie wrogów, ale inaczej myślących, a bliźni znajdują się na innych kontynentach. Okażmy więc szacunek dla Tej, która jest Matką nas wszystkich.
Ostatnio zmieniony 2018-11-11, 21:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-11-11, 13:44

Uważam, że należy odwrócić pytanie. Noe kto jest dla Ciebie bliźnim, ale czy Ty jesteś dla innych bliźnim?
I to miał na myśli Jezus. Nie szufladkowanie, ale wskazanie wzoru.

Także i dziś, nie pytajmy, kto jest dla nas bliźnim. To may okazujmy, że jesteśmy bliźnimi dla innych. Dla tych, którzy myślą podobnie jak my, dla tych, którzy potępiają w czambuł to, co my uznajemy za najważniejsze wartości.

Ale będąc bliźnim wcale nie mamy udawać, że się ze wszystkimi zgadzamy. Pokazujmy swoja postawą, jaki powinien być Polak.

Gdzieś w sieci znalazłem:
DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ POLAKA
"... Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia ojców, z której wzrosłeś. Wszystko czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.
1. - Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. - Nie będziesz wzywał imienia Polska dla własnej chwały, kariery, nagrody.
3. - Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. - Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
5. - Z wrogami Polski walcz wytrwale aż do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach swoich.
6. - Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
7. - Bądź bez litości dla zdrajców imienia Polskiego.
8. - Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
9. - Nie dopuść by wątpiono w Polskę.
10. - Nie pozwól aby ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i majestat.
Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością!
Będziesz ją miłował więcej niż siebie samego!"

Po prostu, niech każdy będzie bliźnim dla każdego spotkanego człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: agust » 2018-11-11, 17:23

Andej pisze: 2018-11-11, 13:44 Uważam, że należy odwrócić pytanie. Noe kto jest dla Ciebie bliźnim, ale czy Ty jesteś dla innych bliźnim?
I to miał na myśli Jezus. Nie szufladkowanie, ale wskazanie wzoru.
agust pisze: 2018-11-11, 11:29 Czy możesz sam siebie nazwać bliźnim?
Uzupełnię słuszne pytanie Dezertera: czy spełniasz definicję bliźniego? Może podasz przykłady ze swojego życia?
Właśnie o to pytałem Andeju: Czy możesz sam siebie nazywać bliźnim?
Deklarowanie się, że jest się bliźnim dla wszystkich, jest dość puste, bo można przeżyć życie i faktycznym bliźnim się nie stać. Dlatego zaproponowałem: Czy możesz podać przykłady ze swego życia? Moglibyśmy poczytać o budujących przykładach, godnych naśladowania - jak napisałeś, wskazanie wzoru.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-11-11, 22:14

To zwykle życie. To zainteresowanie starszą osobą. Konkretnie: Na msze święte przychodziło starsze małżeństwo. Potem pan był wożony na wózku przez żonę. Gdy zaczęła pojawiać się sama, zacząłem wypytywać, jak jej pomóc. Czy potrzeba zrobić zakupy, coś naprawić.
Albo: udzielanie wsparcia finansowego. Biednej rodzinie. Ale też w ramach różnych akcji. Także ofiary na rzecz organizacji charytatywnych.
Pomoc sąsiedzka.
Albo taka duperela, jak uprzątnięcie szkła leżącego na chodniku, aby ktoś się nie skaleczył, czy przewrócił.

Bycie bliźnim to nie wspaniałe spektakularne czyny, to proza życia. To drobne gesty. Czasem wystarczy uśmiech, dobre słowo. W zależności od okoliczności. Ale najlepiej dyskretne. Bez oczekiwania na podziękowanie. Jednostronne i ciche. W przypadku, gdy udzielałem wsparcia biednej rodzinie, zastrzegałem (Anonimowo się nie dało tego zrobić), aby nikt się o tym nie dowiedział. Tylko dwie osoby i na tym koniec. Nie wiem, co przeznaczają te pieniądze, ale wierzę, że na to, co jest im potrzebne.
Natenczas więcej nie przychodzi mi do głowy. Ale też nie uważam tego za zasługę, tylko za zwykły ludzki odruch.

Każdy z nas czyni wiele dobrego nie zastanawiając się nad tym. Ani zapamiętując. To tak jak z oddychaniem. Po prostu robi się swoje i idzie dalej. Zwykła wrażliwość społeczna.

Napisałem, skoro pytasz. Ale czuję się zawstydzony i zakłopotany. Bo to powinno pozostać w ukryciu. Wyłącznie rezultaty powinny być widoczne. Nie chcę wyrazów uznania, ani strofowania, że za mało. Milczenie jest najlepsze. Milczenie i czynienie podobnie. Na swoją miarę i swoje możliwości.

Czy jestem bliźnim dla innych? Ocena należy do Pana. Dowiem się, gdy stanę przed Sądem. Dowiem się, że mogłem znacznie więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18852
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-11, 22:33

Nie bardzo rozumiem, po co dyskutować o pojęciu. To tak jak dyskutować "kto jest moim przyjacielem?"
Zależy od rozumienia słowa. To nie jest żadna rzeczywistość obiektywna, o której warto dyskutować.

Przy okazji, a propos bliźnich :zachęcam do podpisania apelu o przyznanie w Polsce azylu Asi Bibi https://popierajmy.pl/azyl_dla_asi_bibi ... &ka=561110
Ostatnio zmieniony 2018-11-11, 22:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: agust » 2018-11-12, 09:32

Andej pisze: 2018-11-11, 22:14 Napisałem, skoro pytasz. Ale czuję się zawstydzony i zakłopotany. Bo to powinno pozostać w ukryciu. Wyłącznie rezultaty powinny być widoczne. Nie chcę wyrazów uznania, ani strofowania, że za mało. Milczenie jest najlepsze. Milczenie i czynienie podobnie. Na swoją miarę i swoje możliwości.
Ależ Andeju, dlaczego zakłopotany? Przecież czyniąc dobro, musisz być widoczny. To nie chodzi o personalia, przecież tu na forum jesteśmy anonimowi, dla potrzebującego nie zawsze możesz być anonimowy. Udostępniamy tyle ile chcemy. Nie każdy jest stworzony do czynów heroicznych, ani na szczęście epoka w której żyjemy, tego od nas nie wymaga. To są właśnie codzienne duperele - jak słusznie napisałeś. Niedawno zmarł nagle mój sąsiad, młodszy o 10 lat. Sąsiadowaliśmy w zgodzie od 30 lat, i teraz wielu osobom mówię, że mi go bardzo brakuje, że nigdy nie sprzeczaliśmy się, ani nawet nie powiedzieliśmy sobie cierpkiego słowa - choć w wielu sprawach mieliśmy przeciwne poglądy. Jednak byłem 100% pewny, że gdybym zadzwonił do niego o północy, to nie namyślając się przybiegł by mi z pomocą. Myślę, że byłem i ja dla niego takim samym bliźnim. Swoje wspomnienia spisałem, a pewna pani zapytała: jak pan mógł tak wszystko opisać? Ja bym tak nie mogła. Inna powiedziała, że będzie do tego wiele razy wracać. Jedni podziwiają, a większość jest zakłopotana - bo to inny świat - mówią.
Marek_Piotrowski pisze: 2018-11-11, 22:33 Re: Kto to jest bliźni?

autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-11, 22:33
Nie bardzo rozumiem, po co dyskutować o pojęciu. To tak jak dyskutować "kto jest moim przyjacielem?"
Zależy od rozumienia słowa. To nie jest żadna rzeczywistość obiektywna, o której warto dyskutować.
Wklejam tu Dezertera po dyskusji z żoną:

29 Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» (...)
36 Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» 37 On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»
Bliźnim został nazwany TYLKO jeden z trzech :!:
A mógł odpowiedzieć, że wszyscy trzej są bliźnimi a samarytanin okazał mu miłość bliźniego.
Mógł ale nie nazwał.

Właśnie, jeżeli młodzieniec dyskutował z Jezusem o konkretnej sytuacji, to my nie powinniśmy wyjaśniać rozumienia tego słowa w dzisiejszych realiach?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18852
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-12, 10:05

Ale przecież Jezus wykorzystał to pytanie do wyrażenia szerszej prawdy.
Tu Jezus niejako odwraca pojęcia, mówiąc "kto się okazał bliźnim" ale mówi to w sposób taki, jakby mówił "kto z nich był ludzki".
A słowo bliźni ma różne znaczenia nawet w Piśmie, ale wszystkie sa raczej bliskie pojęciu "inny człowiek" (ewentualnie, w ST, "inny członek Narodu Wybranego").
Zobaczcie sami:
"Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek."/Wj 20,16/
"Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego."/Wj 20,17/
"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią."/Wj 21,14/
"Kto by w kłótni uderzył bliźniego kamieniem albo pięścią, ale go nie zabił, tylko zmusił do pozostania w łóżku,"/Wj 21,18/
"Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, winieneś mu go oddać przed zachodem słońca,"/Wj 22,25/
"Jeżeli kto zgrzeszy i popełni nieuczciwość względem Pana przez to, że zaprze się wobec bliźniego tego, co przyjął na przechowanie albo wziął w rękę jako zastaw, albo ukradł, albo wymusił na bliźnim;"/Kpł 5,21/
"Nie będziesz obcował cieleśnie z żoną twojego bliźniego, wylewając nasienie; przez to stałbyś się nieczystym."/Kpł 18,20/
"Nie będziesz uciskał bliźniego, nie będziesz go wyzyskiwał. Zapłata najemnika nie będzie pozostawać w twoim domu przez noc aż do poranka."/Kpł 19,13/
"Nie będziecie wydawać niesprawiedliwych wyroków. Nie będziesz stronniczym na korzyść ubogiego, ani nie będziesz miał względów dla bogatego. Sprawiedliwie będziesz sądził bliźniego."/Kpł 19,15/
"Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!"/Kpł 19,16/
"Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu."/Kpł 19,17/
"Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!"/Kpł 19,18/
"Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica."/Kpł 20,10/
"Ktokolwiek skaleczy bliźniego, będzie ukarany w taki sposób, w jaki zawinił."/Kpł 24,19/
"Złamanie za złamanie, oko za oko, ząb za ząb. W jaki sposób ktoś okaleczył bliźniego, w taki sposób będzie okaleczony."/Kpł 24,20/
"Kiedy więc będziecie sprzedawać coś bliźniemu albo kupować coś od bliźniego, nie wyrządzajcie krzywdy jeden drugiemu."/Kpł 25,14/
"Ale odpowiednio do liczby lat, które upłynęły od jubileuszu, będziesz kupował od bliźniego, a on sprzeda tobie odpowiednio do liczby lat plonów."/Kpł 25,15/
"by tam mógł uciec zabójca, który by nieumyślnie zabił bliźniego, nie mając przedtem do niego nienawiści. Chroniąc się do jednego z tych miast, będzie mógł ocalić życie."/PwP 4,42/
"Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa."/PwP 5,20/
"Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego."/PwP 5,21/
"Na tym będzie polegało darowanie długów: każdy wierzyciel daruje pożyczkę udzieloną bliźniemu, nie będzie się domagał zwrotu od bliźniego lub swego brata, ponieważ ogłoszone jest darowanie ku czci Pana."/PwP 15,2/
"W następującym wypadku zabójca, który by tam uciekł, może pozostać przy życiu: jeśliby zabił bliźniego nieumyślnie, nie żywiąc przedtem do niego nienawiści."/PwP 19,4/
"Jeśli na przykład poszedł z drugim do lasu ścinać drzewo, uchwycił ręką siekierę, by ciąć w drzewo, żelazo zaś odpadło od drzewca i trafiło śmiertelnie bliźniego - taki może schronić się do jednego z tych miast, by ratować swe życie,"/PwP 19,5/
"Jeśli jednak człowiek z nienawiści do swego bliźniego czatował na niego, powstał przeciw niemu, uderzył go śmiertelnie, tak iż tamten umarł, i potem uciekł do jednego z tych miast,"/PwP 19,11/
"Nie przesuniesz miedzy swego bliźniego, postawionej przez przodków na dziedzictwie otrzymanym w kraju, danym ci w posiadanie przez Pana, Boga twego."/PwP 19,14/
"oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie."/PwP 22,24/
"Młodej kobiecie zaś nic nie uczynisz. Młoda kobieta nie popełniła przestępstwa godnego śmierci. Wypadek ten jest podobny do tego, gdy ktoś powstaje przeciw bliźniemu swemu i życia go pozbawi:"/PwP 22,26/
"Gdy wejdziesz do winnicy swego bliźniego, możesz zjeść winogron do syta, ile zechcesz; lecz do swego koszyka nie weźmiesz."/PwP 23,25/
"Gdy wejdziesz do zboża bliźniego swego, ręką możesz zrywać kłosy, lecz sierpa nie przyłożysz do zboża swego bliźniego."/PwP 23,26/
"Jeśli bliźniemu swemu udzielisz pożyczki z zabezpieczeniem, nie wejdziesz do jego domu, by zabrać cośkolwiek w zastaw."/PwP 24,10/
"Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego. A cały lud powie: Amen."/PwP 27,17/
"Przeklęty, kto w ukryciu wymierzy cios śmiertelny bliźniemu. A cały lud powie: Amen."/PwP 27,24/
"Jeśli mściciel krwi będzie go ścigał, nie wydadzą go w jego ręce, ponieważ nierozmyślnie zabił swego bliźniego, do którego od dawna nie żywił nienawiści."/Joz 20,5/
"Kiedy kto zgrzeszy przeciw swemu bliźniemu, a później wezwie go do przysięgi, a on przyjdzie do przysięgi wobec Twego ołtarza w tej świątyni,"/1Krl 8,31/
"Kiedy kto zgrzeszy przeciw swemu bliźniemu, a później wezwie go do przysięgi, a on przyjdzie do przysięgi wobec Twego ołtarza w tej świątyni -"/2Krn 6,22/
"W rozpaczy mieć pomoc od bliźnich, to wrócić do czci Wszechmocnego."/Hb 6,14/
"Na drwiny się bliźnich narażam, gdy proszę, by Bóg się odezwał. Z czystego, prawego się śmieją."/Hb 12,4/
"Wszyscy mówią kłamliwie do bliźniego, mówią podstępnymi wargami i z sercem obłudnym."/Ps 12,3/
"i nie rzuca oszczerstw swym językiem; ten, który nie czyni bliźniemu nic złego i nie ubliża swemu sąsiadowi;"/Ps 15,3/
"Nie gub mnie z występnymi i z tymi, co czynią nieprawość, co rozmawiają przyjaźnie z bliźnimi, a w duszy żywią zły zamiar."/Ps 28,3/
"Chcę zgładzić takiego, co skrycie uwłacza bliźniemu. Kto oczy ma pyszne i serce nadęte - tego nie zniosę."/Ps 101,5/
"Nie mów bliźniemu: Idź sobie, przyjdź później, dam jutro - gdy możesz dać zaraz."/Prz 3,28/
"Nie spiskuj przeciw bliźniemu, gdy mieszka przy tobie beztrosko."/Prz 3,29/
"Gdy za bliźniego ręczyłeś, mój synu, gdy za obcego ręką świadczyłeś -"/Prz 6,1/
"Uwolnij się, uczyń to, synu, boś dostał się w ręce bliźniego: idź, biegnij i na bliźniego nalegaj;"/Prz 6,3/
"Tak ten, kto idzie do żony bliźniego, kto jej dotknie, nie ujdzie karania."/Prz 6,29/
"Niegodziwy ustami chce zabić bliźniego, lecz przenikliwość prawych wybawia."/Prz 11,9/
"Niemądry, kto bliźnim pogardza, lecz rozumny umie [o nim] milczeć."/Prz 11,12/
"Człowiek uczynny dozna nasycenia, obfitować będzie, kto [bliźnich] napoi."/Prz 11,25/
"Kto bliźnim gardzi - ten grzeszy, szczęśliwy - kto z biednym współczuje."/Prz 14,21/
"Gwałtownik zwodzi bliźniego, prowadzi na drogę niedobrą."/Prz 16,29/
"Niemądry jest ten, kto daje porękę i kto przysięgą ręczy za bliźniego."/Prz 17,18/
"Na bliźnich polegać - to siebie zgubić, czasem przyjaciel przylgnie nad brata."/Prz 18,24/
"Dusza grzesznika pożąda zła, w jego oczach bliźni nie znajduje łaski."/Prz 21,10/
"Nie oskarżaj bliźniego bezpodstawnie; czy zwodzić chcesz twymi wargami?"/Prz 24,28/
"nie podawaj szybko do sądu, bo co zrobisz w końcu, jeżeli zawstydzi cię bliźni?"/Prz 25,8/
"Swój spór z bliźnim załatw polubownie, lecz cudzych tajemnic nie zdradzaj,"/Prz 25,9/
"Maczugą, mieczem, ostrą strzałą - fałszywy świadek przeciw bliźniemu."/Prz 25,18/
"tak człowiek, co zwodzi bliźniego i mówi: To tylko dla żartu."/Prz 26,19/
"Kto rankiem głośno błogosławi bliźniego, policzą mu to za przekleństwo."/Prz 27,14/
"Żelazo żelazem się ostrzy, a człowiek urabia charakter bliźniego."/Prz 27,17/
"Kto schlebia kłamliwie bliźniemu, na nogi mu sidła zastawia."/Prz 29,5/
"Zobaczyłem też, że wszelki trud i wszelkie powodzenie w pracy rodzi u bliźniego zazdrość. I to jest marność i pogoń za wiatrem."/Koh 4,4/
"Zęby twe jak stado owiec strzyżonych, gdy wychodzą z kąpieli: każda z nich ma bliźniaczą, nie brak żadnej."/PnP 4,2/
"Zęby twoje jak stado owiec wychodzących z kąpieli, każda z nich ma bliźniaczą, nie brak żadnej."/PnP 6,6/
"Jeśli znasz się na rzeczy, odpowiedz bliźniemu, a jeśli nie, rękę twą połóż na ustach!"/Syr 5,12/
"Kto się boi Pana, dobrze pokieruje swoją przyjaźnią, bo jaki jest on, taki i jego bliźni."/Syr 6,17/
"Według możności staraj się zyskiwać życzliwość bliźnich, a naradzaj się z mądrymi!"/Syr 9,14/
"Za każdy zły czyn nie unoś się gniewem na bliźniego i nie czyń nic, co jest dziełem zuchwalstwa."/Syr 10,6/
"Rzekł im: Trzymajcie się z dala od wszelkiej niesprawiedliwości! I dał każdemu przykazania co do jego bliźniego."/Syr 17,14/
"Miłosierdzie człowieka - nad jego bliźnim, a miłosierdzie Pana - nad całą ludzkością: On karci, wychowuje, poucza i zawraca jak pasterz swoją trzodę."/Syr 18,13/
"Upomnij bliźniego, aby tak nie mówił, a jeśliby już powiedział, aby nie powtarzał."/Syr 19,14/
"Upomnij bliźniego swego, zanim mu grozić będziesz, i daj miejsce Prawu Najwyższego."/Syr 19,17/
"Zachowaj wierność bliźniemu twemu w biedzie, abyś z nim razem wzbogacił się w jego pomyślności. W czasie niepowodzenia trwaj przy nim, abyś, gdy przyjdzie do dziedziczenia, i ty miał w nim udział."/Syr 22,23/
"Jak bowiem człowiek stracił tego, kto mu umarł, tak straciłeś przyjaźń bliźniego,"/Syr 27,18/
"i jakbyś wypuścił ptaka trzymanego w ręce, tak oddaliłeś bliźniego i już go nie odzyskasz."/Syr 27,19/
"Odpuść przewinę bliźniemu, a wówczas, gdy błagać będziesz, zostaną ci odpuszczone grzechy."/Syr 28,2/
"Pamiętaj na przykazania i nie miej w nienawiści bliźniego, - na przymierze Najwyższego, i daruj obrazę!"/Syr 28,7/
"Kto jest miłosierny, pożycza bliźniemu, a kto wspomaga go swą ręką, wypełnia przykazania."/Syr 29,1/
"Pożycz bliźniemu, gdy jest w potrzebie, a także oddaj mu w swoim czasie;"/Syr 29,2/
"Do czasu, zanim otrzyma, całuje jego ręce i o bogactwach bliźniego mówi cichym głosem; ale się ociąga, gdy przyjdzie pora zwrotu, i oddaje w zamian słowa niezadowolenia i na złe czasy się skarży."/Syr 29,5/
"Człowiek dobry ręczyć będzie za bliźniego, i byłby bezwstydny, gdyby go odtrącił."/Syr 29,14/
"Pomagaj bliźniemu według swej możności, a uważaj na siebie, abyś i ty nie upadł."/Syr 29,20/
"Osądzaj sprawy bliźniego według swoich własnych i nad każdą sprawą się namyśl!"/Syr 31,15/
"Na uczcie przy piciu nie rób wymówek bliźniemu ani nie lekceważ go z powodu jego wesołości; nie mów mu słów obelżywych ani nie drażnij go żądaniem zwrotu [długu]!"/Syr 31,31/
"Zabija bliźniego, kto mu zabiera środki do życia, i krew wylewa, kto pozbawia zapłaty robotnika."/Syr 34,22/
"Każdy pożera ciało bliźniego; odgryza na prawo, a przecież łaknie, zjada na lewo, lecz się nie nasyca."/Iz 9,19/
"Stali się wyuzdani i nieokiełznani niby konie: każdy rży do żony bliźniego swego."/Jr 5,8/
"ponieważ postępowali haniebnie w Izraelu, cudzołożąc z żonami swoich bliźnich i głosząc w moje imię słowa kłamstwa, czego im nie zleciłem. Ja wiem o tym i jestem świadkiem - wyrocznia Pana."/Jr 29,23/
"kto nie jada mięsa z krwią i oczu nie podnosi ku bożkom domu Izraela, nie bezcześci żony bliźniego, nie zbliża się do żony w okresie jej nieczystości,"/Ez 18,6/
"choć sam żadnej z nich nie popełnił - syna, który jadł mięso z krwią, syna, który bezcześcił żonę swego bliźniego,"/Ez 18,11/
"a więc nie jadał mięsa z krwią, nie podnosił oczu ku bożkom izraelskim, nie bezcześcił żony bliźniego,"/Ez 18,15/
"U ciebie przyjmuje się podarki za przelanie krwi. Pobierasz odsetki i lichwę, gwałtem ograbiasz swego bliźniego, ale o Mnie zapominasz - wyrocznia Pana Boga."/Ez 22,12/
"Ufacie swemu mieczowi, dopuszczacie się obrzydliwości, każdy z was bezcześci żonę bliźniego swego i chcielibyście zawładnąć krajem?"/Ez 33,26/
"Zwrócili się następnie przeciw obu starcom, ponieważ Daniel wykazał na podstawie ich własnych słów nieprawdziwość oskarżenia. Postąpiono z nimi według miary zła, wyrządzonego przez nich bliźnim,"/Dn 13,61/
"Biada temu, co zmusza bliźniego do picia, pucharem swego jadu go upaja, by się przyglądać jego nagości."/Ha 2,15/
"Nie krzywdźcie wdowy i sieroty, cudzoziemca i biednego! Nie żywcie w sercach waszych złości względem bliźniego!"/Zach 7,10/
"A takie przykazania powinniście zachować: Bądźcie prawdomówni wobec bliźnich, w bramach waszych ogłaszajcie wyroki sprawiedliwe, zapewniające zgodę!"/Zach 8,16/
"Nie knujcie w sercu zła względem bliźnich, nie przysięgajcie fałszywie, gdyż tego wszystkiego nienawidzę - wyrocznia Pana."/Zach 8,17/
"Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził."/Mt 5,43/
"czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!"/Mt 19,19/
"Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego."/Mt 22,39/
"Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych."/Mk 12,31/
"Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary."/Mk 12,33/
"On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego."/Łk 10,27/
"Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim?"/Łk 10,29/
"Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?"/Łk 10,36/
"Ten jednak, który krzywdził bliźniego, odepchnął go. Któż ciebie ustanowił panem i sędzią nad nami? - zawołał -"/Dz 7,27/
"Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo."/Rz 13,8/
"Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego."/Rz 13,9/
"Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa."/Rz 13,10/
"Niech każdy z nas stara się o to, co dla bliźniego dogodne - dla jego dobra, dla zbudowania."/Rz 15,2/
"Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego!"/1Kor 10,24/
"Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?"/1Kor 10,29/
"Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego."/Gal 5,14/
"Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami."/Ef 4,25/
"Jeśli przeto zgodnie z Pismem wypełniacie królewskie Prawo: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie."/Jk 2,8/
"Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić. A ty kimże jesteś, byś sądził bliźniego?"/Jk 4,12/

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: agust » 2018-11-12, 20:19

Czy nie prościej, zrozumialej wyjaśnił Jezus: Cokolwiek uczyniliście jednemu z moich braci najmniejszych, Mnieście uczynili. To Jezus mówił o tych dobro czyniących.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”