Kto to jest bliźni?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-09-29, 13:14

Niestety, mi nie rozjaśnia. Wcześniej pisałem, jak Żydzi rozumieli słowo. A ostatnio przedstawiłem postawę Jezusa.
Jezus oddał życie nie tylko za braci, ale za ludzi. Za bliźnich. Za wszystkich. Bijącym Go ofiarował przebaczenie. Niewielu z tego skorzystało. Szkoda. Ale umiłował bliźniego w każdym człowieku. Także wrogu. Wróg bratem być nie musi (i raczej nie może). Ale bliźnim pozostaje. W sensie wykładni Chrystusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-09-29, 14:25

Jak nie rozjaśnia ?- skoro piszesz, że :
"Wróg bratem być nie musi (i raczej nie może). Ale bliźnim pozostaje."
- czyli zgadzasz się z rozróżnieniem brata/siostry w wierze od bliźniego. :)

Tylko dlaczego w przypowieści o Samarytaninie pada jeden z trzech?- jeden z trzech to nie każdy! jest bliźnim, kapłan , ani lewita nie zostali nazwani bliźnim :!: - jak z tym problemem radzą sobie zwolennicy rozumienia , że wszyscy ludzie są bliźnimi?!
Gdzie w Piśmie pada tekst, że goim są bliźnimi?
Ostatnio zmieniony 2018-09-29, 17:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Praktyk » 2018-09-29, 15:10

Jakie mogą być w ogóle typy ludzi w kontekście tego co rozważamy:

1) żyje z Bogiem i o tym wiemy
2) żyje z Bogiem i o tym nie wiemy
3) nie żyje z Bogiem (to wiemy) i zostanie zbawiony/nawrócony - tego nie wiemy
4) nie żyje z Bogiem (to wiemy) i nie zostanie zbawiony, tego też nie wiemy

Przydziel mi Dez do tych grup pojęcia brat i bliźni w swoim zrozumieniu.


I jeszcze cytacik z https://biblia.wiara.pl/slownik/67ea4.S ... owo/Blizni

Bliźni

tłumaczy grecki rzeczownik plesion, który oznacza osobę bliską, należącą do tej samej wspólnoty sąsiedzkiej lub rodowej. Pierwsi tłumacze Biblii na język grecki przekładali w ten sposób hebrajski termin rea’, który mógł oznaczać rodaka, przyjaciela, towarzysza, sąsiada, kochanka, krewnego lub po prostu kogoś drugiego, innego.

Na niejednoznaczność tego terminu wskazuje pytanie uczonego w Prawie: ”Kto jest moim bliźnim?” (Łk 10,39). Księgi Prawa (w języku greckim nomos), których interpretacją zajmowali się uczeni w Prawie (nomikoi), nazywały bliźnimi zarówno Izraelitów, jak i obcych mieszkających w Izraelu. Przykazaniem miłości bliźniego według Prawa Mojżeszowego powinni być objęci nie tylko ”synowie ludu” (Kpł 19,18), ale także ”przybysze” (proselytoi w Kpł 19,34; Pwt 10,19). Po powrocie z niewoli babilońskiej pojawiła się w judaizmie tendencja zawężająca zasięg miłości tylko do Izraelitów, a wykluczająca cudzoziemców, którzy nie byli prozelitami, czyli nie poddali się obrzezaniu i rytualnemu obmyciu ani nie zachowywali wszystkich przepisów Prawa. W czasach Jezusa nie uznawano za bliźnich nawet niektórych kategorii wierzących w Boga Izraela: Samarytan, grzeszników i całego ”ludu ziemi” (tym terminem określano osoby nieznające wystarczająco Prawa). W dokumencie, który regulował życie wspólnoty żyjącej niedaleko od Jerycha, znalazły się oprócz przykazań miłości także nakazy nienawiści: ”Kochać wszystkich Synów Światłości, każdego odpowiednio do jego działu w radzie Bożej. Nienawidzić Bożą wrogością wszystkich Synów Ciemności, każdego odpowiednio do jego winy”.

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który znajdował się na drodze prowadzącej do Jerycha, różni się radykalnie od zasad głoszonych przez uczonych w Prawie, ponieważ włącza wszystkich bez wyjątku do kręgu adresatów i podmiotów miłości bliźniego. Biblijnym uzasadnieniem tego nauczania Jezusa jest rozpoznanie w każdym człowieku obrazu Bożego.

(za: ks. Artur Malina, Gość Niedzielny Nr 28/2004)
Ostatnio zmieniony 2018-09-29, 16:35 przez Praktyk, łącznie zmieniany 4 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-09-29, 18:06

Po pierwsze - raz przemilczałem, ale ponieważ już druga osoba powołuje się na ten cytat, to muszę skrytykować ostatni wniosek/zdanie. Wcale nie "wszystkich bez wyjątku"!
- jeden z trzech to nie 'wszyscy" ale 1/3
- Samarytanin to nie "wszyscy" ludzie, ale co najmniej pół-żyd na dodatek wyznający Boga Jedynego.

A teraz spróbuje:
brat = brat w Chrystusie/Bogu Jedynym
bliźni = brat ale nie tylko bo również, rodzina, znajomi, mieszkańcy regionu, kraju, ludzie dobrze czyniący z innych ludów i religii (w tym niewierzący)
1) żyje z Bogiem i o tym wiemy - brat i bliźni
2) żyje z Bogiem i o tym nie wiemy - brat (ukryty/nieuświadomiony) i bliźni
3) nie żyje z Bogiem (to wiemy) i zostanie zbawiony/nawrócony - tego nie wiemy - nie brat, ?
4) nie żyje z Bogiem (to wiemy) i nie zostanie zbawiony, tego też nie wiemy - ani brat , ani bliźni
Ostatnio zmieniony 2018-09-29, 18:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Praktyk » 2018-09-30, 08:43

Biorąc twoje tłumaczenie nazw za „dane”, jaka powinna być nasza postawa wobec „nie braci” „nie bliźnich” i pytajników? Zwłaszcza, że w większości przypadków gdy spotykamy człowieka to nie wiemy w co wierzy. A nawet jak wiemy to nie wiemy czy nie zboczy z drogi i ostatecznie nie pójdzie w zło...

Z punktu więc „tu i teraz” w ogóle wiele nie wiemy. Ten kto zapewnia o głębokiej wierze i jest nam przyjacielem, może ulec jakiejś wielkiej pokusie i wpaść w sidła szatana.

Ja to bym jednak miłował wszystkich. Tych złych ostrożniej, żeby nie dostać jakimś odłamkiem z ich zanurzenia w szatanie . Tych dobrych otwarciej i z większym zaufaniem. A przede wszystkim z nadzieją, że jednak każdy z nich dostanie w końcu okazję przejrzeć na oczy.


W przypadkach skrajnych, o których mówiliśmy - wojna, zagrożenie życia rodziny, ostrożność idzie niestety tak daleko jak trzeba.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-09-30, 14:10

Dezerter pisze: 2018-09-29, 14:25 ... Tylko dlaczego w przypowieści o Samarytaninie pada jeden z trzech?- jeden z trzech to nie każdy! jest bliźnim, kapłan , ani lewita nie zostali nazwani bliźnim :!: - jak z tym problemem radzą sobie zwolennicy rozumienia , że wszyscy ludzie są bliźnimi?!
Gdzie w Piśmie pada tekst, że goim są bliźnimi?
Przypomnę zakończenie przypowieści wg Łukasza 10:
Któryż z tych trzech okazał się według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»
On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».

Otóż nikt nie został nazwany bliźnim. Jezus spytał: Kto się okazał bliźnim? Innymi słowy, kto się zachował jak bliźni? Nie był, ale postąpił. Otóż goj. Nie Żyd, tylko Samarytanin. Goj okazał się bliźnim.
Jeśli odrzucić żydowskie rozumienie słowa bliźni, a wyłącznie opierać się na tej przypowieści, to bliźnim jest ten, który okazuje miłosierdzie. Okazuje miłosierdzie, nie swojemu bratu, ale obcemu. I to (tu) obcemu ze znienawidzonej nacji.

Jezus zmienia znaczenie słowa bliźni. Odrzuca ówczesne rozumienie słowa ograniczające uznawanie za bliźnich wyłącznie Żydów (przez Żydów). Całkowicie odwraca. To każdy z nas ma być bliźnim.
Bliźni to nie ktoś dla nas, ale to my (ja) dla innego człowieka. Nakaz miłosierdzia.

Ale wyszliśmy od: On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego W tym stwierdzeniu wyraźnie słowo bliźni odnosi się do innych ludzi. Dla ówczesnych Żydów, oznaczało to wyłącznie nakaz kochania wyłącznie Żydów.
Ale Jezus rozszerza to także na wrogów. Albowiem Żydzi uważali Samarytan za wrogów.

A o braciach i siostrach nic nie wspomina.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-09-30, 18:59

Mam wątpliwość czy bliźnim możemy nazwać wszystkich.
Ustalmy co wiemy na pewno:
1. Brat i bliźni to nie to samo w Biblii.

2. W ST bliźnim byli nazywani członkowie ludu Izrael

(Ks. Kapłańska 19:17, Biblia Tysiąclecia)

(18) Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!

3. Ale nie tylko ci dobrzy :
(6) Za każdy zły czyn nie unoś się gniewem na bliźniego i nie czyń nic, co jest dziełem zuchwalstwa.

(Mądrość Syracha (w) 10:6, Biblia Tysiąclecia)

(7) Pamiętaj na przykazania i nie miej w nienawiści bliźniego, - na przymierze Najwyższego, i daruj obrazę!


(Mądrość Syracha (w) 28:7, Biblia Tysiąclecia)

4. Jezus poszerzył to wąskie grono, ale TYLKO o Samarytan, a więc lud na wpół żydowski, wierzący w Boga Jedynego, lub w szerszym/innym znaczeniu o osoby czyniące miłosierdzie nam i tylko tyle.
Nie ma mowy w NT o wszystkich ludziach.

5. Paweł w Liście do Efezjan zdaje się to nawet zawężać , bo używa słowa bliźni w stosunku do chrześcijan:
20 Wy zaś nie tak nauczyliście się Chrystusa. 21 Słyszeliście przecież o Nim i zostaliście pouczeni w Nim - zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie, 22 że - co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, 23 odnawiać się duchem w waszym myśleniu 24 i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.
25 Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego5, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami.

(List do Efezjan 4:25, Biblia Tysiąclecia)

6. Jakub tak samo mówi o chrześcijaninie jako bliźnim
11 Bracia, nie oczerniajcie jeden drugiego! Kto oczernia brata swego lub sądzi go, uwłacza Prawu10 i osądza Prawo. Skoro zaś sądzisz Prawo, jesteś nie wykonawcą Prawa, lecz sędzią. 12 Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić. A ty kimże jesteś, byś sądził bliźniego?
(List Jakuba 4: 11-12, Biblia Tysiąclecia)

Nieco wcześniej użył słowa bliźni w kontekście zgromadzenia wiernych,
(8) Jeśli przeto zgodnie z Pismem wypełniacie królewskie Prawo: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie. 9 Jeżeli zaś kierujecie się względem na osobę, popełniacie grzech, i Prawo potępi was jako przestępców.

(List Jakuba 2:8-9, Biblia Tysiąclecia)

Ja jak wykazałem powyżej nie znajduje ani w ST ani w NT uzasadnienia dla nazywania wszystkich ludzi bliźnimi - przejrzałem wszystkie cytaty biblijne.

Skąd bierzecie takie przekonanie? - skoro nie z Biblii, to z Tradycji - jakieś źródła najlepiej ojców apostolskich, albo starożytnych, bo wśród nich była żywa jeszcze ewangelia ustnie przekazywana od Apostołów.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-09-30, 21:09

Dez, a jak np. wyprowadzisz sie do innego miasta i praktycznie nie znasz nikogo, ani sasiadow, ani nikogo nie masz znajomego ktorego znales wczesniej.
Kto wtedy bedzie dla ciebie bliznim w tym nowym miescie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-09-30, 21:44

Nawet w znaczeniu ST bliźni to sąsiad, czy osoba zamieszkujący w twojej miejscowości, więc nawet dla żyda wszyscy mieszkańcy to by byli bliźni, nawet jeśli wśród nich mieszkał goj, a więc tym bardziej dla mnie chrześcijanina. Zapominasz Samie, że w niedziele pójdę do kościoła i poznam nie tylko bliższych bliźnich, ale braci i siostry w Chrystusie.

Samie a ty na jakiej podstawie określasz kim jest dla ciebie bliźni?

A tak naprawdę to nie jest ważne jest co sobie ja , ani ty uważamy, ale co Bóg nam przekazuje poprzez swoje Słowo i apostołów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-09-30, 21:54

Dezerter pisze: 2018-09-30, 18:59...
4. Jezus poszerzył to wąskie grono, ale TYLKO o Samarytan, a więc lud na wpół żydowski, wierzący w Boga Jedynego, lub w szerszym/innym znaczeniu o osoby czyniące miłosierdzie nam i tylko tyle.
Nie ma mowy w NT o wszystkich ludziach.
...
Uważam, że nie. Mógł w miejsce Samarytanina wprowadzić wprowadzić kogoś innego. Ale wybrał naród znienawidzony. Uważam, że nie miał na myśli wyłącznie Samarytan, ale WSZYSTKICH ludzi kierujących się miłosierdziem. Niezależnie od nacji. Także Polaków, choć jako naród nie było nas.
Odczytując współcześnie przypowieść, nie można jej zamknąć jako naukę dla dwóch nacji. W przypowieści zawarta jest nauka uniwersalna. Także dla nas. I dla tych, którzy żyć będą w przyszłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-09-30, 22:01

Dezerter pisze: 2018-09-30, 21:44 Nawet w znaczeniu ST bliźni to sąsiad, czy osoba zamieszkujący w twojej miejscowości, więc nawet dla żyda wszyscy mieszkańcy to by byli bliźni, nawet jeśli wśród nich mieszkał goj, a więc tym bardziej dla mnie chrześcijanina. Zapominasz Samie, że w niedziele pójdę do kościoła i poznam nie tylko bliższych bliźnich, ale braci i siostry w Chrystusie.

Samie a ty na jakiej podstawie określasz kim jest dla ciebie bliźni?

A tak naprawdę to nie jest ważne jest co sobie ja , ani ty uważamy, ale co Bóg nam przekazuje poprzez swoje Słowo i apostołów
Pierwsza sprawa to o niczym nie zapomnialem, tylko nie o wszystkim pisalem.

Co do pojscia w niedziiele do kosciola to nic nie bedzie zmienialo, bo jesli przeprowadzisz sie w poniedzialek to co, przez caly tydzien bedziesz unikal ludzi? Bo nie bedziesz pewny kto jest bliznim?
A co z tym co spi pod mostem i nie chodzi do kosciola bo mu wstyd sie pokazac w kosciele w smierdzacym ubraniu?

konik

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: konik » 2018-09-30, 22:16

Dobre pytania sam zadales.

Jestem zdania, ze umiar jest niezbedny przy okreslaniu innych mianem "bliznich", gdyz nierozwazne traktowanie tego tematu wzgledem innych ludzi doprowadzic moze do sciagniecia na niebezpieczenstwa na tych tych prawdziwych bliznich, ktorymi otaczamy sie na co dzien: zona, maz, dzieci, rodzice itp.nImoze taka nierozwazna postawa zaowocowac nawet tragedia.

Rozwaga w wierze chrzescijanskiej jest czyms nierozlacznym z zyciem chrzescijanina. Zreszta, to w Pismie Swietym mamy m.in. i takie zalecenie, abysmy byli "przebiegli jak weze". W Nowym Testamencie to jest napisane.
Ostatnio zmieniony 2018-09-30, 22:19 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Dezerter » 2018-09-30, 22:24

No właśnie - mógł w przypowieści wymienić Greka, Rzymianina, a nie wierzącego w Boga Jedynego, samarytanina z Ziemi Obiecanej, którego kapłani do 1624 byli z rodu syna Aarona – Eleazara/Pinchasa, który mógł szukać swych korzeni wśród 10 plemion Izraela itd itp. To, że się nie nawidzili to już inna sprawa i to właśnie wykorzystał Jezus by pokazać, że liczą się czyny miłosierdzia a nie piastowane stanowisko. Dla mnie ta przypowieść jasno mówi, że bliźnim jest ten , kto mi pomaga, kto okazuje miłość, ten jest bliźnim, bez względu na pochodzenie etniczne.

Co nam pozwala nazwać bliźnim takiego islamistę, czy ateistę atakującego Kościół, czy satanistę ?
Ciekaw jestem waszych argumentów ...
bo trochę ze zdumieniem odkrywam, że brak ku temu jakichś podstaw biblijnych :-o

Samie - nie czytasz ze zrozumieniem :(
napisałem przecież , że wszyscy sąsiedzi są bliźnimi więc twoje pytanie jest bez sensu
Bezdomni podobnie jak wszyscy inni ludzie, jako istoty stworzone przez Boga, mają godność dzieci Bożych i mój szacunek, pomoc i życzliwe podejście.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: sam2 » 2018-09-30, 22:56

Konik, chyba zle zrozumiales to o czym pisalem.
Bliznim jest kazdy z kim sie stykamy na codzien, bo kazdy z nich posiada dusze, nawet jesli jest ona czarna jak sadza.
Kazdego powinnismy kochac, ale nie z kazdym mamy przestawac, jesli mialby na nas zly wplyw.
Najprosciej to bylo by sobie wyobrazic ze te osoby ktore widzimy na codzien to dusze pochodzace od Boga, kazda z nich jest w innnym stanie, ale kazda pochoodzi od Boga.
Nawet dusza takiego satanisty pochodzi od Boga, tylko ze szatan chce ja zatracic.
Czy nie zal wam tej duszy? Mi tak, i wiele bym zrobil by ja wyrwac szatanowi.
Nie wszystko potrafimy, zwlaszacza by wyrwac chocby wlasna dusze z pokus szatana, ale zle traktujac inne takie dusze, popychamy je jeszcze bardziej w szpony szatana.

Dodano po 6 minutach 25 sekundach:
Dezerter pisze: 2018-09-30, 22:24 No właśnie - mógł w przypowieści wymienić Greka, Rzymianina, a nie wierzącego w Boga Jedynego, samarytanina z Ziemi Obiecanej, którego kapłani do 1624 byli z rodu syna Aarona – Eleazara/Pinchasa, który mógł szukać swych korzeni wśród 10 plemion Izraela itd itp. To, że się nie nawidzili to już inna sprawa i to właśnie wykorzystał Jezus by pokazać, że liczą się czyny miłosierdzia a nie piastowane stanowisko. Dla mnie ta przypowieść jasno mówi, że bliźnim jest ten , kto mi pomaga, kto okazuje miłość, ten jest bliźnim, bez względu na pochodzenie etniczne.

Co nam pozwala nazwać bliźnim takiego islamistę, czy ateistę atakującego Kościół, czy satanistę ?
Ciekaw jestem waszych argumentów ...
bo trochę ze zdumieniem odkrywam, że brak ku temu jakichś podstaw biblijnych :-o

Samie - nie czytasz ze zrozumieniem :(
napisałem przecież , że wszyscy sąsiedzi są bliźnimi więc twoje pytanie jest bez sensu
Bezdomni podobnie jak wszyscy inni ludzie, jako istoty stworzone przez Boga, mają godność dzieci Bożych i mój szacunek, pomoc i życzliwe podejście.
Wlasnie o to mi chodzilo, ze kazdy , doslownie kazdy jest bliznim, ale nie kazdy bratem-siostra.
Niemniej, nawet ten sataniista jak bedziesz go jako osobe z dusza pochodzaca od Boga traktowal jak blizniego, to dzieki temu moze stac sie bratem Chrzescijaninem, nawroconym do Boga.
Na tym polega to nasze swiadectwo, a nie jak to wielu mysli ze na powtarzaniu cytatow z Biblii az do znudzenia i straszeniu, jak to robi wielu domoroslych prorokow. Tacy to nawet nie rozumieja co to jest wiara.

Dodano po 18 minutach 2 sekundach:
Dez, w przypowiesci o samarytaninie jest odniesienie miedzy Zydami a innymi z ich otoczenia.
Teraz podstaw sobie w miejsce Zydow, Chrzescijan, i odpowiedz sobie kto taki-ktorzy ludzie sa w otoczeniu Chrzescijjan?
Jesli Zyd traktowal gorzej innych niz Zydow, to dla tych innych Bog Zydow byl kims zlym, bo takim go przedstawiali innym Zydzi w swoim postepowaniu z innymi.
Tak samo postepowanie Chrzescijan swiadczy wobec innych o Bogu w ktorego wierza i czy takim swiadectwem o swoim Bogu w ktorego wierzysz, przyczynisz sie do nawrocenia kogokolwiek?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto to jest bliźni?

Post autor: Andej » 2018-10-01, 08:55

Czy Jezus błądził? Czy Jezus sobie zaprzeczał okazując miłosierdzie zbrodniarzowi?
Czy Jezus uznając Samarytanina za bliźniego namawiał do przyjęcia jego religii? Czy sugerował, aby przenieść się do Samarii?
Czy Jezus nie przebaczał torturującym go (wprawdzie na rozkaz i może bezmyślnie) żołnierzom? Czy Jezus nie oddał życia także za tych, którzy Go opluwali, znieważali i szydzili z niego.
Osobiście uważam, że skoro Jezus traktował wszystkich napotkanych ludzi jako bliźnich, to i ja nie mam prawa czynić inaczej.Taka postawa wcale nie koliduje z obrona konieczną. Nie oznacza poddanie się złu.
Na razie żaden z Was nie podał argumentu, który świadczyłby o tym, że złą drogą jest naśladownictwo Chrystusa w traktowaniu wszystkich ludzi, bez ograniczeń i uprzedzeń, jako bliźnich.
Dez mnie szczególnie dziwi. Raz zachwyca swoim traktowaniem więźniów jako bliźnich, a raz odrzuca ich, gdyż Samarytanin więźniem nie był. Jeśli głosisz Boga skazanym (prawomocnie i słusznie), to okazując im miłosierdzie stajesz się bliźnim. Gdyby słowa Jezusa miały się odnosząc wyłącznie do Samarytan, to jaki byłby sens tego co czynisz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”