Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 10:30

Albertus pisze: 2021-07-17, 09:24 Okultyzm w rozumieniu katolickim to korzystanie z tajemniczych, nadnaturalnych sił i mocy niepochodzących od Boga. . Oskarżenie o okultyzm w odniesieniu do katolika należy konkretnie uzasadnić.To katolicka postawa.
Napoleon Hill, Christian Science, Mesmer, Quimby i cała ta grupa prosperity gospel od Boga raczej nie pochodzii.

Podobnie się wypowiadają i o zielonoświątkowcach sami protestanci w deklaracji Berlińskiej.
http://www.reformowani.info/deklaracja- ... brzmieniu/

A zieliński jak się przesłucha świadectwa byłych członków wspólnoty ze Zwiedzeni.pl to można z nich wynotować tyle
youtube.com/watch?v=0n7wKGaFmho
youtube.com/watch?v=cVdALLx29qc
youtube.com/watch?v=FyNJ9a5p_bE
- od ok. 2013 jest regularne zapraszanie zielonoświątkowców do wspólnoty
- uzdrowienia pewnie fałszywe, pan twierdzi że mu się poprawiło na 2 tygodnie jedynie.
- w 2016 jest długa wycieczka zielińskiego po USA gdzie odwiedza on różnych guru prosperity gospel/zielonoświątkowych
- po 2016 rozkwit działaności, stadiony, telewizornia itd, papierów na rzeczywiste uzdrowienia nadal nie ma.

O tym co mówi jego apologeta o. Recław i dlaczego to są moim zdaniem błędy pisałem tutaj viewtopic.php?style=1&f=41&t=11797&p=24 ... ng#p248162
Inni jak np Szustak na ogół leją wodę omijając powyższy temat, np przez udawanie, że to chodzi o protestantyzm (nieprawda: patrz wyżej deklaracja Berlińska).

Nie wiem czy wyznaje gnozę,[okultyzm zmieniony na gnozę - na prośbę autora - Dezerter] bo żeby to wiedzieć musiałbym go znać 8 lat temu. Są poszlaki, że jest i że może się skończyć podobnie jak z Clive Harrisem w latach 70. który jeździł sobie samopas po kościołach przez długi czas na te swoje seanse dopóki mu się nie wymknęło, że uzdrawia mocą demonów. Polski Kościół zorientował stanowczo za późno więc takie ślepe odwołanie do autorytetu, że Zielinski ma poparcie bpa Rysia i innych ani mnie nie dziwi ani nie przekonuje.
Ostatnio zmieniony 2021-11-28, 12:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Ave Miriam

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 10:58

krystian.zawistowski dziękuję za powtórzenie faktów, których moim adwersarzom nie chciało się przeczytać.

Z okultyzmem to jest tak, że dopóki się nie stanie naprawdę coś złego, to nie ma dowodów, ze mamy do czynienia z faktycznym okultyzmem, czy tylko z siłami nieznanymi ogółowi, a jednak pochodzącymi od natury, lub charyzmatami udzielonymi przez Boga.

Ja się interesuję charyzmatyzmem od wielu lat i wiem - po owocach - że diabeł siedzi w praktykach okultystycznych Benny Hinna. Zieliński, deklarujący, że za chwilę będzie umarłych przywracał do życia, idzie dokładnie śladami Benny Hinna.

To wszystko jest bardzo niebezpieczne i grozi wciągnięciem do piekła osób wierzących w te rzekome charyzmaty i poddające się im.
Przed kontaktem z Zielińskim ostrzega wielu katolików.
Autorytet abp Rysia nie ma tu żadnego znaczenia, bo wymieniony może być zwiedziony, a poza tym od lat znany jest z intensywnej protestantyzacji Kościoła poprzez pląsy w katolickich świątyniach przed ołtarzem, akceptacja tamże ( u Jezuitów w Łodzi) dyskotek z muzyką techno, popieranie protestanckich kursów edukacyjnych dla młodzieży (kurs Filipa), popieranie protestanckich treści nie tylko u Zielińskiego, także u Szustaka i Recława.

Dla mnie autorytet ma biskup łowicki, który odważnie ogłosił, ze w jego diecezji, obejmującej miejsce zamieszkania Zielińskiego - Skierniewice, Zieliński nie ma żadnej misji kanonicznej do głoszenia kazań i do uzdrawiania. Autorytetem cieszy się mój biskup gliwicki, który zakazał występów Zielińskiego we wszystkich kościołach diecezji.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Albertus » 2021-07-17, 11:03

krystian.zawistowski pisze: 2021-07-17, 10:30
Albertus pisze: 2021-07-17, 09:24 Okultyzm w rozumieniu katolickim to korzystanie z tajemniczych, nadnaturalnych sił i mocy niepochodzących od Boga. . Oskarżenie o okultyzm w odniesieniu do katolika należy konkretnie uzasadnić.To katolicka postawa.
Napoleon Hill, Christian Science, Mesmer, Quimby i cała ta grupa prosperity gospel od Boga raczej nie pochodzii.

Podobnie się wypowiadają i o zielonoświątkowcach sami protestanci w deklaracji Berlińskiej.
http://www.reformowani.info/deklaracja- ... brzmieniu/

A zieliński jak się przesłucha świadectwa byłych członków wspólnoty ze Zwiedzeni.pl to można z nich wynotować tyle
youtube.com/watch?v=0n7wKGaFmho
youtube.com/watch?v=cVdALLx29qc
youtube.com/watch?v=FyNJ9a5p_bE
- od ok. 2013 jest regularne zapraszanie zielonoświątkowców do wspólnoty
- uzdrowienia pewnie fałszywe, pan twierdzi że mu się poprawiło na 2 tygodnie jedynie.
- w 2016 jest długa wycieczka zielińskiego po USA gdzie odwiedza on różnych guru prosperity gospel/zielonoświątkowych
- po 2016 rozkwit działaności, stadiony, telewizornia itd, papierów na rzeczywiste uzdrowienia nadal nie ma.

O tym co mówi jego apologeta o. Recław i dlaczego to są moim zdaniem błędy pisałem tutaj viewtopic.php?style=1&f=41&t=11797&p=24 ... ng#p248162
Inni jak np Szustak na ogół leją wodę omijając powyższy temat, np przez udawanie, że to chodzi o protestantyzm (nieprawda: patrz wyżej deklaracja Berlińska).

Nie wiem czy jest okultystą, bo żeby to wiedzieć musiałbym go znać 8 lat temu. Są poszlaki, że jest i że może się skończyć podobnie jak z Clive Harrisem w latach 70. który jeździł sobie samopas po kościołach przez długi czas na te swoje seanse dopóki mu się nie wymknęło, że uzdrawia mocą demonów. Polski Kościół zorientował stanowczo za późno więc takie ślepe odwołanie do autorytetu, że Zielinski ma poparcie bpa Rysia i innych ani mnie nie dziwi ani nie przekonuje.
czym innym są kwestie błędów doktrynalnych czy czerpania z praktyk fundamentalistów protestanckich a czym innym oskarżenie o okultyzm.

To że ktoś ma jakieś błędne poglądy nie oznacza automatycznie tego ze jest okultystą. To są różne rzeczy.

Na praktykowanie okultyzmu należy podać konkretne dowody.

Ja wcale nie jestem jakimś zwolennikiem Marcina Zielińskiego tym bardziej ze nie wiele o nim wiem.

jestem natomiast przeciwnikiem rzucania łatwych i niepopartych dowodami oskarżeń o okultyzm

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 10:58 krystian.zawistowski dziękuję za powtórzenie faktów, których moim adwersarzom nie chciało się przeczytać.

Z okultyzmem to jest tak, że dopóki się nie stanie naprawdę coś złego, to nie ma dowodów, ze mamy do czynienia z faktycznym okultyzmem, czy tylko z siłami nieznanymi ogółowi, a jednak pochodzącymi od natury, lub charyzmatami udzielonymi przez Boga.

Ja się interesuję charyzmatyzmem od wielu lat i wiem - po owocach - że diabeł siedzi w praktykach okultystycznych Benny Hinna. Zieliński, deklarujący, że za chwilę będzie umarłych przywracał do życia, idzie dokładnie śladami Benny Hinna.

To wszystko jest bardzo niebezpieczne i grozi wciągnięciem do piekła osób wierzących w te rzekome charyzmaty i poddające się im.
Przed kontaktem z Zielińskim ostrzega wielu katolików.
Autorytet abp Rysia nie ma tu żadnego znaczenia, bo wymieniony może być zwiedziony, a poza tym od lat znany jest z intensywnej protestantyzacji Kościoła poprzez pląsy w katolickich świątyniach przed ołtarzem, akceptacja tamże ( u Jezuitów w Łodzi) dyskotek z muzyką techno, popieranie protestanckich kursów edukacyjnych dla młodzieży (kurs Filipa), popieranie protestanckich treści nie tylko u Zielińskiego, także u Szustaka i Recława.

Dla mnie autorytet ma biskup łowicki, który odważnie ogłosił, ze w jego diecezji, obejmującej miejsce zamieszkania Zielińskiego - Skierniewice, Zieliński nie ma żadnej misji kanonicznej do głoszenia kazań i do uzdrawiania. Autorytetem cieszy się mój biskup gliwicki, który zakazał występów Zielińskiego we wszystkich kościołach diecezji.
Na czym konkretnie polega uprawianie okultyzmu przez Marcina Zielińskiego?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 11:08

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 10:58 krystian.zawistowski dziękuję za powtórzenie faktów,
Ja nie mówię, że on jest okultystą, piszę, że może nim być. I nie mieszam też do tego protestantyzmu, ani tego co on gada w tych swoich wystąpieniach. To, że on cośtam mówi inaczej niż jakiś Święty jeszcze nie dowodzi głoszenia protestantyzmu.

Co do zarzutów jakie tu mają do Ciebie po części zgadzam się, pisz takie rzeczy wyłącznie bardzo konkretnie z odwołaniem do źródeł - bo inaczej robisz więcej szkody niż pożytku nawet jeśli masz rację.

Napisałem powyższe, bo nie zgadzam się z argumentacją typu jak śmiesz atakować "zielińskiego z poparciem setek księży i biskupów". Nie, są bardzo poważne powody by trzymać się od tego całego interesu z daleka i mówić innym by się trzymali.
To że ktoś ma jakieś błędne poglądy nie oznacza automatycznie tego ze jest okultystą. To są różne rzeczy.
A ja się do praktykowania wyłącznie odnoszę do tych uzdrowień czy raczej pseudo-uzdrowień i innych cudów, nie tego w co Zieliński wierzy, czy głosi.
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 11:14 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Ave Miriam

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 11:13

Myślałem, że ci co uczestniczą w dyskusji zadali sobie trud i przeczytali chociaż część długiego wątku.
Teraz widzę, że nie, że trzeba każdemu kawę na ławę powtarzać to co już zostało powiedziane.
Tylko ja nie mam ochoty powielać głupot Zielińskiego, bo uważam to za grzech.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 11:17

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 11:13 Myślałem, że ci co uczestniczą w dyskusji zadali sobie trud i przeczytali chociaż część długiego wątku.
Teraz widzę, że nie, że trzeba każdemu kawę na ławę powtarzać to co już zostało powiedziane.
Tylko ja nie mam ochoty powielać głupot Zielińskiego, bo uważam to za grzech.
Im więcej tu zamętu i bicia piany tym więcej trzeba będzie szukać by znaleźć fakty i źródła.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Albertus » 2021-07-17, 11:24

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 11:13 Myślałem, że ci co uczestniczą w dyskusji zadali sobie trud i przeczytali chociaż część długiego wątku.
Teraz widzę, że nie, że trzeba każdemu kawę na ławę powtarzać to co już zostało powiedziane.
Tylko ja nie mam ochoty powielać głupot Zielińskiego, bo uważam to za grzech.
Jeśli konkretne dowody na uprawianie okultyzmu przez Marcina Zielińskiego są w tym wątku to je wskaż. Tylko czy sa to konkretne dowody czy tylko twoje ogólne odczucie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 11:37

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 08:16 Okultyzm to wiedza tajemna, niedostępna dla ogółu ani dla osób niewtajemniczonych.
Zieliński uzdrawia za pomocą tajemnych mocy, nie tak jak katoliccy charyzmatycy, poprzez zawierzenie i oddanie spraw Bogu.
Choć mam wątpliwosci, czy p. Marcin Zieliński w ogóle uzdrawia, to nie bardzo widzę podstawę do podobnego stwierdzenia.
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 09:08 Zieliński nie ma misji kanonicznej od swego biskupa na głoszenie kazań no i na działalność uzdrowicielską w katolickich świątyniach, tym bardziej nie.
O ile wiem, p.Marcin nie głosi kazań. Gdzieniegdzie biskup mu zabronił, gdzieniegdzie dzieje się to za zgodą biskupa (Łódź!), gdzieniegdzie kuria nie reaguje.
Na uzdrawianie nie trzeba mieć misji kanonicznej - natomiast p. Marcin ewidentnie nie stosuje się do wielu zasad związanych z taką działalnością w Kościele.
Ale to jeszcze nie usprawiedliwia oskarżenia o okultyzm.
Jestem zdecydowanym krytykiem działalności p. Zielińskiego, ale zachowajmy proporcje.
krystian.zawistowski pisze: 2021-07-17, 10:30
Albertus pisze: 2021-07-17, 09:24 Okultyzm w rozumieniu katolickim to korzystanie z tajemniczych, nadnaturalnych sił i mocy niepochodzących od Boga. . Oskarżenie o okultyzm w odniesieniu do katolika należy konkretnie uzasadnić.To katolicka postawa.
Napoleon Hill, Christian Science, Mesmer, Quimby i cała ta grupa prosperity gospel od Boga raczej nie pochodzii.
Nie jestem pewien, co ma znaczyć to stwierdzenie.
Oczywiście, że praktyki wymienionych wyżej osób (i całego tego nurtu, którym niewątpliwie zafascynowany jest p. Zieliński) to pomieszanie chrześcijaństwa z... wszystkim, z czym można je pomieszać. Od okultyzmu, poprzez przesądy, gnozę aż po pewne pozytywne aspekty.

Jednak nie sądzę, by p.Zieliński osuwał się aż po ukultyzm. Jest niestety w nurcie gnostycznym, który funkcjonuje na marginesie (niestety coraz szerszym) ruchu charyzmatycznego.
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 10:58 krystian.zawistowski dziękuję za powtórzenie faktów, których moim adwersarzom nie chciało się przeczytać.
No, mi jako naczelnego "antycharyzmatyka" tej listy tego nie możesz z całą pewnością zarzucić ;)
Zapraszam do konfrencji, którą wygłosiłem na jednej z sesji apologetycznych:

Zapraszam też na swój kanał na ten temat:
http://analizy.biz/filmy/ocharyzmatach.htm
Obrazek
Z okultyzmem to jest tak, że dopóki się nie stanie naprawdę coś złego, to nie ma dowodów, ze mamy do czynienia z faktycznym okultyzmem, czy tylko z siłami nieznanymi ogółowi, a jednak pochodzącymi od natury, lub charyzmatami udzielonymi przez Boga.
Nieprawda. Okultyzm ma swoje bardzo wyraźne "markery". Dlatego bezpodstawne szafowanie oskarżeniem o okultyzm "bo nie ma dowodów, póki nie stanie się coś złego" ociera się o oszczerstwo.
Odróżniajmy jednak gnozę od okultyzmu - oba zjawiska są szalenie niebezpieczne, ale to jednak nie to samo.
Ja się interesuję charyzmatyzmem od wielu lat i wiem - po owocach - że diabeł siedzi w praktykach okultystycznych Benny Hinna. Zieliński, deklarujący, że za chwilę będzie umarłych przywracał do życia, idzie dokładnie śladami Benny Hinna.
Benny Hinn - zresztą bardzo zwiedziona postać - siedzi w gnozie, a nie w okultyźmie. Poza tym zgoda.

Dla mnie autorytet ma biskup łowicki, który odważnie ogłosił, ze w jego diecezji, obejmującej miejsce zamieszkania Zielińskiego - Skierniewice, Zieliński nie ma żadnej misji kanonicznej do głoszenia kazań i do uzdrawiania. Autorytetem cieszy się mój biskup gliwicki, który zakazał występów Zielińskiego we wszystkich kościołach diecezji.
Tak, to było bardzo ważne, że taki głos na poziomie kurii sie pojawił. Ale to chyba nie jedyny biskup, który nie zgodził się na działalność p.Zielińskiego.
Albertus pisze: 2021-07-17, 11:03 czym innym są kwestie błędów doktrynalnych czy czerpania z praktyk fundamentalistów protestanckich a czym innym oskarżenie o okultyzm.
To że ktoś ma jakieś błędne poglądy nie oznacza automatycznie tego ze jest okultystą. To są różne rzeczy.
Na praktykowanie okultyzmu należy podać konkretne dowody.
Ja wcale nie jestem jakimś zwolennikiem Marcina Zielińskiego tym bardziej ze nie wiele o nim wiem.
jestem natomiast przeciwnikiem rzucania łatwych i niepopartych dowodami oskarżeń o okultyzm
Dokładnie tak.
Zgoda w 100% z wszystkim.

Z oskarżeniami o okultyzm jest trochę tak, jak w polityce z oskarżeniami o faszyzm. Łatwo się krzyczy, a potem, kiedy naprawdę jest ktoś faszyzujący, wszyscy to lekceważą - tak jak w bajce o chłopcu, który zbyt często dla hecy wołał "wilki, wilki".
krystian.zawistowski pisze: 2021-07-17, 11:08 Co do zarzutów jakie tu mają do Ciebie po części zgadzam się, pisz takie rzeczy wyłącznie bardzo konkretnie z odwołaniem do źródeł - bo inaczej robisz więcej szkody niż pożytku nawet jeśli masz rację.
Również zgoda.
Napisałem powyższe, bo nie zgadzam się z argumentacją typu jak śmiesz atakować "zielińskiego z poparciem setek księży i biskupów". Nie, są bardzo poważne powody by trzymać się od tego całego interesu z daleka i mówić innym by się trzymali.
Z tym też się jak najbardziej zgadzam.
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 11:13 Myślałem, że ci co uczestniczą w dyskusji zadali sobie trud i przeczytali chociaż część długiego wątku.
Teraz widzę, że nie, że trzeba każdemu kawę na ławę powtarzać to co już zostało powiedziane.
Jak na kogoś jednak nowego na forum, jesteś dość arogancki wobec współdyskutantów.
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 11:46 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 12:31

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 11:37
Albertus pisze: 2021-07-17, 09:24 Okultyzm w rozumieniu katolickim to korzystanie z tajemniczych, nadnaturalnych sił i mocy niepochodzących od Boga. . Oskarżenie o okultyzm w odniesieniu do katolika należy konkretnie uzasadnić.To katolicka postawa.
Napoleon Hill, Christian Science, Mesmer, Quimby i cała ta grupa prosperity gospel od Boga raczej nie pochodzii.
Nie jestem pewien, co ma znaczyć to stwierdzenie.
Oczywiście, że praktyki wymienionych wyżej osób (i całego tego nurtu, którym niewątpliwie zafascynowany jest p. Zieliński) to pomieszanie chrześcijaństwa z... wszystkim, z czym można je pomieszać. Od okultyzmu, poprzez przesądy, gnozę aż po pewne pozytywne aspekty.
Pytanie co rozumiesz przez okultyzm, ja wziąłem sobie definicję Albertusa bo odpowiada ona albo raczej zawiera w sobie to co, sam zaobserwowałem.
Każdy taki sekciarz będzie miał dużo zasłony dymnej w którą nawet będzie uczciwie wierzył, wliczając w to elementy czy to pseudonaukowe (mesmer) czy pseudochrześcijańskie (christian science), czy parapsychologiczne (Quimby, Hill), czy wzięte z religii wschodu (madame Bławacka) - a nawet praktyki ascetyczne (sufi) czy pobożnościowe.

Ale wspólnym fundamentem tych ruchów jest praktyczna metoda kształtowania rzeczywistości przy pomocy skupiania myśli, wiary i woli . Wiąże się to na ogół z przekonaniem o odziaływnaiu z jakąś formą energii która utrzymuje cały wszechświat i ta energia często jest zwana Bogiem (panteizm).

No więc okultyzm to korzystanie z
"tajemniczych, nadnaturalnych sił i mocy", "niepochodzących od Boga".
Zieliński jeśli naprawdę uzdrawia, to korzysta z nadnaturalnych, tajemnych sił i mocy.
Czy pochodzą one od Boga? Naszym zdaniem nie. Jego zdaniem tak. Ale zdaniem wielu okultystów ich moce pochodzą od Boga, tylko mają co innego na myśli niż katolicyzm.

Dodano po 20 minutach 24 sekundach:
Albertus pisze: 2021-07-17, 11:03 czym innym są kwestie błędów doktrynalnych czy czerpania z praktyk fundamentalistów protestanckich a czym innym oskarżenie o okultyzm.
A kto to "fundamentaliści protestanccy"? To nie jest monolit i większość dzisia ma niewiele wspólnego z Lutrem.

Co do tematu wkleiłem wyżej deklarację jak ewangelicy i pietyści potępiają zielonoświątkowców - i też podkreślam, że nie chodzi mi o protestantyzm rzekomy lub nie.
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 12:31 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Albertus » 2021-07-17, 12:32

krystian.zawistowski pisze: 2021-07-17, 12:10 Zieliński jeśli naprawdę uzdrawia, to korzysta z nadnaturalnych, tajemnych sił i mocy.
Czy pochodzą one od Boga? Naszym zdaniem nie. Jego zdaniem tak. Ale zdaniem wielu okultystów ich moce pochodzą od Boga, tylko mają co innego na myśli niż katolicyzm.

Zieliński nie musi mieć żadnych mocy nawet jeśli dokonują się na jego spotkaniach uzdrowienia . Ludzie przychodzą na prowadzone przez niego spotkania i proszą Boga uzdrowienie czy jakiś cud i Bóg może takiego uzdrowienia czy cudu dokonać. Nie sądzę aby niezbędnym warunkiem uzdrowień i cudów była poprawność teologiczna prowadzącego spotkanie.
I z drugiej strony żadne cuda nie są dowodem na to że ten kto je dokonuje jest człowiekiem prawym, prowadzi chrześcijańskie życie i pełni wolę Bożą.

Mt7:21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 12:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 13:11

Myślę, że p.Zieliński jest przekonany, że uzdrawia mocą Bożą, a nie jakąś "energią". Jak pisałem, mocno wątpię czy w ogóle uzdrawia - ale nawet jesli, nie odwołuje się ani do duchów wrogich, ani do spirytyzmu w ogóle - więc trudno mówić o okultyzmie. Raczej o gnozie. i to gnozie chrześcijańskiej (choć to określenie myli - gnoza to nie chrześcijaństwo).

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 13:42

@Marek_Piotrowski O ile wiem o różnych systemach i znam osoby parające się okultyzmem to nikt nie wyzywa duchów wrogich na pomoc, chyba, że jest chory psychicznie, albo nie wiem myśli że robi sobie jaja jak zespoły black-metalowe. Przyzywa dobre duszki, świetliste energie i inne takie rzeczy albo właśnie wierzy w 'Boga' tj panteizm

A typ prosperity gospel może gadać to co jakiśtam pastor i sypać wersetami z Biblii, jednocześnie mając na myśli to co okultysta, bo pozamieniał podstawowe pojęcia. Smith Wiggelsworth (ulubiony guru zielonoświątkowy zielinskiego) pisze np tak:
„Czym zatem jest wiara? Wiara, to natura samego Boga. To Słowo Boże. To osobisty wewnętrzny przepływ boskiej łaski, która porusza każdą cząstkę naszej istoty, aż do momentu, gdy nasza natura stanie się tak ożywiona, że zaczynamy żyć przez wiarę do chwały, bo wiara to zwycięstwo!”
"Żywa wiara sprowadza pełną chwały moc i osobowość. Daje nadprzyrodzone zdolności , dlatego, że to właśnie przez wiarę Chrystus manifestuje się w Twoim śmiertelnym ciele przez Słowo Boże. Chcę, żebyś miał świadomość, że usłyszałeś od Boga i żebyś zdał sobie sprawę, że On Cię zmienił tak, że wszelka słabość, strach, niemożność – wszystko, co sprawiało, że ponosiłeś porażki odeszło"
żródło: (wnioski niekoniecznie popieram)
https://prawy.pl/102050-smith-wiggleswo ... wy-prorok/
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 13:44 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 13:49

Trochę się sprzeczamy o słowa, ale to co opisałeś, to własnie gnoza chrześcijańska. Nie mówię że jest dobra - nie jest.
Ale jeśli wszystko wrzucimy do jednego worka, nie będziemy mieli pojęć, by odróżniać różne rzeczy.

Aha, wszyscy piszą o p.Zielińskim, a jakoś cicho o innych. Tymczasem p. Marcin jest jedynie wytworem pewnego prądu wśród "charyzmatyków".
Osobiście uważam, ze o.Witko jest znacznie bardziej niebezpieczny (choć może mniej ma wyznawców).
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 13:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-07-17, 13:52

Ok, spk.

W sumie niewiele wiem o gnostykach od tej strony. Czytałem trochę o starożytnych gnostykach i o katarach, ale głównie stanąłem na różnych dziwactwach które robili i wierzeniach typu reinkarnacja, manicheizm, demiurgowie itd
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 13:57 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Dezerter » 2021-07-17, 16:56

Ja również nigdy nie byłem zdeklarowanym zwolennikiem Zielińskiego, wręcz w mojej wspólnocie odradzałem wszystkim rekolekcje z nim, ale np biskup Siemieniewski - słyszałem osobiście jak stwierdził, że współpracuje z Zielińskim, podobnie jak wielu innych biskupów nie tylko Ryś, ale i Artur Ważny, Dajczak, itd
Zieliński jest w katolickiej wspólnocie, która ma ks. opiekuna, jest członkiem konkretnej parafii, udzielane są mu Sakramenty i Komunia, więc
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”