Alkohol będąc niepełnoletnim

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Kroolik

Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Kroolik » 2018-12-26, 22:04

Jak to wyglada bo wiem ze się na komunii świętej przysięgalo ze się nie sięgnie po alkohol do 18 roku życia i czy raz łamiąc tę przysięgę za każdym razem później znów obarczam się grzechem ciężkim ? Spowiadałem się z tego nie raz i słyszałem od spowiedników ze zamiast skupiać się na odłożeniu sporadycznego alkoholu mam sie skupić na moich innych problemach które wymieniłem np przedmiotowe traktowanie i spojrzenie na kobiety czy inne sprawy. Czy to oznacza ze np jedno piwko czy nawet trochę więcej bo nie mówię tu o upijaniu się do nieprzytomności nie sprawia ze nie mogę przyjąć eucharystii ? bo grzechem ciężkim z zasady jest celowe odwrócenie się od Boga odrzucenie jego miłości a ja nikogo tym nie krzywdzę. Proszę o jakieś rady :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Dezerter » 2018-12-27, 00:57

Jeśli nie masz 18 lat i musisz często się spowiadać z picia alkoholu, to moim zdaniem jesteś na złej drodze, bo co będzie jak skończysz 18, a co jak wyprowadzisz się od rodziców? Jak dodam do tego przedmiotowe traktowanie kobiet,czy "inne sprawy", to widzę, że szybko dorosłeś.
Ale to taka dygresja na przywitanie.
Moim zdaniem do 18 za każdym razem grzeszysz, ale czy to jest grzech lekki czy ciężki, to już pytaj księdza, albo swojego sumienia, bo to może być głos Ducha Świętego i warto Go słuchać.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Viridiana » 2018-12-27, 10:50

Moim zdaniem, alkohol przed 18 - po co? Nie umiem tego zrozumieć. Organizm jeszcze się rozwija, umysł się rozwija, różne sprawy do zrobienia a tu jeszcze sięgać po alkohol. Moim zdaniem, jeżeli nie próbujesz walczyć z nawykiem picia, a nie masz 18 lat, grzeszysz. No i też właśnie nawet pomijając trochę wiarę: człowiek wartościowy jest na tyle interesujący sam w sobie, że nie musi siebie "podkreślać" alkoholem.
Życzę wytrwałości w pracy nad sobą. :)
Dezerter pisze: 2018-12-27, 00:57 Jeśli nie masz 18 lat i musisz często się spowiadać z picia alkoholu, to moim zdaniem jesteś na złej drodze, bo co będzie jak skończysz 18, a co jak wyprowadzisz się od rodziców? Jak dodam do tego przedmiotowe traktowanie kobiet,czy "inne sprawy", to widzę, że szybko dorosłeś.
Trochę ta "dorosłość' taka oszukana. ;) Ale podejrzewam, że mówisz ironicznie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Sebastian » 2018-12-27, 11:06

Alkohol jest od 18 lat, tak wiec wczesniej jest to grzech i trzeba sie spowiadac:) Trzeba dazyc, aby sie poprawiac i nie pic alkoholu, alkohol to zło :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2018-12-27, 12:15

...a w innych krajach od 16, a w jeszcze innych od 21, to co, nadal grzech czy grzech będzie az do ukończenia 21 roku życia? W czasach Jezusa pit alkohol w dzieciństwie, axw średniowieczu cały czas, bo piwo, w przeciwieństwie do wody, nie groziło cholerą.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Dezerter » 2018-12-27, 14:05

ciasteczkowy_potfur pisze: 2018-12-27, 12:15 ...a w innych krajach od 16, a w jeszcze innych od 21, to co, nadal grzech czy grzech będzie az do ukończenia 21 roku życia? W czasach Jezusa pit alkohol w dzieciństwie, axw średniowieczu cały czas, bo piwo, w przeciwieństwie do wody, nie groziło cholerą.
A w starożytnych Indiach to ...
i co to ma do jego przysięgo składanej w Polsce w XIX wieku - słowo się rzekło - wypada dotrzymać przysięgo (np małżeńskiej) - no chyba się zgodzisz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kroolik

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Kroolik » 2018-12-27, 15:10

Dezerter pisze: 2018-12-27, 00:57 Jeśli nie masz 18 lat i musisz często się spowiadać z picia alkoholu, to moim zdaniem jesteś na złej drodze, bo co będzie jak skończysz 18, a co jak wyprowadzisz się od rodziców? Jak dodam do tego przedmiotowe traktowanie kobiet,czy "inne sprawy", to widzę, że szybko dorosłeś.
Ale to taka dygresja na przywitanie.
Moim zdaniem do 18 za każdym razem grzeszysz, ale czy to jest grzech lekki czy ciężki, to już pytaj księdza, albo swojego sumienia, bo to może być głos Ducha Świętego i warto Go słuchać.
Nie robie tego często tylko jak już mówiłem sporadycznie i nikogo tym nie krzywdzę, a jestem tutaj właśnie z powodu by nie rozmawiać z księdzem nie mam na to okazji na co dzień

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Dezerter » 2018-12-27, 17:33

Jak rzadko, to się po prostu spowiadaj - z czegoś w końcu trzeba.
Powiem ci jako do świadczony i lubiący dobre trunki - złotą radę
Wszystko jest dla ludzi, ale mądry człowiek zachowuje umiar i umie mówić NIE
i wiedzieć kiedy powiedzieć dość!

Picie alkoholu przez dorosłych, bez upijania się, nie jest grzechem - tak uważam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Viridiana » 2018-12-27, 18:19

Kroolik pisze: 2018-12-27, 15:10 Nie robie tego często tylko jak już mówiłem sporadycznie i nikogo tym nie krzywdzę, a jestem tutaj właśnie z powodu by nie rozmawiać z księdzem nie mam na to okazji na co dzień
Wystarczy, żebyś dyskutował o tym ze spowiednikiem. Ewentualnie możesz spróbować poruszyć ten temat na katechezie szkolnej, jeżeli nauczyciel religii traktuje katechezy i wiarę poważnie (mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi).
Ja bym zalecała poczekanie trochę z tym alkoholem. :)
Tak właściwie, ile masz lat?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Andej » 2018-12-27, 20:15

Czy jak kolejny raz przewracasz się i rozbijasz kolano, to boli tylko za pierwszym razem?
Od rzemyczka do koniczka. Wynajdowanie usprawiedliwień prowadzi do eskalacji zjawiska.
Musisz sam podjąć decyzje, po której stronie jesteś. Troszkę nietrzeźwy? Czy troszkę trzeźwy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kroolik

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Kroolik » 2018-12-27, 22:47

Viridiana pisze: 2018-12-27, 18:19
Kroolik pisze: 2018-12-27, 15:10 Nie robie tego często tylko jak już mówiłem sporadycznie i nikogo tym nie krzywdzę, a jestem tutaj właśnie z powodu by nie rozmawiać z księdzem nie mam na to okazji na co dzień
Wystarczy, żebyś dyskutował o tym ze spowiednikiem. Ewentualnie możesz spróbować poruszyć ten temat na katechezie szkolnej, jeżeli nauczyciel religii traktuje katechezy i wiarę poważnie (mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi).
Ja bym zalecała poczekanie trochę z tym alkoholem. :)
Tak właściwie, ile masz lat?
17 lat także niby nie duzo zostało i jestem bardzo dojrzały jak na swój wiek takie mam wrażenie mimo wszystko

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
Dezerter pisze: 2018-12-27, 17:33 Jak rzadko, to się po prostu spowiadaj - z czegoś w końcu trzeba.
Powiem ci jako do świadczony i lubiący dobre trunki - złotą radę
Wszystko jest dla ludzi, ale mądry człowiek zachowuje umiar i umie mówić NIE
i wiedzieć kiedy powiedzieć dość!

Picie alkoholu przez dorosłych, bez upijania się, nie jest grzechem - tak uważam.
No właśnie a czy picie bez upijania gdy brakuje ci zaledwie roku do tej magicznej liczby sprawia ze popełniasz grzech śmiertelny ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Dezerter » 2018-12-27, 23:49

Ja ci nie odpowiem , ale w twoim przypadku nie chodzi, ani o magiczna liczbę, ani o picie, tylko o ...
łamanie przysięgi!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Alkohol będąc niepełnoletnim

Post autor: Viridiana » 2018-12-28, 10:17

Kroolik pisze: 2018-12-27, 22:47 17 lat także niby nie duzo zostało i jestem bardzo dojrzały jak na swój wiek takie mam wrażenie mimo wszystko
"Takie mam wrażenie" - jaka jest weryfikacja tego wrażenia? Co twoim zdaniem oznacza dojrzałość?
Też poprę Dezertera - w sumie ważne jest to, że też łamiesz przysięgę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ