Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

ODPOWIEDZ
Kasia

Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Kasia » 2019-03-09, 16:11

Na polskim rynku książki religijnej wydaje się ostatnio książki, których treść – w moim osobistym przeświadczeniu – może budzić sporo wątpliwości. Tak jest np. z pismami Australijczyka Carvera Alana Amesa. Jest on byłym, nawróconym gangsterem, który spisuje słowa rzekomo przekazane mu przez Jezusa. Oto opis wydawniczy jednej z jego książek:
Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać (J 21, 25).

Ta książka to zbiór historii o tym, jak Jezus wędrował wraz z uczniami do Jerozolimy. Daje nam obraz szczegółów ich codziennego życia. Podczas podróży Jezus dotyka serc, duszy i myśli wszystkich, z którymi rozmawia. Czyniąc to, wielokrotnie objawia swoją Boskość.

Gdy czytałem tę książkę, czułem, że zdobywam wiedzę o uczuciach i myślach Jezusa, który żył niegdyś jako człowiek podobny do nas. Jego radości, smutki, Jego jedność z Ojcem oświecała Jego Boska mądrość i Jego ludzka wiedza.

"Polecam tę książkę każdemu, kto chce poznać Jezusa bardziej osobiście, kochać Go goręcej i lepiej naśladować."

z przedmowy o. Richarda McSorleya SJ

"Jestem pod wielkim wrażeniem książki Oczami Jezusa."

o. Robert De Grandis SSJ

Cykl Carvera Alana Amesa Oczami Jezusa to zbiór opowieści o życiu Jezusa spisany na podstawie prywatnych objawień autora, przypominających wizje bł. Anny Katarzyny Emmerich czy św. Brigidy Szwedzkiej. Są to opowieści wyjątkowe, bowiem ich narratorem jest sam Jezus, a wszystkie wydarzenia obserwujemy Jego oczami.
Carver Alan Ames, „Oczami Jezusa”, Wydawnictwo Esprit, 2015.

Przeczytałam fragment książki (można go znaleźć np. na stronie księgarni z e-bookami, zainteresowanym mogę podać link w tym temacie). Nie neguję prywatnych objawień w ogóle, ale te teksty wydały mi się dość infantylne. Poza tym objawienia spisane w formie opowiadań z dialogami są chyba czymś rzadko spotykanym? Chciałabym również dodać, że absolutnie nie zamierzam w tym miejscu krytykować p. Amesa ani podważać jego świadectwa. Zastanawiam się tylko, ile sensu jest w takich publikacjach i czy te objawienia rzeczywiście pochodzą od Boga. Książka posiada imprimatur biskupa pomocniczego Bombaju.

Inaczej sprawa ma się z Sarah Young. Ta protestancka autorka spisuje słowa, które, jak twierdzi, są jej przekazywane przez Jezusa.
"Przyjdź do mnie ze wszystkimi swoimi słabościami: fizycznymi, emocjonalnymi i duchowymi. Odpocznij w Mojej kojącej Obecności, pamiętając, że nie ma dla Mnie nic niemożliwego. Oderwij swój umysł od problemów, aby skupić się na Mnie. Pamiętaj, że mogę uczynić nieskończenie więcej, niż prosisz czy rozumiesz. Jednak zamiast przekonywać Mnie, abym zrobił to czy tamto, staraj się dostroić do tego, co już czynię."

Te słowa pochodzące od samego Jezusa usłyszała w swoim sercu Sarah Young, pisarka chrześcijańska, w czasie osobistej rozmowy z Panem. Słów tych było więcej, zaczęła je więc spisywać.

Jak sama mówi, odczuła potrzebę słuchania Boga „z piórem w ręku”. Kiedy zaczęła się dzielić tym doświadczeniem z bliskimi jej ludźmi, zauważyła, że słowa te stają się dla nich źródłem wielkiej duchowej radości i szczęścia. Tak powstała książka Jezus mówi do ciebie, którą przeczytało już ponad 8 milionów ludzi na całym świecie. Przetłumaczono ją na 25 języków. Fenomen tej książki kryje się w tym, że każdy, kto będzie ją czytał, dostrzeże, że są to słowa skierowane bezpośrednio do niego. To, co Jezus uczyni dzięki tym słowom w Twoim sercu, jak zmieni Twoje życie, jest jeszcze tajemnicą. Zmieni je jednak na pewno.
Sarah Young, „Jezus mówi do ciebie”, Wydawnictwo Esprit, 2013, opis wydawniczy.

Podobnie jak wyżej, przeczytałam fragment e-booka i... z jednej strony zastrzeżeń mieć nie można – to takie kojące słowa do niespokojnych dusz. Z drugiej strony nie znajdziecie tam nic o Krzyżu, cierpieniu (jeśli w pozostałej części książki jest o tym mowa – zwracam honor). Dziwi, że książkę wydaje katolickie wydawnictwo (skądinąd wydające przecież dobre książki np. o ks. Dolindo), a jeszcze bardziej fakt, że posiada ona imprimatur Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Czy jeżeli p. Young otrzymywałaby słowa od Pana Jezusa, nadal byłaby protestantką?

Czy takich książek należy się obawiać? Dlaczego ludzie tak chętnie po nie sięgają? Nie chodzi o to, by nie poznawać objawień – ale objawienia w Kościele Katolickim nie dotyczą tylko spokojnego trwania w Bożej obecności. Św. Faustyna nie pisze tylko o miłosierdziu, ale także o czyśćcu, piekle, Sądzie Ostatecznym, walce duchowej, ciemności i cierpieniu. Może po prostu dzisiaj te tematy nie są modne. I łatwiej sięgnąć po protestanckie treści. Zwłaszcza kiedy wyda je katolicka księgarnia.
Ostatnio zmieniony 2019-03-09, 16:16 przez Kasia, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Magnolia » 2019-03-09, 16:22

Nie wiem skąd obawy, jeśli na książki jest wydana zgoda władz kościelnych, czyli imprimatur. To świadectwo, że książka jest poprawna merytorycznie, czyli nie ma w niej treści niezgodnych z Ewangelią.

Chyba najbardziej zastanawia Cię czy Duch św i Jezus, jednym słowem Bóg działa w innej religii niż katolicka.
Odpowiedź jest tak. Ale tez nie zapominajmy że Bóg działa w swoim czasie i tak jak chce.

Awatar użytkownika
alank
Przybysz
Przybysz
Posty: 24
Rejestracja: 2 mar 2019
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: alank » 2019-03-09, 17:43

To ja poleciłbym Poemat Boga - Człowieka z objawień Marii Vatorty, to siedem tomów w dziesięciu księgach.
Objawienie oparte na biblii i polecane nawet przez Ojca Pio w tych słowach : "Ja nie radzę - ja ci nakazuję czytać."

Polecam na ślepo, sam dopiero zacząłem czytać, czytam pierwszy tom i jest bardzo ciekawe.

Awatar użytkownika
alank
Przybysz
Przybysz
Posty: 24
Rejestracja: 2 mar 2019
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: alank » 2019-03-09, 23:26

Przypomniałem sobie że mam książke Carvera Alana Amesa pt. "Pan Miłości".
Książka składa się z krótkich inspiracji o miłości podzielonych na działy.
Przeczytałem juz 3/4 jakies i jestem pod wrazeniem, wiele naprawde daje do mysenia.
Polecam w kazdym razie. :)

Kasia

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Kasia » 2019-03-10, 08:51

Jest różnica pomiędzy twórczością literacką a spisywaniem objawień. Mam obawę, że przez takie książki ludzie zaczną wierzyć w wykreowany w swoim umyśle obraz Boga. Imprimatur znaczy mniej więcej tyle, że nie ma tam błędów teologicznych. Inną sprawą jest to, czy te teksty to nie zwyczajna iluzja. Powieści i twórczość literacka to jedno, ale gdy protestantka twierdzi, że spisuje słowa, jakie skierował do niej Pan Jezus, powstaje pytanie, dlaczego wciąż wyznaje protestantyzm. Problem byłby dużo mniejszy, gdyby w takich przypadkach pochopnie nie mówiono o objawieniach, a po prostu o twórczości.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-03-18, 22:52

"Przyjdź do mnie ze wszystkimi swoimi słabościami: fizycznymi, emocjonalnymi i duchowymi. Odpocznij w Mojej kojącej Obecności, pamiętając, że nie ma dla Mnie nic niemożliwego. Oderwij swój umysł od problemów, aby skupić się na Mnie. Pamiętaj, że mogę uczynić nieskończenie więcej, niż prosisz czy rozumiesz. Jednak zamiast przekonywać Mnie, abym zrobił to czy tamto, staraj się dostroić do tego, co już czynię."
Bardzo mądre i dojrzałe słowa, ale nie wiem czy Jezusa. Ja ciągle za mało znam i rozumiem Objawienie, które jest pewne i wystarczające - brak mi czasu na niepewne i do zbawienia niepotrzebne/niekonieczne.
Magnolio - katolicyzm i protestantyzm, to odłamy tej samej religii - chrześcijaństwa :) , ale ty to oczywiście wiesz.

A czy jedno czy inne objawienie prywatne pochodzi od Boga czy nie, to:
- trzeba je przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem
- ocenić czy jest niesprzeczne z Objawieniem, co do litery i Ducha
- przemyśleć jaka jest główna wymowa, cel tego przesłania
- zobaczyć jakie w życiu autora przyniosło to objawienie skutki- po owocach poznacie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-18, 23:12

Nutka pisze: 2019-03-10, 08:51 Jest różnica pomiędzy twórczością literacką a spisywaniem objawień. Mam obawę, że przez takie książki ludzie zaczną wierzyć w wykreowany w swoim umyśle obraz Boga. Imprimatur znaczy mniej więcej tyle, że nie ma tam błędów teologicznych. Inną sprawą jest to, czy te teksty to nie zwyczajna iluzja. Powieści i twórczość literacka to jedno, ale gdy protestantka twierdzi, że spisuje słowa, jakie skierował do niej Pan Jezus, powstaje pytanie, dlaczego wciąż wyznaje protestantyzm. Problem byłby dużo mniejszy, gdyby w takich przypadkach pochopnie nie mówiono o objawieniach, a po prostu o twórczości.
Zupełnie słusznie.
Czy już naprawdę wyeksploatowaliśmy wszystko, co jest dostępne w Kościele, żeby szukać po takich opłotkach?
To ja poleciłbym Poemat Boga - Człowieka z objawień Marii Vatorty, to siedem tomów w dziesięciu księgach
Też nie polecam. Za https://gloria.tv/article/vAAUYc3A8wcV3tYu4dXRsKLPy :

Maria Valtorta - to rzekoma włoska mistyczka, której objawiał się Jezus i Maryja. Zapisała 15 tys. stron swoich objawień, które podobno dyktował jej Bóg. Na kartach tego pisma nazwanego "Poemat Boga-Człowieka" opisała nieznane i szczegółowe życie Jezusa, jego 288 wędrówek po Palestynie oraz inne utwory pobożnościowe. Kościół w czasach soboru potępił jej dzieła i uznał, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego, a są jedynie wymysłem samej autorki, która przekonana o swoim objawieniu mogła uczynić wiele szkód wśród wiernych. W 1985 r. kardynał Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ocenił: "potwierdzam słuszność potępienia dzieła Marii Valtorty i uważam za niepożądane jego rozpowszechnianie dla uniknięcia szkód, jakie dzieło to mogłoby wywołać u prostych ludzi".

Daglezja
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2021
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Daglezja » 2021-03-16, 12:21

Słuchaliśmy dwa razy z całą rodziną C. Alana Amesa "Oczami Jezusa". Polecił nam brat męża - ksiądz egzorcysta, który jest na ogół bardzo sceptyczny i ostrożny. Byliśmy zachwyceni, zwłaszcza dla dzieci było to bardzo wychowawcze. Oczywiście, nie ma obowiązku wierzyć w prywatne przekazy, więc jeśli komuś to się nie podoba, to ma do tego prawo.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: adampiotr » 2021-08-29, 10:22

Oczywiście ,ze się należy obawiać. Ale musisz zerknąć na inne fragmenty z tej książki i też jest trochę o krzyżu. Może nie jest jasno napisane, ale jest. Są fragmenty pasujące do każdej osoby. Teraz można zadać sobie pytanie dlaczego to niby jest protestanckie skoro jest księgarniach katolickich ciekawe. Ja też się obawiam wszystkich objawień ale poczytać chyba jeszcze nie zaszkodziło.
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 10:23 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Rak

Carver Alan Ames-co sądzicie

Post autor: Rak » 2022-08-01, 18:19

Być może temat ten był tu już poruszany, jestem na tym forum od niedawna i nie mam możliwości przeczytania wszystkich wątków. No, to jeżeli już był
to po prostu usuńcie mój wpis, ale wcześniej wyślijcie mi link :)
Natrafiłam na książkę C.A.Amesa "Oczami Jezusa". Słyszeliście o nim? czytaliście tę czy inne jego książki? Objawienia Amesa podobne są do Anny Katarzyny Emmerich i do św. Brygidy Szwedzkiej. W tej książce Ames opisuje co mu Jezus pokazał, a mianowicie sceny z ziemskiego życia, z wędrówki z Apostołami po Galilei, Jerozolimie i wydarzenia szczególnie nie opisane w Ewangeliach. Jezus jest tu narratorem bezpośrednim. Jako, że ja sceptycznie podchodzę do objawień prywatnych, nie potwierdzonych przez Kościół, nie wiem co o tej pozycji sądzić. Jeżeli czytaliście, czy słyszeliście o tym autorze, powiedzcie swoje zdanie na ten temat.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Carver Alan Ames-co sądzicie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-08-01, 18:33

Czytałam część tej książki "Oczami Jezusa", ale nie dałam rady dokończyć, bo bardzo mi się nie podobała. Mocno to naciągane, tak uważam i szczerze odradzam czytanie. Newet nie tylko dlatego, że wątpię w te objawienia (choć tak jest, wątpię i to mocno), ale przede wszystkim: książka jest bardzo źle napisana. Zapewniam Cię, @Rak Ty sama napisałabyś lepszą. Twoje posty są tworzone naprawdę dobrym stylem literackim, w przeciwieństwie do książki, o którą pytasz.

Dodano po 5 minutach 9 sekundach:
Dodam też, dla jasności, że nie jestem jakaś szczególnie wymagająca, co do walorów różnych książek. Nie krytykuję ich ot tak. Ale ta konkretna naprawdę wydaje mi się napisana tak bardzo źle, pod wieloma względami, że nie wierzę, aby Duch Święty mógł brać w tym udział...
Ostatnio zmieniony 2022-08-01, 18:39 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Rak

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Rak » 2022-08-01, 22:19

Dziękuję. Mam podobne odczucia, przeczytałam tylko niewielką część i odniosłam takie wrażenie, jakbym czytała baśń.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Jozek » 2022-08-01, 23:12

Z tego co opisujecie wynikalo by ze ktos uznal tzw. wene tworcza, pisarska, za objawienia i napisal ksiazke.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Carver Alan Ames, Sarah Young itp. – czy takie objawienia i orędzia pochodzą od Boga?

Post autor: Nenderen » 2022-08-02, 08:12

O, ciekawe - też miałem takie negatywne odczucia w kwestii rzekomych walorów literackich i stylu oraz potencjału słownego. Ponadto w jednej z książek carvera przeczytałem wzmiankę o grzesznym czynie Judasza i o Jezusie który go wtedy nie upomniał i wyjaśniającego że nie zrobił tak dlatego bo... już wcześniej go upominał a poza tym bardzo go miłował. To pseudomistyczny chaos nie reprezentujący prawdziwej chrześcijańskiej wizji o życiu Jezusa. Jezus nigdy nie był bierny wobec zła, zawsze mu się przeciwstawiał. Na tym właśnie polega miłość bliźniego, na ostrzeganiu go przed jego grzechami.
Ostatnio zmieniony 2022-08-02, 08:16 przez Nenderen, łącznie zmieniany 5 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ