Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Kasia

Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 12:23

Nie wiem, czy o tym wiecie (sama dowiedziałam się niedawno), ale istnieje zgromadzenie, do którego należą niewidome i słabowidzące siostry zakonne. Są to Siostry Sakramentki Niewidome.

Tę wspólnotę zakonną założył św. Alojzy Orione, a same sakramentki nie są odrębnym zgromadzeniem – należą do Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (orionistek) i podlegają przełożonej generalnej tego zakonu, a także mają wspólne z orionistkami konstytucje. Noszą jednak inne habity i mają też inne niż orionistki zadanie. Skupiają się na modlitwie, a zwłaszcza adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto zajmują się tym, co leży w ich możliwościach – posługują muzyką, wyrabiają różańce, korespondują za pomocą alfabetu Braille’a (z tego, co wiem, brewiarz też mają zapisany tym pismem). Siostrom ze względu na stan zdrowia pomagają orionistki.

Sama wspólnota sakramentek powstała z wrażliwości ks. Orione – kiedy zgłosiły się do niego niewidome kobiety zainteresowane życiem zakonnym, nie pozostało mu nic innego, jak tylko umożliwić im realizację powołania. W tamtych czasach był to wielki czyn. Gdy ks. Orione zasugerowano, by oddzielić siostry klauzurą, odpowiedział, że przecież już ją mają – ich klauzurą jest brak wzroku. Chciał, by świat je widział, by swoim życiem dawały świadectwo. I tak oto Pan Bóg, ze słabości, jaką jest brak wzroku lub słaby wzrok, uczynił środek do realizacji powołania w Kościele, do służby Kościołowi, ofiarowania swej słabości w intencji tych, którzy są ślepi na Bożą miłość. Czy to nie piękne?

Oto krótki film o Siostrach Sakramentkach Niewidomych – po włosku, ale myślę, że to nie przeszkodzi w oglądaniu. Dodam tylko, że zgromadzenie jest obecne m.in. we Włoszech, na Filipinach, w Brazylii, Chile, a od niedawna także w Polsce. Do tego zakonu należy jedna Polka.

Magnolia

Re: Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Magnolia » 2019-06-13, 14:04

Niesamowite jak wiele charyzmatów jest w Kościele. Dziękuję za ten post.

Konwalia

Re: Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Konwalia » 2019-10-17, 10:56

Umieszczam ten link tutaj, ponieważ pasuje on do wątku. To kolejny dowód na to, że w Kościele jest miejsce dla każdego – francuskie zgromadzenie Małych Sióstr Uczennic Baranka. Siostry żyją małą drogą św. Tereski. Niektóre z nich mają zespół Downa.
https://pl.aleteia.org/2017/01/04/kobie ... do-zakonu/

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Lizzie » 2021-05-29, 17:50

Te siostry pokazują nam że w służbie bożej mogą być wszyscy także ci niepełnosprawni . :x :-* Piękne świadectwo życia .
Ostatnio zmieniony 2021-05-29, 17:54 przez Lizzie, łącznie zmieniany 1 raz.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Z ludzkiej słabości Pan Bóg tworzy wielkie dzieła. Siostry Sakramentki Niewidome

Post autor: Nenderen » 2022-07-04, 10:24

Wspaniały zamysł! Kiedy pomyślałem o tych siostrach-bohaterkach chciało mi się płakać ze wzruszenia. Niech Bóg im błogosławi.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”