Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Efezjan » 2018-02-04, 19:25

Do założenia tematu namówiła mnie Magnolia - Bóg zapłać.

Zadaję to pytanie, bo chcę stanąć w prawdzie, a stanięcie w prawdzie to właśnie pokora jak powiedział mi pewien karmelita bosy.

Miałem jakieś plany:
1. rekolekcje u dominikanów /moja zachcianka/
2. rekolekcje u karmelitów bosych. Wydaje się mi, że to wola Boża, ale pewności nie mam.

Jak to rozeznać?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-04, 20:13

Efezjan :)
Ale w czym problem?! Jedź w oba miejsca :-bd
Oba służą rozwojowi duchowemu, oba na różne sposoby, ale dopiero jak posmakujesz każdy z nich to możesz wybrać np konkretną duchowość która ci bardziej odpowiada. :)

Podpowiedziałam założenie takiego wątku, ale nie sądziłam, że masz jakiś konkretny "problem" myślałam, że pogadamy tu sobie o zasadach ogólnych, jak szukać woli Bożej, jak ją rozpoznawać w swoim życiu... bo to ciekawe i może być pomocne dla wielu... :)

Ja się nauczyłam rozpoznawać wolę Bożą np czytając Pismo św. otwieram psalmy i czytam kilka aż mnie coś "dotknie". Generalnie czytania Biblii na wyrywki się nie poleca, ale ja już wiem, że w psalmach najczęściej znajduje pociechę i wskazówkę.
Przy większych decyzjach czekam na wskazówki z kilku źródeł, np z filmiku O. Szustaka, z Biblii, z rady przyjaciółki, rady męża, no i przede wszystkim na modlitwie.

Ale kiedyś dobitnie odkryłam moc zapraszania Boga do swojego życia, rano O. Adam opowiadał jak to robić, ja się chwilę pomodliłam, zaprosiłam Boga do swojego dnia, a już o 15 została rozwiązana sprawa, która wydawała się być z tych niemożliwych od 6 lat... To jest metoda dla tych, którzy ufają i pozwalają Bogu działać. :)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Efezjan » 2018-02-04, 20:21

Tak,
chodzi mi o zasady ogólne. O to właśnie, Magnolio. Chcę, by 'była jego wola, a nie moja'.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10


Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Efezjan » 2018-02-05, 12:07

Dziękuję pięknie, Magnolio.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-05, 12:34

Proszę bardzo, ale nie ma tak łatwo, jak obejrzysz to wróć i opowiedz o czym usłyszałeś. :)
Innymi słowy to dopiero początek rozmowy, rozważań miał być. ;)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2018-02-05, 16:46

ekstra filmiki :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-06, 10:15

Cieszę się, że chociaż tyle mogę pomóc, wskazać dobre filmiki. ;)

Ale ja sobie lubię pogadać, a gadanie do siebie samej jest mało satysfakcjonujące, bardziej lubię z kimś ;)

Mam kilka takich myśli...Generalnie można by założyć, że wszędzie tam, gdzie nasza decyzja przybliży nas do rozwoju duchowego, nawrócenia, do doskonalenia się w miłości, do dawania siebie innym, do pomagania to tam czynimy wolę bożą - bo tego nas uczył Jezus Chrystus...

Proste i gładkie.
Ale schody zaczynają się, jak trzeba kochać rodzica, który pije i bije, albo jest juz stary i chory...
Albo z dreszczem myślimy o miłości do współmałżonka, który poniża i zdradza...
Albo gdy mamy podać rękę, komuś kto nas przed chwilą skrzywdził...
Wtedy mamy dylematy: gdzie jest wola Boża? Co robić?

Odpowiedź nadal jest taka sama: kochać, rozwijać się, dążyć do Boga z tymi okolicznościami jakie mamy...

Jakub2

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-06, 10:36

Mysle z wszystko co pochodzi z Milosci pochodzi od Boga.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-18, 09:43

Tu jest kolejny dobry filmik i mądre odpowiedzi na nurtujące katolików pytania. Pierwsza odpowiedź jest jak najbardziej w tym temacie. :)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Efezjan » 2018-02-18, 13:24

Ja na razie staram się modlić, by usłyszeć Bożą odpowiedź: czy być we wspólnocie, która się nie rozwija - jest kółkiem wzajemnej adoracji, czy jednak zdecydować się na tą, o której myślę, która mogłaby nie tylko przyczynić się do mojego dalszego duchowego rozwoju, ale również dla służby Kościołowi.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-18, 13:41

Efezjan Twoje problemy mnie rozbawiają, wybacz szczerość... No przecież przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i od razu będzie jasne gdzie jest wola boża.

Ja nie jestem we wspólnocie w OwDŚ właśnie z tych względów jak napisałeś. Ale mimo braku wspólnoty nie rezygnuję z rozwoju u modlitwy, a jeśli masz wybór to po co się wahać i tracić na to czas? ;)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Efezjan » 2018-02-18, 14:19

Magnolia pisze: 2018-02-18, 13:41 Efezjan Twoje problemy mnie rozbawiają, wybacz szczerość... No przecież przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i od razu będzie jasne gdzie jest wola boża.

Ja nie jestem we wspólnocie w OwDŚ właśnie z tych względów jak napisałeś. Ale mimo braku wspólnoty nie rezygnuję z rozwoju u modlitwy, a jeśli masz wybór to po co się wahać i tracić na to czas? ;)
No i super.
Tak mówi Magnolia /wyrocznia Pana/ opuść OwDŚ i idź w kierunku, który Ci pokazałem. :)
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2018-02-18, 16:52

No to ja Ci namieszam. Zmień to, co nie jest takie jak trzeba. Zmodyfikuj. Zrób ferment. Dodaj nową jakość.

Kieruj się tam, gdzie możesz budować. Gdzie możesz najwięcej zbudować. Albo tam, gdzie Twoja pomoc będzie najcenniejsza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2018-02-18, 18:56

Efezjan pisze: 2018-02-18, 14:19
Magnolia pisze: 2018-02-18, 13:41 Efezjan Twoje problemy mnie rozbawiają, wybacz szczerość... No przecież przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i od razu będzie jasne gdzie jest wola boża.

Ja nie jestem we wspólnocie w OwDŚ właśnie z tych względów jak napisałeś. Ale mimo braku wspólnoty nie rezygnuję z rozwoju u modlitwy, a jeśli masz wybór to po co się wahać i tracić na to czas? ;)
No i super.
Tak mówi Magnolia /wyrocznia Pana/ opuść OwDŚ i idź w kierunku, który Ci pokazałem. :)
No nie ma tak łatwo, nie jestem wyrocznia Pana. ;) =)) :)) to co napisałam o wspólnocie Odnowy to było o mnie.
Ty masz swoją odpowiedź w swojej wypowiedzi, na początku tego wątku padły słowa, że wszędzie gdzie jest rozwój duchowy, nawrócenie, dobro tam jest wola Boża. Może jeszcze posłuchaj Marcina Zielińskiego z ostatniego filmiku, ładnie pomaga rozróżnić jakie słyszymy głosy w sercu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”