Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2019-05-05, 20:23

Każdy sądzi według siebie.

Najpierw oświadczasz, że nic poza tym co pochodzi od złego nie dociera, a potem się obruszasz.
Czy to nie dziecinna postawa?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Viridiana » 2019-05-05, 20:31

Kalart, nie mam nic do udziału ateistów w dyskusjach, ale wydaje mi się, że możesz tego tematu nie rozumieć. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Dezerter » 2019-05-06, 23:07

Na pewno nie wolno niczego robić pochopnie, tylko trzeba sobie dać czas.
Nie wolno podejmować decyzji w stanie euforycznym i na "górce duchowej" , ale i nie gdy ma się doła. Jeśli twoje życie duchowe wygląda jak wykres sinusa, to decyzje podejmujemy w okolicy zera/osi.
Konieczne jest przemodlenie rozciągnięte w czasie, na którym cięgle się pytamy Boga, a nawet dopytujemy.
Ważne jest doradztwo duchowe, księdza, siostry zakonnej, wspólnoty, czy rodziców, starszego brata/siostry w Chrystusie, lub Bożego forum jak np zchrystusem.pl
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 14:48

Co do forum mialbym watpliwosci ... ot, taki luzny "areopag" ...
Kupa bledow i kupa indywiduow ... wliczajac Biserice.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Viridiana » 2019-05-07, 22:37

Myślę, że z tym tematem jest związana jedna ważna kwestia: co z "znakami"?
Jedni są przeciw, inni bardziej za. Więc warto się zastanowić, czy jest na to miejsce i kiedy?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Biserica Dumnezeu

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 22:38

Dobre pytanie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2019-05-08, 08:03

Znakiem bożym jest wszystko, co spotykam na drodze. Wszystko, co przypomina mi o Bogu. Wszystko, co pozwala lepiej żyć. Znakami bożymi jest całe Jego stworzenie. Każdy kwiat, kamień, człowiek. Pod warunkiem, że zobaczę w tych dziełach rękę ich stwórcy. Jeśli rozpoznam w nim Boga, to jest to znak od Niego. No, ale to jest inne podejście do znaków.

Dlatego tak napisałem, aby zmienić rozumienie znaków. Aby nie upatrywać magicznego działania. Aby nie traktować zdarzeń, zwłaszcza nieszczęśliwych jako przesłania lub przestrogi dla ogółu. Znaki są zwykle przeznaczone dla jednostek. Czasem małych grupek. I działania boskie nie są destrukcyjne. Ocenić je można po owocach.

Zaczęło się od katedry. Jej pożar był znakiem skąpstwa na remonty. Niewłaściwej administracji. A cóż dobrego w nim było? Ano to, że zwrócił uwagę publiczną na dyskryminację Kościoła i wierzących we Francji. Czy jednak rzeczywiście poruszył? Do większości ludzi nie dotarło nić poza informacją o pożodze. Już nie dosłyszeli, że utrzymywanie stanu technicznego było w gestii złodzieja. Że prawo jest antyreligijne, a w szczególności antychrześcijańskie.

Znakiem bożym będzie odbudowa katedry i powrót jej do funkcji, dla których była przeznaczone przez budujących. Do roli Domu Bożego. Do wyłącznej roli miejsca kultu.

Emocje opadły. Dlatego pozwoliłem sobie na inne spojrzenie. Bez sensacji. Bez doszukiwanie się znaków dla ludzkości. Czasy ostateczne już nadeszły. Nadeszły parę tysięcy lat temu i trwają nadal. Czas ostateczny dotyczy człowieka. Znaki też się odnoszą do niego. Koniec świata jest zawsze indywidualny. Każdy umiera sam. Umieranie jest zawsze indywidualne. I jest końcem świata. Indywidualnym końcem świata konkretnego człowieka. Końcem, który może nastąpić teraz zaraz. Udar, zawał, wypadek, infekcja.

A znaki boże są drogowskazami. Drogowskazy się przydają, tylko wtedy, gdy je zauważamy, odczytujemy i korzystamy z zawartych na nich informacji. Za pomocą zwykłych znaków Bóg wyraża swoją wolę. Mam z tym kłopoty. Patrząc na świat nie zawsze zadaję sobie pytanie: Czego Bóg ode mnie oczekuje. Nie ogólnie, tylko teraz. W tej chwili. W trakcie tego, co właśnie robię. Zbyt rzadko zadaję sobie pytanie: Co by Jezus zrobił w danej sytuacji. A przecież On daje znaki, które zmuszają do dokonywania wyborów. On w ten sposób objawia swoją wolę. To Jezus tłumaczył. Opisał to Mateusz. Opisał znaki.
Mt 25.31-34 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bóg postawił na naszej drodze znaki. Postawił głodnych, spragnionych, bezdomnych, nagich, uwięzionych. A my znaki te odczytaliśmy i:
Mt 25.35-36 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".

Wówczas sprawiedliwi się zdziwią, bo nie zdawali sobie sprawy z tego, że znaki, które widzieli, były znakami od samego Boga. Ala nawet nie uświadamiając sobie tego odczytali je właściwie.
Mt 25.37-40 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
A po co Jezus o tym mówił? Ano po to, abym ja, abyś ty, aby każdy nauczył się rozpoznawania znaków. Aby nikt ich nie lekceważył . Aby starał się dostrzec rękę bożą we wszystkim, co jest stworzone.
Niestety nie wszyscy odczytali znaki. Nie wszyscy chcieli odczytać znaki.
Mt 25.41-46 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

Spójrz wokół siebie. Ile tam znaków skierowanych do Ciebie. Czyń jak powinieneś. Pomyśl, co Jezus by zrobił w tej chwili?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2019-05-08, 08:44

Dziękuję Andeju za te słowa, z pewnością są skierowane do mnie, do każdego z nas...

Czy czytaliście rozważania św Tomasza o spełnianiu się woli Bożej ?
viewtopic.php?f=9&t=969&start=15#p186038

Wola Boża spełni sie tak czy siak, bezpośrednio albo pośrednio. Naszym zadanie, jest głównie kierować się dobrem. Ale nie dobrem dla siebie, nie tym co wydaje nam sie być przyjemne dla nas. Ale trzeba się nauczyć patrzenia z bożej perspektywy na świat, czyli mowa o dobru z boskiej perspektywy: zbawieniu, nawróceniu, dobrych uczynkach, uczynkach miłosierdzia, przykazaniu miłości i miłości do nieprzyjaciół, o przebaczeniu, przestrzeganiu przykazań, które nam Bóg dał. Tu jest ukryta wola Boża.
Jeśli nie będziemy "kombinować po swojemu" a zastanowimy się dobrze co już wiemy o życiu chrześcijanina ze Słowa Bożego - to nasze wybory będą dużo prostsze. A jeszcze zawsze wybierając dobro będziemy wolni. Bo dobro i wolność są ze sobą związane. Tak jak zło i niewola.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Viridiana » 2019-05-08, 10:35

W sumie to nie bardzo mam pojęcie, co powiedzieć. Nie do końca rozumiem, co miał na myśli św. Tomasz. I nie wiem, czy chodziło mi o to, o czym pisze Andej.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2019-05-08, 10:50

A w tym, co napisał Mateusz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Viridiana » 2019-05-08, 18:04

Chociaż Słowo Boże zawsze jest dobre, to chyba nie o te znaki mi chodziło.
Miałam na myśli bardziej sytuacje, w których pytamy się Boga o jakąś decyzję życiową - w kilku wariantach możemy być chrześcijanami, ale chcemy wybrać wariant najlepszy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2019-05-08, 18:58

No właśnie wtedy przezywamy najwięcej rozterek... kiedy mamy wybrać z kilku dobrych opcji... ale dlatego wspomniałam o św Tomaszu, bo twierdzi że wola Boża zawsze się stanie. Albo dobrze wybierzemy bezpośrednio, albo Bóg wykorzysta innych ludzi by Jego wola się spełniła.

Miałam taką sytuację na sesji apologetycznej rok temu, siedziałam wśród słuchaczy i miałam silne natchnienie co powinnam powiedzieć. Ale należało wyjść i powiedzieć na mównicy do mikrofonu. I tu miałam problem, nie mogłam się do tego zmobilizować, z różnych powodów. Im bardziej byłam przykuta do krzesła, tym bardziej miałam sobie za złe. I wtedy wstał kapłan, który ledwie był na jednym wykładzie, i powiedział dokładnie to co miałam w głowie... czyli było to natchnienie z Ducha św, a ja nie stanęłam na wysokości zadania, dlatego Bóg natchnął kogoś innego.

A w przypadku dużych decyzji życiowych... Jeśli będziemy ciągle liczyli się z Bogiem, ciągle nawracali do przykazań, ciągle modlili... to raczej nie pobłądzimy, czy to będzie małżeństwo czy kapłaństwo. Poza tym, dajmy sobie czas, najgorsze to ulegac presji czasu... (sama to sobie musze często powtarzać)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2019-05-08, 19:23

Gdy taka rozterka zastanawiam się, jak postąpiłby Jezus? Co zrobiłby któryś z apostołów. W ten sposób uzyskuję wskazówki. Które, niestety, nie zawsze potrafię wykorzystać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: ktokolwiek » 2019-07-17, 16:38

Efezjan pisze: 2018-02-18, 13:24 Ja na razie staram się modlić, by usłyszeć Bożą odpowiedź: czy być we wspólnocie, która się nie rozwija - jest kółkiem wzajemnej adoracji, czy jednak zdecydować się na tą, o której myślę, która mogłaby nie tylko przyczynić się do mojego dalszego duchowego rozwoju, ale również dla służby Kościołowi.
Przepraszam za pytanie : Co zrobiłeś, żeby się rozwijała, czy powiedziałeś choć tej wspólnocie, co cię gnębi? Jeśli nie zrobiłeś nic, to może chcesz po prostu uciec? Ucieczka może być zgodna z wolą Bożą, ale nie musi. Może właśnie jesteś osobą, która może dać coś wspólnocie, choćby przyczynek do rozwoju.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2019-09-11, 13:50

Dobrze wyjaśnione:


ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”