O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Andej » 2019-09-02, 23:14

Tym razem nie piszę swojego zdania, ale wyłącznie cytat nawiązujący do niektórych zarzutów Lengi. Sam papież wyjaśnia, co następuje:

“ Istnieje dziś pewne niebezpieczeństwo. Sądzi się, że proces synodalny czy postawa synodalności polega na badaniu opinii, aby wiedzieć, co kto myśli, a potem spotkać się i dojść do porozumienia – mówił Ojciec Święty. – Nie, synod nie jest parlamentem! Trzeba się wypowiedzieć, dyskutować tak jak zawsze, ale nie jest to parlament! Synod nie jest dochodzeniem do porozumienia, jak w polityce: ja ci dam to, a ty mi dasz tamto. Nie. Synod nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych, jak niektórzy sądzą: «Zobaczymy, poprosimy grupę świeckich, aby przeprowadziła badania, czy mamy zmienić to i tamto». Wy oczywiście musicie wiedzieć, co myślą u was świeccy, ale tu nie chodzi o badania. Tu chodzi o coś innego. Jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła, tożsamości Kościoła. A na czym polega tożsamość Kościoła? Św. Paweł VI powiedział to jasno: powołaniem, więcej, tożsamością Kościoła jest ewangelizacja" (https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... ament.html)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-02, 23:17

Znalazłam teraz wypowiedźz czerwca 2019 redaktora Terlikowskiego: https://tygodnik.tvp.pl/42318203/koscio ... woli-nieba komentującego obecną sytuację w Kościele.
Oraz streszczenie wywiadu abp Lengi udzielonego w "Egzorcyście":
https://www.fronda.pl/a/egzorcysta-niez ... 25018.html
Abp Lenga krytykuje błędy i herezje, które wypływają z błędnych interpretacji Nauki Soborowej, a nie krytykuje Sobór. Chyba jest różnica, prawda Dez? Wypowiedzi Lengi są wręcz apologetyczne, broni doktryny katolickiej i ostro krytykuje jej rozmywanie dla poklasku wiernych...
Ostatnio zmieniony 2019-09-02, 23:26 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-02, 23:30

"diabelstwo opanowało SW II" - cytowana wypowiedź Lenga - minuta 13

Minuta 16,5 - 17 omawiając zmiany w Mszy Świętej powstałe na SW II stwierdza, że nie dokonało się to za sprawą Ducha Świętego , lecz
"a nie od jakiegoś innego ducha"
- ciekawe o jakim duchu myślał, ale ja tam nie będę stronniczo manipulował nikim, każdy ma swój rozum :)

31 minuta i 32- przyznaje, że w wieku 61 lat (nie jest to wiek emerytalny dla arcybiskupa!) został "wyrzucony" za poglądy, które głosi i brak podporządkowania się :ymblushing:
43,20 do -prześladowanie wewnętrzne w KK - wyrzucanie z Kościoła najlepszych przez "awangardę Kościoła",która "od nas wyszła, w naszych seminariach się uczyli, karierowicze, w uczelniach rzymskich , watykańskich - rządzący - nic wspólnego nie mają z Bogiem " - 44, 50 minuta
45,40 - stwierdza, że tymi ludźmi niszczącymi i prześladującymi "świętych kapłanów" jest min "Bergolio"

.... jak komuś mało i nadal Lenga jest dla niego autorytetem i nie widzi, że występuje on przeciwko Episkopatowi Polski i Watykanowi to ja wymiękam i poddaje się

Ps
Wkurzyły mnie niektóre wpisy :ymblushing: - ja też tylko człowiek jestem - jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam
nie noście urazy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-02, 23:55

Trafiłam na film pt "Kryzys", gdzie jednak mówi się wprost o kryzysie w Kościele, o homolobby i atakach na małżeństwo i rodzinę. Poruszający film, trudno po nim powstrzymać się od modlitwy o Kościół w kryzysie.


Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-02, 23:57

Mnie nie uraziles - przynajmniej widac, ze krew w Tobie krazy ;)
Moze znow wkurze Ciebie - ale slabe jest to, co wrzuciles.
Cala para poszla nie wrefleksje nad sytuacja ( czy taka istnieje, co zrobic, zeby wiara w Koscile byla wiara czysta, a nie tylko deklaracja itd.) ale w wyszukiwanie hakow na haki.
Treesc i intencje abp. poszly w krzaki ... wazne ( tak to widze ) stalo sie przepchniecie jednej wizji i potepienie drugiej wizji; nawet przez uzycie swego rodzaju szantazu w stylu: kto nie z nami, ten przeciwko Kosciolowi i papiezowi.
Ale - zaden argument z armaty Twej Dezerterze nie przemawia za takim osadzeniem dyskusji.

Pozdrawiam.

Ps: jako byly soldat ja tez lubie armaty - mozesz strzelac :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Andej » 2019-09-03, 00:00

Dezerter pisze: 2019-09-02, 23:30... jak komuś mało i nadal Lenga jest dla niego autorytetem ...
A kto uznał Lengę za utorytet?
Dezerter pisze: 2019-09-02, 23:30... nie widzi, że występuje on przeciwko Episkopatowi Polski i Watykanowi ...
Krytykowanie błędów Kościoła, nie jest równoznaczne z krytykowaniem Kościoła. Gdy wytyka rzeczywiste błędy, należy się nimi zająć. I poprawić.

Lojalność wobec Kościoła i jego biskupów i księży jest piękna. Nawet, gdy ograniczona do "własnego" biskupa i proboszcza. Ale ślepa lojalność już nie jest tak chwalebna.

Ale, ale. Pora pójść spać. Jutro, na spokojnie. Przemyśleć. Bez uraz. Aby każdy mógł zapomnieć o urażonej ambicji. Przespać się z argumentami za i przeciw. I jutro, bez emocji wrócić do sprawy. Bez wkurzania się i bez przeprosin. Po przyjacielsku. Wszak zależy nam na dobrej atmosferze forum.
Nikt nie ma tu nic przeciw swojemu rozmówcy. Rozmawiamy o wystąpieniu Lengi. Oczywiście, można rozdzielić włos. Można wybrać po każdym fragmencie (byłbym wdzięczny za spisanie konkretnych wypowiedzi) i przedyskutowanie ich. Życzliwie. Bez unoszenia się. Delikatnie.

Nie chodzi o to, że ktoś z nas ma rację lub jej nie ma. Nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek. Ale o dotarcie do uczciwej oceny. Każdy, kto ma na celu dobro Kościoła powinien poważnie podejść do zarzutów. Po kolei. I nie tylko dyskutować, ale wpływać na kształt Kościoła w Polsce. Przecież każdy z nas jest członkiem Kościoła. Każdemu z nas zależy na tym, aby był coraz lepszy.

Posłuchajmy i dobrze się wyśpijmy: https://www.youtube.com/watch?v=Gl_uj32cheE
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-03, 17:15

Marek_Piotrowski pisze: 2019-09-02, 23:07 Mi się jednak wydaje, że bp. Lenga posunął się za daleko w sformułowaniach. Niemniej uważam, ze co do treści niestety ma rację.
Dzięki za uczciwą wypowiedź , chociaż wiem, że nie tylko mi się wydaje, że posunął się za daleko:
Mi się jednak wydaje, że bp. Lenga posunął się za daleko w sformułowaniach.(...)
tym bardziej dziękuję Marku, że wiem, że macie zbieżne poglądy na wiele kwestii:
Niemniej uważam, ze co do treści niestety ma rację.
Tylko w niektórych kwestiach ma, np karierowiczostwo w hierarchii kościelnej, nadmierny liberalizm, popieranie masowej migracji, za mało zabierania głosu przez biskupów polskich w ważnych sprawach jak np sprawa Marcina Zielińskiego, czy ks Rydzyk i jego niektóre zachowania, czy wypowiedzi.

Ja tylko widzę, że taka wizja Kościoła jaką promuje abp Lenga prowadzi do nieuchronnego rozłamu a nie do naprawy, budowania czy wzrastania.
W zacytowanym przeze mnie wywiadzie mało pozytywnych propozycji, tylko krytyka, spiskowe teorie, mętne niedomówienia (co nawet zwolennicy zauważyli, że nie mówi wprost).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-03, 18:21

Wiele slusznych uwag postawiles.
Z kilkoma konkluzjami nie do konca sie bym zgodzil.
Wiele problemow w odbiorze slow abp.Lengi jest spowodowanych tym, ze nie uzywa czystej polszczyzny - dlatego i przekaz jest znieksztalcony.
tym niemniej ... wlasnie takich glosow brakuje wsrod hierarchow. brakuje tych, ktorzy mieliby odwage i chec dyskusji, sporu, wzajemnego pouczenia i naprostowania.
Dlatego glos tych niewielu, glos tak bardzo niedoskonalych tez jest tak bardzo wazny.
Tym bardziej, ze mamy zalew otwartej antykatolickiej fali w Kosciele : antykatolickiej i antychrystusowej. I brak reakcji. A jesli taka sie pojawia, to u samej gory bywa nieraz tlamszona.
Tak to widze.

Trzymaj sie.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-03, 19:20

Nie uważam się za zwolenniczkę abp Lengi, po raz pierwszy usłyszałam o Nim w tym wątku; po prostu chciałam posłuchać jego wypowiedzi i wyrobić sobie samodzielne zdanie.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: kacperek29 » 2019-09-03, 20:53

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-09-03, 18:21 Wiele problemow w odbiorze slow abp.Lengi jest spowodowanych tym, ze nie uzywa czystej polszczyzny - dlatego i przekaz jest znieksztalcony.

To kto teraz będzie decydował jak wygląda prawdziwy przekaz i co naprawdę miał na myśli abp Lenga? Awansowałeś na jego rzecznika?
Biserica Dumnezeu pisze: tym niemniej ... wlasnie takich glosow brakuje wsrod hierarchow. brakuje tych, ktorzy mieliby odwage i chec dyskusji, sporu, wzajemnego pouczenia i naprostowania.
Najlepiej jakby biskupi zakwestionowali wybór papieża. Papieżem jest Benedykt, a może nikt skoro abp Lenga nawet imienia nie wymawia, to nie wiadomo kogo uznaje.
Może sam siebie uznał za mądrzejszego i decyzja papieża seniora i kolegium kardynalskiego mu nie pasuje.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-03, 21:55

Kacperku ... jezyk polski nie jest rowniez moim ojczystym jezykiem ... dlatego jesli tak chcesz, to moge awansowac na "rzecznika". Chocby dlatego, ze wiem, jak trudno mowic w nie swoim jezyku.
Wybor papieza jest zawsze jakims kompromisem. Czyzbys Ty chcial zostac "rzecznikiem" w tej sprawie?
A poua tym - zacytowales moj wpis, w ktorym stwierdzam cos zupelnie innego, niz sugerujesz, ze stwierdzam.
Przeczytaj prosze jeszcze raz to, ci zacytowales i swoja odpowiedz ... i pomysl, na jaki temat sie wypowiadasz.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-04, 23:37

Wydaje mi się że znalazłam wypowiedź O.Pelanowskiego jak najbardziej w temacie tego wątku:

https://www.pch24.pl/ojciec-augustyn-pe ... 383,i.html

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-05, 07:50

Ta wypowiedz to takie samo spojrzenie troski na to, co dzieje sie w biezacym zyciu Kosciola:takie samo, jak i abp. Lengi.
Tylko zadziwil mnie ten atak na tego typu troskliew zastanowienie sie nad tym, co sie dzieje w Kosciele.
Tak po prostu, nie musimy sie kazdy z kazdym zgadzac, ale - ostatnie wymiany zdan w tym watku zniechecily mnie do forum

Musze to jakos w sobie przegryzc. A ze zeby mam juz od lat wybite, to przegryzanie potrwa.
Trzymajcie sie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-09-05, 09:11

Problem w tym, żeby - widząc wszystkie złe rzeczy jakie się dzieją - nie przybrac postawy Lutra, który rozbił Kościół i zrobił znacznie większe szkody niż te, przeciw którym występował.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: takisobie » 2019-09-05, 09:44

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-09-05, 07:50 Tak po prostu, nie musimy sie kazdy z kazdym zgadzac, ale - ostatnie wymiany zdan w tym watku zniechecily mnie do forum
Drugie zdanie zaprzecza pierwszemu bo jeżeli nie musimy się zgadzać to trzeba akceptować różne wypowiedzi i nie ma się co zniechęcać bo można to odebrać jak byś oczekiwał że wszyscy będą jednomyślni i będzie słodko ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”