O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-02, 19:26

Oj święte słowa, święte słowa....
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-02, 20:26

Dezerter pisze: 2019-09-02, 19:26 Oj święte słowa, święte słowa....
Dwie osoby, ja i Biserico, proszą Cię o konkretne argumenty i wypowiedzi abp Lengi, gdzie mija się z nauka Kościoła, które by Go dyskwalifikowały, czym byś poparł swoje (póki co) pomówienia.
Chyba nas nie zlekceważysz?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-02, 21:08

Magnolia pisze: 2019-09-02, 12:38 Myślę podobnie, Dez, rzuciłeś ciężkie oskarżenia, niczym nie podparte. Bo tak, wiesz co piszesz...

Znalazłam dokumenty, listy Abp które pokazują Jego wielka troskę o Kościół, Jego życiorys też jest godny podziwu i szacunku.
Nie uznawanie papieża Franciszka - dowód od 2 minuty do 5


Magnolio - konkretnie odpowiedz
z kiom jesteś w Kościele
ze mną i papieżem Franciszkiem
czy z Lengą i jakimś antypapieżem Bergolio?
Przepraszam, że stawiam sprawę na ostrzu noża, ale sama zaczęłaś ...


"Ci,którzy w Kościele mają wielką władzę, nie weszli do Kościoła przez drzwi, ale wkradli się innymi drogami"
dalej określa ich (władzę współczesnego Kościoła) jako
"osoby wysłane kiedyś do seminariów jako tych, którzy mają niszczyć Kościół od wnętrza i teraz sa na stanowiskach i służą nie Chrystusowi a złemu" - no brat w wierze normalnie :-s , ale nie mój (minuta 10-12)
"papież wypowiada heretyckie zdania" - 12 minuta
wystarczy, czy analizować dalej?

Dla mnie ten człowiek jak był czynnym biskupem, to posłuszeństwie słuchał i papieży i wypełniał postanowienia SW II, nie wiem czy dla kariery w Kościele - bardzo udanej - czy z przekonania :-s
a jak został emerytem, to już olewa posłuszeństwo biskupowi Rzymu i uchwały SWII , krytykuje, judzi i tworzy rozłam w Kościele
Nie ma u mnie tolerancji dla takich ludzi i nie zamierzam owijać tego w bawełnę, albo pazłotko, bo zwodzi coraz więcej owieczek, które przestają słuchać swoich proboszczów i biskupów- poczytaj sobie na necie co się dzieje woków takich ludzi, jakie komentarze.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Andej » 2019-09-02, 21:25

Zmusiłem się i obejrzałem. Niestety niewyraźna mowa. Nie wszystko zrozumiałem.
Uważam, że nie można potępić, ani się podpisać. W wielu sprawach ma rację. Ale też przegina. Kościół żyje. Nie zatrzymał się w XVI wieku.
Za fałszywą tezę uważam to, że Kościół ma trwać niezmienny. Żywy Kościół reaguje na zmieniający się świat. Ale nie powinien ulegać nowinkarstwu.

Uważam też, że krytyka wewnątrzkościelna jest bardzo potrzebna. Gdyby Lenga wygłosił to w TVN byłbym oburzony. Jeśli jednak w medium dbajacym o dobro Kościoła, to inaczej traktuję ten głos.

Obserwuję Kościół i księży. WIelokrotnie wspominałem o Bronisławie Bozowskim. A też o Janie Twardowskim. Uważam, że żaden z nich nie byłby tolerowany w strukturze hierarchicznej Kościoła. Żaden proboszcz nie pozwoliłby im na rozwinięcie skrzydeł. Zmuszeni do poddania się dyscyplinie nie uczyniliby dobra, które jest ich udziałem.

Zauważam, że Kościele wiele rzeczy wymaga zmiany. Kościół jako instytucja z jednej strony ulega nowinkom, kopiuje protestantów, a z drugiej nie dostrzega zmieniającego się świata, nowych problemów.

Do każdej krytyki należy podejść konstruktywnie.

Osobiście mam swoją wiarę. Kształtowaną m.in. przez wspomnianego Bozowskiego. Patrzę krytycznie. Jeśli uznam, że mój biskup postępuje niezgodnie z Wolą Boga, to nie pójdę tą drogą. Tak samo jak nie pójdę ślepo za proboszczem, czy wikarym.
Wiele razy "kłóciłem" się z księżmi. Także w trakcie spowiedzi. Nie uważam, aby jakikolwiek człowiek miał patent na mądrość. Dlatego trzeba wysłuchiwać także gorzkich słów o Kościele. I wyciągać wnioski. Nikt z nas nie będzie sądzony lojalności do księdza, nawet biskupa czy kardynała, ale z wypełniania Woli Boga. Ale z wierności Ewangelii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-02, 21:51

Drogi Dezerterze - wsluchajac sie w wypowiedz abp. Lengi (te od 2minuty do 5 minuty ) trzeba byc slepym, by nie zauwazyc, ze dokonales falszywej interpretacji zapodanej wypowiedzi. Dokonales tej interpretacji w taki sposob, aby ocena pasowala do Twoich zarzutow opartych glownie na uprzedzeniach?/ woli wyciszenia odmiennych opinii od tych, ktore Ty popierasz?/ ??? ... ale: a le tak wlasciwie nie dales prawdziwej odpowiedzi na zapytanie Magnolii, lecz uciekles w atak.
Nieuczciwa i manipulancka metoda. Dziwi i nie dziwi mnie to.

Z pozdrowieniami.
Ostatnio zmieniony 2019-09-02, 21:55 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-02, 21:56

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-09-02, 21:51 Od 2minuty do 5 minuty dokonales falszywej interpretacji zapdanej wypowiedzi Dezerterze . btak, aby pasowalo do Twoich uprzedzen?/zarzutow? ... ale nie dales prawdziwej odpowiedzi na zapytanie Magnolii, lecz uciekles w atak.
Nieuczciwa i manipulancka metoda. Dziwiw i nie dziwi mnie to.

Z pozdrowieniami.
Biserica -ja cytuje, a ty wygłaszasz bezpodstawne, obraźliwe opinie :(
bez pozdrowień

Ps
swój swego broni
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-02, 21:57

Spojrz na ten Twoj wpis - i zastanow sie, skad ten agresywny atak.
Ja odnosze sie do tego, co podales jako argument.
Co sie dzieje? Masz we mnie wroga?

Ps: warto pojsc sladami wypowiedzi Andeja. Bie w kazdym punkcie zgodzilbym sie z Andejem do konca, ale jest to uczciwa proba oceny.

Z pozdrowieniami.
Ostatnio zmieniony 2019-09-02, 21:59 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: takisobie » 2019-09-02, 22:12

Dezerter pisze: 2019-09-02, 21:08
Nie uznawanie papieża Franciszka - dowód od 2 minuty do 5

"Ci,którzy w Kościele mają wielką władzę, nie weszli do Kościoła przez drzwi, ale wkradli się innymi drogami"
dalej określa ich (władzę współczesnego Kościoła) jako
"osoby wysłane kiedyś do seminariów jako tych, którzy mają niszczyć Kościół od wnętrza i teraz sa na stanowiskach i służą nie Chrystusowi a złemu"

Między 2 a 5 minutą nie pada ani jedno zdanie jednoznaczne z potwierdzeniem nie uznawania obecnego papieża więc nie wiem po co ta forma manipulacji i nadinterpretacji . Przecież powiedział że modląc się za papieża robi to nie wymawiając imienia - to świadczyć może o wątpliwościach a nie jednoznacznym "odrzucam, nie uznaje" .
Ostatnio zmieniony 2019-09-02, 22:13 przez takisobie, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-02, 22:21

Dezerterze, ja też (podobnie jak Biserico) odniosłam wrażenie, że Ty słyszysz coś innego niż abp mówi. Te wypowiedzi są wyważone i z dużą troską o Kościół wypowiada je kapłan, który widzi więcej niż my "na dole". Wbrew pozorom wypowiada swoje wątpliwości a nie rzuca oskarżenia.
Dezerter pisze: 2019-09-02, 21:08
Magnolio - konkretnie odpowiedz
z kiom jesteś w Kościele
ze mną i papieżem Franciszkiem
czy z Lengą i jakimś antypapieżem Bergolio?
Przepraszam, że stawiam sprawę na ostrzu noża, ale sama zaczęłaś ...
A tym wpisem to po prostu popłynąłeś na nieznane mi wody. Rzuciłeś konkretne zarzuty i oskarżenia na hierarchę Kościoła, a ja powiedziałam : "sprawdzam" - podaj konkrety. Podałes filmik, dziękuję, ale nie słyszę tego co Ty Mu zarzucasz.
Sprawdzam fakty nic ponad to, a Ty mi imputujesz czyjeś poglądy (jakobym była zwolenniczką od razu abp Lengi), bo pytam o argumenty... no wierzyć mi się nie chce, jak Ty prowadzisz dyskusję....chodzi wyłącznie o prawdę, możliwość samodzielnej oceny czyjejś wypowiedzi, a nie poleganiu na Twoim słowie: "wiem co piszę".
Tyle w temacie.

Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-09-02, 21:56
Biserica -ja cytuje, a ty wygłaszasz bezpodstawne, obraźliwe opinie :(
No niestety nie cytowałeś tylko podawałeś swoją interpretację, dlatego że była szokująca, prosiliśmy o źródło.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Dezerter » 2019-09-02, 22:24

Dezerter pisze: 2019-09-02, 21:56
Biserica Dumnezeu pisze: 2019-09-02, 21:51 Od 2minuty do 5 minuty dokonales falszywej interpretacji zapdanej wypowiedzi Dezerterze . btak, aby pasowalo do Twoich uprzedzen?/zarzutow? ... ale nie dales prawdziwej odpowiedzi na zapytanie Magnolii, lecz uciekles w atak.
Nieuczciwa i manipulancka metoda. Dziwiw i nie dziwi mnie to.

Z pozdrowieniami.
Biserica -ja cytuje, a ty wygłaszasz bezpodstawne, obraźliwe opinie :(
bez pozdrowień

Ps
swój swego broni
Nadal bez treści atakujące opinie - czekam na konkrety
Lenga w 4 minucie stwierdza, że dla niego papieżem nadal jest Benedykt, "i dlatego Bergolio" mówi o nim per Bergolio a nie tak jak powinien od wyboru na papieża, papież Franciszek
Na prawdę nie rozumiecie co on mówi, czy tylko udajecie .... :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: takisobie » 2019-09-02, 22:46

Na pytanie kto jest papieżem odpowiada że Benedykt nie zdejmuje papieskiej sutanny ... czy to jest stwierdzenie że nadal jest papieżem? Mam wątpliwości, nie wiem jak inni a dlaczego mówi "Bergolio" to już dalej można sprawdzić.
Gdyby to było takie oczywiste nikt by tu nie dyskutowal nad tymi wypowiedziami więc może i nie rozumiem bez udawania.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-02, 22:51

Nia udajemy. A to, ze nie wyrazamy zgody na tak zinterpretowane przez Ciebie opinie jest po prostu potwierdzeniem tego, co w tym filmie zostalo dobitnie powiedziane, a nie tym, co Ty probujesz nam przedstawic jako "fakt".
No i ta Twoja zlosc.

Magnolia

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Magnolia » 2019-09-02, 22:58

Poczytaj Dez: https://www.fronda.pl/a/rola-papieza-se ... 23493.html

abp Lenga dość wyraźnie argumentuje dlaczego nazywa papieża per Bergolio, bo sam Franciszek mówi o sobie Biskup Rzymu. Tu nie padają wyraźne stwierdzenia samego abp, jedynie wątpliwości, nie padają zarzuty co do wyboru papieża Franciszka, padają słowa o wyborach Franciszka. a wyborów dokonuje wiele , codziennie i nie wszystkie sa mądre, tu się wiele osób zgodzi, choćby niedawno poruszany z oburzeniem temat całowania butów jest tego przykładem. Taka krytyka jest dopuszczalna miedzy hierarchami. Bo tu nie ma krytyki dogmatycznej, tylko każdy ma prawo mieć opinię o czym chce, także o papieżu Franciszku. Niejednokrotnie sami tu na forum mamy różne o Nim opinie.
Na razie wypowiedziały się 4 osoby na temat filmu i zgodnie mówią, że nadinterpretowałeś wypowiedź abp Lengi...
Ostatnio zmieniony 2019-09-02, 23:04 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-09-02, 23:07

Mi się jednak wydaje, że bp. Lenga posunął się za daleko w sformułowaniach. Niemniej uważam, ze co do treści niestety ma rację.

Biserica Dumnezeu

Re: O zmowie milczenia - Abp Jan Paweł Lenga

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-02, 23:10

Kolejna trzezwa wypowiedz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”