Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Hedorah
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2019

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Hedorah » 2019-10-23, 19:48

Oczywiście zmiany klimatu były, są i będą, problem jest jednak w tym, że do naturalnego ocieplenia dokłada się teraz działalność człowieka

A ze szczepionkami dobrze to ująłeś, poszedłem na zbyt duży skrót myślowy.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-23, 20:04

W jaki sposob mozna odczuc wplyw czlowieka na klimat? Czy jest znaczny?
Czy chodzi o wplyw w miastach?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Andej » 2019-10-23, 20:23

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-23, 20:04 W jaki sposob mozna odczuc wplyw czlowieka na klimat? Czy jest znaczny?
Czy chodzi o wplyw w miastach?
Ludzie oddychając emitują dwutlenek węgla. Powinno się tego zabronić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Hedorah
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2019

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Hedorah » 2019-10-23, 20:50

Andej pisze: 2019-10-23, 20:23Ludzie oddychając emitują dwutlenek węgla. Powinno się tego zabronić.
Łatwo ignorować poważny problem, ignorować wyniki badań i wierzyć w to, że nie mamy wpływu na ocieplenie klimatu. Wtedy nie trzeba nic robić i można się niczym nie przejmować.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Dezerter » 2019-10-23, 21:00

Hedorah pisze: 2019-10-23, 01:11
Dezerter pisze: 2019-10-22, 23:48 Ale .... , tak naprawdę to wcale nie po nich, a po Adamie, a teoria ewolucji mówi, że Adam był i genetyka mówi, że Adam był ...
po co nam Ewa? Quinque
Nie możliwe jest, aby cała ludzkość wywodziła się od jednej pary ludzi. Do przetrwania gatunku potrzebna jest pewna zmienność, pula genetyczna, co zapewnia większą plastyczność w zmiennym środowisku i możliwość przystosowania się do nowych sytuacji. Przy jednej tylko parze mielibyśmy chów wsobny już w pierwszym pokoleniu.
Ale ja nie piszę , że ludzkość musi pochodzić od jednej pary, a od jednego Adama a to jak wyraźnie podałem nauka potwierdza.
I należy pamiętać, że Adam z Genesis znaczy Człowiek, a to poszerza możliwości interpretacji co ładnie zrobił Andej
Andej pisze: 2019-10-23, 10:22 Dez - nie odrzucamy grzechu pierworodnego i godzimy stworzenie z ewolucją i mutacją. A ludzie pochodzą od pierwszego człowieka Adama, także wtedy, jeśli Bóg stworzył iluś Adamów. Dla biblijnego opisu wystarczy jeden. I tak przyjmujemy. Choć dla Boga nie byłoby niemożliwym, aby w tym samym momencie stworzyć wielu Adamów. Z tego samego "tworzywa".
Ale także teoria mówiąca, że z jednego Adama nie mógł powstać cały lud, też jest nieprawdziwa. Mógł. Droga ewolucji i mutacji. Ale ma się to nijak do wiary w grzech pierworodny.
Andej pisze: 2019-10-23, 10:22
Grzech pierworodny niekoniecznie "dziedziczymy" przez więzy krwi. Dziedziczymy przez naturę ludzką.
A co rozumiesz "przez nature"?
żył sobie Adam, zgrzeszył i co dalej się stało?
Ale to jest dobry trop :!: , bo gdyby grzech pierworodny był w Adamie (genetycznie) to skąd skażenie całej natury?
Wygląda na to, że słowa "przez grzech śmierć weszła na świat" opisuje czynnik zewnętrzny wpływający i na każdego narodzonego człowieka i słonia i rybę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-23, 21:15

O czym wobec tego dyskutujemy, bo sie zrobl misz-masz tematow.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Andej » 2019-10-23, 21:19

Dez, głupio mi, że zaśmiecam wątek innym tematem. Jeśli uważasz za stosowne kontynuowanie, to przenieś do właściwego miejsca. Bise ma rację.

Dezerter pisze: 2019-10-23, 21:00 ... A co rozumiesz "przez nature"? ...
Przede wszystkim przynależność do gatunku. Cechę wspólną wszystkim (wyjątki wybrane przez Boga).
Chcąc szerzej odpowiedzieć sięgnąłem do internetów. I znalazłem coś, co zastąpi moje dalsze wywody. Podaję link: http://www.naszczas.pl/biblia/jak-czyta ... rworodnym/.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Dezerter » 2019-10-23, 21:34

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-23, 21:15 O czym wobec tego dyskutujemy, bo sie zrobl misz-masz tematow.
Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Magnolia » 2019-10-24, 01:29

Dezerter pisze: 2019-10-23, 21:34
Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-23, 21:15 O czym wobec tego dyskutujemy, bo sie zrobl misz-masz tematow.
Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?
Andej pisze: 2019-10-23, 10:22
Grzech pierworodny niekoniecznie "dziedziczymy" przez więzy krwi. Dziedziczymy przez naturę ludzką.

Ewolucji nie musimy godzić ze stworzeniem, gdyż obie koncepcje nie są ze sobą sprzeczne. Wszystkie trzy teorie: kreacja, ewolucja i mutacja uzupełniają się wzajem. Żadna nie przeczy pozostałym.

To, że komuniści użyli ewolucji jako oręża przeciw wierze wcale nie znaczy, że ewolucja jest sprzeczna z wiarą. Na wszelki wypadek powtórzę: To Bóg wybrał ewolucję i mutację do kontynuowania dzieła stworzenia.

Dez - nie odrzucamy grzechu pierworodnego i godzimy stworzenie z ewolucją i mutacją. A ludzie pochodzą od pierwszego człowieka Adama, także wtedy, jeśli Bóg stworzył iluś Adamów. Dla biblijnego opisu wystarczy jeden. I tak przyjmujemy. Choć dla Boga nie byłoby niemożliwym, aby w tym samym momencie stworzyć wielu Adamów. Z tego samego "tworzywa".
Ale także teoria mówiąca, że z jednego Adama nie mógł powstać cały lud, też jest nieprawdziwa. Mógł. Droga ewolucji i mutacji. Ale ma się to nijak do wiary w grzech pierworodny.

Chyba, że chcesz przekonać mnie i innych, że dla Boga są dzieła niewykonalne. Czy uważasz, że Wszechmocny jest ograniczony w swoim działaniu?
Odpowiedź już padła. Andej ją udzielił.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-24, 09:32

Bardzo dobra odpowiedz Andeja. Bez biadolenia i mniamniania. To sa wlasnie konkrety postawione jak kawa na lawe.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Quinque » 2019-10-24, 19:53

To w końcu można wierzyć czy nie?

Co do przekazywania grzechu przez zrodzenie. Nie utożsamiał bym go z niczym biologicznym(np. Że grzech przekazuje się genetycznie)
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 19:54 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Andej » 2019-10-24, 20:26

Czy każdy z nas ma Ci dać słowo honoru? Czy odpowiedzi i wyjaśnienia nie są jednoznaczne?

Z tego wynika, że nie wierzysz nam. A komu uwierzysz? Spytaj tego, komu uwierzysz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Dezerter » 2019-10-24, 20:27

Faktom nie należy zaprzeczać, bo się można narazić na śmieszność.
Co jest faktem, a co tylko nie potwierdzoną teorią, to trzeba oceniać i badać krytycznie, ale z otwartym umysłem.
To tyle o nauce.
Po stronie KK jest brak jasnego i logicznego wytłumaczenia
1. Czy warunkiem wiary w grzech pierworodny jest pochodzenie wszystkich ludzi od historycznej pary małżonków Adama i Ewy
2. Jak dziedziczymy, jaki jest mechanizm dziedziczenia grzechu pierworodnego
3. Jeśli grzech pierworodny skutkował utratą Łaski Uświęcającej, to czy po chrzcie, żyjąc w stanie łaski uświęcającej odzyskuję naturę i potencjał natury Adama?
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 20:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-24, 21:03

Dezerter zadal ciekawe pytania.
Moim zdaniem mozna sie do nich tak ustosunkowac:
ad 1 - nie ma argumentow ani za, ani przeciw. Sam grzech pierworodny jest pochodna upadku rodzaju ludzkiego. Rodzaj ludzki mogl zostac przedstawiony alegorycznie w osobach Adama i Ewy .... ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stac nprzy pogladzie rzeczywistej obecnosci pierwszej pary ludzi jako sprawcow upadku ( nosnikow upadlej natury )
ad 2 - nikt tego nie wie, ani niemozliwe jest odtworzenie mechsnizmu tego dziedziczenia. Opierajac sie na tekscie biblijnym ustalic tego racuzej nie mozemy. Wiemy jedynie, ze rodzimy sie z taka skaza.
ad 3 - co do tego punktu - wybiegles zbyt daleko Dezerterze z wnioskami, ktore wynikaja raczej z Twgo przekonania, niz z obiektywnej prawdy.

Tak to widze.
jakie sa innych poglady nie wiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Dezerter » 2019-10-24, 21:20

A widzisz, czy raczej nie widzisz pytajnika, przy 3 PYTANIU - więc nie wmawiaj mi jakiegoś "wniosku", czy "przekonania" :!: :-s
- to jaka jest "obiektywna prawda"?
Ostatnio zmieniony 2019-10-24, 21:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”