Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-03, 14:14

Proponuję zapoznać się z trzema arcyciekawymi pozycjami znanego Wam już biskupa Andrzeja Siemieniewskiego:
Ostatnio zmieniony 2019-11-03, 14:16 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Quinque » 2019-11-17, 18:56

Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-03, 14:14 Proponuję zapoznać się z trzema arcyciekawymi pozycjami znanego Wam już biskupa Andrzeja Siemieniewskiego:
Przecież ja sam pisałem że mógłbym przyjąć taką teorię ewolucji gdzie powstaje życie, organizmy ewoluują, powstaje dwóch pierwszych ludzi których Bóg zabiera do Ogrodu. Człowiek w tym ogrodzie zgrzeszył i został z niego wygnany, i skutki tego odczuwamy dziś. I od tego momentu ewolucja przestaje zachodzić

Drugi problem z ewolucją jest taki, że zrównuje ona człowieka ze zwierzęciem. Przecież dziś słychać głosy iż "człowiek nie różni się niczym od zwierzęcia". Np. Frank de Waal twierdzi że małpy są podobne do ludzi

I dlatego mam problem z ewolucją

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Dezerter » 2019-11-17, 20:22

Wczoraj słuchałem Franciszkanina :
- Człowiek jest częścią drzewa życia.
Genetyka to w pełni potwierdza, a genetykę wymyślili ludzie Kościoła.
Ewolucja na pewno nie zatrzymała się - skąd ten pomysł?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Andej » 2019-11-17, 22:26

Quinque pisze: 2019-11-17, 18:56 ...
mógłbym przyjąć taką teorię ewolucji gdzie powstaje życie
...
I od tego momentu ewolucja przestaje zachodzić
...
zrównuje ona człowieka ze zwierzęciem
...
. Przecież dziś słychać głosy iż "człowiek nie różni się niczym od zwierzęcia". Np. Frank de Waal twierdzi że małpy są podobne do ludzi
...
Mniemam, iż błąd popełniasz uważając, że życia powstało w wyniku ewolucji, bez interwencji Boga. Bóg jest dawcą życia. Niezależnie od użytego mechanizmu.

Ewolucja trwa od momentu stworzenia życia. Ale życie ludzkie zostało stworzone przez Boga. Niezależnie od tego, jak przebiegała ewolucja biologiczna. Możesz przyjąć, że Bóg wybrał organizm, w który tchnął życie wieczne. NA tym polegał akt stworzenia człowieka.

Wcale nie zrównuje. Chyba, że uznasz, że przed zwierzętami życie wieczne. Że mają dusze. Że posiadają wolną wolę i rozum.

To, że słychać głosy wcale nie oznacza, że są one mądre, ani prawdziwe. Ja słyszałem głosy, że Ziemia jest płaska. A sam mówiłem, że jest wklęsła. I co z tego? Kształt Ziemi stanowi dla Ciebie problem? Wszak słyszysz takie głosy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jestem z Woli
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 4 sty 2020
Been thanked: 1 time

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: jestem z Woli » 2020-01-04, 18:00

U nasz na warszawskiej Woli myślimy, że wiekowy Abraham, wyruszając z Ur Chaldejskiego w nieznane być może nie znał opowieści o Adamie i Ewie.( ta opowieść jest o nas samych i o naszej nędznej kondycji duchowej). Jednak Abrahama uważa się za ojca wiary. Darwina jeszcze nie było na świecie, a dopiero w zamyśle Bożym.

Magnolia

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Magnolia » 2020-01-10, 20:23

Ku zaskoczeniu wielu osób, które sądziły, że informacje zawarte w Biblii nie są wiarygodne, okazała się ona niezwykle rzetelna pod względem archeologicznym i historycznym. Pismo Święte mówiło o rzeczach, które naukowcy odkryli tysiące lat później. Na przykład:

*Najstarsza księga Biblii mówi, że Ziemia jest „zawieszona nad nicością" (Hi 26:7 BW), choć została napisana tysiące lat przed odkryciem tego faktu.
*Zanim Galileusz ogłosił, że Ziemia jest kulą, ludzie wierzyli, że jest płaska. Biblia mówiła jednak o „kręgu ziemi" (Iz 40:22 BW).
*Tysiące lat zanim odkryła to medycyna, Biblia uczyła, że krew jest źródłem życia i zdrowia: „życie ciała jest we krwi" (Kpł 17:11).
*Wieki przed powstaniem oceanografii, Biblia mówiła, że na dnie oceanu znajdują się góry i głębokie doliny. Czytamy w niej: „Aż ukazało się łożysko morza i obnażyły się posady lądu" (2 Sm 22:16) oraz „Do posad gór zstąpiłem, zawory ziemi zostały poza mną na zawsze" (Jn 2:6).
*Tysiące lat przed Ignacym Semmelweisem (1818-1865) oraz Ludwikiem Pasteurem (1822-1895), którzy stworzyli podstawy teorii dotyczącej drobnoustrojów, Biblia uczyła zasad higieny. Czytamy w niej na przykład: „Jeżeli chory na wycieki będzie oczyszczony od wycieków, to odliczy sobie siedem dni na swoje oczyszczenie, wypierze ubranie, wykąpie ciało w wodzie żywej i będzie czysty" (Kpł 15:13).

https://www.jezus.pl/czytelnia/czy-atei ... kiem-racji#

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-10, 21:22

Patrze na moje rece ... ojej, malpa ma takie same. Ale bananów nie szukam na drzewie. Idę do sklepu i wymieniam banany za kawałki okrągłego metalu. Zdarza sie, że daje papier. Taki kolorowy i szeleszczący.
Czy małpa też tak postepuje?
Ostatnio zmieniony 2020-01-10, 21:36 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Eden

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Eden » 2020-01-11, 06:36

Całym sercem popieram każdą treść czy inicjatywę, która pokazuje, że Darwin ze swą teorią (stale modyfikowaną) po prostu mylił się!
Gdyby Darwin znał współczesne odkrycia z zakresu np. genetyki (kod DNA itp.), to chyba by wcale nie ogłaszał swych "odkryć", bo widziałby, że są bez sensu...
Na szczęście wielu poważnych naukowców dziś widzi, że wiara (tak! - wiara, bo tu potrzeba mega-wiary!) w teorię ewolucji to ślepa uliczka; wielu z nich to chrześcijanie, ale wielu nimi nie jest w takim ścisłym znaczeniu tego słowa, lecz stoją na stanowisku Inteligentnego Projektu, a to już o wiele lepiej nić stać twardo przy Darwinie i jego teorii...

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-11, 09:41

To jest w srodowisku naukowym rzecz od dawna znana i przyjeta: Darwin mylil sie co do mechanizmow ewolucyjnych ( wykladni ). Sam fakt ewolucyjny jest zas z woli samego Boga faktem, ktory zachodzil i zachodzi w kazdym przedziale czasowym znanego nam Kosmosu.
Byc moze wlasnie na tym polega trwanie stworcy poza naszym ukladem czaso-przestrzennym:gdy dla nas stworzenie mialo punkt osadzony w czasie, to dla Boga ono trwa zawsze ( wedlug naszej miary czasu ).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-11, 13:20

Magnolia pisze: 2020-01-10, 20:23 Ku zaskoczeniu wielu osób, które sądziły, że informacje zawarte w Biblii nie są wiarygodne, okazała się ona niezwykle rzetelna pod względem archeologicznym i historycznym. Pismo Święte mówiło o rzeczach, które naukowcy odkryli tysiące lat później. Na przykład:

*Najstarsza księga Biblii mówi, że Ziemia jest „zawieszona nad nicością" (Hi 26:7 BW), choć została napisana tysiące lat przed odkryciem tego faktu.
*Zanim Galileusz ogłosił, że Ziemia jest kulą, ludzie wierzyli, że jest płaska. Biblia mówiła jednak o „kręgu ziemi" (Iz 40:22 BW).
*Tysiące lat zanim odkryła to medycyna, Biblia uczyła, że krew jest źródłem życia i zdrowia: „życie ciała jest we krwi" (Kpł 17:11).
*Wieki przed powstaniem oceanografii, Biblia mówiła, że na dnie oceanu znajdują się góry i głębokie doliny. Czytamy w niej: „Aż ukazało się łożysko morza i obnażyły się posady lądu" (2 Sm 22:16) oraz „Do posad gór zstąpiłem, zawory ziemi zostały poza mną na zawsze" (Jn 2:6).
*Tysiące lat przed Ignacym Semmelweisem (1818-1865) oraz Ludwikiem Pasteurem (1822-1895), którzy stworzyli podstawy teorii dotyczącej drobnoustrojów, Biblia uczyła zasad higieny. Czytamy w niej na przykład: „Jeżeli chory na wycieki będzie oczyszczony od wycieków, to odliczy sobie siedem dni na swoje oczyszczenie, wypierze ubranie, wykąpie ciało w wodzie żywej i będzie czysty" (Kpł 15:13).

https://www.jezus.pl/czytelnia/czy-atei ... kiem-racji#
Naciągane. Biblia NIE podaje takich danych, a dopasowanie znanych faktów do opisów biblijnych jest zbędne. Zwłaszcza że mamy - zwłaszcza w Księdze Rodzaju - całkiem sporo opisów negujących powyższe. Biblia po prostu o takich rzeczach nie mówi.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-11, 15:51

Chyba to jest z ksiazki "Zgodnosc nauki z Pismem swietym". Takie cos w stylu Howinda.

Eden

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Eden » 2020-01-11, 16:02

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 15:51 Chyba to jest z ksiazki "Zgodnosc nauki z Pismem swietym". Takie cos w stylu Howinda.
Działalność Hovinda (Kenta, teraz jego syn, Eryk, to dalej prowadzi; ale i Kent nie przestał - tylko na czas, gdy go "zapuszkowali") wieluuuuuuu do wiary w Boga i to Boga-Stwórcę przywiodła!
Szacunek mu/im! Dzięki Bogu za takich ludzi w tym antybożym, materialistycznym świecie!

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-11, 16:09

A wielu od wiary odwiodla. Czyli ...

Eden

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Eden » 2020-01-11, 16:24

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 16:09 A wielu od wiary odwiodla. Czyli ...
Ja znam tylko tych, co przywiodła.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy wiara w Boga po Darwinie ma w ogóle sens?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-11, 17:25

Do Boga przywodzi tak naprawde Prawda. Inne rzeczy, nawet wykrzywione, moga byc pomocne lub moga przeszkadzac.
Takiego nagromadzenia nierzetelnosci i naciagania, jakie serwowal Howind ...
Ale co kto lubi.
Niestety, zaszkodzilo to wielu uczciwym umyslom.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”