Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-05, 11:42

Mimo ze konkretnie Grzegorza tak nie nazwalem, zgadzam się z Edenem. Mylenie osądzania ludzi z postulatem całkowitego braku oceny (który paraliżuje chrześcijanina) to nieporozumienie. Jak ktoś opowiada bzdury jako coś natchnionego, to jest fałszywym prorokiem. Czy jest tego winien czy nie - to zupełnie inna kwestia. Jest fałszywym prorokiem niezależnie od tego, czy jest chory psychicznie, zdrowym przekonanym że ma objawienie, czy zwykłym cynikiem pragnącym zwrócić na siebie uwagę. We wszystkich tych trzech przypadkach nadal jest fałszywym prorokiem.

Eden podał przykład kolegi zauroczonego tym przesłaniem. Jak ma mu pomóc bojąc się nazwać sprawy po imieniu?

I jeszcze jedno: ten człowiek głosi proroctwa publicznie (w Internecie) i nie robi tego jako "jego pogląd". Możesz mi Dezerterze przypomnieć zasady dyscypliny Kościoła w takich wypadkach?
Ostatnio zmieniony 2020-01-05, 11:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-05, 12:31

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-05, 11:42 Mylenie osądzania ludzi z postulatem całkowitego braku oceny (który paraliżuje chrześcijanina) to nieporozumienie.
Obym się mylił, ale na tym "paraliżującym strachu" żerują tacy prorocy od 7 boleści...
Tylko spróbuj takiemu zarzucić, że on fałszywy... Zaraz się obruszy: "Co!! Jak śmiesz mnie osądzać! Czy nie wiesz, że to grzech?! Patrz i przestań mnie osądzać: >>Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.<< (Mt 7,1)"
A kto lubi być sądzony?
Nikt, no to siedzi cicho, bo... NIE ROZUMIE, o czym mowa w Mt 7,1 i dalej...
Ot, jak to brak znajomości Pisma szkodzi; a precyzyjniej: brak zrozumienia tego, co się (niby) zna, bo ze zwrotem "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni." to i ateiści się nie raz zapoznali, a może i sami go wygłaszają...
Dlatego mój osobisty, acz publiczny apel do @Andej - weź sobie do serca to, o czym teraz czytasz (zarówno w moich, jak i Marka komentarzach), a wyjdzie Ci to na zdrowie!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-05, 12:40

Trochę posłuchałem - no, w sumie to nic tam takiego strasznego nie ma. Oczywiście, za grosz nie werzę w te orędzia, ale... może Dezerter ma trochę racji. Oczywiscie nie przesłuchałem wszystkiego.
Znalazłem tez list https://wobroniewiaryitradycji.wordpres ... -z-leszna/ ale nie umiem tego ocenić.

Zdecydowanie lepiej zająć sie Biblią, patrystyką i dokumentami Magisterium. Po co szukać po niepewnych źródłach? Szukac wątpliwych nauczycieli.?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Andej » 2020-01-05, 12:43

Eden pisze: 2020-01-05, 11:27 ... Jak inaczej mają pracować np. nauczyciele, jeśli nie można ocenić ucznia! ...
To proste. Powinni oceniać wiedzę ucznia, umiejętność wykonywania zadań, postępy itd. Ale nie jego samego. Dobry nauczyciel nie ocenia ucznie, ale jego dokonania.

A propos Grzegorza - utożsamiałem go z tym, kto podrzucał linki. Tak zrozumiałem. Ale nie sądzę, abym coś stracił. Jeno moja ignorancja została obnażona.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-05, 12:47

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-05, 12:40 Trochę posłuchałem - no, w sumie to nic tam takiego strasznego nie ma.
Czy Jezus chce mieć ziemską stolicę królewską np. w Polsce? (wyżej napisałem, co myślę o takiej sprawie).
Andej pisze: 2020-01-05, 12:43 A propos Grzegorza - utożsamiałem go z tym, kto podrzucał linki. Tak zrozumiałem. Ale nie sądzę, abym coś stracił. Jeno moja ignorancja została obnażona.
Dobrze, że się przyznajesz; to się ceni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-05, 14:43

Czy Jezus chce mieć ziemską stolicę królewską np. w Polsce? (wyżej napisałem, co myślę o takiej sprawie).
Tego nie słyszałem, niezłe, daj proszę namiar na to konkretne nagranie ;)
I ktoś w to wierzy?
Chociaż to juz było:
  • Montanus, założyciel sekty montanistów w II wieku (na którego zresztą jako prekursora ruchu charyzmatycznego powołują się niektórzy charyzmatycy) twierdził, że owa stolica będzie w wiosce Pepuzie w Turcji (gdzie się prawdopodobnie urodził.
    .
  • Mormoni poszli jeszcze dalej: Ameryka jest Ziemią Obiecaną,, którą nawiedził Chrystus po zmartwychwstaniu, by nauczać Indian (którzy są w istocie zaginionym pokoleniem Izraela). Inną ciekawostką jest dokładne określenie miejsca przebywania Boga, który ponoć miał mieszkać w pobliżu Koloba (to, czy jest ów Kolob jest gwiazdą czy planetą nie zostało określone).
    .
  • Nawiasem mówiąc - Świadkowie Jehowy umiejscawiali (nie wiem czy jeszcze dziś to jest aktualne, czy jak wiele innych nauk przemineło) w gwiazdozbiorze Plejad:
    „Naturalnie, że wierzch głębiny musiał być zwrócony w stronę ku Plejadom, które jak rozumiemy są mieszkaniem Jehowy” (Stworzenie 1928 [ang. 1927] s. 110).
    co budziło nawet konkretny czas podróży Boga:
    „Musiała tam być wielka radość w niebie i śpiewy nieograniczonej chwały Bogu, na widok gdy on potężny zastęp aniołów rozpoczął swą podróż na ziemię. Być może, że zachodziła potrzeba kilku dni do odbycia tej podróży z Plejadów na ziemię” (Strażnica 15.10 1931 s. 316)
    .
  • Popraw mnie Eden jeśli się mylę, ale Adwentyści jesli się nie mylę umiejscawiają tron Boga na Orionie?
    Znalazłem takie teksty u Bednarskiego:
    „Ciemne, ciężkie chmury nadciągnęły i zaczęły się łączyć ze sobą. Atmosfera rozstąpiła się. Wówczas przez otwartą przestrzeń spojrzeliśmy w stronę gwiazdozbioru Oriona, skąd doszedł głos Boga. (EW 41; 1851)” (Wydarzenia czasów końca E. G. White, Warszawa 1995, s. 182).
    „Atmosfera dzieliła się i kłębiła. Wówczas przez otwartą przestrzeń w Orjonie zobaczyć mogliśmy, skąd pochodzi głos Boży. Przez tą otwartą przestrzeń upuści się również i święte miasto” (Doświadczenia i widzenia oraz dary Ducha 1930 s. 28).
    Miałem wrażenie że Adwentyści odpuścili ten wątek, ale jakiś czas temu natknąłem się na zaproszenie na wykłady telewizyjne w zborze adwentystycznym na ten temat.
Andej pisze: 2020-01-05, 12:43
Eden pisze: 2020-01-05, 11:27 ... Jak inaczej mają pracować np. nauczyciele, jeśli nie można ocenić ucznia! ...
To proste. Powinni oceniać wiedzę ucznia, umiejętność wykonywania zadań, postępy itd. Ale nie jego samego. Dobry nauczyciel nie ocenia ucznie, ale jego dokonania.
Przecież nic innego sie nie dzieje. Nie znamy faceta, nie mamy nic do niego, jedyne o czym mówimy to to, co głosi.
Ostatnio zmieniony 2020-01-05, 14:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-05, 15:17

@Marek_Piotrowski - pisząc o ziemskiej stolicy królewskiej dla Jezusa, miałem na myśli nie to, co rozpisujesz, ale fakt intronizacji Chrystusa na KRÓLA POLSKI. O tym Grzegorz opowiada - żeby zrobić taką intronizację popartą przez episkopat i prezydenta!
A ja na to, że Królestwo Jezusa nie jest z tego świata... O tym pisałem.
A Ty podałeś link do strony jakiegoś bloga.
Najnowszy tam komentarz brzmi tak (cytuję w całości):
  • Piotrek pisze:
    1 stycznia 2020 o 11:59
    Wszedłem tutaj bo szukałem jakiejś informacji o tym idiocie -Grzegorzu. Ten nawiedzony baran zrobił siano z mózgu mojej matki od kiedy zaczęła go oglądac. Najgorsze, że ona to gówno, które wygłasza na YT na siłę próbuje wciskać wszystkim dookoła. On nie jest katolikiem tylko fanatykiem, a to powinno się leczyć psychiatrycznie!!!!
    (…) debil!!!!!!
==================
Jezus uczy, aby po owocach poznawać proroków: Mt 7,15-23 (ogólna to zasada); co prawda nie wiem, jak zaszkodził Grzegorz matce tego Piotrka, ale chyba nie napisał czegoś bez sensu (mógł delikatniej tylko, ale widać emocje silne)...
To, co m.in. mi się bardzo nie podoba u Grzegorza, to brak opcji komentowania tego, co publikuje na YouTube.
Gdy się taki brak możliwości reakcji na to, co on podaje, połączy ze stanowczym tonem: "Tak napisał do nie sam Pan Jezus, a ja wam to drodzy państwo tylko przekazuję" (stale tak gada) - to osoby pobożne/religijne/może nawet zabobonne łatwo to przyjmą, jako głos Boga! (stąd matka tego kogoś ma "siano w mózgu", i jeszcze innym Grzesia poleca...).
Ech!
----------------
Co do tronu Boga... w gwiazdozbiorze Oriona, to:
1) wiemy z Biblii, że jest w niebie świątynia;
2) że jest tron Boży w tejże świątyni;
3) z astronomii wiemy, że jest gwiazdozbiór Oriona;
4) połączenie tego może budzić kontrowersja, ale czy to by była jedyna kontrowersja, jaką mamy w życiu, a też w Biblii obserwowalną?...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Dezerter » 2020-01-05, 19:20

A jak Wam wyszedł ten Orion?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-05, 22:23

Eden pisze: 2020-01-05, 15:17 @Marek_Piotrowski - pisząc o ziemskiej stolicy królewskiej dla Jezusa, miałem na myśli nie to, co rozpisujesz, ale fakt intronizacji Chrystusa na KRÓLA POLSKI. O tym Grzegorz opowiada - żeby zrobić taką intronizację popartą przez episkopat i prezydenta!
To zupełnie co innego niż pisałeś poprzednio, iż Jezus chce mieć stolicę w Polsce.
Ogłoszenie Chrystusa na Króla Polski ma to samo podłoże, co "przyjęcie Jezusa jako swego Pana". Czyli my deklarujemy poddaństwo Chrystusowi.
Różni ludzie różnie podchodzą do tej koncepcji (jest tu gdzieś na forum dyskusja) ale na pewno nie jest to to, co napisałeś.
Co do tronu Boga... w gwiazdozbiorze Oriona, to:
1) wiemy z Biblii, że jest w niebie świątynia;
2) że jest tron Boży w tejże świątyni;
3) z astronomii wiemy, że jest gwiazdozbiór Oriona;
4) połączenie tego może budzić kontrowersja, ale czy to by była jedyna kontrowersja, jaką mamy w życiu, a też w Biblii obserwowalną?...
Dobre ;)
Nie wiem czy jest sens dyskutować z tak przeprowadzonym wywodem (na pewno to nie dowcip?) - należałoby zacząc od tego czy mniemanie że Bóg jest w literalnym niebie (tj.gdzieś w kosmosie) ma jakiś sens...

Historię dochodzenia adwentystów do tego poglądu o Orionie nieźle przedstawia tekst, który można przeczytać po wpisaniu w wyszukiwarkę tego adresu http://www-studium.blogspot.com/2017/12 ... nnych.html

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-06, 06:32

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-05, 22:23 To zupełnie co innego niż pisałeś poprzednio, iż Jezus chce mieć stolicę w Polsce.
Bo ja się nie rozeznaję na tych procedurach i nazewnictwach intronizacyjnych... pewnie dlatego, żem nie król ziemski, a zwykły poddany Króla Wszechświata, którego Królestwo wszak nie jest z tego świata (a ludzie na siłę chcą Mu berło i koronę wciskać... po co?!).
Za nieporozumienie w nazywaniu przepraszam.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-05, 22:23 należałoby zacząc od tego czy mniemanie że Bóg jest w literalnym niebie (tj.gdzieś w kosmosie) ma jakiś sens...
Jeśli się traktuje Biblię jako coś więcej niż przenośnię, to ma to sens! Apokalipsa ukazuje Boga w konkretnym miejscu, co wcale nie przeszkadza Mu być wszędzie, ale "stolica/tron" jest przy tym jedna, jak jedna jest w niebie świątynia (chyba, że się tego nie akceptuję, że świątynia jest, to wtedy nie ma sensu to, o co pytasz...).
Dezerter pisze: 2020-01-05, 19:20 A jak Wam wyszedł ten Orion?
To z jednego z widzeń E. White.
Słuchajcie, przecież powtórne przyjście Jezusa będzie widoczne na niebie - widzieć będą ludzie (nie wiem czy my dożyjemy), jak się przybliża jasny obiekt (z daleka widoczny wpierw jako coś na kształt może komety, może gwiazdy...): to będzie Chrystus w otoczeniu aniołów...
Z pozycji Ziemi, to taki "obiekt" będzie gdzieś na tle jakiegoś gwiazdozbioru położony (dalekie gwiazdy/gwiazdozbiór jako tło dla coraz to bliższego Ziemi Jezusa; polecam Dz 1,9-11 -> opis wniebowstąpienia Jezusa: aniołowie zapewniają, że TEN JEZUS tak przyjdzie, jak Go apostołowie widzieli odchodzącego; a jak to było? Widzialnie... był obłok... i był kierunek pewien, w którym On się oddalał, aż znikł z oczu...
W odwrotnej kolejności będzie przy paruzji, z tym, że skala będzie globalna...).
Zatem jak na moje rozeznanie, to tło Oriona może być prawdopodobne - bo niby czemu nie?! Jezusowa paruzja będzie trwała "chwilę" - ludzie Go zobaczą, a skoro tak, to tłem dla tej "sceny" będą gwiazdy... (jak się to rozegra przy kulistości Ziemi, to tego nie wiem, ale Bóg to jakoś uczyni, aby spełniła się zapowiedź, że ujrzy Jezusa "wszelkie oko": Ap 1,7. Amen).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Andej » 2020-01-06, 07:58

Eden pisze: 2020-01-06, 06:32 ... Zatem jak na moje rozeznanie, to tło Oriona może być prawdopodobne - bo niby czemu nie?! ...


Jestem totalnym ignorantem w dziedzinie astronomii. Stąd pytanie, czy Orion należy do Plejad? Wtedy układanka by pasowała? I zaskakiwała jednocześnie.
Eden pisze: 2020-01-06, 06:32 ... Jeśli się traktuje Biblię jako coś więcej niż przenośnię, to ma to sens! ...

Wybacz, ale z wywodu odnoszę wrażenie, że raczej, jako coś mniej.

Dlaczego Jezus nauczał przypowieściami? Dlaczego operował obrazami? Paralelami? Czy nie sądzisz, że jednym z celów była szerokość i uniwersalność przekazu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-06, 08:15

Andej pisze: 2020-01-06, 07:58 czy Orion należy do Plejad? Wtedy układanka by pasowała? I zaskakiwała jednocześnie.
Nie należy; ale jest pomocny, bo tak czytamy: "Plejady najłatwiej wyszukać w odniesieniu do konstelacji Oriona." tu: https://www.spidersweb.pl/2016/10/pleja ... cieli.html [tam też zdjęcie i animacja dotycząca Plejad).
A co masz na myśli pisząc o "pasowaniu"?
Obie konstelacje - Plejady i Orion - są w Biblii wspomniane.
Andej pisze: 2020-01-06, 07:58 Wybacz, ale z wywodu odnoszę wrażenie, że raczej, jako coś mniej.
Tzn dla mnie Biblia to coś więcej niż przenośnia; ale i przenośnie w niej są - lecz ja myślę o całości (bo są tacy, co by całość też chcieli mieć za przenośnię...).
Andej pisze: 2020-01-06, 07:58 Dlaczego Jezus nauczał przypowieściami? Dlaczego operował obrazami? Paralelami? Czy nie sądzisz, że jednym z celów była szerokość i uniwersalność przekazu?
Zgadza się. Nauczanie Jezusa było takie i OK, ale Biblia zawiera też nauki wprost. Np. nie uważam, że mowa o świątyni w niebie to przenośnia... (co prawda nie wypowiem się na temat materiałów z jakich ona jest zbudowana, ale że jest jako fakt, to już za tym obstaję).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Andej » 2020-01-06, 08:28

1. ŚJ umiejscawiali niegdyś niebo w Plejadach. Z tego co rozumiem konkretne i materialne.

2. Tak, Biblia zawiera konkrety. Ale albo jak informacje pomocnicze, gdyż jest gdzieś osadzona, albo jako konkretne wskazówki. Na przykład przykazanie miłości, 8 błogosławieństw.

3. Świątynia w niebie - dlaczego miałaby być materialna? Dlaczego nie miejscem lub sposobem uwielbienia Boga? Jeśli materialnym, to materia ta ma się tak jak zmartwychwstałe ciało do ciała doczesnego. Zupełnie inne właściwości. Świątynia w niebie ogarnia wszystkich, którzy tam się znajdują.
Ale świątynia Boga jest także w nas. Jest też zbudowana z nas samych. Z wierzących Bogu i starających się iść śladami Jezusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Eden » 2020-01-06, 08:37

Andej pisze: 2020-01-06, 08:28 1. ŚJ umiejscawiali niegdyś niebo w Plejadach. Z tego co rozumiem konkretne i materialne.
Nie znam tematu.
Andej pisze: 2020-01-06, 08:28 3. Świątynia w niebie - dlaczego miałaby być materialna? Dlaczego nie miejscem lub sposobem uwielbienia Boga? Jeśli materialnym, to materia ta ma się tak jak zmartwychwstałe ciało do ciała doczesnego. Zupełnie inne właściwości.
"Inne właściwości" - zgadza się; dlatego nie myślę zbyt materialistycznie o świątyni w niebie. Mi raczej chodzi o SAM FAKT, że jest takie coś! Bo nie wszyscy tak uważają - wtedy pojmują to tylko jako jakąś przenośną ideę, czy coś w tym stylu...
Jan widział tę świątynię i ja mu wierzę.
Ponadto ziemska świątynia - bardzoooooo materialna - była cieniem tej niebiańskiej (Hbr 8); a zatem, aby był cień, to musi być RZECZYWISTOŚĆ!
Andej pisze: 2020-01-06, 08:28 Świątynia w niebie ogarnia wszystkich, którzy tam się znajdują.
Ogarniać może... Nie wiemy tego dokładnie, ale np. na takim tronie, to już nie każdy może sobie siedzieć, prawda? Jan widział na tronie Boga, a nie np. anioła...
Andej pisze: 2020-01-06, 08:28 Ale świątynia Boga jest także w nas. Jest też zbudowana z nas samych. Z wierzących Bogu i starających się iść śladami Jezusa.
Wierzący stanowią/tworzą Bożą świątynię: żywą, z ludzi "zbudowaną"...
Zatem mamy ideę świątyni na wielu płaszczyznach ukazaną (Jezus - J 2 - mówił o świątyni swego ciała); nie da się tego tematu ominąć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kanał "Wposłudze" - czyli prorok Grzegorz nadaje...

Post autor: Andej » 2020-01-06, 09:04

Plejady - wpisz w wyszukiwarkę niniejszego forum. Omawiane były w ok. 10 postach.

Świątynia - mogę o niej powiedzieć, że jest. Ale czy miejscem jest czy stanem, tego nie wiem. I nie ma to dla mnie szczególnego znaczenia. Wystarczy mi pewność łączności z Bogiem.

Jan nie tyle widział, co miał wizję, Wizję skrojona na jego wyobraźnię i na możliwości przekazu.

Tron, to nie ozdobne krzesło. Tron to władza. Tron to najwyższe wyniesienie. Tron to pozycja.

Odnoszę wrażenie, że obrazkologia i ikonografia odcisnęły zbyt silne piętno na rozumowaniu. Rzeczywistości niebiańskiej nie da się przedstawić za pomocą ludzkich pojęć. Dlatego konieczność operowania porównaniami, przypowieściami, paralelami. Ale nie po to, aby oddać stan fizyczny, ale samo sedno treści.
Poza tym, forma jest czymś wtórnym w stosunku do treści. Przyjechał mi do głowy przykład wody. Przyjmuje ona formę naczynie. Żadne naczynie nie oddaje jej treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”