Kto tworzy Kościół?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19064
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-13, 13:57

Eden pisze: 2020-01-13, 11:47 A co zrobić, gdy pasterzujący człowiek jawnie grzeszy, nie trzyma się nauki chrześcijańskiej?... - czy też ma sukcesję?
Oczywiście.
Naukę o Magisterium opieramy na postanowieniu Bożym, a wiec na urzędzie papieża, a nie na jego Osobie. Jedyna Osoba, jaka ma tu cos do rzeczy, to Osoba Ducha Świętego.
Takie podejście nie jest zresztą domeną Nowego Przymierza.
Zawsze duże wrażenie robi na mnie (dlatego często się do niej odwołuję…) biblijna scena planowania zabicia Jezusa przez żydowską Wysoką Radę (J 11,47-53). W pewnym momencie Kajfasz mówi „Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród.”
Ale najbardziej zadziwiający jest komentarz Ewangelii do tych słów: „Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród”/J 11,51/
Kajfasz robił właśnie przygotowania do zabicia Jezusa Chrystusa – a mimo to Biblia wyraźnie mówi że prorokował jako arcykapłan, mocą danego mu urzędu.
I w tym sensie czy papież jest zbrodniarzem czy świętym, mędrcem czy głupcem - nie ma to dla sprawy Magisterium większego znaczenia

Wbrew pozorom schemat ten jest dość częsty nawet w sprawach „świeckich”.
Stosujemy się do praw wymyślonych przez grzesznych ludzi i poddajemy wyrokom sądów sprawowanych przez grzesznych sędziów – dlatego że ich władza wynika z urzędu, a nie ich cech osobistych. Nie do pomyślenia jest by człowiek skazany w sądzie za jakieś drobne nawet wykroczenie stwierdził „wyrok jest nieważny, nie będę go wypełniał - ponieważ osoba pełniąca funkcję sędziego jest niżej wykształcona niż ja!”. Inna rzecz, że podobne postulaty pojawiały się w historii protestantyzmu – ruch bilardów proponował słuchanie tylko takich funkcjonariuszy publicznych (np. policjantów) którzy są aktualnie w stanie Łaski Uświęcającej

Outsider

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Outsider » 2020-02-02, 13:45

Na to pytanie odpowiadam Kościół tworzą ludzie zarówno duchowni jak i świeccy że swoimi niedoskonałościami.Pewien ksiądz powiedział
,,Gdzie jest najwięcej grzeszników?
W kościele".
.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-02, 14:35

Tak wlasnie. Znam i takie koscielne powiedzenie - gdzie jest najwiecej zdrajcow i zaprzancow? Wsrod apostolow.
A oni stanowi potezna podwaline calego Kosciola.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19064
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-02, 15:00

Sami duchowni i świeccy, to jeszcze nie Kościół.

Magnolia

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Magnolia » 2020-02-02, 17:54

Jeszcze całe niebo czyli wszyscy święci. 😀

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19064
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-02-02, 18:40

Przede wszystkim Chrystus. Bez Niego to tylko fun-club

Magnolia

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Magnolia » 2020-02-02, 18:54

Marek_Piotrowski pisze: 2020-02-02, 18:40 Przede wszystkim Chrystus. Bez Niego to tylko fun-club
Matko! Zapomnieć o Głowie Kościoła!! Aleś mnie przyłapał Marku!!! ;) =)) =)) =))

Outsider

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Outsider » 2020-02-16, 22:25

Moja odpowiedź będzie bardzo prosta i może trochę bulwersująca Kościół na ziemi tworzą niedoskonali ludzie.

Dodano po 3 minutach 26 sekundach:
Moja odpowiedż jest powtórzeniem tego co wcześniej powiedziałam

Biserica Dumnezeu

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 21:48

Ucieklas do przodu. A wiec kto tworzy Kosciol?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13794
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2203 times

Re: Kto tworzy Kościół?

Post autor: sądzony » 2020-03-08, 22:41

Kościół to ja i ktoś inny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”