Niebo

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quinque
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Niebo

Post autor: Quinque » 2019-04-09, 08:36

Mam problem. Nie potrafię sobie wyobrazić nieba. Nawet w przybliżeniu. Po drugie, czy w niebie istnieją jakieś kręgi nieba. Bo Sobór Florencki(1439r) nauczał iż każdy otrzyma nagrodę wprostproporcjonalną do zasług. Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się wizja nieba w którym ktoś jest bardziej szczęśliwy od kogoś innego

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Niebo

Post autor: Sebastian » 2019-04-09, 09:03

Na pewno cos pieknego, krolestwo Pana Boga i Pana Jezusa, jak sie zdobedzie Niebo to bedzie pieknie:)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 118 razy

Post autor: Dominik » 2019-04-09, 09:12

Quinque pisze:
2019-04-09, 08:36
Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się wizja nieba w którym ktoś jest bardziej szczęśliwy od kogoś innego
Nie znam się ale wydaje mi się, że każdy będzie szczęśliwy w 100%, nawet jeśli by była inna wielkość miłości od Boga.
Popatrz na przykład. Dziecko, trzylatek, dasz mu lizaka i będzie szczęśliwe. Dziecko ośmioletnie, dasz mu nową komórkę i też będzie szczęśliwe na tym samym poziomie co trzy latek z lizakiem.
To tak jak z naczyniami,,, dwulitrowe i pięciolitrowe,,, do każdego inna ilość wody wejdzie, ale każde będzie wypełnione po brzegi,,,więcej nie wejdzie.
Przekaż mi darowiznę lub 1% swojego podatku KLIK

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-04-09, 09:13

Quinque - mylnie okresliles stan bycia w niebie: - wszyscy bedajednakowo szczesliwi, roznica bedzie zas tkwila w odniesieniu do chwaly ,jaka beda napelnieni ( zaleznej od tego, jak zyli ).
Przyklad: wez kubek 200 ml i napelnij go po brzegi woda. A teraz wez cysterne 100 000 litrow i napelnij ja po brzegi woda.
Kubek bedzie zawieral wode w 100 % swej objetosci. Cysterna bedzie zawierala wode w 100% swej objetosci.
Oba te naczynia beda w 100 % pelne az po brzegi - kubek bedzie napelniony O,2 litra wody, a cysterna 100 000 litrow wody.
I podobnie bedzie w niebie.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 583 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy

Post autor: Magnolia » 2019-04-09, 09:19

Dominik pisze:
2019-04-09, 09:12
To tak jak z naczyniami,,, dwulitrowe i pięciolitrowe,,, do każdego inna ilość wody wejdzie, ale każde będzie wypełnione po brzegi,,,więcej nie wejdzie.
To dobre porównanie. W niebie chodzi o zjednoczenie się z Bogiem w miłości. Osobiście nie wyobrażam sobie w wyobraźni żadnych obrazów, bo gdy się kocha Boga i osiągnie z Nim zjednoczenie to wszystko inne traci jakiekolwiek znaczenie, przekracza nasze wyobrażenie ogromnie.
Nie będzie strachu, lęku, bólu i cierpienia, będzie miłość i szczęście. :-bd
Prosić codziennie Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu. Amen.

Awatar użytkownika
Wolfi
Początkujący
Początkujący
Wysłał podziękowań: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Wolfi » 2019-04-09, 21:26

Tez nie potrafie sb wyobrazic, pieklo juz bardziej.
KyS

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 559 razy
Otrzymał podziękowań: 343 razy

Post autor: Dezerter » 2019-04-09, 22:56

Mam 700 stronicowy "wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła" - przez 2000 lat- - pomyślałem sobie - zajrzę i napiszę Qinque jakieś konkrety:
Sobór Florencki 1439-1445
Dekret dla Greków
(o losie zmarłych)
"przyjęte do nieba i oglądają jasno samego Boga w Trójcy jedynego, jakim jest, w zależności jednak od różnych zasług , jedni doskonalej od innych"

a o piekle
"podlegają nierównym karom"
Nie ma równości ani na tym ani na tamtym świecie ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Viridiana
Gawędziarz
Gawędziarz
Wysłał podziękowań: 100 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Post autor: Viridiana » 2019-04-09, 23:01

W sumie to kwestia różnicy pomiędzy równością a sprawiedliwością.

Awatar użytkownika
Kalart
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Post autor: Kalart » 2019-04-14, 14:27

Teza Dominika i konika ma tę wodę, że zakłada że jedni ludzie są niczym kubek, a inni niczym cysterna - czyli że ludzie zostali stworzeni nierówno, a ta nierówność nie jest spowodowana konsekwencjami grzechu pierworodnego, ale zamierzona przez Boga.
To może jeszcze do tego, że ludzie w piekle nie są nawet kubkiem a płaskim talerzem i dlatego nie są w niebie, tylko w piekle?

Kto mówi, że w Niebie nie będzie możliwości rozwoju? Brak grzechu nie oznacza od razu świętości.
Równość jest sprawiedliwością, a sprawiedliwość równością, gdy mowa o równości szans - a nie równości skutków. Jeśli ludzie trafiają na różne poziomy nieba i jest to niezmienny system kastowy - mowa o niesprawiedliwości.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 583 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy

Post autor: Magnolia » 2019-04-14, 15:04

Kalart pisze:
2019-04-14, 14:27
Teza Dominika i konika ma tę wodę, że zakłada że jedni ludzie są niczym kubek, a inni niczym cysterna - czyli że ludzie zostali stworzeni nierówno, a ta nierówność nie jest spowodowana konsekwencjami grzechu pierworodnego, ale zamierzona przez Boga.
Kalarcie, wszyscy jesteśmy stworzeni równi co do natury i godności dzieci bożych. Tajemnica tego jakim kto jest "naczyniem" leży w sercu człowieka. Czyli jak ktoś oczyścił swoje serce i dla Boga je przygotował to w takim stopniu Bóg napełnia to serce łaską. W tym sensie można być kubkiem, albo stągwią.
Jeśli całe serce człowieka należy do Boga, zostało oczyszczone z egoizmu i pragnie tylko zjednoczenia z Bogiem to się nazywa świętość.

Święci nie byli doskonałymi ludźmi, ale całe serce oddawali Bogu.
Prosić codziennie Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały jego Boskiego Majestatu. Amen.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 280 razy
Otrzymał podziękowań: 650 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-15, 10:44

Wydaje mi się, że z tymi "nierównymi nagrodami" jest tak, że od strony Boga jest jedna możliwość - dla wszystkich równa. Jednak w zależności od tego, na ile w doczesności upodobniliśmy się do Boga, na tyle jesteśmy w stanie być z Nim w Relacji.
Innymi słowy - Bóg jest światłem zawsze takim samym, a my mamy różną "absorbowalność światła" - w zależności od tego, jak żyliśmy,

To w pewnym sensie załatwia też sprawę Piekła - potępieńcy nie są w stanie znieśc teggo światła.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ